Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

oase de pui la catel

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
in weekend am fost la o cabana la munte cu niste prieteni. dupa ce am mancat gratar, 2 catei maidanezi ne asteptau la usa cabanei sa le dam de mancare si m-am dus la ei cu un castron plin cu resturi, in principal oase de pui. unul din catei, care am aflat ca avea 15 ani, a mancat un os si imediat dupa i s-a facut rau, a inceput sa faca spume la gura, burtica i se contracta foarte tare. am stat cu el, i-am adus lapte, l-am palpat, i-am bagat mana in botic - m-am gandit sa nu se fi inecat cu o bucata de os...nimic...dimineata am aflat ca murise in cursul noptii...eu stiu ca nu trebuie date oase de pui la catei dar m-am gandit ca astia maidanezi sunt un pic mai caliti si ca mananca des asa ceva de pe la turisti cel putin.
acum intrebarea mea este: e posibil sa ii fi perforat intestinul vreo aschie? asa repede sunt efectele? sau poate a mancat ceva gen otrava de pe undeva si abia atunci au inceput simptomele? asa mi-a zis proprietarul..dar acum nu stiu ce sa cred...ma gandesc ca poate a vrut sa ma linisteasca pentru ca aveam ochii rosii de plans

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu stiu ca spume la gura fac atunci cand sunt otraviti.
N-am intalnit sa faca asa de la niste oase, dar nu zic ca nu s-ar putea.

#3
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 alexica08, on 21st November 2011, 20:41, said:

in weekend am fost la o cabana la munte cu niste prieteni. dupa ce am mancat gratar, 2 catei maidanezi ne asteptau la usa cabanei sa le dam de mancare si m-am dus la ei cu un castron plin cu resturi, in principal oase de pui. unul din catei, care am aflat ca avea 15 ani, a mancat un os si imediat dupa i s-a facut rau, a inceput sa faca spume la gura, burtica i se contracta foarte tare. am stat cu el, i-am adus lapte, l-am palpat, i-am bagat mana in botic - m-am gandit sa nu se fi inecat cu o bucata de os...nimic...dimineata am aflat ca murise in cursul noptii...eu stiu ca nu trebuie date oase de pui la catei dar m-am gandit ca astia maidanezi sunt un pic mai caliti si ca mananca des asa ceva de pe la turisti cel putin.
acum intrebarea mea este: e posibil sa ii fi perforat intestinul vreo aschie? asa repede sunt efectele? sau poate a mancat ceva gen otrava de pe undeva si abia atunci au inceput simptomele? asa mi-a zis proprietarul..dar acum nu stiu ce sa cred...ma gandesc ca poate a vrut sa ma linisteasca pentru ca aveam ochii rosii de plans

1. NU, nu se dau oase, MAI ALES DE PUI la caini ...
2. NU, nu a facut spume de la oase ... eu stiu ca fac de la otrava
3. Pobabil oasele respective erau prima masa dupa ce a mancat otrava si doar au activat digestia, ceea ce a dus la moartea lui
4. Nu mai plange dar nici nu mai da oase la caini ! :)

#4
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
multumesc pentru raspunsuri..am si eu un caniche si ii mai dadeam din cand in cand cate un os...dar de acum, dupa experienta asta in mod sigur nu o s-o mai fac

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Un caine care a facut torsiune gastrica moare in cateva ore.  Cred ca a mancat mai mult decat un os si fiind flamand probabil a inghitit nemestecat. Cainii fac spume la bot cand le e greata, cand vor sa vomite. Catelusa mea avea rau de masina si inainte sa dea afara era cu botul plin de spume. Asa ca, din pacate il ai pe constiinta pe bietul caine.

#6
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

 Freddy12, on 22nd November 2011, 00:27, said:

Un caine care a facut torsiune gastrica moare in cateva ore.  Cred ca a mancat mai mult decat un os si fiind flamand probabil a inghitit nemestecat. Cainii fac spume la bot cand le e greata, cand vor sa vomite. Catelusa mea avea rau de masina si inainte sa dea afara era cu botul plin de spume. Asa ca, din pacate il ai pe constiinta pe bietul caine.
erau 2 catei acolo...unul a monopolizat toate oasele si abia am sustras un os sa i-l dau celuilalt...deci a mancat unul singur si nici ala tot, sa zic ca jumatate...

#7
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
La toti cainii pe care i-am avut le-am dat intotdeauna orice fel de oase, fie crude fie resturi de la mancarea gatita inclusiv oase de pui sau de peste si n-au avut niciodata vreo problema din cauza asta. Cainele e animal carnivor, nu vad de ce le-am da boabe ca la gaini in loc de oase.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 TweakPwnz, on 4th December 2011, 16:27, said:

La toti cainii pe care i-am avut le-am dat intotdeauna orice fel de oase, fie crude fie resturi de la mancarea gatita inclusiv oase de pui sau de peste si n-au avut niciodata vreo problema din cauza asta. Cainele e animal carnivor, nu vad de ce le-am da boabe ca la gaini in loc de oase.
Fiindca oasele de pui se rup in aschii ascutite care pot perfora stomacul sau intestinele. Au avut noroc cainii tai pina acum. I-am dat si eu unuia din cainii mei un os mare de vita si s-a constipat foarte tare era cat pe ce sa ajung la veterinar. Sunt caini si caini ca si oamenii. Unii mai rezistenti, altii mai plapanzi. In general cainii de rasa pura sunt mult mai sensibili decat maidanezii. Eu nu le dau doar boabe, le amestec in boabe carne fiarta de pui sau vita. Cand am timp le fierb carne cu legume si orez. Nu le dau resturi de la masa noastra fiindca economia pe care as face-o la mancare s-ar duce si inca mult in plus la veterinar cand s-ar imbolnavi. Nu iau un catel sa-l cresc si apoi sa-l hranesc cu ramasite ca la 4-5 ani sa-l vad ca are ficatul praf si sa trebuiasca sa-i dau numai mancare de regim care costa dublu cat hrana normala.

Edited by Freddy12, 04 December 2011 - 21:58.


#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu nici macar la pisici nu le dau oase de peste... Decat sa dau milionul pentru operatie, sa scot osul infipt in gat, mai bine pigulesc 5 minute carnea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate