Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Pariul lui Pascal

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postjohnnickelby, on 7th November 2011, 14:51, said:

In sfarsit, am crezut ca este vorba de resurse aparute in cazul cand nu crezi intr-un zeu.
Parca din punct de vedere logic le-ai amestecat.
Nu exista resurse care apar "ca prin magie" doar daca venerezi vreun zeu. Resursele sunt umane. Diferenta o reprezinta  scopul in care le folosesti sau modul in care le folosesti.
Cum "parca"? Ce am amestecat?


View Postrichelieu, on 7th November 2011, 14:58, said:

Timp: Nu-ti ia timp suplimentar, decat daca esti habotnic. Si nu este necesar nici ala.
Bani: Nici atat. Nu te costa nici un leu sa crezi.
Emotional...: daca doar atatea emotii are un om la indemana, incat sa se impiedice de asta, (lasand la o parte ca nu e deloc asa) eu ii plang  de mila.
Iti ia TIMP, BANI (direct si indirect) si exista si un cost emotional. Sa nu o dam in teribilisme seci - realitatea e cea care conteaza.
Cat despre emotional - acelei parti i se adreseaza inclusiv pariul lui Pascal. Pentru ca intelectual este fix 0.
Si nu inteleg ce vrei sa spui cu "doar atatea emotii are un om la indemana". Tu crezi ca nu exista nici un fel de impact emotional in a crede in zei? Nu am spus ca doar acela ar exista sau doar acela trebuie sa existe. Am spus ca ARE un asemenea imact. Credeam ca treaba asta sare in ochi...

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postandrei_0, on 7th November 2011, 15:58, said:

Pai in loc de catedrala mantuirii neamului, s-ar putea face spitalul insanatosirii neamului, sau universitatea educarii neamului sau chiar autostrada deplasarii neamului (si altele pe care nu le mai enumar). Oricare dintre acestea fac parte din categoria "ce-i in mana nu-i minciuna" si m-ar face infinit mai fericit aici si acum. Alternativa e sa facem o magaoaie si sa asteptam, "las' ca vedem pe lumea cealalta" ce face. Pfffff, bine ca a trecut trendul cu piramidele  :worthy:

Pe langa asta, confortul timpurile noastre ne face sa uitam de "pierderea finita" pe care azi o numim "evul mediu". Termenul "ev mediu" suna bland in romana/franceza, pe cand in engleza termenul de "the dark ages" e mai elocvent. Avand in vedere ca nu ma trag din sange de grof si comparand situatia mea de acum cu cea pe care as fi avut-o in vremurile de atunci, eu zic ca-s deja pe plus infinit si ca am castigat pariul.

Uuuuf....oare cand o sa intelegeti ca religia nu e o manifestare obligatorie a credintei? Ce legatura are pariul lui Pascal, cu vreo manifestare religioasa?

View Postmork, on 7th November 2011, 17:15, said:

1.Iti ia TIMP, BANI (direct si indirect) si exista si un cost emotional. Sa nu o dam in teribilisme seci - realitatea e cea care conteaza.
Cat despre emotional - acelei parti i se adreseaza inclusiv pariul lui Pascal. Pentru ca intelectual este fix 0.
2.Si nu inteleg ce vrei sa spui cu "doar atatea emotii are un om la indemana". Tu crezi ca nu exista nici un fel de impact emotional in a crede in zei? Nu am spus ca doar acela ar exista sau doar acela trebuie sa existe. Am spus ca ARE un asemenea imact. Credeam ca treaba asta sare in ochi...

1.Realitatea cui? A ta? Ca a mea....arata altfel :) (Am o vaga certitudine ca si tu te adresezi unor manifestari religioase :))
2. Ba da, are impact emotional. Fantastic de mare. Dar daca nu mai ai resurse pentru altfel de emotii, atunci esti demn de mila. Doar ca, un om credincios devine o sursa inepuizabila de emotii pozitive..deci nu prea e cazul.


Din punctul meu de vedere, toate acele "costuri" la care faci tu apel, sunt de fapt...investitii :). Investesc in mine si pentru mine, iar rezultatul...este unul fantastic, chiar si in manifestarile mele din domeniile....sa le spun laice.

Edited by richelieu, 07 November 2011 - 22:28.


#39
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postrichelieu, on 7th November 2011, 22:26, said:

Uuuuf....oare cand o sa intelegeti ca religia nu e o manifestare obligatorie a credintei? Ce legatura are pariul lui Pascal, cu vreo manifestare religioasa?
In general "credinciosii" se si manifesta. Mai ales aia inchipuiti, care si-au calculat sansele folosindu-se de acest pariu. Cum altfel poti sa-ti arati "credinta" si sa castigi pariul, daca nu te manifesti?

Edited by andrei_0, 07 November 2011 - 23:55.


#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Si...repet intrebarea: ce legatura are asta, cu pariul lui Pascal?

#41
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrichelieu, on 8th November 2011, 08:18, said:

Si...repet intrebarea: ce legatura are asta, cu pariul lui Pascal?
Dar oare ce legatura are pariul lui Pascal cu stiinta? E un argument gresit pentru o problema de credinta. Or nici argumentul, nici problema nu sunt stiintifice.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
N-are, intr-adevar nici o legatura cu stiinta. Dar ...daca aici s-a gandit initiatoarea sa-l deschida.....
Si da, e un argument gresit pentru o problema de credinta.

#43
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postrichelieu, on 8th November 2011, 08:18, said:

Si...repet intrebarea: ce legatura are asta, cu pariul lui Pascal?
E foarte simplu: ca sa aiba vre-un efect (bun, rau, mic, mare), pariul asta trebuie si pus in practica.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Acu...nu stiu ce sa zic, da' poate exista pe undeva oameni care l-au si pus. Dar punerea in practica, nu are legatura neaparat cu religia.

#45
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,895
  • Înscris: 10.02.2011

View Postcaroline_hi, on 6th November 2011, 13:51, said:

Totusi, de ce credeti ca nu functioneaza pariul?
Aveti mai jos structura lui:

[ http://img844.imageshack.us/img844/3867/pascaluv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum adica nu functioneaza, in ce sens ?  :huh:

Io n-am pariat niciodata decit la pariuri sportive.  :)

#46
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Eu spun ca realitatea e putin diferita de ceea ce intelegem noi, mai exista si varianta in care: "crezi in dzeu = pierdere infinita" + "nu crezi in dzeu = castig infinit".

De ce pomenesc eu de o asemenea varianta ? Ei bine, foarte simplu, pentru a crede in dzeu trebuie sa calci putin (ceva mai mult) in picioare Universul, sa-l cam ucizi putin, sa-l infiintezi si sa-l desfiintezi adica, conceptia de Dzeu se sprijina in adancul ei pe acest principiu, ori de aici si varianta de care am pomenit.

Si nu mai punem la socoteala si faptul ca cine crede in dzeu pune automat si mecanismul fiintei mai presus de Univers, lucru ce putini (spre nimeni) au priceperea a ce abominatie inseamna cu adevarat, si ce crima uriasa este la adresa naturii.

Recapitulam:

Pierderi daca se crede in dzeu:
- trebuie sa ucizi Universul, sa accepti ca are infiintare si desfiintare.
- trebuie sa pui mecanismul fiintei si al mintii mai presus de Univers.

Castig daca nu se crede in dzeu:
- realizezi ca Universul nu poate avea creatie si este infinit.
- realizezi ca orice fiinta se afla intr-o relatie cu Universul, relatie de care nu are cum scapa indiferent ce, si cel mai important aspect: Universul este dzeu, deoarece Universul conditioneaza fiinta si mintea, nu invers.

ps: observati cum am scris, Universul cu U mare, si dzeu cu d mic, da ? :)

Edited by TheEverlastingShadow, 11 November 2011 - 08:02.


#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Adica esti un pui de panteist...sa intelegem :lol:

Intrebarea este....de ce?  Mai precis, de ce e aia pierdere si ailalta castig?

#48
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai foarte simplu, asa cum am explicat, in clipa in care pui fiinta mai presus de Univers, acesta nu mai inseamna nimic pt tine, si ratezi tot ce se ascunde acolo, iar acolo se ascunde literalmente o cu totul alta lume, un alt fel de a fi, realitatea interpretata complet diferit, repercursiuni asupra starii de constiinta, cate si mai cate. In cuvinte putine, degeaba ai trait daca nu ai avut nici o treaba cu Universul si nu te-ai uitat in acea directie, e ca si cum ai fi mort din totdeauna, nici nu te-ai nascut macar. Sunt foarte multe de vorbit pe aceasta tema.

#49
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,895
  • Înscris: 10.02.2011

View PostTheEverlastingShadow, on 12th November 2011, 02:40, said:

Pai foarte simplu, asa cum am explicat, in clipa in care pui fiinta mai presus de Univers, acesta nu mai inseamna nimic pt tine, si ratezi tot ce se ascunde acolo, iar acolo se ascunde literalmente o cu totul alta lume, un alt fel de a fi, realitatea interpretata complet diferit, repercursiuni asupra starii de constiinta, cate si mai cate. In cuvinte putine, degeaba ai trait daca nu ai avut nici o treaba cu Universul si nu te-ai uitat in acea directie, e ca si cum ai fi mort din totdeauna, nici nu te-ai nascut macar. Sunt foarte multe de vorbit pe aceasta tema.
:crying:  Amuzant.

View PostMotanu13, on 9th November 2011, 18:06, said:

Cum adica nu functioneaza, in ce sens ?  :huh:
Mai intreb si eu. Ghicitoare ghici ce-i cu ''nu functioneaza pariul'' ? Probabil ca nu functioneaza dintr-o mie de motive logice.
1. Ideea lui Pascal e o aberatie snoaba din start, bla,bla,bla si nu se poate aplica. Plus ca are niste limitari clare.
2. God daca exista nu accepta pariuri.
3. Majoritatea care cred sau nu cred n-au nici o treaba cu pariurile si alegerile lor n-au nimic de-a face cu pariul. Cine pariaza joaca absurd.
4. Castig si pierdere infinita ? de ce nu limitate ?
5. Si chiar daca ai paria, nu poti afla daca ai castigat sau ai pierdut decit dupa ce ai murit. Cum sa afli daca pariul functioneaza sau nu cand traiesti, nu-i o aberatie bla,bla,bla ? ba da. God nu accepta pariuri si tu vrei sa si afli daca ai castigat sau ai pierdut totul la un pariu pe care god oricum nu-l accepta si inca vrei sa-l afli in timp ce traiesti. Prea mult. Ideea e deformata in toate directiile.

Edited by Motanu13, 12 November 2011 - 17:07.


#50
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
cea mai groaznica pierdere poate fi dezamagirea ,daca ai "crezut" dar la un moment dat ai realizat ca totul este doar o minciuna
e chiar mai rea decat chinurile "iadului"
din pct acesta de vedere ateii sunt in mare avantaj: nu au asteptari de la zei iluzorii prin urmare mai putine dezamagiri in viata

Edited by paulone, 22 December 2011 - 14:45.


#51
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,895
  • Înscris: 10.02.2011

View Postpaulone, on 22nd December 2011, 15:38, said:

cea mai groaznica pierdere poate fi dezamagirea ,daca ai "crezut" dar la un moment dat ai realizat ca totul este doar o minciuna
cum ? cand ai realizat ?  :huh:

#52
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 22nd December 2011, 17:57, said:

cum ? cand ai realizat ?  :huh:
la 40 de ani :glare:

#53
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,895
  • Înscris: 10.02.2011

View Postpaulone, on 23rd December 2011, 10:14, said:

la 40 de ani :glare:
deci la 40 de ani ai realizat ca totul e o minciuna si ca de fapt nu exista Dumnezeu ?  :) cum ? prin ce mijloace ai detectat asta, ca el nu exista ?
sa nu incepi si tu cu motive religioase sau subiective ; care crezi ca ar fi fost atunci pentru tine motivul credintei inainte de 40 de ani ? crezi ca te minteau popii ? :D

#54
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 23rd December 2011, 10:53, said:

deci la 40 de ani ai realizat ca totul e o minciuna si ca de fapt nu exista Dumnezeu ?  :) cum ? prin ce mijloace ai detectat asta, ca el nu exista ?
sa nu incepi si tu cu motive religioase sau subiective ; care crezi ca ar fi fost atunci pentru tine motivul credintei inainte de 40 de ani ? crezi ca te minteau popii ? :D
asa am fost crescut...fara a fi habotnic dar...imperfectiunea lumii in care traim plus multe alte obs.care tie ti s-ar parea banale ori "subiective" m-u condus catre aceasta concluzie...
n-am cerut lucruri imposibile(avere,faima etc) ci lucruri/nevoi firesti pt.o fiinta umana..."raspunsul" a fost mereu "mars de-aici"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate