Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Despre chitare

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#1
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005
Ce chitara electrica aveti ? De ce?
Ce chitara acustica aveti ? De ce ?
Ce chitara acustica va doriti ? De ce?
Ce chitara electrica va doriti ? De ce?
(la intrebrea de ce puteti spune despe firma, dotari, forma, recomandari, artisti care le folosesc, diverse briz-brizuri, etc.)
Eu am o chitara acustica Stagg western sw201bk, si am ales-o pentru ca nu aveam bani destui sa iu una de la o firma bazata, dar destui ca sa nu imi iau un jaf de hora. Sunt foarte multumit de ia, suna foarte bine, desi putea sa fie un pic mai bine finisata. M-a dat pe spate culoarea neagra si tunerele argintii. Electrica am un jaf de imitaie de les paul gibson din '70, sunburst, mostenita. Nu o folosesc din cauza performantelor scazute si a multor alte defecte.
Mi-as dosri ca acustica un ovation viper, din cauza calitatii, a faptului ca e o impletire intre acustica si electrica, ca are finisajul tipic pentru ovation cu 5 rozete, si a faptului ca e rapida deoarece are 25.5 si 14 de taste. Iar ca electrica excluzandu-le pe cele facute la comanda : signature model Steve Vai de la Ibanez, si anume celebru Jem, dar cel cu 6 corzi nu cel cu 7. Are tot ce-i trebuie pentru un chitarist care vrea o chitara perfecta, cat mai versatila, sau cat mai aproape.


edited by maxy: chitare

Edited by maxy, 17 July 2006 - 14:50.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am asa:

Clasica - 3/4 Junior, Reghin, galbena :blush: Suna foarte moale, am avut noroc.

Acustica - Un Orfeus sunburst cu decupaj, heritage de la taica'meu, mai greu de acordat, ne-reparata (putin cam sus pe gustul meu, pesemne ca s-a curbat gatul), acordata in Drop-C sau in D (pt ca acolo se simte mai bine si nu o pot urca mai sus de flat E) si are un sunet cald.

- O "Alba" Western cum se gaseste pe ebay de cumparat cu 50 de euro cu husa cu tot, arata superb, sunburst, cu niste corzi bune (cum am eu, Dean Markley, putin cam tari) bate la fund cam tot pana la Epiphone, chiar o chitara foarte buna la categoria sub 200 euro si de care nu iti para asa rau daca pateste ceva. Dezavantaj: Daca nu stii unde sa strangi suruburile, ai tunerele foarte moi si actiunea foarte sus (probleme rezolvate deja cu un imbus si o surubelnita in cruce)  :naughty: si suna foarte sharp (dar totusi cald) din cauza lacului in exces de pe fata chitarii. Aveam nevoie de o chitara de trămbăleala si am dat de o chitara care poate fi folosita si la cantari mai serioase.  :proud:

Electrica - Reghincaster  :P Fiesta Red, copie de Fender Stratocaster din anii '60 (pre-large headstock), luata de la magazin, in rate  :w00t: , dupa vreo 14 sau 15 chitari foarte proaste trecute pe acolo au nimerit una buna. (de fapt in vreo 3 ani am gasit doar 2 bune, una rosie a mea si una pewter care si'a luat'o un prieten). Are pana si tipicele probleme de buzz daca folosesc doar o doza. Actiune scazuta, cu niste corzi bune (D' Addario) e ok. Deranjeaza putin doar faptul ca prima coarda e putin mai departata de celelalte. :nonobad: Dar... e ok.

Vreau asa: ehm... ma mai gandesc. Am voie sa zic doar o singura chitara la fiecare categorie? :( Eu mi'as face rastel de ele, in diferite acordaje, ca sa obtin diverse varietati ale sunetului pe care nu le pot obtine schimband efectele.)

#3
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005

AlexIP, on Oct 7 2005, 16:04, said:

Am asa:

Clasica - 3/4 Junior, Reghin, galbena :blush: Suna foarte moale, am avut noroc.

Acustica - Un Orfeus sunburst cu decupaj, heritage de la taica'meu, mai greu de acordat, ne-reparata (putin cam sus pe gustul meu, pesemne ca s-a curbat gatul), acordata in Drop-C sau in D (pt ca acolo se simte mai bine si nu o pot urca mai sus de flat E) si are un sunet cald.

- O "Alba" Western cum se gaseste pe ebay de cumparat cu 50 de euro cu husa cu tot, arata superb, sunburst, cu niste corzi bune (cum am eu, Dean Markley, putin cam tari) bate la fund cam tot pana la Epiphone, chiar o chitara foarte buna la categoria sub 200 euro si de care nu iti para asa rau daca pateste ceva. Dezavantaj: Daca nu stii unde sa strangi suruburile, ai tunerele foarte moi si actiunea foarte sus (probleme rezolvate deja cu un imbus si o surubelnita in cruce)  :naughty: si suna foarte sharp (dar totusi cald) din cauza lacului in exces de pe fata chitarii. Aveam nevoie de o chitara de trămbăleala si am dat de o chitara care poate fi folosita si la cantari mai serioase.  :proud:

Electrica - Reghincaster  :P Fiesta Red, copie de Fender Stratocaster din anii '60 (pre-large headstock), luata de la magazin, in rate  :w00t: , dupa vreo 14 sau 15 chitari foarte proaste trecute pe acolo au nimerit una buna. (de fapt in vreo 3 ani am gasit doar 2 bune, una rosie a mea si una pewter care si'a luat'o un prieten). Are pana si tipicele probleme de buzz daca folosesc doar o doza. Actiune scazuta, cu niste corzi bune (D' Addario) e ok. Deranjeaza putin doar faptul ca prima coarda e putin mai departata de celelalte. :nonobad: Dar... e ok.

Vreau asa: ehm... ma mai gandesc. Am voie sa zic doar o singura chitara la fiecare categorie? :( Eu mi'as face rastel de ele, in diferite acordaje, ca sa obtin diverse varietati ale sunetului pe care nu le pot obtine schimband efectele.)

<{POST_SNAPBACK}>


mah nu de la tine asteptam sa aud preferintele in materie de chitari. My alter ego : noon_owl. Dc le-ai pus aici ca sa le vada si ceilalti care isi fac veacu pe aici, foarte bine.
Mai astept si alte pareri.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
:roflmao:  Fiti'ar natia ta sa'ti fie ca nu te'am recunoscut. :roflmao:

#5
Alina_27

Alina_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2005
Eu am o clasica Reghin, dar  are corzi D'Addario, ca la cele cu care a venit s-a rupt re-ul dupa o luna si mi-ul dupa doua   :bigwhitegrin: si o electrica squier stratocaster, care suna foarte bine daca ai rabdare sa gasesti tonul potrivit pt tine , lucru cu care mai aveam probleme la inceput. Am avut noroc, era custom-made, knd a implint stratocasterul nu stiu cati ani in toamna :D. Procesrul e DigiTech si mai am o statie mica d 45w Fender.
           Momentan caut si eu o trupa de heavy, dar heavy sa fie!, ca mai stiu p cativa care au zis ca vor sa cante heavy-metal si era Evanescence. Nu ca as avea ceva cu Evanescence dar mie nu prea imi suna a metal :D, anyway, s-or pricepe ei mai bine :D
Am vazut ca cei care au postat aici le au cu chitara, :D Jos palaria oameni buni! :D

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Jos palaria si sa dansam La Cucaracha in jurul ei. :harhar:

Hai sa ne facem o trupa de death metal Alina, tu faci giugiugiu din chitara si eu chinui microfonul.  :naughty:

Erm... trebe sa manc mai putini struguri.  ^_^

#7
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005
Sa am curajul sa intreb ce parere aveti despre scaloped fingerbord despre BuzzFreiten sau g1500 modification?
Asa ca intre experti. Alexip knows what i'm talking about.

#8
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Am o copie Premiere dupa un Gibson "Les Paul", exact ca asta http://www.gibson.co...esPaul/Classic/ (doar culoarea este un pic mai inchisa): suna destul de bine.
Chitara rece am una de la Reghin, evident!

Edited by Africanul, 11 October 2005 - 13:26.


#9
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
am:
- copie de stratocaster de la Hora Reghin (maica-mia a lucrat la Hora si mi-a rezolvat-o :naughty:)
- si copie de fender bass precision to de la hora
- un western tot de la hora, evident

imi doresc:
- Gibson Les Paul exact asa ca a Africanului
- nush sincer

Edited by Skodaru, 01 November 2005 - 14:36.


#10
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Electrica: Reghincaster HSS, chrome blue, pickguard negru, rosewood neck, big-ass logo "Fender Stratocaster" pe grif... suna destul de bine. Corzi Fender Bullet .010...
Amp: 80W RMS home made. TDA8560Q, 2x40W...
Procesor: Preamp de putere mare home made, scoate un distors de te doare capu'...
Bass electric: O copie de Les Paul bass, cu 2 doze simple... Si daca nu ma insel e si short-scale...

Si mi-as dori si o acustica in curand... Am vazut o chitara western Maxine in "Muzica" in Bucuresti care chiar mi-a placut... La 2 bulioane juma'... Dar nu stiu care ar fi mai buna, un Reghinez sau un Maxine, ca sunt cam la acelasi pret.

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am o chitara mai ciudatica, o copie strat lucrata de un mester (foarte priceput, dar care e mort de mult).Din chitara "originala" a ramas numai corpul(cu doze lucrate dupa cartulii de care facuse rost dracu stie cum de la uzina Kramer), griful fiind pus de la o chitara mai ieftina. Ar fi fost mult mai bine sa am griful "original", care era foarte comod, subtirel si din lemn bun sau macar un grif la comanda, dar cum n-am gasit un tamplar indeajuns de priceput (asta presupunand ca ma batea damblaua si puneam grif fara trussrod), sa cumpar un grif de firma n-aveam bani si nici mester lutier n-am gasit la momentul oportun, m-am multumit cu griful "transplantat". Sunt multumit totusi, ar fi fost perfect unul mai subtirel, dar aia e.
De ce chitara asta? pentru ca e cea mai buna pe care am pus mana vreodata si pe care sa mi-o permit. Am cumparat chitara cea ieftinuta in 2003, iar corpul l-am luat pe 2 beri, de la un descendent al mosului care nu mai avea ce face cu corpul, dupa ce rupsese griful (cum a reusit, nu stiu, dar cred ca s-a straduit mult). Omul stia ca ma intelegeam bine cu mosuletul si la mine a venit sa mi-o "vanda". Oricum n-avea treaba baiatul cu instrumentele muzicale.
Ce chitara electrica mi-as dori? greu de zis. O sa-mi iau cat de curand o copie de King V de la Grossman, am vazut chitari facute de el si sunt foarte bune. Si la preturi excelente. Sper sa ramana asa si in viitor, n-ar fi primul producator roman (de orice) care la inceput lucreaza bine si apoi cu piciorul (stang).
Acasa folosesc calculatorul pe post de amplificator, oricum cand nu cant in trupa prefer sa cant la rece, orice soft ai folosi, tot nu ajungi la sunetul scos din cea mai jegoasa pedala. Mai ales ca am un calculator exceptional si nu-mi merge Guitar Rig :coolspeak:
Cand vreau totusi sa nu uit cum suna distorsul, folosesc doua efecte facut de un amic meserias in electronica (noroc, Melinte :D ) : un MXR Distorsion (apropiat binisor de original, mai ales ca m-a costat in total 130.000 si atunci chiar nu mai are defecte) si un Fuzz Face care prinde aproximativ tonul lui Hendrix (mai ramane acuma sa am si mainile lui Hendrix si totul e asigurat). Si din cand in cand mai folosesc Amplitube sau Guitar FX Box, dar doar pentru diverse tonuri de clean.
La corzi, eu raman fan Fender (Bullets, dar nici alea Ball End nu m-au dezamagit, mai ales ca am avut norocul chior de a prinde cheite destul de bune). De 0.9. Calitativ, sunt sub Elixir, Dean Markley si mai ales GHS (si la ton, si la durabilitate), dar sunt foarte moi si bendurile sunt jucarie cu ele, asta ma intereseaza foarte mult, pentru ca desi eu desi cant de ceva ani n-am forta in degete cat ar trebui si imi obosesc. Asta pentru ca am fost idiot si n-am cantat la inceput cat trebuia pe clasica/acustica si acum cant doar ocazional. Oricum nu mi-as dori acustica din cauza rezonantei, sunt student, in facultate stau la camin si chiar si electrica mea il deranja foarte mult pe un coleg idiot de camera, cu un program de somn superb (23:00 - 8:00 respectiv 14:00 - 18:00). Si cantam de obicei la rece, daca nu la casti. Chiar tin minte, cand cu trezirea frumoasei adormite, cantam Knockin` on heaven`s door, va dati seama ce zdranganeala sanatica dadeam.
Later edit : wickerman_nicko , fa-te ca n-ai vazut chitarile Maxine. Nu-s ele sipci (si nici o chitara nu e sipca), dar eu m-am jucat cu doua acustice la un magazin de muzica si m-au facut sa zic ca aia de la reghin sunt zei. Iar cu electricele, nu cred ca poti sa te astepti la prea multe de la o chitara cu floyd rose care sa coste 5 milioane.

Edited by ambr0zie, 12 July 2006 - 22:42.


#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce imi faceti voi in ciuda ca nu am incercat Fender pe chitara. Numa D'Addario XL.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlexIP, on Jul 12 2006, 23:40, said:

Ce imi faceti voi in ciuda ca nu am incercat Fender pe chitara. Numa D'Addario XL.
D`Addario nu mi s-au parut cine stie ce, bine, setul pe care l-am avut a fost cumparat din Iasi si am vaga impresie ca numai ambalajul era de D`Addario. Fender chiar merita incercate macar de proba, nu sunt scumpe (nici eu nu stau roz cu banii, 250 de mii inseamna 10 beri la terasa da` na :D ). Nu se ridica la inaltimea chitarilor, dar au marele avantaj ca sunt moi. Pe mine asta ma intereseaza.

Edited by ambr0zie, 12 July 2006 - 22:48.


#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Corzi moi + grif naspa = love... buzz. :ciocan:

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlexIP, on Jul 13 2006, 01:38, said:

Corzi moi + grif naspa = love... buzz. :ciocan:
mmm... ce intelegi prin grif naspa?

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Orice grif la care trebuie sa tii corzile destul de sus ca sa nu zbarnaie... si astfel bendurile vor crea niste degete de piatra. :(

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlexIP, on Jul 13 2006, 02:35, said:

Orice grif la care trebuie sa tii corzile destul de sus ca sa nu zbarnaie... si astfel bendurile vor crea niste degete de piatra. :(
Pai stai omule, dar ce legatura are griful (si aici ma refer strict la bucata aia de lemn cu fieru`infipt in ea) cu fret buzz-ul? e posibil sa fie prea dimineata, whatever, dar ne-am departat de subiect. Incearca niste Fender Bullets si poate nu-i dracul chiar asa de negru.

#18
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Fender Bullet .010 folosesc de cand mi-am luat chitara... Sunt super. Si depinde de ce calitate e griful ca sa nu bâzâie... Si totusi poti sa faci bend-uri destul de frumoase fara sa iti iei adio de la degete. Si a mea are si o problema cu garda la corzi. Sub 3-4mm nu pot sa le las. Da' corzile sunt foarte comode...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate