Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Problema ochi.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andyyy_77

andyyy_77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.05.2007
Salut. De ceva timp ma dor ochii cand privesc lumina puternica si chiar atunci cand merg cu masina, iar uneori mi se pare ca imi "joaca" imaginea.
Cand scriu sau citesc imi lacrimeaza cam des ochii si ma frec mult la ei.
Problema este ca vad perfect atat la apropiere cat si la distanta(zic eu). Pe timpul verii cand purtam ochelari de soare nu aveam nicio problema, dar daca stateam fara ei la soare era jale.
Am in plan sa fac un control oftalmologic(de asemenea nu stiu ce oftalmologie ar fi mai buna). Voi ce credeti, sa am nevoie de ochelari de vedere? Multumesc.

Edited by andyyy_77, 16 November 2011 - 22:27.


#2
dj_yonut

dj_yonut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 29.11.2009
Fa-ti un control oftalmologic cat mai repede posibil.  Sigur vei purta ochelari.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
daca vezi "perfect atat la apropiere cat si la distanta", probabil ca nu o sa ai nevoie de ochelari de vedere. dar o vizita la un medic oftalmolog e necesara, sunt destule probleme care nu au drept rezultat ochelarii de vedere.

ps: sa stii ca ochelarii de soare pot fi recomandati si de medic (daca ai o sensibilitate crescuta la lumina)

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Posibil fotofobie. Consulta un medic oftalmolog.

Lucrezi mult la calculator? Picaturi de ochi folosesti (gen proculin etc)? Cat de des?

Poate putina gimnastica oculara, de relaxare (in caz ca lucrezi mult la calculator) nu ar strica. Si poate si putin odihna. Vezi ce se intampla, dar, neaparat un consult. Strici si pierzi niste timp si niste bani, dar cel putin stii o treaba...

#5
andyyy_77

andyyy_77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcolombo2003, on 16th November 2011, 23:03, said:

Posibil fotofobie. Consulta un medic oftalmolog.

Lucrezi mult la calculator? Picaturi de ochi folosesti (gen proculin etc)? Cat de des?

Poate putina gimnastica oculara, de relaxare (in caz ca lucrezi mult la calculator) nu ar strica. Si poate si putin odihna. Vezi ce se intampla, dar, neaparat un consult. Strici si pierzi niste timp si niste bani, dar cel putin stii o treaba...

Nu folosesc picaturi de ochi si in ultimul timp n-am mai abuzat de calculator. Dimineata cand ma trezesc nu am nicio problema cu vederea dar pe parcursul zilei incepe sa ma deranjeze privirea, cand scriu la facultate, uneori si drumul cu masina pana acasa. De asemenea ma deranjeaza si cand ma uit la filme la pc de la distanta(din pat). Uneori cand inchid ochii(seara de obicei) simt amortita zona rosie din poza atasata.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate