Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caut laptop performant, pana in 50 de milioane

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Voi achizitiona un notebook in curand, al carui rol va fi acela de a inlocui PC-ul de la locul de munca si in anumite situatii si pe cel de acasa. Asadar, va trebui sa fie un notebook puternic, pe care se vor putea pune si jocuri, va rula atat Linux cat si Windows, iar portabilitatea joaca un rol (oarecum) secundar.
Pana acum m-am gandit la urmatoarele criterii:
  • procesor: Intel Centrino sau AMD Turion 64. Tind sa accept si varianta AMD Mobile Athlon 64, pentru ca am vazut un model echipat cu un astfel de procesor, care mi se pare un adevarat chilipir: http://www.emag.ro/n...ABUL-141200-011
  • placa video: de la ATI X600 in sus, respectiv de la NVIDIA GeForce G0 6600 in sus. Exclud variantele cu grafica integrata.
  • ecran LCD: de 15" cu rezolutie de cel putin 1280x800. De fapt, ma multumesc cu rezolutia de 1280x800 care, pentru dimensiunile unui ecran de notebook, mi se pare absolut suficienta.
  • memorie: 1024MB pentru ca nu am de gand sa astept dupa swap, in conditiile in care hdd-ul folosit va fi mai lent decat unul din PC-urile desktop. Cum insa am vazut ca oferta este destul de limitata, accept si variantele cu 512MB
  • harddisk: de cel putin 80GB si de preferinta de 5400RPM
  • optionale: Bluetooth (pentru comunicarea cu telefonul), DVDRW DL (just in case)
  • garantie: de preferat cel putin 2 ani.
Cam astea ar fi cerintele mele, iar bugetul merge pana pe la 50 de milioane. Care ar fi recomandarile voastre, iar cei cu experienta in notebook-uri (recunosc, n-am folosit pana acum decat ocazional) ce imi pot spune ca si sfaturi la achizitie?

O sa dau si o lista de posibili candidati:
  • Acer TravelMate 4651LMi, 15", Intel Pentium M 730 1600 MHz
    http://www.mylaptop....e_4651lmi_p_215
    Avantaje: placa video, LCD, optionale (Bluetooth, DVDRW DL), pret
    Dezavantaje: garantie, procesor (doar 1600MHz)
  • Fujitsu-Siemens AMILO M1437G, 15.4", Intel Pentium M 750 1860 MHz
    http://www.mylaptop....lo_m1437g_p_372
    Avantaje: procesor (1866), placa video, dotare sunet (subwoofer + Azalia)
    Dezavantaje: garantie, optionale
  • Acer Aspire AS5021WLMi Turion ML28, 1.6GHz
    http://www.emag.ro/n...--pLX.A4605.016
    Avantaje: pret f. bun, placa video, DVDRW DL
    Dezavantaje: garantie, procesor (viteza mica? autonomie?)
  • Acer Travel Mate TM4102WLMi Centrino 1.7GHz
    http://www.emag.ro/n...--pLX.TA505.132
    Avantaje: pret, placa video, autonomie
    Dezavantaje: garantie, dotare
  • Acer Travel Mate TM4651LMi Centrino, 1.6GHz
    http://www.emag.ro/n...--pLX.T8406.037
    Avantaje: pret, placa video, LCD, dotare
    Dezavantaje: garantie, proc (1600MHz)
  •   Acer Travel Mate TM4104WLMi Centrino 2.0GHz
    http://www.emag.ro/n...--pLX.TA505.176
    Avantaje: procesor (2000MHz), placa video
    Dezavantaj: garantie, dotare
  • Fujitsu Siemens Amilo A1630, Athlon64 3700+, XP Home
    http://www.emag.ro/n...ABUL-141200-011
    Avantaje: procesor (cel mai bun dintre cele de pana acum: Athlon 64 3700+), memorie (1GB), placa video, DVDRW DL, garantie
    Dezavantaje: greutate, autonomie?, am citit ca sistemul de racire ar fi tare zgomotos
    Una peste alta, preferatul meu de pana acum.
  • HP nc8000CT Centrino 2.0GHz
    http://www.emag.ro/n...hz--pPG605ESABB
    Avantaje: procesor (2000MHz), memorie (1GB), LCD (1600x1200), pret, Bluetooth
    Dezavantaje: autonomie, garantie, design (pare prea bulky), placa video
  • Fujitsu Siemens Amilo M1425 Centrino 1.8GHz, 1GB
    http://www.emag.ro/n...ARUM-159100-004
    Avantaje: procesor (1800MHz), memorie (1GB), DVDRW DL
    Dezavantaje: garantie, placa video
  • Acer Aspire AS5512WLMi Centrino 1.7GHz
    http://www.emag.ro/n...--pLX.A7705.017
    Avantaje: placa video, HDD (100GB), memorie (1GB), DVDRW DL, Bluetooth
    Dezavantaje: pret f. mare, garantie
    Pacat de el, are o dotare f. buna, dar prea scump pentru cat am de gand sa bag in notebook.


#2
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Nu știu cât de mult te vor influența pentru luarea unei decizii finale, opiniile sau sfaturile noastre, div. Criteriile pe baza cărora vei face alegerea finală vor fi, sunt sigur, cele corecte.
În plus, topicul deschis de tine este oportun, profesionist și excelent argumentat. Este bine "împănat" cu detalii tehnice, sunt analizate pe scurt avantajele și dezavantajele achiziționării unui notebook, sunt țintite specificațiile tehnice... Asta arată cunoștințe tehnice deosebite.
În aceste condiții, sfaturile mele (nu vor fi nici un fel de sfaturi) contează prea puțin pentru a te influența în luarea unei decizii corecte. Dacă aș dori să-mi iau un notebook aș considera, în ordine:
- Performanța - platforma Centrino încorporează procesoare Intel Pentium M, sistemele dotate cu asemenea CPU-uri intrând în categoria high end. Un model Centrino cu frecvență de 2 GHz va înlocui fostul desktop. Nu trebuie să uităm că AMD încearcă (numai) să se apropie de performanțele unui Pentium M cu al său Turion64. Nu aș accepta un notebook cu mai puțin de 1 GB de memorie sau cu grafică sub soluția ATI RADEON X700 (MOBILITY);
- Dotările - porturi USB, firewire, Bluetooth, card reader, conectare docking station, capacitate/viteză HDD, autonomia dată de acumulator, ecran de 15";
- Construcția - dimensiuni, greutate, ergonomie în utilizare.
Au importanță garanția și suportul tehnic.

Soluția aleasă de mine: Acer Travel Mate TM4104WLMi Centrino 2.0GHz.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
si eu te felicit pentru threadul documentat.

eu probabil as merge pe Acer Travel Mate TM4102WLMi Centrino 1.7GHz cu inca 512 RAM sau pe Fujitsu Siemens Amilo M1425 Centrino 1.8GHz, 1GB  poate cu un plus la asta din urma daca merge linkul...

#4
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Daca tot vrei sa cheltui atatia bani si te hotaresti sa-ti iei Fujitsu Siemens, uita de Amilo si cauta un Lifebook...ca e alta mancare de peste...

#5
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ia un IBM, sunt bune, as putea spune chiar excelente.

#6
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Intre timp, am mai gasit un model, care se apropie cel mai mult de ideal din punct de vedere al dotarii. Este vorba despre  Fujitsu Siemens AMILO M-3438G Centrino 2.0GHz: http://www.cel.ro/pr...ino-2.0ghz.html
Pretul depaseste limita impusa de mine, dar parca as face un sacrificiu pentru cat de dotat este (ecran de 17" cu rezolutie 1440x900, placa video GeForce Go 6800, 1GB RAM, codec AZALIA si lista poate continua... Singurul lui dezavantaj (chiar si pretul mi se pare corect) ar fi greutatea de 4,1KG.

Cristist50, stiu ca IBM sunt (printre) cele mai bune notebook-uri, dar sunt si mult prea scumpe.

Green Planet, multumesc pentru aprecieri  ^_^ Cunostintele tehnice nu-mi lipsesc (ce modest sunt), ci experienta legata de notebook-uri. De aceea am postat mesajul, sperand ca voi primi cateva sfaturi legate strict de particularitatile unui notebook. Si eu ezit sa merg pe varianta Turion 64, pentru ca la o performanta comparabila cu Pentium M (e vorba totusi de un Athlon 64 modificat) au un consum mai mare.

Clayman, care ar fi diferentele dintre cele doua serii de la FS? De dotare sau de calitatea constructiei? Eventual un link in .ro cu astfel de modele? 1sn.

#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

div, on Oct 6 2005, 12:08, said:

Clayman, care ar fi diferentele dintre cele doua serii de la FS? De dotare sau de calitatea constructiei? Eventual un link in .ro cu astfel de modele? 1sn.

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt adresate catre diferite sectoare de piata! Lifebook-urile (sau modelele profesionale cu carcasa de magneziu, XP Pro si cutie impersonala) si "sasiu" profi sunt gandite si generate in Japonia de catre Fujitsu (se zice ca acolo ~60% din notebook-uri sunt din acel brand) si sunt adresate celora care trag de ele intensiv si-l cara dupa ei mai peste tot. Amilo (modelul SOHO cu carcasa din plastic, de obicei XP Home si cutie viu-colorata) sunt gandite si generate in ASIA de SE de catre un OEM-ist, de ex. Quanta (care mai poate fabrica ceva asemanator si pt HP, IBM sau ASUS) adresate acelora care le "terorizeaza" mai putin. Teoretic configuratia poate fi indentica, insa produsul finit nu se compara (si nici pretul)! Fizic, daca vrei sa vezi unul profesional cauta un distribuitor la FSC pe site!

Personal, in aceeasi gama de pret eu mi-am ales notebook-ul dupa urmatorul algoritm:
1. Greutate
2. Viata Baterie
3. Termen Garantie
4. Brand
5. Specificatii

:peacefingers:

#8
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Culmea, la mine criteriile sunt aceleasi ca la tine insa in ordine inversa :) Motivul este acela ca de cele mai multe ori voi folosi notebook-ul la un birou (fie acasa, fie la munca) asa ca durata bateriei si greutatea conteaza mai putin. Sigur, greutatea are importanta ei pentru ca la urma urmei eu il car peste tot, dar ori ca e 2,5Kg, ori ca e 3,5Kg pentru mine e tot aia.

M-am mai documentat cu privire la seria Lifebook si arata intr-adevar mai "profi", dar are si preturile in cu totul alta gama. Iar cum pentru mine specificatiile sunt cel mai important criteriu, ma tem ca o sa aleg tot un Amilo, chiar daca nu e construit cu aceeasi finete, iar bateria tine de doua ori mai putin (am obserat ca printre altele Lifebook are de obicei o baterie mult mai buna).

#9
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Un notebook normal cu ecran de 15" are aprox 3 kile (ca al meu). La ala trebuie sa tii cont ca in geanta mai ai si alimentatorul (~0.5kg), geanta are macar ~0.5kile si ea. Daca mai ai si incarcatorul de telefon, doua trei pixuri si o mapa cu ceva hartii, batista si alte prostii iaca-s 5 kile pe umar.  

Crede-ma, e exasperanta treaba! Orice kestie din-aia care sare de 4 kile e tortura curata, iar un notebook cu baterie care tine sub doua ore...daca vrei sa te uiti la LOTR?  :lol:

Spor la cumparat!

#10
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Clayman, in primul rand multumesc pt sfaturi. In al doilea rand, am decis ca pentru cele sub 10% situatii in care voi folosi notebook-ul fara alimentare, n-are rost sa sacrific 20-30% din performanta (luand un procesor mai slab dar care sa consume mai putin) sau sa platesc cu 20-30% mai mult (luand un notebook a carui baterie sa tina mai mult). Si la urma urmei, chiar nu vad de ce si cand as avea nevoie sa-l folosesc fara sa-l alimentez de la priza. Tinand cont ca sunt si autoholic (a se citi: ma deplasez numai cu masina personala peste tot), greutatea lui nu reprezinta o problema. O sa-mi musc buzele ca nu voi putea folosi GPS+notebook in masina mai mult de 2-3 ore, dar o sa supravietuiesc :)

Ca urmare, cred ca voi alege ultimul model de care am vorbit:  Fujitsu Siemens AMILO M-3438G.

#11
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

Clayman, on Oct 6 2005, 12:13, said:

....................
Quanta (care mai poate fabrica ceva asemanator si pt HP, IBM sau ASUS) adresate acelora care le "terorizeaza" mai putin.
.....................

<{POST_SNAPBACK}>


Off-topic (dar de baza):

Nu vreau sa te contrazic insa stiu ca ASUS isi produce singur laptopurile/notebookurile. Printre altele tot ASUS (ASUSTek mai exact) face si pentru Apple, Sony, Samsung Electronics si JVC.
Si nu imi vine sa cred ca Apple si restul iau notebookuri la a doua mana.

Un alt motiv ar mai fi si acela ca ASUS a devenit al cincelea producator mondial de  notebookuri in regim OEM/ODM (printre acestia mai sunt: Quanta, Winstron, Clevo, Arima, Twinhead, Compal, Inventec, MiTac etc.)

Inventec face produse pentru HP (este producatorul majoritar), MiTac  pentru Sun Microsystem si Wistron pentru IBM. Quanta a acaparat serverele Dell si mai nou unele de la Intel.

Revenind (on-topic) la ce spuneai tu, Turion 64 este asul din maneca celor de la AMD.
Unul din cele mai putin consumatoare de energie procesoare mobile este Turion 64 MT-40 cu numai 25W, ruleaza la 2.2 GHz (au si alte frecvente) si are cache-ul L2 de 1 Mb. De fapt toata seria MT consuma 25W iar ML-urile au 35W.
In comparatie Intel Pentium M consuma 27W deci exista un spor de performanta la Turion. Iarasi un avantaj ar mai fi ca Turionul suporta SSE3.

Am vazut de curand un Acer Ferrari cu un Turion 64 ML-40 la 2 GHz. Marturisesc cu mana pe inima ca plangi langa ele.
AMD-ul XP Mobile pe care il am eu are 2400+ si consuma 45W (dar tot ma mai tine aproape 3 ore bateria).

Vezi ca in ultimul Chip e un test cu notebookuri, nu l-am citit dar te poate ajuta cat de cat, am inteles ca sunt peste 40 de bucati testate acolo.

Edited by Cristist50, 07 October 2005 - 02:57.


#12
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Da, Turion este primul raspuns adevarat dat de AMD celor de la Intel in domeniul procesoarelor destinate notebook-urilor. Din pacate, in Romania notebook-urile care folosesc procesoare Turion le numeri pe degete, iar dintre acestea seria MT este extrem de prost reprezentata. De fapt, singurul model notabil pe piata noastra care foloseste un model Turion este ACER Ferrari (si nici macar aici nu e cazul de Turion MT). Preturile insa ajung sa le depaseasca pe cele de la platforma Centrino, daca ne referim la gama Turion MT...

Daca ultimul numar Chip este cel din septembrie, n-are test de notebook-uri :)

Un test foarte interesant intre Dothan si Turion (ML) este aici: http://www.laptoplog...rticles/42/1/1/
Conform lui, chiar si Turion ML sta foarte bine la consum fata de Dothan, mai ales intr-un regim mai putin intensiv (tipic de office as zice).

Edited by div, 07 October 2005 - 10:09.


#13
AliCe64

AliCe64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2005
Modelul cel mai convenabil ca preț și performață este pentru procesoarele Centrino "Fujitsu Siemens Amilo M3438G" Centrino 2.0GHz, 2x80GB, 12luni, iar pentru AMD varianta cu "Fujitsu Siemens A1630" cu 1024 MB RAM și placă video ATI Mobility Radeon 9700 cu 120 MB și AGP 8X este cea mai convenabilă ca raport preț calitate. Vreau să-ți mai spun că după mine "Amilo M3438G" este o bijuterie de notebook, dar și depășește bugetul în care vrei să te încadrezi cu 15 - 17 milioane lei vechi sau 1500 -1700 lei noi, da eu zic că merită să faci efortul asta dacă vrei un notebook pentru înlocuirea unui PC Desktop.

Baftă, AliCe.

#14
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Vorbeam de Chip-ul de la chiscuri care este cel din Octombrie (ca n-or fi adus doar la Pitesti acum 2 saptamani acel numar).

Ca idee, sub 50 milioane gasesti laptopuri bune, insa nu ce vrei tu.
Eu am acum pe mana un Asus W3V, superb pur si simplu. Poate il cumpar ...

Mai mult informatii despre el ai aici (http://forum.noteboo...ead.php?t=26770) insa pare destul de scump. Individul care mi l-a dat sa-l testez vrea 1500 euro ...

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
17'' TFT (WSXGA+) - Pentium-M 760 (2.0GHz, FSB 533) -ATI Mobility Radeon X700 128MB - 1024MB(512x2) DDRII 533 - 100GB HDD - DVD Super Multi - 802.11b/g WLAN - Bluetooth -Analogue / Digital TV Turner

http://www.insoft.ro...le-digital-home

scump, dar cei vrei... o bijuterie adevarata costa.

#16
DeanDan2002

DeanDan2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.10.2005

Alice, on Oct 9 2005, 19:49, said:

17'' TFT (WSXGA+) - Pentium-M 760 (2.0GHz, FSB 533) -ATI Mobility Radeon X700 128MB - 1024MB(512x2) DDRII 533 - 100GB HDD - DVD Super Multi - 802.11b/g WLAN - Bluetooth -Analogue / Digital TV Turner

http://www.insoft.ro...le-digital-home

scump, dar cei vrei... o bijuterie adevarata costa.

<{POST_SNAPBACK}>



Nu reusesc sa deschid link-ul pus de tine Alice.
Dar ce ziceti de asta? Mayhem G3!!! Cu mici retusuri (in+) ajungi la $1500.
http://www.abspc.com...ono=1850&view=2

:naughty:

Edited by DeanDan2002, 10 October 2005 - 05:10.


#17
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Deja te dai in barci!

#18
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Cristist50, n-am vazut CHIP-ul ala pe nicaieri (nici macar la CHIP pe site :)), dar mai caut.

Alice, ceea ce-mi recomanzi tu depaseste de doua ori bugetul meu, asa ca nu intra in discutie. Daca aveam atatia bani de dat pe notebook, ma uitam la un Acer Ferrari 4005.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate