Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Despre dezumidificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2049 replies to this topic

#1459
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 arg, on 20 aprilie 2018 - 11:13, said:

da cu cat temperatura e mai mare cu atat randamentul creste
[ https://ro.trotec.com/images/ds-ro-chart-ds30-ba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar pe partea cealata si incalzitul costa si in final aduni pretul curentului pe care il consuma dezumidificatorul si pretul incalzirii si vezi unde iesi.
Bun graficul asta. Vad ca de la 15°C la 25°C se dubleaza capacitatea de dezumidificare.
Cu un aparat AC inverter, o incalzire a aerului din camera de la 20°C la 30°C nu e mare consumul, mai ales ca afara e destul de caldut.

Am gasit si eu un grafic pe TTK 72 E. Ideea e ca la sub 20°C, nu mai face fata la 50mp ci doar la 40mp. Deci ideal e de la 25°C in sus.

Attached Files


Edited by vladut50, 20 April 2018 - 11:21.


#1460
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 vladut50, on 20 aprilie 2018 - 11:25, said:

Am gasit si eu un grafic pe TTK 72 E. Ideea e ca la sub 20°C, nu mai face fata la 50mp ci doar la 40mp. Deci ideal e de la 25°C in sus.
Eu am un dezumidificator de 11 litri /24 ore, adica minimul de pe piata (cred) si face fata fara probleme la 64 mp (tinut pe 55 acum vara) , aerul uscat circula natural peste tot in casa iar variatille in 24 de ore sunt minime daca il tii intr-un singur loc.
Un coleg a spus ca la 75% face mucegai,.... e uite ca nu a facut la mine , iar iarna rareori l-am vazut la 75, poate dupa ce au facut dus toti membri familiei, iarna de regula era sub 50 fara nici un mililitru de apa strans pe saptamana. Conteaza insa aerisirea naturala foarte mult iarna .

Iar faza cu "nu mai face fata la 50mp ci doar la 40mp"....
Va merge mai mult si tot va face fata... intr-o casa/apartament cu geamuri/usi externe inchise e imposibil sa nu faca fata.

#1461
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 4di, on 20 aprilie 2018 - 12:31, said:

Eu am un dezumidificator de 11 litri /24 ore, adica minimul de pe piata (cred) si face fata fara probleme la 64 mp (tinut pe 55 acum vara) , aerul uscat circula natural peste tot in casa iar variatille in 24 de ore sunt minime daca il tii intr-un singur loc.
Un coleg a spus ca la 75% face mucegai,.... e uite ca nu a facut la mine , iar iarna rareori l-am vazut la 75, poate dupa ce au facut dus toti membri familiei, iarna de regula era sub 50 fara nici un mililitru de apa strans pe saptamana. Conteaza insa aerisirea naturala foarte mult iarna .

Iar faza cu "nu mai face fata la 50mp ci doar la 40mp"....
Va merge mai mult si tot va face fata... intr-o casa/apartament cu geamuri/usi externe inchise e imposibil sa nu faca fata.
Iarna umiditatea relativa e mai scazuta, deoarece si temperatura e mai scazuta......asta desi poate fi aceeiasi cantitate de umezeala in aer.

#1462
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la 25 grade in casa cu 75% umiditate punctul de roua e la 21grade iar peretii exteriori iarna au in zonele delicate si 17 grade.....
http://www.dpcalc.org/

 vladut50, on 20 aprilie 2018 - 12:35, said:

Iarna umiditatea relativa e mai scazuta, deoarece si temperatura e mai scazuta......asta desi poate fi aceeiasi cantitate de umezeala in aer.
le incurci
iarna umiditatea relativa e mai mare la acelasi volum de apa in acelasi volum de aer

smecheria e ca incalzind un aer foarte rece, umiditatea lui relativa va scadea foarte mult.

Edited by arg, 20 April 2018 - 12:39.


#1463
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 arg, on 20 aprilie 2018 - 12:38, said:

la 25 grade in casa cu 75% umiditate punctul de roua e la 21grade iar peretii exteriori iarna au in zonele delicate si 17 grade.....
http://www.dpcalc.org/


le incurci
iarna umiditatea relativa e mai mare la acelasi volum de apa in acelasi volum de aer

smecheria e ca incalzind un aer foarte rece, umiditatea lui relativa va scadea foarte mult.
Am vrut sa zic ca la o temperatura mai joasa, umiditate relativa e mai mare.....

Dupa cum zice http://www.dpcalc.org/ la 60% umiditate in camera daca temperatura e de 20 grade, punctul de roua e la 12 grade, iar daca urc temperatura la 30 de grade cu un AC inverter, punctul de roua e la 21 de grade.

Inseamna ca la 30 de grade are mai putin de lucru dezumidificatorul sau condenseaza mai multa umiditate?

Edited by vladut50, 20 April 2018 - 12:54.


#1464
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa-ti explic in cifre:
1. sa zicem ca la ai 20grade in camera si hainele le usuca in 4ore => 4ore *0.45kw= 1.8kw*h =~1leu
2. incarzesti de la 20 la 30grade cu un ac care consuma 1kw + din grafilcul ala o reducere de cca 30% a timpului => 4ore*0.7*(1kw+0.45kw) =~ 4kw*h => ~2lei

Edited by arg, 20 April 2018 - 12:56.


#1465
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 arg, on 20 aprilie 2018 - 12:56, said:

hai sa-ti explic in cifre:
1. sa zicem ca la ai 20grade in camera si hainele le usuca in 4ore => 4ore *0.45kw= 1.8kw*h =~1leu
2. incarzesti de la 20 la 30grade cu un ac care consuma 1kw + din grafilcul ala o reducere de cca 30% a timpului => 4ore*0.7*(1kw+0.45kw) =~ 4kw*h => ~2lei
Am inteles.
Mai este insa un factor. Pe masura ce dezumidificatorul scade umiditatea din camera, scade si punctul de roua, iar aparatul trebuie sa raceasca mai mult condensatorul pentru a continua dezumidificarea. Urcand temperatura in camera cu 10 grade cu un AC inverter, creste si punctul de roua cu vreo 9-10 grade, ceea ce nu e putin.

Noroc ca am o priza ce masoara consumul.  Verific cu ea Posted Image    .....desi nu prea ma intereseaza consumul deocamdata.

Edited by vladut50, 20 April 2018 - 13:02.


#1466
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dezumidificatorul oricum coboara foarte mult temperatura pe radiatorul de condensare dar aerul il incalzeste la loc.
eu zic ca daca nu ai in camera foate frig (gen 5-10grade) nu cred ca este o problema

Edited by arg, 20 April 2018 - 13:14.


#1467
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dezumidificatoarele frigorifice chiar incalzesc aerul din camera.
Caldura adaugata este tocmai energia electrica consumata de compresor.

Deci un dezumidificator cu compresor de 250 W, pe langa dezumidificare, va si incalzi aerul din camera ca o aeroterma de 250 W.

#1468
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai asta am spus si eu (mai in urma) dar el vrea sa incalzeasca suplimentar camera.

#1469
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Am intrebat la Alecoair daca aparatul dezumidifica mai bine la 20 sau la 30 de grade si raspunsul lor e detul de clar.

Buna ziua ,

Aparatul isi atinge performantele transmise de producator la 29C-30C si 90%-100% umiditate, dar aveti grija ca temperatura sa nu depaseasca 35 de grade. Puteti usca rufe in acea incapere dar exista posibilitatea sa nu ajungeti la 30% avand in vedere ca aduceti mereu aport de umiditate( fructele) . Aparatul pe care vi l-as recomanda dumneavostra ar fi TTK 355 pentru ca timpul de uscare cu TTK 72 ar fi destul de mare.

Intre timp am ajuns de la 60% umiditate la 35%(am urcat temperatura la 27-29 grade) si dezumidificatorul TTK72 E face fata destul de bine la cei 39 mp. Desi uscam haine in continuu de cateva zile, umiditatea nu prea urca. Cand am spalat pe jos, apa s-a evaporat aproape instant.

Edited by vladut50, 22 April 2018 - 08:42.


#1470
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Aportul de umiditate de la " fructe" ....

Eu iti recomand sa usuci pe ture. Nu sa pui in camera rufe ude langa cele uscate. Sau macar sa le scoti pe toate o data.

#1471
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kolfleading, on 20 aprilie 2018 - 15:31, said:

Dezumidificatoarele frigorifice chiar incalzesc aerul din camera.
Caldura adaugata este tocmai energia electrica consumata de compresor.

Deci un dezumidificator cu compresor de 250 W, pe langa dezumidificare, va si incalzi aerul din camera ca o aeroterma de 250 W.

Tin sa te contrazic.
Depinde ce dezumidificator am.
Eu am stadler form albert . Nu am vazut diferenta de temperature mai mare de +2 grade.
Aici vorbim de compressor Panasonic .

 vladut50, on 22 aprilie 2018 - 08:40, said:

Am intrebat la Alecoair daca aparatul dezumidifica mai bine la 20 sau la 30 de grade si raspunsul lor e detul de clar.

Buna ziua ,

Aparatul isi atinge performantele transmise de producator la 29C-30C si 90%-100% umiditate, dar aveti grija ca temperatura sa nu depaseasca 35 de grade. Puteti usca rufe in acea incapere dar exista posibilitatea sa nu ajungeti la 30% avand in vedere ca aduceti mereu aport de umiditate( fructele) . Aparatul pe care vi l-as recomanda dumneavostra ar fi TTK 355 pentru ca timpul de uscare cu TTK 72 ar fi destul de mare.

Intre timp am ajuns de la 60% umiditate la 35%(am urcat temperatura la 27-29 grade) si dezumidificatorul TTK72 E face fata destul de bine la cei 39 mp. Desi uscam haine in continuu de cateva zile, umiditatea nu prea urca. Cand am spalat pe jos, apa s-a evaporat aproape instant.

Daca vrei sa usuci haine, nu le usuci in 39m patrati.
Le usuci fie in balcon  fie intr-un dormitory daca ai mai multe.
Cu Stalder form albert in cateva ore hainele mele sunt uscate atat vara cat si iarna. Aici ma refer la varianta de 20litri.
Setat la umiditate 50% sau 55% isi face treaba bine. Haine spalate in jur de 5kg-6kg.

#1472
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 adiatric, on 22 aprilie 2018 - 12:24, said:

Tin sa te contrazic.
Depinde ce dezumidificator am.
Eu am stadler form albert . Nu am vazut diferenta de temperature mai mare de +2 grade.
Aici vorbim de compressor Panasonic .
Legile fizicii sunt exact aceleasi, si pentru Panasonic si pentru GMC. Chiar n-are nici o importanta.
In particular, vorbim de Legea Conservarii Energiei.
Daca cei de la Stadler Form ar incalca legea conservarii energiei, s-ar trezi cu o amenda foarte mare pe cap de la Oficiul pentru Protectia Consumatorului.

#1473
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kolfleading, on 22 aprilie 2018 - 19:30, said:

Legile fizicii sunt exact aceleasi, si pentru Panasonic si pentru GMC. Chiar n-are nici o importanta.
In particular, vorbim de Legea Conservarii Energiei.
Daca cei de la Stadler Form ar incalca legea conservarii energiei, s-ar trezi cu o amenda foarte mare pe cap de la Oficiul pentru Protectia Consumatorului.

Eu zic ca devin de la subiectul acestui topic si anume dezumidificatoare nu aeroterme.
Sa lasam in pace aerotermele sau orice alt obiect care nu are legatura cu acest topic.

#1474
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Iar eu zic ca o intelegere corecta a principiului de functionare al dezumidificatorului si a bilantului energetic al unui dezumidificator este necesara, utila, si la subiect.

Edited by kolfleading, 23 April 2018 - 14:53.


#1475
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu toate aparatele au aceeasi eficienta la acelasi consum. De exemplu: am masurat cu un wattmetru un dezumidificator profesional, de capacitate 510 mc si 37litri/24h si mi-a aratat 235 w, iar la unul chinezesc mult mai mic, de 20 litri a dat consum de 215 w. Primul aparat scoate o cantitate de apa cam de 2 ori mai mare in unitatea de timp, atat in modul real, nu doar pe hartie.

Edited by sandel1, 24 April 2018 - 08:24.


#1476
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
20w diferenra? e prea putin, depinde de setari, de starea aparatului, de lungimea prelugitorului, de temperatura si umiditatea din camera, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate