Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

emigrare canada - DA sau NU?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 15 aprilie 2013 - 15:35, said:

Asta nu-i cumva o schimbare radicala de optica si abordare de pe pozitii diametral opuse, in doar cateva zile, a aceleiasi chestiuni? Posted Image

Cam tarziu, dar nu ma pot abtine sa cer ajutor sa ma lamuresc.
Nu erau statul communist definit ca cel al clasei muncitoare si prioritate aveau muncitorii si taranii ? parca era ceva de genul: muncitori, tarani, intelectuali, ingineri si altii.
deci aia cu "munca de jos" nu este de la comunisti ci de la dorinta romanilor mai cu mot de a se delimita de muncitori si tarani. ei erau intelectuali, ingineri si altii si de familie buna...dar in sendul anticomunist.
Karhu, nu este citatul tau.

Edited by avenirv, 25 July 2013 - 13:07.


#110
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 25 iulie 2013 - 13:06, said:

Cam tarziu, dar nu ma pot abtine sa cer ajutor sa ma lamuresc.
Nu erau statul communist definit ca cel al clasei muncitoare si prioritate aveau muncitorii si taranii ? parca era ceva de genul: muncitori, tarani, intelectuali, ingineri si altii.
deci aia cu "munca de jos" nu este de la comunisti ci de la dorinta romanilor mai cu mot de a se delimita de muncitori si tarani. ei erau intelectuali, ingineri si altii si de familie buna...dar in sendul anticomunist.
Karhu, nu este citatul tau.
In statul comunist aveau prioritate activistii. Aia cu ''muncitorii si taranii'' era propaganda, comunistii nu au avut nicio greatza sa-i aresteze pe muncitorii ce li se opuneau (Brasov 1987) sau pe taranii ce refuzau colectivizarea si cotele (nenumarate arestari si deportari in Baragan in perioada anilor '50-'60, ca sa nu mai zic de cei intemnitati sau impuscati). Sa nu uitam nici de Decembrie '89, cand au fost impuscati peste 1000 de oameni, in prima faza pentru ca nomenklaturistii nu voiau sa cedeze puterea, in a doua faza pentru legitimarea esalonului II ce tocmai preluase conducerea tarii.
Dar dam in off topic...

#111
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu o mai lalaiti atata ca nu e chiar asa. Ca o fi bine sau nu asta depinde de norocul fiecaruia si de ce vrea fiecare sa faca in viata. Eu sunt de parere ca daca aici in Romania esti paduche, adica nu ai nimic, si tanar merita sa pleci. Nu iti iese treaba in cativa ani te intorci si gata. Ce mare scofala pierzi cateva mii de dolari canadieni nimic mai mult. Daca in schimb ai cate ceva prin "minunata" asta de parte a lumii (ca tara e mult spus) si o varsta ceva mai inaintata nu prea mai merge sa pleci. Deci, repet depinde de fiecare. Nu putem spune ca acolo e mai bine decat aici sau invers. Fiecare caz trebuie tratat in parte nu la general.

#112
cartof2

cartof2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2009
Stați în Romania ca o duceți bine
eu va invidiez ce lux si ce masini conduceti acolo

#113
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcartof2, on 22 septembrie 2014 - 06:20, said:

Stați în Romania ca o duceți bine
Unii da, altii ba...

#114
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Salutare,

Eu si familia mea am deja toate actele gata am si fost in vizita in Oakville langa Toronto (unde as vrea sa ma si stabilesc), vizita a fost de 3 saptamani la un prieten, dar sincer nu prea ma trage sufletul. Eu nu ma numar printre cei care vor vinde tot din Ro ca sa ajung acolo, dar nici nu as vrea sa cheltui cateva mii de dolari ca sa vad cum este si sa ma intorc cu coada intre picioare, mai ales ca am si 2 copii dintre care unul este la scoala clasa a-5-a, am inteles ca acolo se duce in clasa a-6-a direct nu prea e normal, nivelul lor de studii este mai jos ca la noi. Un singur lucru bun am inteles ca pentru doi copii alocatia este de 700 CAD dar din a-4-a luna de cand suntem acolo primim acesti bani. In primul rand chiriile sunt foarte mari undeva la 1300 CAD fara unele utilitati, asigurarea la o masina este 200-300 CAD/luna mancarea e putin mai scumpa decat la noi.
As dori pareri PRO, ca de contra m-am saturat, am inteles ca studiile superioare din RO nu sunt recunoscute, ca ei cauta mai mult mana de lucru fizic, adica muncitori calificati si cam asta vom fi si noi in prima faza, nu prea se angajeaza fara EXPERIENTA CANADIANA.

Mai pe larg m-a dezamagit tot ce am citit aici:

http://emigrare-cana...-nu-canada.html

#115
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
E mai greu acum de ajuns in Canada, mai greu de razbit decat era acum sa zicem 10-15 ani.

Prima greseala este sa citesti numai cele scrise de aceia care nu au reusit sa ajunga sau sa ramana, din motive diferite. Au tendinta de a arunca vina pe orice atceva decat pe ei insisi, desi intotdeauna prima cauza vine "din interior", si nu de la societatea in care vor sa intre.

In ceea ce priveste preturile, prima regula este sa uiti complet de comparatia cu Ro, ca sa nu ai deceptii. Simplu spus, acomodati-va cu ideaa ca sunt incomparabil mai mari la aproape orice, dar pentru nivelul veniturilor canadiene sunt rezonabile, ca urmare faptul ca tara este locuita, vin multi oameni si nivelul de viata printre cele mai ridicate din lume. Nu va asteptati sa ajungeti rapid la acel nivel.
La inceput, dat fiind bugetul strans cu care se vine din Ro desigur ca preturile sunt importante, dar exista n solutii pentru reducerea cheltuielilor la valori suportabile. Daca deja va ganditi la alocatii sau alte ajutoare material din partea canadienilor, mai bine renuntati acum, azi. Sunt de bun ajutor la inceput si trebuie profitat, dar si o capcana.

Studiile sunt recunoscute, partial, in cea mai mare parte sau complet, pentru multe domenii, doar ca "recunosterea" nu e instantanee, pe baza de hartii, echivalari si alte aiureli specifice Uniunii Europene, ci pe baza dovedirii ca intr-adevar persoana chiar stie ceea ce se asteapta sa stie. Asta inseamna examene, studii in completare, experienta in domeniu (dovedita credibil).
Experienta canadiana nu poate exista la inceput decat pentru cei care au lucrat acolo pe baza de contract (dupa care au aplicat pentru rezidenta) si care poate fi dovedita sau confirmata ca si corespunzatoare de catre angajator.

Pentru inceput, pentru cei veniti fara alta experienta in tara aceea, sunt accesibile diferite ocupatii, de nivel relativ mai scazut. Retineti ca: experienta" si "vechimea" inseamna pentru canadieni in primul rand faptul ca persoana s-a acomodat cu mediul de viata si de munca din CA, a avut coportament corespunzator fata de colegi si fata de munca. Nu evalueaza competenta sau cat de bine s-a facut treaba.

Se cauta intr-adevar mai mult munca fizica, dar in general munca fizica este foarte bine platita, de multe ori cu mult mai bine platita decat cea depusa de absolventi de faculatati, chiar cu master sau doctorate in Canada. Cineva trebuie sa si munceasca fizic, altfel societatea se duce naibii; in consecinta munca aceasta e rasplatita.

#116
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

View Postrppoe, on 07 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Salutare,

Eu si familia mea am deja toate actele gata am si fost in vizita in Oakville langa Toronto (unde as vrea sa ma si stabilesc), vizita a fost de 3 saptamani la un prieten, dar sincer nu prea ma trage sufletul. Eu nu ma numar printre cei care vor vinde tot din Ro ca sa ajung acolo, dar nici nu as vrea sa cheltui cateva mii de dolari ca sa vad cum este si sa ma intorc cu coada intre picioare, mai ales ca am si 2 copii dintre care unul este la scoala clasa a-5-a, am inteles ca acolo se duce in clasa a-6-a direct nu prea e normal, nivelul lor de studii este mai jos ca la noi. Un singur lucru bun am inteles ca pentru doi copii alocatia este de 700 CAD dar din a-4-a luna de cand suntem acolo primim acesti bani. In primul rand chiriile sunt foarte mari undeva la 1300 CAD fara unele utilitati, asigurarea la o masina este 200-300 CAD/luna mancarea e putin mai scumpa decat la noi.
As dori pareri PRO, ca de contra m-am saturat, am inteles ca studiile superioare din RO nu sunt recunoscute, ca ei cauta mai mult mana de lucru fizic, adica muncitori calificati si cam asta vom fi si noi in prima faza, nu prea se angajeaza fara EXPERIENTA CANADIANA.

Mai pe larg m-a dezamagit tot ce am citit aici:

http://emigrare-cana...-nu-canada.html

rppoe imi pare rau ca nu prea am pareri pro sa ofer pentru situatia ta - as vrea insa sa subliniez altceva ce mi-a atras atentia - spui ca ai inteles ca pentru 2 copii alocatia este 700CAD/luna. Si eu am doi copii si locuiesc in Toronto si pot sa-ti spun ca aici avem urmatoarele beneficii pentru copii:
- UCCB - CAD 100/luna pentru copii sub 6 ani indiferent de venitul parintilor: http://www.cra-arc.g...pymnts-eng.html
- CCTB - dependent de venitul parintilor - in situatia ta cu 2 copii si asumand un venit pe familie de numai CAD 40000/an - care e destul de putin pentru o familie de 4 oameni in GTA - poate ajunge la CAD 400/luna. Dar daca venitul creste de exemplu la 50000/an beneficiul scade la CAD 240/luna. Daca vrei sa vezi diverse scenarii de calcul du-te aici: http://www.cra-arc.g...clcltr-eng.html
- Ontario Child Benefit - poti sa vezi despre ce e vorba aici: http://www.children....cb/howmuch.aspx
In concluzie in situatia ta 700/luna pare sa fie suma maxima posibila si va scadea rapid de indata ce incepi sa castigi o suma adecvata costului vietii de aici.

In plus, daca munca fizica la care te referi e in domeniul constructiilor, parerea mea absolut personala este ca ar trebui sa incerci sa culegi mai multe informatii despre situatia actuala si perspectivele de viitor in domeniu in Canada. Ar fi ideal daca ai avea posibilitatea sa vii numai tu aici intr-o prima etapa, sa iti gasesti ceva de lucru sa vezi cum e si sa iti aduci restul familiei mai tarziu cand esti mai "established". Si in opinia mea (din nou, absolut personala), munca fizica este "relativ" bine platita - sunt foarte multi factori de considerat.

Edited by llama, 19 January 2015 - 09:07.


#117
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, mai astept si alte pareri, in principiu pe 12 februarie vom pleca cu totii catre Oakville.

#118
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTarzy, on 17 noiembrie 2011 - 19:27, said:

daca nu mori de foame la tine in tara nu merita sa pleci nicaieri .... vei fi intodeauna un strain, un emigrant, un cetatean de mana a 2-a .... cei fi acceptate doar la joburile refuzate de altii sau remunerat mai putin  decat bastinasii.

de unde ştii tu? Eu aş spune că în Canada asta nu-i deloc adevărat. Am trăit zece ani în Canada. Ştiu cum e.

#119
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrppoe, on 07 ianuarie 2015 - 13:24, said:

As dori pareri PRO, ca de contra m-am saturat, am inteles ca studiile superioare din RO nu sunt recunoscute, ca ei cauta mai mult mana de lucru fizic, adica muncitori calificati si cam asta vom fi si noi in prima faza, nu prea se angajeaza fara EXPERIENTA CANADIANA.

Mai pe larg m-a dezamagit tot ce am citit aici:

http://emigrare-cana...-nu-canada.html

Păreri pro sau contra n-ar trebui să accepţi de la nimeni. Caută informaţii şi decizi singur.

De exemplu imformaţia postată de tine cu studiile eronată.

Studiile de toate feluri sunt recunoscute de angajatori. Şi până la urmă asta contează, nu? Numai că studiile fără experienţă nu fac doi bani. Trebuie să ştii meserie şi aici se blochează foarte mulţi absolvenţi de facultate care au facut orice altceva decât au învăţat.

Experienţa nu-i musai să fie canadiană, trebuie să fie şi să fie relevantă. Şi mai trebuie să fii în stare s-o demonstrezi la un interviu. Dacă engleza şchioapătă va fi destul de greu...

De fapt majoritatea ofertelor de muncă spun "..... studies, or equivalent experience". Cu alte cuvinte nu se pune prea mare bază pe hârtii ci peceea ce ştii.

Mai e o discuţie despre meseriile reglementate (ingineri, medici, avocaţi arhitecţi, cantabili, avocaţi) dar asta nu-i pentru început. Ce e important e că poţi practica şi aceste meserii după un timp şi cu puţin efort în cazul avocaţilor şi cu foarte mult efort în cazul medicilor. Celelalte sunt între. Important e să nu te depărtezi de domeniul în care ai studiile.

View Postrppoe, on 07 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Mai pe larg m-a dezamagit tot ce am citit aici:
http://emigrare-cana...-nu-canada.html

nu-i băga în seamă. sunt o grămadă care nu s-au adaptat în Canada şi care dau vina pe orice şi oricine mai puţin pe ei înşişi. Sunt mulţi care au venit fără să ştie engleză, fără să aibă o meserie (cum am mai spus mai sus diploma nu înseamnă că ai o meserie) şi care caută un vinovat.

Edited by DaculScoril0, 29 January 2015 - 22:03.


#120
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Cam dupa cati ani de baril/gaz ieftin dispare un welfare state ? Intreb de curiozitate :)

#121
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007

View PostMalvolio, on 17 noiembrie 2011 - 18:49, said:

merita sa emigrez sau nu?

Oricum ai face, tot vei regreta.

Cei care nu au fost pe afara isi imagineaza Occidentul ca o Romanie din care problemele au fost eliminate. Fals. E cu totul alta lume.
In Romania sunt multe plusuri si minusuri. Daca iti imaginezi ca in Canada sunt doar plusuri, vei ramane dezamagit. Si acolo sunt o gramada de plusuri si minusuri, doar ca sunt altele.

#122
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005

View Postsrelu, on 28 aprilie 2016 - 05:08, said:

Oricum ai face, tot vei regreta.
La mine e un pic diferit: Mai bine sa regret ca nu a iesit, decat ca nu am incercat!
Dupa 4 ani a cam iesit dpdv economic, dar social, viata e inca varza (imi lipsesc teribil familia, prietenii, gratarele ad-hoc si iesitul la bere, martea fara motiv). :P

#123
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postxplaur, on 28 aprilie 2016 - 14:51, said:

La mine e un pic diferit: Mai bine sa regret ca nu a iesit, decat ca nu am incercat!
Dupa 4 ani a cam iesit dpdv economic, dar social, viata e inca varza (imi lipsesc teribil familia, prietenii, gratarele ad-hoc si iesitul la bere, martea fara motiv). Posted Image

Motivele "sociale" se rezolva in timp, romanul este descurcaret cand vine vb de distractie, socializare etc.
Alea economice sunt mai implacabile. Putini mai reusesc azi sa castige in Vest bani real dublu fata de tara, si pt. mai putin ce sens are sa pleci.
Acum 15-20 de ani spalai veceuri prin Vest cativa ani, dar stiai ca intri in clasa de mijloc daca-ti faci treaba la nivel individual. Azi clasa de mijloc occidentala a fost exportata prin tarile emergente, in mod firesc as spune, si nici mama lui Trump n-o sa mai faca 2500 dolari/euro lunar,  in mina,  castig facil. Si la preturi dublate de inflatie in 25 de ani. Cat despre chirii/rate la casa, directia e inca si mai sus, de parca n-ar fi de ajuns sa coste juma din leafa medie.

#124
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View Postzavalita, on 28 aprilie 2016 - 17:47, said:



Motivele "sociale" se rezolva in timp, romanul este descurcaret cand vine vb de distractie, socializare etc.
Alea economice sunt mai implacabile. Putini mai reusesc azi sa castige in Vest bani real dublu fata de tara, si pt. mai putin ce sens are sa pleci.
Acum 15-20 de ani spalai veceuri prin Vest cativa ani, dar stiai ca intri in clasa de mijloc daca-ti faci treaba la nivel individual. Azi clasa de mijloc occidentala a fost exportata prin tarile emergente, in mod firesc as spune, si nici mama lui Trump n-o sa mai faca 2500 dolari/euro lunar,  in mina,  castig facil. Si la preturi dublate de inflatie in 25 de ani. Cat despre chirii/rate la casa, directia e inca si mai sus, de parca n-ar fi de ajuns sa coste juma din leafa medie.
Aiurea-n tramvai.
(Stati acasa)

#125
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005

View Postzavalita, on 28 aprilie 2016 - 17:47, said:


Motivele "sociale" se rezolva in timp, romanul este descurcaret cand vine vb de distractie, socializare etc
Teoretic da, practic fiecare se schimba, mai mult sau mai putin, odata ajuns aici! Banii sau lipsa acestora, dupa caz, te fac sa nu mai fi tu insuti sau, cel putin, cel care erai inainte de a face pasul!

#126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postzavalita, on 28 aprilie 2016 - 17:47, said:


si pt. mai putin ce sens are sa pleci.

Cred ca daca o duc macar la fel de bine ca aici financiar, merita de 1000 de ori sa ma duc undeva unde gradul de civilizatie/lipsa de coruptie etc tinde spre infinit atunci cand compari cu rromanica. Zilnic citesc cate o stire care sa-mi faca viitorul sa para din ce in ce mai negru. Ma bucuram putin cu DNA-ul, parea ca incet incet ne indreptam spre normalitate, dar nu, gone. Si multe multe alte mizerii.

Asa ca, ai un infinit de motive sa emigrezi atata timp cat ai un trai decent. Parerea mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate