Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Despre chitare

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#37
delphi

delphi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.07.2006
vreau sa-mi cumpar si eu o chitara si m-am oprit la un ibanez
http://www.mcmusic.r...ndProductID=907
un prieten si-a luat acelasi model din germania si a costat tot atit cit ar fi dat si in tara
isi face banii??
ce diferente sint intre cele 2 ?
http://www.mcmusic.r...randProductID=8

Edited by delphi, 24 August 2006 - 16:18.


#38
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ambele imi par excelente pentru un beginner, nefiind modele prea pretentioase. Sper doar sa fie originale, pentru ca e foarte usor sa copiezi o chitara.

Avantajul care sare in ochi la cea neagra este gatul chitarei si tastele (frets). Sistemele de amplificare sunt usor modificate, dar nimic serios.

Aici e o diferenta ceva mai mare de pret, datorita preturilor de transport :

http://www.thomann.d...04bf3865e6258d0

http://www.thomann.d...0eff8e8ee418f9d

#39
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Aia albastra e mai "universala", aia neagra e de metal. Dupa preferinte... eu as merge pe aia cu "Almost-Wizard Neck" :)

#40
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006
Alege GRG270B-JB, configuratia H-S-H e mai versatila decat H-H (chiar daca esti pe metale, si doza single e buna in anumite circumstante, mai ales daca e middle). Cat despre cumparatul de afara, n-am inteles daca o cumperi tu personal sau o comanzi. Daca e varianta a doua, nu-ti recomand, muncitorii din vama nu sunt foarte finuti in transport (de fapt nu sunt deloc, am un prieten care isi cumparase cu o caruta de bani un Stratocaster si a fost *cough* scapat de cateva ori din greseala pe drum).
Mare grija cu Ibanez! consulta intai http://www.ibanezrules.com/fakes.htm ca sa vezi la ce ma refer. Sa cauti un meserias cu ani buni in spate ca sa mearga cu tine cand cumperi chitara, sa nu te trezesti cu o scula cu defecte de fabricatie (daca scrie Ibanez pe ea nu inseamna neaparat ca esti 100% sigur ca e facuta perfect). Desi n-o sa ai chef probabil, noteaza seria chitarii, da o fuga acasa sau pe la vreo sala de net si verific-o pe http://www.ibanezreg...tory-dating.htm . O sa stii cand si unde a fost fabricata chitara ta.
Daca nu te superi, o intrebare : vrei neaparat Ibanez pentru greutatea marcii? sunt niste chitari exceptionale, dar eu unul am reticente fata de modelele mai ieftine pentru ca abtibildul ala cu Ibanez de pe headstock creste pretul chitarii de la 200 la 300 de euro (de exemplu) si nu chitara in sine. Daca ai cantat pe modelul pe care ti=l doresti, iti vine bine la mana, esti multumit de sunet, e foarte bine, dar daca pur si simplu vrei Ibanez, mai gandeste-te! Multa bafta!

Edited by ambr0zie, 25 August 2006 - 10:48.


#41
delphi

delphi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.07.2006
initial am vrut sa-mi iau una de-afara dar avind in vedere ca preturile sint destul de apropiate nu cred ca mai are rost. singura problema ar fi tara de origine
nu am o preferinta in mod special pentru ibanez pt ca pina acum am cintat numai prin vecini si nici nu pot sa spun ca sint obisnuit cu o chitara anume. singurul magazin mai serios stiam ca este muzica din bucuresti. pe site la ei mai era un model la 8 mil. cam astia ar fi banii pe care i-asi baga intr-o chitara 8 - 10 mil. nu stiu daca cei de la magazinul muzica aduc si modele contrafacute (sper sa nu) pt ca ideea e sa ai o oarecare siguranta cind dai atitia bani si sa te alegi cu un lucru de calitate
http://www.mcmusic.r....php?BrandsID=2
daca aveti alte sugestii ...
mersi mult pt sfaturi :peacefingers:

Edited by delphi, 25 August 2006 - 13:08.


#42
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Man, am un prieten care canta excelent pe o chitara Iris de la Hora..de fapt si eu mi-am facut mana pe asa ceva....sigur suna uneori ca o pisica dansand pe o folie de staniol si nici amplificarea nu e mare lucru..dar zic ca in momentul in care treci pe chestii mai profi, sa alegi cu grija si sa ai mereu in cap raportul calitate-pret.

Apropo de Stratocaster, sa nu incerce careva sa ia asa ceva din Romania, pentru simplul fapt ca nu se gaseste. La un timp la Muzica aparusera niste "jucarii" cu sigla Fender - Stratocaster, si un cap dublat dupa Stratocaster. Daca erai putin atent si cautai pe net, vedeai respectivele chitare pe diverse site-uri cu numele de "Fender Strat Copy", dar in magazin erau la un pret destul de piperat + label-ul Fender Stratocaster.

Edited by krossfire, 25 August 2006 - 16:41.


#43
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postdelphi, on Aug 24 2006, 17:16, said:

vreau sa-mi cumpar si eu o chitara si m-am oprit la un ibanez
http://www.mcmusic.r...ndProductID=907
un prieten si-a luat acelasi model din germania si a costat tot atit cit ar fi dat si in tara
isi face banii??
ce diferente sint intre cele 2 ?
http://www.mcmusic.r...randProductID=8

Eu as merge pe RG321 - lemn mai bun, corzile trec prin corp, dozele sunt infinity-uri (bune). Oricum, n-o lua fara sa stai cel putin 30 min cu ea in mana, cerceteaza detaliile, nu vrei surprize acasa, trust me. Ia pe cineva cu tine daca poti.

Eu am avut asa: acustica bulgareasca, yamaha double six, bass electroacustic reghin, bass 5 corzi nu mai stiu exact firma, bass yamaha bb g5a, fender jazz bass made in mex 5 corzi.
Acum am o chitara stagg electroacustica si un bass fender precision american deluxe cu 5 corzi.

View Postkrossfire, on Aug 25 2006, 17:38, said:

Apropo de Stratocaster, sa nu incerce careva sa ia asa ceva din Romania, pentru simplul fapt ca nu se gaseste. La un timp la Muzica aparusera niste "jucarii" cu sigla Fender - Stratocaster, si un cap dublat dupa Stratocaster. Daca erai putin atent si cautai pe net, vedeai respectivele chitare pe diverse site-uri cu numele de "Fender Strat Copy", dar in magazin erau la un pret destul de piperat + label-ul Fender Stratocaster.

Nu vorbi prostii, Fender au de cativa ani reprezentanta in Romania, se numesc ProGuitar, au avut stand la Muzica si acum au magazin separat. Preturile la inceput erau mari, acum sunt mai rezonabile. Au multe modele atat squier/jackson/alte marci ieftine de-ale fender, cat si made in mex-uri si modele americane, plus alte scule facute de Fender. In plus, daca te intereseaza ceva anume poti face comanda si se rezolva. Incet incet o sa apara reprezentate si ale altor firme.

#44
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da...dar jucariile astea aparusera cam la infiintarea magazinului Muzica, si te pot asigura ca nu erau originale. Pretul era mare, nu "foarte mare".

Si zici ca pot gasi Strato originale in Romania , la Fender ?

#45
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View Postkrossfire, on Aug 27 2006, 16:34, said:

Si zici ca pot gasi Strato originale in Romania , la Fender ?
off-topic : cand spui Strato te referi exclusiv la Fender fabricat in Mexic. Asa scrie pe headstock, Strato. E mai ieftin decat Stratocasterele americane, bine, tot trebuie sa dai cuiva in cap sa-ti cumperi una, dar aia e.(Daca stiai, imi cer scuze).
Cat despre cumpararea de Fender din Romania, www.proguitar.ro . Riscul meseriei exista, dar asta poate fi si pentru ca muncitorul care a dat la saiba era beat sau parasit de nevasta. Oricum, mai mare e riscul cu domnii cu "aduc scule de afara la preturi mai mici ca in Romania". Am cunoscut unul si David Copperfield era mic copil pe langa el.

#46
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hmm, nu , nu ma refeream la Fender-ul fabricat in Mexic, desi auzisem povestea.

Scumpe, nu am ce spune...o sa-mi cumpar cand voi ajunge star international :D (Chit ca eu sunt mai mult pe post de solist vocal, la chitara mai iau cateodata rythm guitar..dar nu mare lucru)

#47
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkrossfire, on Aug 27 2006, 16:34, said:

Si zici ca pot gasi Strato originale in Romania , la Fender ?

Exact. De altfel poti gasi orice model. Cu asta se ocupa o reprezentanta nu? :)

#48
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postambr0zie, on Aug 28 2006, 07:25, said:

off-topic : cand spui Strato te referi exclusiv la Fender fabricat in Mexic. Asa scrie pe headstock, Strato. E mai ieftin decat Stratocasterele americane, bine, tot trebuie sa dai cuiva in cap sa-ti cumperi una, dar aia e.(Daca stiai, imi cer scuze).

As putea pune pariu cu tine ca pe Fender-ele made in mex scrie "stratocaster", cine ti-a zis faza cu strato? Poate e vorba doar de anumite modele. Intra si intereseaza-te pe www.fender.com.

In alta ordine de idei, mie nu mi se par scumpe avand in vedere ce preturi sunt pe piata de chitari electrice. 400-500$ e un pret rezonabil, iar raportul calitate pret inclina mult in favoarea cumparatorului, desi totusi nu-s the real thing.

Edited by burgher, 28 August 2006 - 12:38.


#49
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View Postburgher, on Aug 28 2006, 13:36, said:

As putea pune pariu cu tine ca pe Fender-ele made in mex scrie "stratocaster", cine ti-a zis faza cu strato? Poate e vorba doar de anumite modele. Intra si intereseaza-te pe www.fender.com.

Eu am zis ca toate Fenderele "Strato" sunt mexicane, nu toate Fenderele mexicane sunt strato. Nu-i nevoie sa ai  tonul asta ironic. Omul intrebase de Strato originale si eu fix la alea m-am gandit.

View Postburgher, on Aug 28 2006, 13:36, said:

In alta ordine de idei, mie nu mi se par scumpe avand in vedere ce preturi sunt pe piata de chitari electrice. 400-500$ e un pret rezonabil, iar raportul calitate pret inclina mult in favoarea cumparatorului, desi totusi nu-s the real thing.
Ma rog, nu sunt carpanos, dar pentru un buzunar de roman mi se pare o suma foarte mare (si se mai adauga accesoriile obligatorii). Si nu ma refer la pro/semi pro, ci la oamenii care vor sa invete si se arunca din prima pe modele profi. Cunosc multi oameni care au chitari doar de amorul artei, au dat multi bani pe marci scumpe si s-au rezumat la stadiul de hobby de weekend sau mai rau, chitara a ramas piesa de mobilier. Chiar nu merita sa dai 500 de euro pe o chitara pe care vrei doar sa inveti sau sa te relaxezi cand poti gasi modele la preturi decente care sa te multumesca la inceput (si nu numai). Parerea mea...
Cat despre pret, in Romania nu prea exista mesteri lutieri semi-amatori (care sa si fabrice chitari, nu doar sa repare-reconditioneze). Pe afara sunt destui mosuleti care pentru 150-200 de euro maxim fac chitari electrice "la comanda" cap-coada iar rezultatele sunt superbe.

Edited by ambr0zie, 28 August 2006 - 19:22.


#50
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postambr0zie, on Aug 28 2006, 20:17, said:

Ma rog, nu sunt carpanos, dar pentru un buzunar de roman mi se pare o suma foarte mare (si se mai adauga accesoriile obligatorii). Si nu ma refer la pro/semi pro, ci la oamenii care vor sa invete si se arunca din prima pe modele profi.

Si eu tot la buzunarul de roman ma refeream. Iar acesta are la dispozitie chitari la preturi intre 50 si 1500-2000 de euro, si sunt indulgent cu limita superioara. 500 unde se afla intre limitele astea? :) In plus, am precizat ca e vorba si de raportul calitate pret, care e destul de bun, sau as putea zice "chitara e destul de ieftina avand in vedere calitatea ei".

Quote

Cat despre pret, in Romania nu prea exista mesteri lutieri semi-amatori (care sa si fabrice chitari, nu doar sa repare-reconditioneze).

Ba da. Doar ca nu sunt fantastici..

Quote

Pe afara sunt destui mosuleti care pentru 150-200 de euro maxim fac chitari electrice "la comanda" cap-coada iar rezultatele sunt superbe.

Depinde ce intelegi prin acele rezultate "superbe". Insa un lutier bun garantat nu isi vinde serviciile pe 150-200 $.

#51
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Mie de exemplu mi-ar trebui o chitara pentru stanga (adica sa manuiesc cu dreapta cordarul, deci n-ar fi chiar stanga), dar pana la urma o sa continui in pozitia normala :(

Asa o electrica pentru stanga luam si de la Hora, dar sunt atat de prost facute :(. La clasicele simetrice fata de gat nu-i problema, dar la acusticele mai serioase si la electrice..e.

Edited by krossfire, 29 August 2006 - 06:53.


#52
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkrossfire, on Aug 29 2006, 07:53, said:

Mie de exemplu mi-ar trebui o chitara pentru stanga (adica sa manuiesc cu dreapta cordarul, deci n-ar fi chiar stanga), dar pana la urma o sa continui in pozitia normala :(

Ce vrei sa zici prin "cordar"? In alta ordine de idei, gasesti chitari pe stanga si altele in afara de Hora, la magazinul Muzica sau alte magazine de profil, trebuie doar sa gasesti ceea ce se potriveste nevoilor tale. Daca vrei sau ai nevoie, iti mai dau detalii, magazine, persoane sau forumuri unde poti cauta instrumente ok :)

#53
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postburgher, on Aug 29 2006, 08:18, said:

Ce vrei sa zici prin "cordar"? In alta ordine de idei, gasesti chitari pe stanga si altele in afara de Hora, la magazinul Muzica sau alte magazine de profil, trebuie doar sa gasesti ceea ce se potriveste nevoilor tale. Daca vrei sau ai nevoie, iti mai dau detalii, magazine, persoane sau forumuri unde poti cauta instrumente ok :)

Voiam sa spun gat...cordarul e pe cutia de rezonanta :D

#54
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkrossfire, on Aug 29 2006, 08:41, said:

Voiam sa spun gat...cordarul e pe cutia de rezonanta :D

Am crezut ca te referi la chitara electrica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate