Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

scaderea colesterolului

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cmlrd

cmlrd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.10.2011
Ce parere aveti despre analizele mele: colesterol 313, HDL 122, LDL 167,80; trigliceridele 116 (bune), glicemie 101 (buna). Toate analizele sunt f. bune, excluzand colesterolul .Am 57 ani, sex feminin. Sunt in invatamant, deci - stres, nu mananc gras sau prajit, dar mananc seara tarziu.
Doctorul mi-a recomandat sortis de 20 mg, dar am indoieli mari, pt ca nu am luat pana acum niciun medicament, iar acesta are si reactii adverse serioase.
Ce sa fac pt a scadea colesterolul?
Am mare nevoie de niste recomandari din partea dvs.!!!

#2
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Mananca leguma un an de zile.

#3
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 cmlrd, on 4th November 2011, 23:12, said:

Ce parere aveti despre analizele mele: colesterol 313, HDL 122, LDL 167,80; trigliceridele 116 (bune), glicemie 101 (buna). Toate analizele sunt f. bune, excluzand colesterolul .Am 57 ani, sex feminin. Sunt in invatamant, deci - stres, nu mananc gras sau prajit, dar mananc seara tarziu.
Doctorul mi-a recomandat sortis de 20 mg, dar am indoieli mari, pt ca nu am luat pana acum niciun medicament, iar acesta are si reactii adverse serioase.
Ce sa fac pt a scadea colesterolul?
Am mare nevoie de niste recomandari din partea dvs.!!!
Buna seara
Pentru a spune daca colesterolul este  mare sau nu ar fi fost bine sa puneti in paranteza si limitele intre care lucreaza aparatul pentru a ne face o parere.La 57 de ani 313 mg/dl nu este o valoare astromomica sa va faceti atat de multe griji.Nu  inteleg cum puteti avea indoieli mari despre un medicament daca nici macar nu l-ati incercat?Ce intelegeti dv prin reactii adverse serioase?In general sortisul este bine tolerat.Spre a va linistii sa stiti ca si aspirina si paracetamolul algocalminul etc dau reactii advere.Toate medicamentele dau reactii adverse pentru ca sunt droguri.
Sfatul meu pentru a scadea colesterolul este sa urmati precriptia medicului curant si sa va adresati lui daca constatati  ca nu il tolerati.Nu incercati sa va tratati de pe google pentru ca medicina nu consta in a citi un prospect si cateva simptome si a trage o concluzie pripita in necunostiinta de cauza.
Sanatate si numai bine!

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Incearca 3 luni asa:
- fara: porc, carne grasa, sunca, salamuri, parizer, cremvusti, oua, maioneza, unt, margarina, ulei de cocos, dulciuri, zahar, struguri, prune, fasole, mazare, cartofi, paste, bere, alcool, fumat, cafea, stres (daca tu ai stres in invatamant... altii ar trebui sa fie ingropati a mia oara...), nu manca dupa ora 20, manaca dimineata bine, ar fi bine sa imparti mancarea zilnica in 6 mese mai mici, in loc de 3, nu manca rapid, nu manca pana te saturi, dimineata manaca fructe.
-cu: legume, fructe, spirulina doua pe zi, ceai verde sub 5 cani pe zi, peste, ulei de peste, pui fara pielita, miere, gimnastica 30 min, mers pe jos 60 min.
Daca tii regimul asta poti normaliza colesterolul si poti da jos 6-12 kg.
Daca nu-l normalizezi, trebuie sa iei pastilele recomandate. Doctorii recomanda ca dupa 55-60 de ani sa iei obligatoriu pastile pentru a tine colesterolul sub control. Fa analize des pana intri in normal. O detoxifiere a ficatului n-ar fi rea.

Daca stabilizezi colesterolul dupa acest regim, ramai datoare sa-mi povestesti in amanunt cum e cu stresul in invatamant (fara a-mi da nume, date).

#5
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
se pune si altcumva problema.eu am probleme cu colesterolul(nu mananc gras,fac sport de multi ani) si trebuie sa iau sortis in fiecare zi.de ce?pentru ca ficatul nu mai produce enzima care regleaza colesterolul.se poate incerca scaderea lui prin anumite diete si sport dar daca ficatul nu raspunde corespunzator,atunci trebuie medicamentatie.poti sa iei linistita Sortis pana iti scade nivelul de colesterol, dupa care intrerupi si vezi daca poti sa-l mentii in limite acceptabile.daca acesta va urca din nou atunci medicamentatia va deveni obligatorie.

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
Nenea Quantum, cati ani ai ? Ai pierdut legatura cu tineretul din ziua de azi ?
Cred ca m-as abtine cu greu sa le dau la mecla elevilor daca as fi profesor.

Revenind la subiect, in caz ca te hotaresti sa faci tratamentul cu Sortis, sa stii ca exista produse similare, cu acelasi DCI, dar mult mai ieftine.

#7
cmlrd

cmlrd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.10.2011

 kienny2003, on 5th November 2011, 01:21, said:

Buna seara
Pentru a spune daca colesterolul este  mare sau nu ar fi fost bine sa puneti in paranteza si limitele intre care lucreaza aparatul pentru a ne face o parere.La 57 de ani 313 mg/dl nu este o valoare astromomica sa va faceti atat de multe griji.Nu  inteleg cum puteti avea indoieli mari despre un medicament daca nici macar nu l-ati incercat?Ce intelegeti dv prin reactii adverse serioase?In general sortisul este bine tolerat.Spre a va linistii sa stiti ca si aspirina si paracetamolul algocalminul etc dau reactii advere.Toate medicamentele dau reactii adverse pentru ca sunt droguri.
Sfatul meu pentru a scadea colesterolul este sa urmati precriptia medicului curant si sa va adresati lui daca constatati  ca nu il tolerati.Nu incercati sa va tratati de pe google pentru ca medicina nu consta in a citi un prospect si cateva simptome si a trage o concluzie pripita in necunostiinta de cauza.
Sanatate si numai bine!


Multumesc mult!
Valorile normale sunt: colesterol 313 (120 - 240), HDL 122 (35 - 60), LDL 167,80 (60 - 150); trigliceridele 116 (30 - 150), glicemie 101 (70 - 110)

 Quantum, on 5th November 2011, 04:48, said:

Incearca 3 luni asa:
- fara: porc, carne grasa, sunca, salamuri, parizer, cremvusti, oua, maioneza, unt, margarina, ulei de cocos, dulciuri, zahar, struguri, prune, fasole, mazare, cartofi, paste, bere, alcool, fumat, cafea, stres (daca tu ai stres in invatamant... altii ar trebui sa fie ingropati a mia oara...), nu manca dupa ora 20, manaca dimineata bine, ar fi bine sa imparti mancarea zilnica in 6 mese mai mici, in loc de 3, nu manca rapid, nu manca pana te saturi, dimineata manaca fructe.
-cu: legume, fructe, spirulina doua pe zi, ceai verde sub 5 cani pe zi, peste, ulei de peste, pui fara pielita, miere, gimnastica 30 min, mers pe jos 60 min.
Daca tii regimul asta poti normaliza colesterolul si poti da jos 6-12 kg.
Daca nu-l normalizezi, trebuie sa iei pastilele recomandate. Doctorii recomanda ca dupa 55-60 de ani sa iei obligatoriu pastile pentru a tine colesterolul sub control. Fa analize des pana intri in normal. O detoxifiere a ficatului n-ar fi rea.

Daca stabilizezi colesterolul dupa acest regim, ramai datoare sa-mi povestesti in amanunt cum e cu stresul in invatamant (fara a-mi da nume, date).

Multumesc mult!

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Un regim alimentar fara grasimi nu asigura automat o scadere a colesterolului, daca va este frica de reactiile adverse ale atorvastatinei incercati produse naturale de genul Omega 3 dar doar de la producatori consacrati si cu verificarea colesterolului la 3 luni. Eu la 35 de ani am 260 asa ca.... :)

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sfatul lui Remicade e cel mai pertinent de pe aici.
Introdu peste mai gras de cateva ori pe saptamana in dieta sau si mai eficient, suplimenteaza cu Omega-3 de calitate, atentie obtinut din ulei de peste (mai exact, uita-te pe eticheta sa-ti vanda EPA/DHA si nu ALA). Ti-ar trebui cam 1g de DHA+EPA pe zi.

Statinele la femei sunt recomandate oricum deaiurea, testele facute pe femei au fost foarte putine si majoritatea n-au putut sa demonstreze concludent ca functioneaza in prevenirea bolilor cardiovasculare.

Ca o paranteza, cu cativa ani in urma ai mei parinti au avut jumate de lista de efecte adverse dupa doar cateva luni de folosire (:death: doar le-au fost recomandate de doctor la primul semn de colesterol marit, cum sa ma asculte si sa nu le ia?) asa ca au renuntat la ele cu toate "protestele" medicului, acum au grija la alimentatie.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 oaspetele, on 5th November 2011, 06:26, said:

Ai pierdut legatura cu tineretul din ziua de azi ? Cred ca m-as abtine cu greu sa le dau la mecla elevilor daca as fi profesor.
N-am pierdut-o, totusi cred ca nu trebuie sa te enervezi daca esti profesor, nu foloseste la nimic, ii iei pe elevi asa cum sunt, nu cum ai vrea sa fie.

Doamna care a initiat topicul a spus ca are 57 de ani si ca ar prefera un regim/tratament naturist. Eu am facut tratamentul de mai sus cand aveam putin peste jumatate din varsta ei si am scazut de la 600 la 110, in trei luni (analize facute in 3 tari, ca nu credeam, rezultate identice). De atunci l-am mentinut in limite normale fara medicamente, mancand maxim 2 oua pe saptamana, grasimi putine am mancat de cand ma stiu, iar bautura doar la chefuri. Acest regim nu e inventat de mine, ci de doctori. L-am postat pentru a ajuta pe cea care l-a solicitat, daca il foloseste, nu cred ca ii face vreun rau, ea e libera sa il foloseasca sau nu.

#11
adreea

adreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.11.2011

 asyx, on 5th November 2011, 06:09, said:

se pune si altcumva problema.eu am probleme cu colesterolul(nu mananc gras,fac sport de multi ani) si trebuie sa iau sortis in fiecare zi.de ce?pentru ca ficatul nu mai produce enzima care regleaza colesterolul.se poate incerca scaderea lui prin anumite diete si sport dar daca ficatul nu raspunde corespunzator,atunci trebuie medicamentatie.poti sa iei linistita Sortis pana iti scade nivelul de colesterol, dupa care intrerupi si vezi daca poti sa-l mentii in limite acceptabile.daca acesta va urca din nou atunci medicamentatia va deveni obligatorie.
eu sunt contabila la o frima de contabilitate si iti dai seama ca si la mine stresul este la cot maxime, am 37 de ani si imi iesisera analizele acum 3 luni mai proaste ca ale tale, m-am interesat in stanga si dreapta si am gasit un articol despre ciuperca agaricus milena , m-am documnetat si am cumparat pastilele si tinctura vreau sa spun ca m-am dus la doctor acum 2 saptamani si a ramas uitmit cand mi-a citit analizele.
Eu mi le procur de pe site-ul www.bioinfomagazin.ro, sunt ieftine si mi le aduc repede si acasa.

#12
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 cmlrd, on 4th November 2011, 23:12, said:

Ce sa fac pt a scadea colesterolul?
Am mare nevoie de niste recomandari din partea dvs.!!!
Daca elimini cauza, dispare si efectul. In general medicamentele nu trateaza cauza ci doar efectul, in plus mai dau si reactii adverse.
Cauza principala pentru un colesterol marit este alimentatia(colesterolul se gaseste preponderent in produse animale cum ar fi carnea grasa, oua, slanina, untura smantana etc). E cam greu la 57 de ani sa-ti schimbi modul de alimentatie, sa treci pe unul sanatos dar nu este imposibil.
Ar trebui ca un doctor(in nutritie) normal(nu d-ala care prescrie medicamente) sa stie ce sa-ti spuna pe baza analizelor. Asa de pe un forum nu poti culege decat idei generale.
Si inca un lucru important, colesterolul "se fabrica" de catre organism si nu are nevoie de aport alimentar! Deci cine spune ca are regim strict in privinta asta si colesterolul nu scade in limite normale inseamna ca ceva nu functioneaza corect sau la parametri optimi in organism si trebuie identificata cauza.
Deci in linii mari, schimba complet alimentatia, treci pe una sanatoasa si incearca sa faci miscare(sport) macar jumatate de ora pe zi. Cine spune ca n-are timp e mincinos! Hidratare minim 2 litri de apa pe zi.
Mi-am amintit inca un lucru important care are legatura cu colesterolul si anume ca usturoiul este pricipala planta recunoscuta pentru scaderea colesterolului, se spune ca "subtiaza" sangele. D-aia Codex Alimentarius o scoate in afara legii...se cam leaga niste lucruri legate de bolile cardiovasculare...dar deja intru in altele!
P.S.
Ce greutate ai?

Edited by KelCooper, 05 November 2011 - 14:29.


#13
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Cine zice, ca nu ai voie sa mananci oua daca ai colestrolul marit?

Edited by red_dog4ever, 05 November 2011 - 16:43.


#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Medicina alopata.

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 KelCooper, on 5th November 2011, 13:26, said:

Cauza principala pentru un colesterol marit este alimentatia (colesterolul se gaseste preponderent in produse animale cum ar fi carnea grasa, oua, slanina, untura smantana etc).

 KelCooper, on 5th November 2011, 13:26, said:

colesterolul "se fabrica" de catre organism si nu are nevoie de aport alimentar!
Te contrazici. :P Dar la partea a doua ai dres-o, e ceva mai bine.

 Quantum, on 6th November 2011, 07:58, said:

Medicina alopata.
Nici macar, a fost un trend vreo 20 de ani, s-au prins intre timp ca n-au avut dreptate. Ca majoritatea n-au mai citit nimic de pe bancile facultatilor si dau aceleasi sfaturi in continuare este o cu totul alta poveste. :notangel:

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Remicade, on 5th November 2011, 10:04, said:

Un regim alimentar fara grasimi nu asigura automat o scadere a colesterolului, daca va este frica de reactiile adverse ale atorvastatinei incercati produse naturale de genul Omega 3 dar doar de la producatori consacrati si cu verificarea colesterolului la 3 luni. Eu la 35 de ani am 260 asa ca.... :)
Omega 3 crește HDL; ea are deja HDL mare. Chiar dacă HDL e „colesterolul bun” nu văd motive pentru a nu-l dori în limitele normale.

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Bun ochi, methodman! Eu am citit HDL 22 nu 122!

Pff, stai foarte bine zic eu :):
colesterol 313, HDL 122, LDL 167,80, trigliceridele 116
TOTAL/HDL = 2,56 (sub 5 e ideal)
TRIG/HDL = 0,95 (sub 2 e ideal)
LDL/HDL = 1,057 (sub 4 e bine, sub 2.5 e ideal)

#18
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 Dev, on 6th November 2011, 11:18, said:

Te contrazici. :P Dar la partea a doua ai dres-o, e ceva mai bine.
Sunt brunet si tot nu vad unde m-am contrazis :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate