Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Ce viteza prinde(sau poate prinde) o bicicletă pliabilă!?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Incomparabil

Incomparabil

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2011
Drum drept, asfalt, vreau să văd dacă este o alternativă bună la mersul pe jos.

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Daca e drum drept 3-4 km in 15-20 min, cred asa lejer.. daca "ii dai in gura", 10-12 minute, zic eu. Cu un MTB fac 3 km in 7 min 8 min ca nebunu', asa ca nu vaf de ce nu ai face 3 km cu o pliabila in 20 min :D.

#3
Incomparabil

Incomparabil

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2011
Mulțumesc pentru răspuns, 15 minute sună decent/acceptabil/corect, acuma mă gândesc la un acceptabil de minim 18/20 de minute, mi-a înfiripat ideea după ce am văzut câteva pe viu, sunt rapide, dar mă gândeam: "În sprint este rapidă, dar la mers normal, oare în cât timp o face 3-4 Km!?"
MTB îmi plac și mie, au cauciucurile groase/stabile, treci lejer peste vreo denivelare, dar nu am unde să las o bicicletă normală, că îmi convenea să cumpăr un MTB, chiar știu care au la vânzare, dar nu am unde să o țin, mă gândesc că reduc timp la jumătate, apoi nu cred că se compară: mers pe jos Vs. mers lejer(sper că sunt comode, sincer nu am mai mers pe așa ceva) pe bicicletă, 3-4 Km... nu cred că mă epuizează prea mult.
Să găsesc o listă cu ce trebuie obligatoriu pentru strada: Casca, far, veste reflectorizantă, mă gândesc că altceva nu mai trebuie, nici de astea nu sunt sigur, dar până la urmă sunt pentru siguranța, apoi distanța este OK, chiar dacă fac pană = pot continua pe jos, adică nu este distanța mare să încep să înjur că nu mai ajung la timp.

Edited by Incomparabil, 07 November 2011 - 20:39.


#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Daca stai intr-o oras ca Bucurestiu,  slabe sanse sa faci doar 15 minute daca nu te grabesti. Zic asta din proprie experienta. Am 3.8km de parcurs si cel mai rapid timp, dar nu prostesc, a fost de 10 minute - Gorjului -POlitehnica , pentru cunoscatori si asta cu o semicursiera. Cand merg lejer fac ~15min, depinde de semafoare. De obicei m-am intalnit cu biciclisti pe o astfel de bicla si-i depaseam foarte  fooarte usor. Pt munca, pe perfecta bicla pe care ti-o doresti.

Fac pe jos aceeasi distanta 30 minute daca merg repede, 40 daca merg lejerean.

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Eu fac în 25 de minute vreo 4,5-5km pe MTB. Vreo 5 minute din astea te întîrzie semafoarele. Pentru 3km cred că poți pune 20 de minute cu tot cu semafoare.

Dotări care mi se par absolut necesare pentru trafic:
* Neapărat far și stop, că acum fiind ziua scurtă te vei întoarce sigur pe întuneric. Cu vreo 100 de lei îți iei ceva foarte ok ca să fii văzut în trafic. Eu recomand Sigma Cuberider II și Sigma Illux. Dacă iei altceva vezi să aibă baterii AA sau AAA și să fie cu led, nu halogen sau alte chestii.
* Clopoțel "clasic", dacă n-ai deja, ajută la avertizarea pietonilor neatenți (care trec pe roșu, merg pe carosabil etc.)
* Un retrovizor. Eu prefer parabolic (cîmp vizual mai mare) și cu două articulații. Acum îl folosesc pe ăsta (montare în capăt de bară). Ajută mult la supravegherea traficului care trece pe lîngă tine și la asigurare la depășiri, plus că poate fi pliat și ajustat rapid oricînd.

Dotări recomandate:
* Cască. Găsești în Decathlon cîte modele vrei, pentru orice buget.
* Bandă reflectorizantă pe încheietura stîngă, pentru semnalele de stînga noaptea. Exemplu.
* Ceva pentru acoperit partea de jos a feței pe vreme rece, o bandană pătrată de 55x55 găsești cu vreo 20 de lei. Dacă vrei ceva mai deștept ceva de genul ăsta, e un tub din material elastic cu care poți face o grămadă de chestii, dar cel mai des îl țin la gît și-l trag sus peste nas.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Intodeauna m-au amuzat unele chestii. Benzile astea reflectorizante erau date gratis la un concert, apoi le-am mai gasit pe la magazine la 5 lei (la rusi), apoi 10 lei, 12 lei si acum sa vad la 15 lei. hihihi. eu le-am achizitionat la 12 lei pe bucata.

#7
Incomparabil

Incomparabil

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2011

 pg-soare, on 7th November 2011, 21:25, said:

Daca stai intr-o oras ca Bucurestiu,  slabe sanse sa faci doar 15 minute daca nu te grabesti. Zic asta din proprie experienta. Am 3.8km de parcurs si cel mai rapid timp, dar nu prostesc, a fost de 10 minute - Gorjului -POlitehnica , pentru cunoscatori si asta cu o semicursiera. Cand merg lejer fac ~15min, depinde de semafoare. De obicei m-am intalnit cu biciclisti pe o astfel de bicla si-i depaseam foarte  fooarte usor. Pt munca, pe perfecta bicla pe care ti-o doresti.

Fac pe jos aceeasi distanta 30 minute daca merg repede, 40 daca merg lejerean.

Posibil să fie chiar mai puțin de 3-4 Km, pe jos pare distanță mai mare, să zicem că pe jos fac 30 de minute, o să cronometrez în cât timp o fac pe jos, dar cred că 30 de minute fac, adică în 30 de minute sunt la birou, deja intru pe ușă.

 wirespot, on 7th November 2011, 23:21, said:

Eu fac în 25 de minute vreo 4,5-5km pe MTB. Vreo 5 minute din astea te întîrzie semafoarele. Pentru 3km cred că poți pune 20 de minute cu tot cu semafoare.

Dotări care mi se par absolut necesare pentru trafic:
* Neapărat far și stop, că acum fiind ziua scurtă te vei întoarce sigur pe întuneric. Cu vreo 100 de lei îți iei ceva foarte ok ca să fii văzut în trafic. Eu recomand Sigma Cuberider II și Sigma Illux. Dacă iei altceva vezi să aibă baterii AA sau AAA și să fie cu led, nu halogen sau alte chestii.
* Clopoțel "clasic", dacă n-ai deja, ajută la avertizarea pietonilor neatenți (care trec pe roșu, merg pe carosabil etc.)
* Un retrovizor. Eu prefer parabolic (cîmp vizual mai mare) și cu două articulații. Acum îl folosesc pe ăsta (montare în capăt de bară). Ajută mult la supravegherea traficului care trece pe lîngă tine și la asigurare la depășiri, plus că poate fi pliat și ajustat rapid oricînd.

Dotări recomandate:
* Cască. Găsești în Decathlon cîte modele vrei, pentru orice buget.
* Bandă reflectorizantă pe încheietura stîngă, pentru semnalele de stînga noaptea. Exemplu.
* Ceva pentru acoperit partea de jos a feței pe vreme rece, o bandană pătrată de 55x55 găsești cu vreo 20 de lei. Dacă vrei ceva mai deștept ceva de genul ăsta, e un tub din material elastic cu care poți face o grămadă de chestii, dar cel mai des îl țin la gît și-l trag sus peste nas.
Mă gândeam la o cagulă pentru vremea rece, asta în caz că nu sunt interzise.
Mă uitam că viitoare bicicleta sa aibe măcar far fata, sau far spate, astea să fie incluse în pachet, ca fapt divers: Nu știu ce bicicleta să iau, dar caut ceva cât mai la buget, o să merg în linie dreaptă, caut să fie ceva cât mai la buget, iau bicicleta în scopul de a face economie, nu prea vreau(sau că îmi permit în perioada asta) să aloc un buget prea mare.

 pg-soare, on 9th November 2011, 00:11, said:

Intodeauna m-au amuzat unele chestii. Benzile astea reflectorizante erau date gratis la un concert, apoi le-am mai gasit pe la magazine la 5 lei (la rusi), apoi 10 lei, 12 lei si acum sa vad la 15 lei. hihihi. eu le-am achizitionat la 12 lei pe bucata.
Eu am luat cu 3-4 ron(nu mai știu sigur) de la Real, normal că aveam 2: 1 - la 3-4 ron, alta la 19 ron, am cumpărat 3-4 ron, își face treaba.

#8
Incomparabil

Incomparabil

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2011
Diverse:
1 - Nu am văzut că pe pagina ăia sunt și bandane, eu am luat din Europa, dar nu știam cât de legale sunt.
2 - În Real aveau 2 tipuri de reflectorizante: unele la 3 ron, altele la 19 ron, am luat la 3 ron.
3 - Aștept dacă aveți vreo recomandare cu bicicleta de buget, eu tot caut pe google, am arhiva plină cu "bicicleta pliabilă".

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

pg-soare said:

eu le-am achizitionat la 12 lei pe bucata.

Alea erau 2 bucăți la 15 lei deci mi se par ok.

Incomparabil said:

o să cronometrez în cât timp o fac pe jos, dar cred că 30 de minute fac, adică în 30 de minute sunt la birou

Ar trebui să ai totuși o reducere substanțială pe bicicletă. Mă gîndesc la 15 minute, mergînd lejer, poate chiar 10. Pe bicicletă atingi 15km/h chiar și mergînd foarte relaxat.

Incomparabil said:

Mă gândeam la o cagulă pentru vremea rece, asta în caz că nu sunt interzise.

Nu-s interzise dar nu cred că ai nevoie, te încălzești destul de bine mergînd pe bicicletă. Poate sub zero grade dar în zona 3-10 grade e suficient ceva pe față. Și asta doar dacă ai probleme cu vînt din față. Capul în general rezistă mai bine decît restul corpului la frig. E suficientă o șapcă sau casca, chiar și cele foarte aerisite.

În orice caz, mie de asta-mi plac tuburile alea că poți face din ele la nevoie și fes sau cagulă.

Incomparabil said:

În Real aveau 2 tipuri de reflectorizante: unele la 3 ron, altele la 19 ron, am luat la 3 ron.

Testează-le! Cu un bliț, sau o lumină puternică pe întuneric. Circulă unele chinezării care par ochi de pisică dar nu reflectă nimic, sînt sticlă chioară. Astea fiind din Real probabil nu-s fake dar mai bine să fii sigur.

Incomparabil said:

Aștept dacă aveți vreo recomandare cu bicicleta de buget, eu tot caut pe google, am arhiva plină cu "bicicleta pliabilă".

Din păcate astea pliante costă și nu prea găsești la SH, sau nu cu mult mai ieftine. De ce vrei neapărat pliantă?

Din alea "nepliante" găsești la SH destule, chiar și complet echipate, undeva în zona 500 de lei, asta însemnînd far, stop, dinam, portbagaj și aripi. Sau poți merge pe principiul "cu bicicleta doar cînd e uscat" și găsești una funcțională fără accesorii și la 200-300 de lei. Îți mai iei separat far+stop și un antifurt și asta-i.

Edited by wirespot, 09 November 2011 - 15:39.


#10
Incomparabil

Incomparabil

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2011

 wirespot, on 9th November 2011, 15:37, said:

Alea erau 2 bucăți la 15 lei deci mi se par ok.



Ar trebui să ai totuși o reducere substanțială pe bicicletă. Mă gîndesc la 15 minute, mergînd lejer, poate chiar 10. Pe bicicletă atingi 15km/h chiar și mergînd foarte relaxat.

Sincer: La asta m-am gândit și eu, nu știu cu cât poate merge un om pe jos, câți KM să facă pe oră, dar bănuiesc că nu trece de 7 km, 7Km cu tot cu bagaj..., cred că maxim 5 km, apoi m-am gândit: Bicicleta pliabilă de 18/20(roata), acuma un 10/11/12 km îi prinde la oră, pe bicicletă cred că poți reduce timpul la jumătate, că doar mă uit când mă depășește careva cu bicicletă, are cel puțin triplu viteza mea, dar aici vorbesc de bicicleta normale ca mărime(MB), deci o pliabilă să ajungă un 10 km, că doar este asfalt drept, nu tragi pe pantă.

Nu-s interzise dar nu cred că ai nevoie, te încălzești destul de bine mergînd pe bicicletă. Poate sub zero grade dar în zona 3-10 grade e suficient ceva pe față. Și asta doar dacă ai probleme cu vînt din față. Capul în general rezistă mai bine decît restul corpului la frig. E suficientă o șapcă sau casca, chiar și cele foarte aerisite.

În orice caz, mie de asta-mi plac tuburile alea că poți face din ele la nevoie și fes sau cagulă.



Testează-le! Cu un bliț, sau o lumină puternică pe întuneric. Circulă unele chinezării care par ochi de pisică dar nu reflectă nimic, sînt sticlă chioară. Astea fiind din Real probabil nu-s fake dar mai bine să fii sigur.

Am una care a fost folosită la construcții(drum), este incredibil de reflectorizantă, te uiți noaptea când mergi și se vede foarte bine, apoi am una luată din Real, pe portocaliu(automat portocaliu este mult mai puțin reflectorizant)
Dimineața folosesc: Veste portocalie, seara folosesc vestea galbenă-verzuie.


Din păcate astea pliante costă și nu prea găsești la SH, sau nu cu mult mai ieftine. De ce vrei neapărat pliantă?

Din alea "nepliante" găsești la SH destule, chiar și complet echipate, undeva în zona 500 de lei, asta însemnînd far, stop, dinam, portbagaj și aripi. Sau poți merge pe principiul "cu bicicleta doar cînd e uscat" și găsești una funcțională fără accesorii și la 200-300 de lei. Îți mai iei separat far+stop și un antifurt și asta-i.
Îmi trebuie pliabila, nu sunt fițos, chiar nu am unde să țin una normală, sau să merg cu ea pe autobuz, sunt fan: cursiere + MB, cursierele că prind vitează, MB că sunt incredibil de stabile, roțile alea late care se țin bine și pe al mai prost drum, dar nu pot să iau bicicleta normală, îți dai seama că aia normală m-ar duce și mai repede la destinație.
Antifurt nu îmi trebuie, doar o să fie ținută la birou, în rest: sper că din magazin să primesc măcar un far, unul îl am eu, reîncărcabil pe led, puternic, veste reflectorizantă am, rămâne o cască de buget + ce este posibil să mai trebuiască.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate