Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Racire Genius 6000 wood

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Salut !
Detin un Geniu 6000 wood ( 200 W)
Ideea e ca atunci cand ascult muzica mai mult timp la maxim se incalzeste radiatorul din spatele subwooferului.
Am auzit la multe persoane ca si-au facut ventilatoare din incarcatoare de tel si ventilator de 140 mm.As vrea sa stiu daca se poate face vreun tip de racire sau daca pot cumpara unul.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
E normal sa se incalzeasca, pentru asta e pus acolo, sa se incalzeasca si sa disipe caldura...
Acum depinde cat de incins e si cat asculti cu el asa, ca sa nu fie alte probleme. Poti pune un ventilator sa bata spre el, unul de PC montat, etc.

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
ok si  ventilatorul de pc cum il conectez? Sau mai bine spus.. La ce sursa de alimentare il pun? ma gandeam la un ventilator usb( ca cele pentru laptop).
http://www.emag.ro/s...00--pSRX-NCW100
http://www.emag.ro/s...p20--pSRX-NCP20
http://www.emag.ro/s...17--pSRX-NCP110
Oricum mai astept pareri.Poate s eneimerste cineva care a fost in situatia mea si care a gasit o alternativa pentru a-si raci sistemul.

Edited by emyboy, 13 November 2011 - 16:18.


#4
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Cumperi una bucata ventilator ca cel din poza, sunt diverse marimi pe la  magazinele de calculatoare, zic ca unu de 8cm sau 12 cm e suficient.
Ventilator

Apoi un transformator ca cel din poza, ma refer ca aspect sa stii cam ce sa cauti, de 12V.

Transformator

La ventilator ai doua fire rosu (care e +) si negru (care e -). Conectezi ventilatorul pe radiatoru...vezi tu cu ce, suruburi, etc...legi ventilatoru la transformator + la + si - la -. Si acel transformator il bagi in priza pe langa restu. Sper ca ai inteles.

Apoi cred ca nu e nevoie de toate astea deoarece cum zicea si mai sus pt asta e sa se incalzeasca si sa disipe caldura, deci e normal.

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
cred ca varianta aceasta a lui catalinmacovei88 este cea mai buna.Si cred ca este si cea mai ieftina deoarece ventilatoarele pe usb la care ma gandeam eu nici nu se compara cu un ventilator de 120-140 cu 50-60 cfm(flux de aer).
Multumesc pentru sfat.

#6
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Eventual poti folosi un transformator mai vechi, de la orice ce ai prin casa si nu mai folosesti.. router, modem dar sa aiba intre 9-13V, nu are nimic +- 1-2V.

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
daca nu mai ai garantie la sistem poti conecta ventilatorul la transformatorul sistemului.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Un ventilator de PC am zis si eu. Unul de carcasa. Nu stiu cat de mare este radiatorul, dar ai de unde alege, gasesti de 80/92/120/140/etc. Merita unul de 120mm spre exemplu, ca este ieftin.
Nu ai nevoie de cine stie ce debit de aer, e de ajuns sa plimbe aerul de acolo si isi face treaba. Ai putea pune chiar doua ventilatoare, daca radiatorul este indeajuns de mare, dar nu are sens, te complici.
Ca si alimentare ai doua posibilitati: de la un molex din PC sau de la un alimentator extern de 10-12V, ca sa ai si turatie maricica, desi creste si zgomotul.
Gasesti din astea pe la diverse magazine, de la diverse lucruri de prin casa, etc sau asa:
http://www.okazii.ro...1a.html#galerie
http://www.okazii.ro...i-sigilate.html
http://www.okazii.ro...em.html#galerie
Pentru a nu il strica poti sa cauti mufa mama potrivita, in care sa-l conectezi, si gata. Evident, asta l-ai baga in priza doar cand asculti muzica mai tare si e nevoie de racire suplimentara.

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
un ventilator mare  de 120 nu cred ca merge pus.deaorece radiatorul are latimea de 92 mm. insa radiatorul este lung si cred ca as putea pune 2 ventilatoare legate in serie.Oare ar merge?

Edited by emyboy, 14 November 2011 - 19:32.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Ba merge pus, ce conteaza ca radiatorul are latime mai mica. De montat tot trebuie sa-i faci un artificiu, dar ca si marime nu-i rau ca-i mai mare.
Merge si sa pui 2 ventilatoare de 92mm dar... Consider ca nu are sens.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate