Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Dovada ca Biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu, e chiar Biblia.

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1345 replies to this topic

#1081
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,204
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 13 aprilie 2024 - 10:17, a scris:

A invatat sa asculte fiind pus intr-o situatie extrema grea, dureroasa, ceea ce inainte nu a experimentat, dar acest lucru nu s-a intamplat din cauza ca era o Persoana care a incalcat regulile de disciplina.

9. Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal"?
10. Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui.
11. Credeti-Ma ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine; credeti cel putin pentru lucrarile acestea. ( Ioan 14)

Numai un Om fara pacate, in totala armonie cu Dumnezeu, Tatal putea sa spuna cuvintele pe care le-a spus Isus despre Sine.

Am subliniat cuvântul cheie, „lucrări”, care explică vederea Tatălui în Fiul. Isus vorbea de la Dumnezeu și făcea lucrări de putere, iar ucenicii trebuiau să vadă în acestea pe Dumnezeu, faptul că Dumnezeu era cu el sau în el. Evident că nu trebuia să fie un păcătos, ci un sfânt, dar nu fără păcat în sens absolut.

Ioan 9

31 Ştim că Dumnezeu n-ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
32 De când este lumea, nu s-a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naştere.

33 Dacă Omul acesta n-ar veni de la Dumnezeu, n-ar putea face nimic.”



#1082
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,478
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesajlogic1, pe 13 aprilie 2024 - 18:07, a scris:

Ioan 9
31 Ştim că Dumnezeu n-ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
Fundamentarea învățăturii despre Hristos nu poate fi făcută pe afirmațiile unui orb recent vindecat.
Omul avea circumsatnțe atenuante pentru a spune prostii cu nemiluita.

Nu se poate stabili că Isus a fost păcătos pentru că așa a zis un novice oarecare.

Vizualizare mesajdark, pe 13 aprilie 2024 - 12:44, a scris:

Dumnezeu, putea fi adus în această situație ingrată de a fi ”cărat” de Diavol?
Nu scrie nicăieri în Biblie așa ceva.
Isus nu a fost cățărat și nici cărat.
Pur și simplu s-a lăsat dus de diavolul pe streașina Templului pentru a fi ispitit iar El a biruit ispita.
Omul Adam a căzut la test, Omul Isus a trecut testul.

Vizualizare mesajdark, pe 13 aprilie 2024 - 12:44, a scris:

Dumnezeu nu poate fi ispitit de Diavol.
Nu poate fi ispitit, natura divină este de așa fel încât nu se pune o așa problemă a ispitirii...
Isus era și 100% om.

#1083
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,204
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajdark, pe 13 aprilie 2024 - 10:49, a scris:

Rămâne de explicat DE CE apostolul Pavel aplică un psalm închinat lui Iahve, Celui pe care apostolul Pavel îl numește ”Fiul”...

BVA:
Psalm 102:21 Numele lui Iahve va fi proclamat din Sion; și lauda Lui se va propaga din Ierusalim – 22 atunci când se vor strânge popoarele și regatele ca să Îi slujească lui Iahve. 23 El mi-a redus forța pe drum(ul vieții) și mi-a scurtat zilele. 24 Astfel, eu am zis: „Dumnezeul meu, nu mă lua la jumătatea zilelor mele! Mă adresez Ție, Cel ai cărui ani țin continuu din generație în generație. 25 Tu ai înființat la început pământul; iar cerul este lucrarea făcută de mâinile Tale. 26 Ele vor dispărea; dar Tu rămâi. Toate se vor învechi ca o haină. Le vei schimba ca pe o vestimentație; și vor trece. 27 Dar Tu rămâi Același; și anii Tăi nu se vor termina!” 28 Fiii slujitorilor Tăi vor locui țara; și urmașii lor vor rămâne înaintea Ta

-----------------
Observați că v. 25-27 sunt citate de Pavel și atribuite Fiului!
Sau altfel spus: este vorba în Psalmul 102 despre Mesia? Despre vreun Fiu al lui Iahve?Posted image
NICIDECUM!

În versetele anterioare (8 și 9) este vorba despre Dumnezeu care unge și susține pe Mesia și împărăția acestuia din Sion, exact tema Psalmului 102.

V8 „tronul tău Dumnezeu este în veci”,

v9 „Dumnezeu, Dumnezeul tău te-a uns”,

v10 eternitatea lui Dumnezeu este garanția restabilirii Sionului

Psalm 102:16-28

v16 Da, Domnul va zidi iarăşi Sionul şi Se va arăta în slava Sa.

v27 Dar Tu rămâi Acelaşi, şi anii Tăi nu se vor sfârşi.


Tronul sau împărăția Fiului „nu se poate clătina”:

cap 12

22 Ci v-aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc,
23 de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri,
24 de Isus, Mijlocitorul legământului celui nou

28 Fiindcă am primit, dar, o împărăţie care nu se poate clătina


Citat

Deci nu!Posted image
Fiul, dus în lume, adică uns cu untdelemn ca rege al lui Israel? De unde până unde? ”Dusul în lume” reprezintă chenoza, așa cum remarca foarte bine colega Grateful.
Fiii lui Dumnezeu, ceilalți regi ai lui Israel? De unde până unde? Fiii lui Dumnezeu pot fi oameni sau îngeri.
Da, se aplică și la regele lui Israel, dar nu numai!

O exegeza bună se bazează pe context... „Ducerea în lume” este afirmată în versetul anterior, 5, nu în Filipeni.

Citat

Textul nu este în regulă, din moment ce Pavel bagă din burtă informația: ”vedem că încă nu totul îi este supus”, ca să facă trecerea la Fiul, dar Psalmul 8:4-6 face referire la specia umană, iar omului, totul de pe Pământ îi este deja supus, așa cum apare în Psalm, contrar afirmației lui Pavel, care susține că încă nu i-a fost supus totul [lui Isus]!
Dar Psalmul 8:4-6 nu face referire la Fiul!

Psalmul 8 face aluzie la stăpânirea perfectă a omului peste pământ și animale, așa cum a fost dată la creație (Gen. 1:26, 27).  Între timp omul a început să stăpânească asupra omului și pământul a fost umplut cu sâlnicie și vârsare de sânge. Isus este menționat drept primul (și singurul la acea dată) din noua creație sau „al doilea Adam”.

#1084
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 13 aprilie 2024 - 10:17, a scris:

9. Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal"?
10. Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui.
11. Credeti-Ma ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine; credeti cel putin pentru lucrarile acestea. ( Ioan 14)

Din aceste cuvinte ale lui Isus (dacă au fost cuvintele lui cu adevărat), eu trag concluzia că Isus se identifică pe sine însuși cu Iehova, Tatăl Ceresc...

- e mult mai logic să credem că Tatăl care avea un legământ cu evreii, a coborât El Însuși, NU a trimis pe nimeni să se sacrifice în locul Lui...

- în multe pasaje ale NT vedem un comportament ciudat al lui Isus, ca și cum el era Iehova...

- nașterea miraculoasă dintr-o fecioară, umbrirea ei de către DS și însămânțarea ei de la Tatăl, nu ne lasă decât două posibilități, ori era fiul biologic al lui Iehova și al Mariei (ceea ce contrazice alte pasaje), ori era Însuși Iehova coborât în planul material (a venit la ai Săi), în formă materială, pentru a-i disciplina/învăța/corecta pe evrei...

- plus de asta Isus o tratează pe Maria ca pe o simplă femeie, chiar o mustră, ceea ce nu era cazul dacă ea era într-adevăr mama lui biologică, nu-i permitea Legea lui Moise să-i vorbească așa...

- în Deuteronomul Moise le spune evreilor că Dumnezeu le va trimite/ridica din mijlocul fraților lor un profet ca el și că de el trebuie să asculte, însă din ce îmi aduc eu aminte, acel verb ebraic nu se referea la a ridica pe cineva, ci la "a se ridica El Însuși" în mijlocul fraților lor...

- faptul că însuși Diavolul l-a ispitit pe Isus, necunoscând identitatea acestui "om", mă face să cred că această taină a fost atât de adâncă încât nici Diavolul nu a știut de ea...


Concluzia ar fi că este foarte probabil ca Isus din Nazaret să fi fost o teofanie a lui Iehova... venită cu scopul de a-i disciplina pe evrei și de a mântui întraga rasă umană prin El Însuși...


PS Sunt multe alte aspecte nediscutate aici în ceea ce privește această taină, care mă pun pe gânduri... 🤔

PPS Faptul că se face comparația Tată-Fiu, este pentru a nu-i șoca pe evrei și pentru a ascunde mai bine această taină (de mințile limitate)...

Edited by heartu, 13 April 2024 - 21:33.


#1085
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021
Dacă Iehova este Singurul Mântuitor (în VT), iar Isus ar fi numit Mântuitor (în NT), înseamnă că vorbim despre una și aceeași Persoană... 🤔

Edited by heartu, 13 April 2024 - 21:57.


#1086
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,007
  • Înscris: 16.03.2004
Foaia nr. 50


NTR:
Evrei 8:7 Dacă primul legământ ar fi fost fără cusur, atunci nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea. 8 Dar El, găsindu-i cusur, le zice:
„Iată, vin zile, zice Domnul,
când voi încheia cu Casa lui Israel
și cu Casa lui Iuda
un legământ nou,
9 nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoșii lor,
în ziua când i-am luat de mână
ca să-i scot din țara Egiptului.
Pentru că n-au rămas în legământul Meu,
nici Mie nu Mi-a păsat de ei, zice Domnul.
10 Ci acesta este legământul pe care-l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile, zice Domnul:
voi pune legile Mele în mintea lor
și le voi scrie în inimile lor.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu.
11 Și nimeni nu-l va mai învăța pe semenul
sau pe fratele său, zicând: «Cunoaște-L pe Domnul!»,
pentru că toți Mă vor cunoaște,
de la cel mai mic până la cel mai mare,
12 căci voi fi îndurător în ce privește nelegiuirile lor
și nu-Mi voi mai aminti de păcatele lor“.
13 Vorbind despre „un nou legământ“, El l-a declarat pe primul învechit, iar ceea ce este învechit și îmbătrânit urmează să dispară.


Textul ebraic:

NTR:
Ieremia 31:31 Iată, vin zile“, zice Domnul,
„când voi încheia cu Casa lui Israel
și cu Casa lui Iuda
un legământ nou,
32 nu ca legământul
pe care l-am încheiat cu strămoșii lor,
în ziua când i-am luat de mână
ca să-i scot din țara Egiptului,
legământ pe care l-au rupt,
cu toate că le eram Stăpân“,
zice Domnul.
33 „Ci acesta este legământul
pe care-l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile“, zice Domnul:
„voi pune Legea Mea înăuntrul lor
și o voi scrie în inimile lor.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu.
34 Și nimeni nu-l va mai învăța pe semenul
sau pe fratele său, zicând:
«Cunoaște-L pe Domnul!»,
pentru că toți Mă vor cunoaște,
de la cel mai mic până la cel mai mare“,
zice Domnul,
„căci le voi ierta nelegiuirea
și nu-Mi voi mai aminti de păcatul lor“.


Textul grecesc

Biblia Bartolomeu:
Ieremia 31:31 Iata, vin zile – zice Domnul – când
voi face un nou legamânt cu casa lui
Israel si cu casa lui Iuda;

32 nu dupa legamântul pe care l-am facut
cu parintii lor în ziua când i-am
luat de mâna ca sa-i scot din tara Egiptului;
pentru ca ei n’au ramas în legamântul
Meu, de aceea si Eu i-am parasit
– zice Domnul.

33 Ca acesta este legamântul Meu pe
care-l voi face cu casa lui Israel dupa
acele zile – zice Domnul: pune-voi legile
Mele în cugetul lor si’n inima lor levoi scrie si le voi fi lor Dumnezeu si ei
Îmi vor fi Mie popor.
34 Si nu va mai învata fiecare pe vecinul
sau si fiecare pe fratele sau, zicând:
«Cunoaste-L pe Domnul!», fiindca toti
Ma vor cunoaste, de la cel mai mic al
lor pân’ la cel mai mare; ca milostiv voi
fi cu nedreptatile lor, iar de pacatele lor
nu-Mi voi mai aduce-aminte.



Nu rezultă de niciunde că primul legământ a fost cu ”probleme” și deci Iehova a trebuit să-l schimbe. De altfel, atenție mare, acest verset, care a fost discutat deja, nu spune că Legea lui Moise va fi schimbată, nu, ci un nou legământ se va face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda, deci nu și cu neamurile, și este vorba de o reînnoire a legământului în care israeliții vor cunoaște foarte bine Legea, căci o vor avea scrisă în inimile lor (asta nu exclude și suportul scris al Legii, căci cum ar putea cineva memora foarte bine ceva, dacă nu-l vede întâi scris? Posted image)
Este aceeași Lege [a lui Moise], numai că, de data aceasta, va fi respectată, deoarece evreii o vor avea ”scrisă în suflet”, adică Iehova le va da credința și puterea de a ține Legea așa cum trebuie. Simplu.
Dacă în noul legământ, evreii vor avea în inimile lor poruncile Legii, asta nu înseamnă că dispare ceea ce este scris! De altfel, nu gândim și noi puțin, dacă ce este scris este șters de Iehova, ca să rămână doar ce este în inimi, atunci cum vor învăța noii convertiți ce trebuie să respecte? Posted image

Observați vă rog că Septuaginta, pe care o citează apostolul Pavel, introduce:

si Eu i-am parasit
– zice Domnul.


în loc de :

cu toate că le eram Stăpân

Oricum, voi trebuie să realizați că ”un nou legământ” nu înseamnă o nouă Lege, prin asta desființându-se Legea lui Moise, ci o nouă înțelegere urmată de o promisiune din partea lui Iehova (de a-i aduce în țara Sa). Făcută cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda. Asta înainte ca Israelul să fie transformat în ceea ce avea să se numească Samaria, prin colonizările realizate de împăratul asirian Salmanasar cu populații provenind din cinci triburi asiatice.

De asemenea, nu apare niciunde ceea ce spune apostolul Pavel, că Iehova a găsit ”cusur” Legii lui Moise.

34 Si nu va mai învata fiecare pe vecinul
sau si fiecare pe fratele sau, zicând:
«Cunoaste-L pe Domnul!», fiindca toti
Ma vor cunoaste, de la cel mai mic al
lor pân’ la cel mai mare
; ca milostiv voi
fi cu nedreptatile lor, iar de pacatele lor
nu-Mi voi mai aduce-aminte.


Era vorba de păcatele pe care le făcuseră israeliții și Dumnezeu decisese să le ierte, punctual, acele păcate din acea perioadă la care face referire această pericopă din Ieremia 31 (ieșirea din Egipt).
Într-o nouă relație/înțelegere cu Dumnezeul lor, toți israeliții vor cunoaște pe Iehova, nefiind nevoie ca cineva să fie instruit.
Evident, se referă la acea perioadă, nicidecum la apariția Bisericii creștine, când nu se punea o așa problemă, că toți vor cunoaște pe Dumnezeu, căci atunci de ce au mai fost trimiși în propovăduire apostolii? :facepalm:

#1087
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,007
  • Înscris: 16.03.2004
BVA:
Romani 3:21 Dar Dumnezeu a revelat acum o metodă prin care El îi consideră corecți pe oameni fără să facă din faptele cerute de lege(a mozaică) o condiție a acestei corectitudini. Despre această metodă vorbesc textele (cărților) Legii și ale Profeților. 22 Acolo este scris că Dumnezeu îi consideră corecți pe toți prin credință. Și, de fapt, este vorba despre credința în Isus Cristos.

Despre această metodă vorbesc textele (cărților) Legii și ale Profeților.

???

Ce prostie! Niciunde în Vechiul testament nu există vreo aluzie despre așa ceva, că Legea care era valabilă atunci, avea să fie anulată ulterior.

#1088
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021
Cred că în originale apare "Ci voi reînnoi legământul cu ei", NU "Voi face un nou legământ"...

#1089
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,007
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajheartu, pe 14 aprilie 2024 - 09:10, a scris:

Cred că în originale apare "Ci voi reînnoi legământul cu ei", NU "Voi face un nou legământ"...

De fapt asta este ideea, de reînnoire, nu de anulare și de a schimba Legea. Practic, nu scrie că Legea va fi schimbată cu [Harul].

#1090
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 14 aprilie 2024 - 08:07, a scris:

BVA:
Romani 3:21 Dar Dumnezeu a revelat acum o metodă prin care El îi consideră corecți pe oameni fără să facă din faptele cerute de lege(a mozaică) o condiție a acestei corectitudini. Despre această metodă vorbesc textele (cărților) Legii și ale Profeților. 22 Acolo este scris că Dumnezeu îi consideră corecți pe toți prin credință. Și, de fapt, este vorba despre credința în Isus Cristos.

Despre această metodă vorbesc textele (cărților) Legii și ale Profeților.

???

Ce prostie! Niciunde în Vechiul testament nu există vreo aluzie despre așa ceva, că Legea care era valabilă atunci, avea să fie anulată ulterior.
Pai Avraam l-a crezut pe Dumnezeu.
E prin credinta si nu prin fapte (lege).
E vorba de mantuire.
Cred ca nu intelegi ca omul devine ceea ce  crede.
Daca crede despre Dumnezeu ca e dragoste, devine si omul dragoste.
Asta e mantuirea prin credinta.

#1091
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 14 aprilie 2024 - 09:46, a scris:

Pai Avraam l-a crezut pe Dumnezeu.
E prin credinta si nu prin fapte (lege).
E vorba de mantuire.
Cred ca nu intelegi ca omul devine ceea ce  crede.
Daca crede despre Dumnezeu ca e dragoste, devine si omul dragoste.
Asta e mantuirea prin credinta.

Nu-ți ajunge doar să crezi (și dracii cred și se-nfioară), trebuie să ai și fapte bune (conform cu Legea lui Moise)... :yes:

Edited by heartu, 14 April 2024 - 10:41.


#1092
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajheartu, pe 13 aprilie 2024 - 21:23, a scris:

Din aceste cuvinte ale lui Isus (dacă au fost cuvintele lui cu adevărat), eu trag concluzia că Isus se identifică pe sine însuși cu Iehova, Tatăl Ceresc...
Isus nu S-a identificat nicicand pe Sine ca el este Iehova, Tatal ceresc.


Citat


- e mult mai logic să credem că Tatăl care avea un legământ cu evreii, a coborât El Însuși, NU a trimis pe nimeni să se sacrifice în locul Lui...
Este absurd sa crezi ca Dumnezeul Atotputernic a murit cand Isus a murit pe cruce.( bineinteles, daca accepti ca moartea omului inseamna a nu mai fi)

Vizualizare mesajlogic1, pe 13 aprilie 2024 - 18:07, a scris:


Am subliniat cuvântul cheie, „lucrări”, care explică vederea Tatălui în Fiul. Isus vorbea de la Dumnezeu și făcea lucrări de putere, iar ucenicii trebuiau să vadă în acestea pe Dumnezeu, faptul că Dumnezeu era cu el sau în el. Evident că nu trebuia să fie un păcătos, ci un sfânt, dar nu fără păcat în sens absolut.

Ioan 9

31 Ştim că Dumnezeu n-ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
32 De când este lumea, nu s-a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naştere.

33 Dacă Omul acesta n-ar veni de la Dumnezeu, n-ar putea face nimic.”


Si totusi niciun alt profet sau sfant pomenit in Biblie nu a indraznit sa spuna despre sine ca este oglindirea caracterului Dumnezeului Atotputernic, doar Isus Hristos.

Edited by GRATEFUL, 14 April 2024 - 16:03.


#1093
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 14 aprilie 2024 - 16:09, a scris:

a) Isus nu S-a identificat nicicand pe Sine ca el este Iehova, Tatal ceresc.

b) Este absurd sa crezi ca Dumnezeul Atotputernic a murit cand Isus a murit pe cruce.( bineinteles, daca accepti ca moartea omului inseamna a nu mai fi)

c) Si totusi niciun alt profet sau sfant pomenit in Biblie nu a indraznit sa spuna despre sine ca este oglindirea caracterului Dumnezeului Atotputernic, doar Isus Hristos.

a) Păi din cuvintele lui Isus postate de tine mai sus, cam asta reiese...

b) Pe cruce a murit avatarul, carcasa în care era Iehova...

c) Nimeni nu îl poate oglindi pe Iehova, decât El Însuși...

#1094
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,204
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 14 aprilie 2024 - 16:09, a scris:

Si totusi niciun alt profet sau sfant pomenit in Biblie nu a indraznit sa spuna despre sine ca este oglindirea caracterului Dumnezeului Atotputernic, doar Isus Hristos.

Nu la caracter s-a referit în cuvintele "cine m-a văzut pe mine l-a văzut pe Tatăl", nici la lipsă absolută a păcatului...

#1095
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajlogic1, pe 14 aprilie 2024 - 16:46, a scris:

Nu la caracter s-a referit în cuvintele "cine m-a văzut pe mine l-a văzut pe Tatăl", nici la lipsă absolută a păcatului...

Din contra, lucrarile, minunile care se infaptuiau prin intermediul Duhului sfant al lui Dumnezeu erau ca sa intareasca/ sa accentueze cuvintele marturisite/ rostite de Isus.(Ioan.8:46)

Vizualizare mesajheartu, pe 14 aprilie 2024 - 16:33, a scris:


b) Pe cruce a murit avatarul, carcasa în care era Iehova...


Mie nu imi este verosimila aceasta varianta. (Mat.27:46)

Edited by GRATEFUL, 14 April 2024 - 16:58.


#1096
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,478
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2024 - 09:46, said:

Daca crede despre Dumnezeu ca e dragoste, devine si omul dragoste.
Deși sună destul de interesant eu nu cred alegația asta  supersfântoacă.
Am auzit-o doar la tine și, de câte ori o citesc, mă întreb: cum de n-ai devenit tu dregoste până acum?
Pentru că noi putem emite tot felul de teorii dar dacă ele nu își fac efectul nici măcar în viața noastră, cum ar putea fi ele valabile pentru alții?

#1097
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 06.03.2021

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2024 - 17:02, said:

Mie nu imi este verosimila aceasta varianta. (Mat.27:46)

Dacă era o taină pe care nimeni (până la timpul sfârșitului) nu avea voie s-o cunoască, atunci El a întărit acea idee, spunând ceea ce a spus pe cruce... pe de altă parte, sunt mai multe variante ale ultimelor Lui cuvinte pe cruce, în funcție de evanghelie, e posibil ca El să nu fi zis niciodată așa ceva... 🤔

Edited by heartu, 14 April 2024 - 17:13.


#1098
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,478
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlogic1, on 14 aprilie 2024 - 16:46, said:

nici la lipsă absolută a păcatului...
Există vreun verset care să afirme limpede că Isus ar fi săvârșit vreun păcat?
Întrerb pentru că eu nu am găsit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate