Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Subventie pe suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
2270 replies to this topic

#2161
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
De asta stiu, dar pana acum nu mi s-au cerut astea la apia.
Si nu vad legatura dintre subventiile de la uniune cu veniturile mele.
Oi fi eu tut.

#2162
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Subventia e tot un venit intreaba-i pe cei cu societati si ai sa vezi ce si cum mai ales ca daca ai subventii de peste 5000 euro trebuie sa fi  pfa srl sau mama dracului sti ce oricum ai treaba cu anaful.

#2163
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Aha. O sa sun maine la apia bucuresti sa-mi spuna exact ce si cum.
Daca e motivul ca iau peste 5000 euro inseamna ca trebuie sa ma fac pfa cel putin cat de curând.

#2164
Moshu87

Moshu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2016
Salut baieti,

Am si eu o intrebare. Am tot cautat pe net informatii, sunat, trimis mailuri. Astia sunt morti, nu raspunde nimeni.

Ca si " Tanar fermier" din ce am citit eu, pot obtine o subventie pe suprafata. Dar incerc sa ma lamuresc exact ce inseamna treaba asta (am citit toate articolele postate de APIA). Dar incerc sa ma lamuresc daca, eu dovedesc, prin acte, ca am drept de lucru asupra pamantului pe care vreau sa il muncesc, iar DUPA (este corect, dupa, nu?) ce am incheiat contractul cu proprietarul pamantului -> dovedesc ca am drept de munca pe el -> abia atunci primesc ? Ce anume primesc mai exact?

Multumesc mult pt viitoarele raspunsuri.

#2165
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
25% din SAPS timp de 5 ani de la prima cerere de plata pana la implinirea varstei de 40 de ani

#2166
Moshu87

Moshu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2016
thx am gasit formula exacta pe net

ms oricum de reply.

#2167
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011

View PostRavasy, on 15 mai 2017 - 21:39, said:

La depunerea cererii la apia mi s-au cerut niste declaratii de la anaf pe 2016. Sunt persoana fizica.
E normal asa ceva? Adica voua v-a cerut?

View PostRavasy, on 16 mai 2017 - 07:06, said:

Da iau peste 5000 euro.

Nici pe anul trecut si inca nici pe anul asta ca ma gândeam sa ma fac un pfa.
Oare de asta? I-o fi stiintat astia de la anaf pe apia?


Explicația acestor solicitări o găsiți în OUG 3/2015, art.6. (modificată prin OUG 16/2017, dar esența este aceeași)

Conform alin. 3 „Fermierii persoane fizice care în anul anterior de plată ar fi avut dreptul la plăți directe calculate potrivit prevederilor art. 12 din Regulamentul nr. 639/2014, care ar fi depășit cuantumul de 5.000 euro, și care nu se înregistrează potrivit prevederilor de la alin. (2) trebuie să furnizeze documente din care să rezulte îndeplinirea uneia dintre condițiile prevăzute la alin. (5) lit. a) sau b ).”

La alin.5 scrie că „Persoanele fizice sau juridice ori grupurile de persoane fizice sau juridice care în anul anterior de plată ar fi avut dreptul la plăți directe calculate conform prevederilor art. 12 din Regulamentul nr. 639/2014, care ar fi depășit cuantumul de 5.000 euro, și care gestionează aeroporturi, servicii de transport feroviar, sisteme de alimentare cu apă, servicii imobiliare, terenuri permanente de sport și terenuri destinate activităților de recreere pot fi considerate fermier activ dacă îndeplinesc una dintre următoarele condiții:
a) cuantumul anual total al plăților directe reprezintă cel puțin 5% din veniturile sale totale obținute din activități neagricole în ultimul an fiscal pentru care sunt disponibile astfel de dovezi verificabile;
b ) veniturile totale obținute în cadrul exploatației din activități agricole reprezintă cel puțin o treime din veniturile totale obținute în ultimul an fiscal pentru care sunt disponibile dovezi verificabile.”

Sper că v-am răspuns nelămuririlor dumneavoastră Posted Image

#2168
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
.

Edited by Vladutz_ddd, 21 June 2017 - 08:36.


#2169
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Din 16 octombrie incep platile si pot ajunge si la 70% din suma

#2170
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Avansul de dupa 16 octombrie e 70% doar din SAPS sau e un procent din toate partile componente (inverzire, tanar fermier,etc) ?

Edited by gvest, 05 October 2017 - 12:44.


#2171
10feli

10feli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.02.2013
A primit cineva?

#2172
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Voi ati primit avansul complet ca mie ni-mi iese de nici-o culoare oricum la-si socoti  nu iese

#2173
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Nici macar un leu uscat nam primit

#2174
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Mie mi-a intrat alaltaieri numai saps si redistribuirea inverzirea canci cica mai incolo

#2175
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cat e de ha ??

#2176
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012

View Postarmandoaxinia, on 20 octombrie 2017 - 19:23, said:

Voi ati primit avansul complet ca mie ni-mi iese de nici-o culoare oricum la-si socoti  nu iese

Nu tre' sa iese, tre' sa intre...
Nu a intrat nimic la mine desi vad ca peste 650.000 au fost autorizati la plata din cei peste 900 mii cati suntem...cred ca eu sunt intre ultimii douajde mii cum am fost in ultimii ani, mereu in ultima zi a intrat tot. Daca intra acum in toamna imi iau Gip d-ala smecher, un Suzuki Vitara din 1993, excelent pe camp.

#2177
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Cam 500 si ceva pe hectar au intrat la mine azi

#2178
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
au intrat :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate