Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Epson 730WD

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
am avut un Canon Ip5200 care s-a cam defectat,iar,intr-un final,am cumparat un Epson 730WD cu ciss preinstalat de la cissexpert (mersi mult d-le,totul a fost ok); am facut cateva probe de imprimare pe hartie foto si dvd-ri printabile pana sa gasesc calitatea de care am nevoie,iar acum incep sa se goleasca din cartusele imprimantei; intrebare: ciss-ul (adica cernelurile din bidonase) vor incarca automat cartusele imprimantei prin acele furtunase sau mai trebuie sa fac eu ceva? trebuie resetat ceva? (in imprimanta,am vazut ca acele cartuse au un mic comutator); voi mai avea corecta afisarea nivelului de cerneala?  s-a mai intamplat (doar la hartie) sa imi zica ca nu recunoaste una dintre culori (odata albastru,altadata galben parca) si asta dupa ce jumatate din hartie a scos-o cum trebuie -deci a doua jumatate a iesit alba,oricum asta foarte rar; trebuie facut ceva anume sa nu mai am aceasta problema? oricum,dupa ce am scos cartusele si le-am pus la loc,n-am mai avut aceasta problema si sper sa nici nu mai apara (si poate si din cauza ca am resetat acel buton-apropo,nu se intampla nimic rau daca resetez butonul acela la intamplare?); la primele coli si discuri printate,mi-au aparut acele dungi slab vizibile regasite la multe alte imprimante,dar dupa ce am dat curatare de cap si am setat la calitatea cea mai buna si am debifat "rapid" acum totul e perfect; ca si culori,ca sa iasa mai bine,am setat la Vivid contrast+15 si culori+20

Edited by hy28, 19 November 2011 - 20:21.


#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Incerc eu sa raspund, am PX710 si PX720 cuplate cu CISS.
- CISS incarca automat cerneala prin acele furtunase
- nu trebuie sa faci nimic suplimentar decat sa umbli la senzorul care vede daca imprimanta e deschisa sau nu, e relativ usor daca vezi si video pe youtube
- nivelul de cerneala nu ti-l va mai arata dar oricum nu te va interesa nivelul e cel al rezervoarelor externe
- o sa mai faca faza cu tiparit jumate si eroare de cartus dar foarte rar
- curatarea frecventa duce la umplerea buretilor care trebuie schimbati (150 lei curier+operatiune)

#3
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
mersi frumos remicade de raspuns,este exact cum mi-am imaginat despre cum trebuie procedat; daca mai sunt si alti utilizatori de Epson 720,730 WD si au anumite sfaturi,pot sa le spuna aici.

Edited by hy28, 19 November 2011 - 21:20.


#4
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
apropo: daca stie cineva cam cate coli A4 (coperti de dvd full color,imprimanta setata la cea mai buna calitate) se pot scoate cu un plin de ciss? dvd-ri am inteles ca pot imprima vreo 3-4000 bucati (asta e foarte bine)

Edited by hy28, 19 November 2011 - 23:24.


#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Peste 1.000 de pagini cu hartie foto. Nu pot sa-ti spun exact pentru ca nu tin evidenta, oricum la tiparire normala de ~ 50-100 de pagini/zi consum ~ 2-3 flacoane 100 ml din fiecare vopsea /an. Repet nu tin evidenta oricum costurile/pagina sint penibile de ordinul banilor.

#6
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Salut. Tocmai discuția de care aveam nevoie. Intenționez să achiziționez și eu un Epson. Încă nu m-am hotărât care din cele două modele: 720 sau 730. Dacă tot le dețineți deja, PLUS sistemele CISS, îmi puteți spune cum se comportă în timp și dacă știți care ar fi micile mari diferențe între cele două modele? Mulțumesc.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Diferenta intre 720 si 710 a fost minima presupun ca si cea dintre 730 si 720 este tot pe acolo. In timp (~1 an) din pacate la utilizare intensa comerciala de zeci de pagini zilnic (uneori chiar si sute n-am stat sa le numar) FAILED. 710 nu mai trage hartia foto si dupa un timp nici A4 din cauza defectarii trayului, la ambele am avut problema cu cerneala ieftina de la ciss expert, infunda duzele, trebuie dat curatare cap si dupa un timp se umplu buretii, trebuie schimbati si operatiunea e ~ 30% din costul imprimantei. Probabil ca acasa la utilizare casnica si cu cerneala de calitate Inktec nu vor fi probleme o perioada lunga de timp. Per total ambele imprimante si-au scos banii de cateva ori daca ar fi sa iau tot Epson as lua.

#8
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Spune-mi te rog cum rezistă sistemul CISS.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
No problem, nu are ce sa se strice la el.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Imi fac mea culpa: am gresit, cerneala ptr 710 si 720 e cumparata de la ciss revolution nu de la cissexpert.ro sau userul cu acelasi numele. Costa 10 lei /100 ml, pozele ies senzational de bine dar uite ca dupa un timp infunda anumite duze. Poate e o problema si faptul ca uneori tipareste in "burst" zeci de poze sau sute de text A4 color, ma gandesc ca din cauza vitezei capul se incalzeste si cerneala se intareste, nu sint expert poate ma corectati voi. La urmatoarea patanie am de gand sa cumpar o trusa de perfuzie, iau tubul flexibil, il atasez la o seringa cu solutie de curatat si-o bag pe chestia in care intra cartusele.

Edited by Remicade, 29 December 2011 - 18:51.


#11
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Capetele de print Micro piezo ( Epson ) nu se incalzesc nici daca printeaza o zi intreaga. Sunt incapsulate in ceramica si sunt construite in asa fel incat sa nu se incalzeasca. Problema la tine este ori ca face cerneala face spuma pe capul de print, ori ca se coaguleaza. Referitor la partea cu solutia de curatat si trusa de perfuzie iti recomand sa te linistesti.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Atunci o alta solutie ? Cerneala Inktec ar rezolva ? Banuiesc ca ar trebui spalat tot CISS-ul nu ?

#13
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Trebuie spalat tot sistem-ul ciss. Probleme cu inktec la acest model nam avut dar ar fi recomandat sa incerci o reamorsare a sistemului

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Stai asa ca ma pierzi :). Reamorsare  ? Ce e aia ?

#15
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 cissexpert, on 30th December 2011, 08:22, said:

Trebuie spalat tot sistem-ul ciss. Probleme cu inktec la acest model nam avut dar ar fi recomandat sa incerci o reamorsare a sistemului

Care e diferența intre cerneala Inktec si cea pe care o comercializati Dvs?

#16
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Pentru Remicade:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kIq1QBWOkuw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Vezi in filmuletul din link-ul de mai sus cum se face o reamorsare a sistemului. Ai grija ca la tine fiind deja ceva cerneala in cartuse in prima faza o sa iasa doar spuma. Recomandarea mea este sa tragi cam 10 - 20 ml de cerneala din fiecare cartus, pe care ulterior o pui la loc in tancul extern al ciss-ului pentru a fi sigur ca ai in cartuse cerneala si nu spuma.

   Pentru Robertinio, eu recomand si comercializez Inktec.

#17
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Si daca topicul este despre 730wd am sa-l readuc la viata ca sa nu mai deschid altul.
Ok, ideea e ca urmeaza luna viitoare sa achizitionez si eu un 730wd. Adica asa aveam de gand si inca am daca ma lamureste cineva de niste chestii:
Am inteles ca ultimul update de firmware al imprimantei este atat de "dur" incat nu se mai pot folosi decat consumabile originale epson. Cica nici macar cartuse compatibile. De cele refillabile autoresetabile care se folosesc si la ciss nici vorba sa mai mearga. La unii cica merg cateva pagini printate apoi da eroare si trebuie reset din botunul de la blocul cartuselor ciss, apoi iar printeaza doar cateva pagini si iar eroare etc.
-1. Este adevarat?
-2. cissexpert, tu esti din Iasi. In cazul in care ma hotarasc sa iau 730wd esti dispus sa iti asumi riscul de a veni sa-l montezi si sa iti fie platit doar daca treburile merg cum trebuie? Am vazut ca tu nu ai cartuse refillabile deci ar trebui sa optez neaparat pentru ciss sau ai putea aduce/face cartuse refillabile pentru 730wd?
Merci.

#18
dece00

dece00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.02.2007
pt toti cei care au facut "prostia" cu firmware update>>>> am solutia. astept mesaj privat ..ca sa nu se zica ca fac reclama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate