Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Tur de forta prin Alpi, cu si fara masina!

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Noul traseu care include si Grimselpass si Furkapass: http://g.co/maps/utu3q

Edited by scoty, 11 November 2011 - 22:07.


#20
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Noul traseu http://g.co/maps/fw4yd cu mici modificari astept in continuare idei, nu am finalizat inca traseul!

#21
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ar fi multe de spus.
In primul rand de la Viena spre Innsbruck as merge pe Leoben, Liezen,Zell am See, Kriml (cascada),Pasul Gerlos.Este mai lent dar mult mai frumos decat autostrada.
Eu dupa ce am urcat Stelvio am mers prin Elvetia pe nationale pana la Martigny (pasurile Furka,Andermat si Oberalp) Si zona Livigno e superba dar nu as cobari la Milano doar sa vad lacul Como.Stand in Martigny am putut merge la Chamonix ,la Zermat (Matterhorn) turul lacului Leman.
Mai vad ca traseul tau trece prin Interlaken.Pai nu vrei sa urci cu trenu sa vezi Eiger,Monch si Jungfrau?Sau cu telecabina vis a vis pe Schilthorn sa admiri cele trei piscuri?Daca tot ai ajuns pana aici sa nu mergi sa vezi cheile Aletsch (Meiringen) asa cum ti-a mai fost recomandat?Eu le-am vazut asta vara si doresc sa revin ca-n multe alte zone din Elvetia.

#22
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postsil200, on 16th November 2011, 09:55, said:

Ar fi multe de spus.
In primul rand de la Viena spre Innsbruck as merge pe Leoben, Liezen,Zell am See, Kriml (cascada),Pasul Gerlos.Este mai lent dar mult mai frumos decat autostrada.
Eu dupa ce am urcat Stelvio am mers prin Elvetia pe nationale pana la Martigny (pasurile Furka,Andermat si Oberalp) Si zona Livigno e superba dar nu as cobari la Milano doar sa vad lacul Como.Stand in Martigny am putut merge la Chamonix ,la Zermat (Matterhorn) turul lacului Leman.
Mai vad ca traseul tau trece prin Interlaken.Pai nu vrei sa urci cu trenu sa vezi Eiger,Monch si Jungfrau?Sau cu telecabina vis a vis pe Schilthorn sa admiri cele trei piscuri?Daca tot ai ajuns pana aici sa nu mergi sa vezi cheile Aletsch (Meiringen) asa cum ti-a mai fost recomandat?Eu le-am vazut asta vara si doresc sa revin ca-n multe alte zone din Elvetia.

Pentru Elevetia voi rezerva un concediu special cu destinatie varfurile importante din muntii si lacurile din Elvetia. Am fost in zona zell am See si am vazut cascadele Kriml, recomand (chiar daca sunt off topic)
celor care ajung in zona drumul Grosclokner pana la ghetar. Multumesc oricum pentru idei :D

#23
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Scopul tau in aceste 10 zile este doar de a urca Stelvio si a vedea Mont Blancul cu  Mer de Glace?Si daca in ziua aceea va fi innorat sau ploua ?

#24
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
1. Pe Furka se mai intampla sa ninga vara si nu e chiar placut - daca va hotarati sa abordati drumul, verificati vremea inainte. Daca ati ajuns pana la Realp prin zapada si aveti surpriza ca e drumul inchis, puteti sa urcati masina in tren si va lasa in Oberwald.
2. Triftbrucke e foarte interesant, dar drumul pana acolo include o telecabina si 1,5 h de mers pe munte numai la dus. Mai pui 1 h la intors si iar telecabina => necesita ceva timp, nu e ceva de vizitat pentru ca e "in drum".
3. Trenul pana la Jungfraujoch te falimenteaza. Noi am platit pe la 320 de franci parca, dus-intors 2 persoane. Vad ca initiatorul ridica si problema banilor.. Jungfraujoch chiar merita toti banii astia, dar daca nu ii ai poti sa gasesti si alte destinatii frumoase si mai ieftine.

Motorina e al dracu de ieftina la tara, comparativ cu autostrada (de la 1,6 pe autostrada la chiar si 1,31 Eur pe la tara e diferenta pe cinste). Daca esti putin atent poti sa scazi bine costurile cu combustibilul.

#25
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postsil200, on 18th November 2011, 10:09, said:

Scopul tau in aceste 10 zile este doar de a urca Stelvio si a vedea Mont Blancul cu Mer de Glace?Si daca in ziua aceea va fi innorat sau ploua ?


Traseul in sine este scopul acestei excursii, in functie de vreme voi mai face diverse schimbari, sper sa am vreme frumoasa atat pe Stelvio cat si pe Mont Blank :D , multumesc inca o data pentru idei, (inclusiv cu pretul la motorina, voi merge in zona Livigno, pt. preturile scazute fara taxe, sper sa fac un plin acolo) astept si pe alti colegi de forum cu idei poate cineva a parcurs acest traseu sau parti din el sa-mi spuna cum a fost, poate imi dati si ceva idei privind cazarea mai ieftina, am vazut ca pe booking.com incepand cu Innsbruck si terminand cu locatiile din Elvetia, preturile la cazare sar de 60 euro dbl/noapte, m-ar interesa locatii cu preturi sub acest nivel.

Edited by scoty, 21 November 2011 - 19:55.


#26
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Pretul carburantilor in Livigno este sub un euro /litru asa cum arata colegul nostru pe sectiunea Elvetia.Bautura, tigarile si mancarea sunt scutite de taxe.Noi am venit dinspre Elvetia(Munt de la Schera) si am platit tunelul 12 euro exact cat am facut economie la carburant.Inspre St Moritz nu se plateste nicio taxa.In apropiere de Landeck am gasit cazare buna la 60 euro.In Elvetia si Franta e f.f.f. greu.

#27
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Traseu final revizuit, https://maps.google....f5fba22544595d3  plecare pe 15.07.2012, sper sa tina vremea cu mine, astept sugestii pentru cazari  mai ieftine (sub 60 euro dubla pe noapte) in Innsbruck, Livigno, Courmayeur, Lindau, cele date de booking sunt cam scumpe :)

#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 27th May 2012, 07:58, said:

Traseu final revizuit, https://maps.google....f5fba22544595d3  plecare pe 15.07.2012, sper sa tina vremea cu mine, astept sugestii pentru cazari  mai ieftine (sub 60 euro dubla pe noapte) in Innsbruck, Livigno, Courmayeur, Lindau, cele date de booking sunt cam scumpe :)
Salutare !

În aprilie 2002 am stat o săptămână la Livigno (la ski). Am plecat la 7 dimineața din București, iar seara am înnoptat la Korona Panzio în Mosonmagyarovar. A doua zi am fost în Livigno pe la ora 16.30 (am trecut prin tunelul La Drossa). Eram cu mai mulți prieteni (3 mașini), cineva vorbise de cazare direct în Livigno (prin telefon, de la București). Până la urmă n-am stat unde era stabilit, am găsit altă cazare. În iulie nu cred că va fi vreo problemă să găsești cazare ieftină, pe alese, orașul se întinde pe o suprafață imensă și e plin de pensiuni, vile și hoteluri.
Totul e foarte ieftin, e zonă liberă de taxe încă de pe vremea lui Napoleon.
Am făcut o excursie la St.Moritz (pt. Elveția aveam viză de tranzit cu intrări multiple, acum nu mai e nici o problemă) trecând din nou prin tunel, fiindcă drumul prin Forcola di Livigno era închis; apoi am mai mers într-o zi până la Bormio, dar nu ne-am aventurat deloc pe Stelvio, era ceață și era și închis drumul.
La întoarcere, am dormit tot la Korona Panzio (tot fără rezervare, ca și la dus).

Traseul tău e bătut în cuie ? Ai făcut deja rezervări ? Te întreb, fiindcă eu văd altfel lucrurile. Turul tău durează 8 zile, cu 6 cazări diferite, ceea ce mi se pare prea obositor și incomod (desfă bagajul-fă bagajul). În plus, vei avea mereu stress-ul că trebuie să ajungi la noua cazare, ceea ce te face să pierzi și o mare parte din după-amiază (nu poți ajunge prea târziu seara la noua cazare).
Dacă aș fi în locul tău, m-aș duce până la Livigno și înapoi în 4 zile, iar în restul de 4 zile aș fi cazat în Livigno (5 nopți) și aș face excursii în circuit, astfel încât să vizitez tot ce ți-ai propus și tu, ba chiar mai multe. De exemplu, un circuit ar fi Livigno - Bormio - Passo dello Stelvio - ... - Passo di Gavia - Bormio - Livigno. Un altul ar fi către lacul Bodensee și retur (eventual pe alt drum). Un al treilea ar fi Livigno - St.Moritz - Zermatt - retur (eventual cu variații), iar un al patrulea ar fi cam tur de forță (Courmayeur - Geneva). Ăsta al 4-lea s-ar putea face mai lejer dacă ai lungi un pic vacanța cu încă o zi - două, astfel încât să-ți mai iei 2 nopți de cazare în zonă (poate chiar în Geneva la un hotel cu parcare, ca să rezolvi și problema asta).
Eventual poți trece pasul Stelvio la ducere, iar la întoarcere să te oprești în Innsbruck pt. câteva ore; în felul ăsta te încadrezi în timpul inițial. Adică 3 nopți la Livigno și 2 nopți în zona Geneva.  Excursiile din Livigno în Elveția nu presupun trecerea neapărată prin tunelul La Drossa, poți folosi Forcola di Livigno, astfel că poți jongla cum vrei tu. Iar spre Courmayeur poți merge și prin Italia (prin Tirano și pe malul lacului Como), deși nu cred că te va satisface, din moment ce vrei să circuli mai mult prin Elveția.

Nu știu, nu m-am gândit în detaliu, ce am scris e doar ce m-am gândit adineauri, când am citit planurile tale.
Tu o să faci cum crezi tu că e mai bine, eu doar ți-am dat niște idei. Îmi cer scuze că am îndrăznit.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 May 2012 - 03:10.


#29
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[quote name='OvidiuNS' date='28th May 2012, 04:06' post='11530745']
Salutare !

Traseul tău e bătut în cuie ? Ai făcut deja rezervări ? Te întreb, fiindcă eu văd altfel lucrurile......deși nu cred că te va satisface, din moment ce vrei să circuli mai mult prin Elveția.

Nu știu, nu m-am gândit în detaliu, ce am scris e doar ce m-am gândit adineauri, când am citit planurile tale.
Tu o să faci cum crezi tu că e mai bine, eu doar ți-am dat niște idei. Îmi cer scuze că am îndrăznit.


Nu trebuie sa-ti ceri scuze, am pus acest topic tocmai pentru a indrazni, a veni cu idei si solutii originale, nu am batut in cuie traseul, este o idee, nu am rezerevat inca nimic si nu tin neaparat sa merg prin Elevetia (40 franci - rovigneta, cam scump) vreau neaparat sa trec pasul Stelvio si sa merg de la Courmayeur cu telecabina peste Mont Blank, din aceasta cauza voi sta sigur doua nopti aici, as vrea sa evit traversarea tunelului Mont Blank de doua ori si a altor tunele care costa, la sugestia unor colegi de aici (multumiri inca o data) am introdus si pasurile Furka si Grimseel, Geneva si alte orase pot sa le vad facand scurte opriri, (daca tot intru in Elvetia si platesc rovigneta), daca ai timp poti sa faci un traseu pe google map asa cum ai propus, poate dam idei si altor colegi care vor sa vada aceasta zona. Cat a costa cazarea in zona Livigno, pe booking pare scumpa de la 60 euro in sus pt o dubla, posibil sa fie mai ieftina ca in Geneva?

Edited by scoty, 28 May 2012 - 18:29.


#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 28th May 2012, 18:12, said:

... vreau neaparat sa trec pasul Stelvio si sa merg de la Courmayeur cu telecabina peste Mont Blanc, din aceasta cauza voi sta sigur doua nopti aici, as vrea sa evit traversarea tunelului Mont Blanc de doua ori si a altor tunele care costa, la sugestia unor colegi de aici (multumiri inca o data) am introdus si pasurile Furka si Grimseel, Geneva si alte orase pot sa le vad facand scurte opriri, (daca tot intru in Elvetia si platesc vigneta), daca ai timp poti sa faci un traseu pe google map asa cum ai propus, poate dam idei si altor colegi care vor sa vada aceasta zona. Cat a costa cazarea in zona Livigno, pe booking pare scumpa de la 60 euro in sus pt o dubla, posibil sa fie mai ieftina ca in Geneva?
Așa cum ți-am răspuns și pe topicul de Elveția, am plătit deja din ianuarie un circuit special. Având în vedere că nu mă mai încântă circuitele normale (deh ... vârsta), ar trebui să explic ce e cu circuitul ăsta și de ce totuși l-am luat. Păi, ideea e că mergem până la Viena cu avionul, iar de acolo ne îmbarcăm în autocar și facem un circuit de 9 zile cu doar 5 locații de cazare (stăm în principal câte 2 nopți într-o locație); iar la întoarcere avem avion de la Viena la București.

Acuma, asta va fi în august, adică după ce te vei fi întors deja. Primul lucru care mi-a trecut prin minte când am văzut topicul tău a fost să-ți zic de "circuitul" nostru, dar imediat mi-am dat seama că de mult nu mai sunt locuri. Iar acum înțeleg că nu te-ar fi satisfăcut (noi nu trecem peste Stelvio).
Culmea e că vom fi și noi la Chamonix și vom urca cu telecabina pe Aiguille du Midi (cazarea va fi 2 nopți în zona Bellegarde, la est de lacul Lehman).

Revenind la vacanța ta, ultima informație s-ar putea să-ți folosească, deși cazările la Geneva sau la Courmayeur cred că sunt 2 soluții mai bune, fiind mai aproape de Mont Blanc. Totuși, nu degeaba suntem cazați în zona Bellegarde, cred că firma de turism a găsit ceva cazare convenabilă. Cred că pentru cele 2 nopți de cazare pt. Mont Blanc poate ar fi bine să te interesezi de cazare într-o arie mai largă, ca să nu plătești o căruță de bani în plus. Mă rog, aici cred că tu deja ești expert de câtă cazare ai căutat.

Sincer, nu prea mă pricep să configurez pe maps.google un traseu așa cum l-ai aranjat tu, bănuiesc că e legat de "Get direction", dar mai bine nu mă bag și doar scriu cam cum aș proceda eu.
Deci prima și ultima zi ar fi identice cu ce ai și tu în plan (cazare în zona Viena). Mosonmagyarovar e cam departe. Ziua a doua ar avea ca punct final Livigno, trecând peste pasul Stelvio. Ăsta ar fi planul A. Înainte să pleci din Piatra, te uiți pe net la vremea din zona Bormio, și te mai uiți încă o dată înainte de a pleca din zona Viena (trebuie să aibă puter la hotel/pensiune; sau poate iei "leptopisețul" cu tine prin Europa). Dacă vremea e proastă, aplici planul B: vizitezi Innsbruck-ul. Iar ajungerea la Livigno o faci pe la Scuol - Zernez - tunelul La Drossa (Munt la Schera). Decizia care plan îl aplici o iei inainte de a te apropia de Innsbruck.
La Livigno îți iei cazare 3 nopți. În cazul planului B, îți alegi o zi cu presiune atmosferică ridicată în zonă, și treci pasul Stelvio (în combinație cu ceva, așa cum am scris în primul post). Din păcate nu sunt decât 2 zile la dispoziție. În cealaltă zi faci excursia la Bodensee. În cazul planului A ai câștigat o zi, în care poți face o altă excursie.
Apoi pleci la cealaltă locație de cazare, unde stai 2 nopți.
Apoi vine drumul spre casă. Din a doua locație trebuie plecat cât mai devreme, ca să ai timp să ajungi după-amiază în zona Vienei. Eventual se poate merge pe autostrada din Italia, apoi Innsbruck etc.

Avantajele ideii propuse de mine e că ai doar 3 locații de cazare (bine, prima și ultima sunt în același loc dar nu sunt consecutive, deci ar fi 4 locații), deci trambalarea bagajelor va fi mai mică. În plus, în zilele când nu schimbi cazarea îți poți permite să te întorci oricât de târziu seara și n-ai nici o grijă. Iar avantajul principal e că ai libertatea de a alege ce excursie faci (dacă nici a doua zi nu e vreme bună, atunci poți urca pasul Stelvio în preziua plecării spre Geneva).

Ce să spun, în locul tău mi-aș fi luat 4 nopți în Livigno (și în oraș ai ce face - sunt 3 "telecabine"), iar în zona Mont Blanc 3 nopți. Așa ai fi avut o libertate și mai mare în alegerea zilei pt. Stelvio; și ai fi putut avea o alegere și în ce privește Mont Blanc). Dar dacă nu se poate ... atunci faci tot ce poți să iasă bine și așa.

Sunt și dezavantaje în ideea mea (km în plus, distanță mai lungă de parcurs în penultima zi, eventuala renunțare la vizita în Innsbruck). De fapt, cred că e mai bun planul B (vezi Innsbruck-ul), așa că roagă-te să plouă pe 16 iulie  :coolspeak: .

La final, despre cazarea la Livigno: noi am dat 300 euro (2 persoane) pt. un studio cu tot ce-ți trebuie (practic o garsonieră). Am stat 7 nopți și era la începutul lui aprilie 2002. Dar puteam să dăm și 210, însă soția a zis că vrea confort. După 10 ani îți dai seama că nu mai știu ce mai e p-acolo, dar oricum vara găsești cazare ieftină la liber (pe ideea venit - văzut - plăcut - plătit). Dacă totuși vrei să te asiguri cu o rezervare, atunci încearcă să găsești cazare direct la proprietari (n-am căutat, dar sigur găsești pe net). Le dai mail și te înțelegi cu ei. Dacă ai găsi un studio bun cu 40 euro/noapte ar fi bine, dar cu cât stai mai puțin ... cu atât prețul pe noapte va fi mai mare. În fine, vezi și tu ... Oricum, sunt convins că la Livigno e mai ieftină cazarea. Și e raiul shoping-ului (electronice, pielărie, băuturi, alimente etc.).

Vezi dacă-ți surâde câte ceva din ce am scris eu. Mai vorbim.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 29 May 2012 - 03:27.


#31
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
scoty , vrei neaparat sa treci prin pasul san bernard si tunelul mont blanc ? te-ai gandit la o cazare in chamonix ( ideal ) sau in apropiere , venind direct din martigny ?
sa-ti spun si de ce -   http://www.chamonix....pass,79,en.html .
intr-o zi poti face lejer aiguile du midi ( inclusiv trecerea panoramica la hellbronner ) + Montenvers - Mer de Glace .
daca totusi doresti sa faci trecerea completa pana in IT , atunci te poti intoarce cu autobuzul .
traseul ar arata cam asa ( copiez ) , insa-ti ia o zi intreaga

Big cab Chamonix - Aiguille du Midi
Gondolas Aiguille du Midi - Pointe Hellbronner (French/Italian border)
Big cab Pointe Hellbronner - Rifugio Torino
Big cab Rifugio Torino - La Palud
Bus La Palud - Courmayeur
From Courmayeur, there are buses to Chamonix (through the tunnel) and Aosta.

pt.  Innsbruck poti cauta cazare si in zona ( vezi garmisch-partenkirchen ,  http://www.zugspitze...z-rundreise.htm  )

din lindau poti urma traseul asta http://www.deutsche-alpenstrasse.de/   , sau combinat ( din fussen ) cu  https://www.romantis...sse.de/?lang=uk pana unde-ti convine .

evident , e greu sa faci alegeri cand exista  atatea variante !

#32
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[quote name='dariuscha' date='29th May 2012, 19:15' post='11537663']
scoty , vrei neaparat sa treci prin pasul san bernard si tunelul mont blanc ? te-ai gandit la o cazare in chamonix ( ideal ) sau in apropiere , venind direct din martigny ?
sa-ti spun si de ce - [url="http://www.chamonix.com/summer-pass,79,en.html"]http://www.chamonix.com/summer-pass,79,en.html[/url] .
intr-o zi poti face lejer aiguile du midi ( inclusiv trecerea panoramica la hellbronner ) + Montenvers - Mer de Glace .
daca totusi doresti sa faci trecerea completa pana in IT , atunci te poti intoarce cu autobuzul .
traseul ar arata cam asa ( copiez ) , insa-ti ia o zi intreaga

Big cab Chamonix - Aiguille du Midi
Gondolas Aiguille du Midi - Pointe Hellbronner (French/Italian border)
Big cab Pointe Hellbronner - Rifugio Torino
Big cab Rifugio Torino - La Palud
Bus La Palud - Courmayeur
From Courmayeur, there are buses to Chamonix (through the tunnel) and Aosta.

M-am gandit si la aceasta varianta, poti sa-mi spui care ar fi costurile reintoarecerii cu autobuzul, trcerea cu masina prin tunel parca costa 12 euro? Cat costa traseul complet cu telecabina de la Chamonix pana la La Palud? Sunt sanse sa gasesc cazare mai ieftina la Chamonix decat la Courmayeur? Multumesc pentru idei, mai asteptam si altele :thumbup:

#33
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Traseu modificat, urmare a ideilor lui - dariuscha - multumiri :rolleyes:  https://maps.google....f5fba22544595d3

Edited by scoty, 30 May 2012 - 22:44.


#34
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu am mai ajuns in 2012 sa fac acest treseu, am trecut prin Elvetia indreprandu-ma spre Route de Grandes Alpes, pe care l-am facut in 2012, apoi au intervenit alte idei de vacanta, dar vara asta ,,must'' Mont Blanc, Pasul Stelvio, am mai adaugat varful Jungfrau, Varful Matterhorn si Pas-urile Furka si Grimsell iar ca orase cred ca voi vedea doar Geneva. Cazare incerc sa gasesc ceva convenabil in Evian, si ceva pe parcurs. Pun noul traseu pentru vara asta: https://www.google.r...61628,21.643066 astept idei, pentru cazare si eventual obiective de vizitat pe acest parcurs. Multumesc anticipat si ca sa va binedispun va pun si un film cu ce se poate face la Aquille du Midi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QBG79cKaxv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scoty, 31 May 2014 - 15:43.


#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,922
  • Înscris: 30.10.2003
Frumos traseul.

Varful Matterhorn de unde vrei sa-l vezi? Cat e bugetul?

#36
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostBursul, on 31 mai 2014 - 15:54, said:

Frumos traseul.

Varful Matterhorn de unde vrei sa-l vezi? Cat e bugetul?
O sa plec din Evian, pentru a vedea Matterhorn, buget cam 2000 euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate