Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

teapa numita Calgon

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
multumiri celor care au postat pe acest topic pentru informatiile furnizate...nu mai scapam de reclamele astea la calgon...

#56
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View PostdreaQ, on 25 octombrie 2012 - 10:52, said:

"Masinaaaa de spaaalaaaat traieste mai multtt faraaa calgooooonn" Posted Image
@dreaQ Posted Imageesti dat dracului Posted Image.............. Posted Image

#57
oanaRsp

oanaRsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.09.2013
nu am folosit niciodata
si nu am avut vreodata probleme cu masina de spalat

#58
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am schimbat rezistenta la la masina. Arata oribil.
De atunci pun lichid Sano din cand in cand.
Cand am pus prima data, a iesit apa cu moloz din masina.

http://iasicurier.ro...-DE-SPALAT-.jpg

Pana atunci am pus de fiecare data Calgon.

#59
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Am si eu intrebare, daca calgonul se pune la inceputul spalarii, la clatire nu se mai depune piatra? sau cum? Si eu sunt de parere ca e mare teapa, folosesc odata pe luna un produs cum e cel de mia sus si sunt sigur ca nu o sa fie probleme.

#60
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
O să-mi dau şi eu cu părerea la discuţia de faţă.

Lucrez oarecum în domeniu, nu la service frigidere, ci la întreţinere în industria uşoară, unde am de a face cu boilere care alimentează cu abur fiarele de călcat. Principiul de funcţionare e asemănător cu cel al maşinilor de spălat: îşi trag apa cu o pompă şi o încălzesc la o anumită temperatură. Problema calcarului EXISTĂ, dar este o mare diferenţă între un utilaj industrial care funcţionează timp de cel puţin 8 ORE zilnic la un regim de încălzire a apei la temperaturi de 200 - 300 grade, la o presiune de 3 - 4 bari şi o maşină de spălat utilizată câteva ore pe săptămână cu apă rece, caldă şi fierbinte pînă la max. 90 grade. La acele boilere le bag oţet diluat cu apă o dată pe lună, după care le dau purjare (evacuare a apei). O dată pe an desfac acele boilere pentru a spăla interiorul şi, mai ales, pentru a curăţa rezistenţele. Cu proxima ocazie am să pun ceva poze ca să vedeţi ce scot dinăuntru: mâl, mizerie şi piatră (calcar).

În cazul maşinii de spălat:
De 13 ani am o maşină Maxwell (nu o super marcă, e ceva mai ieftin luat de la Rombiz) şi merge brici, cu cca 3 spălări săptămânale şi folosind un detergent ieftin luat de la Lidl. DE 2 ORI PE AN (nu toată ziua bună ziua!!!) îi pun câte 2 LITRI DE OŢET după ce îşi trage apa cu un program cu temperatută maximă (în maşină am pus în prealabil o păturică mai rea ce aveam pe acasă, care să aibă rolul de a antrena toată soluţia asta prin toată cuva). Oţetul, fiind un ACID, se pune după ce maşina trage apă, pentru a nu ataca ceva componente (pompa, garnituri...).
Chestia cu calgonul, cine are bani n-are decât să folosească tot ce se promovează pe la tv, în final cred că e mai mult un confort psihic (chestia e studiată: marketing, comportamentul consumatorului, status social, apariţia nevoii nesatisfăcute, obiceiuri de consum, terapia coşului plin etc.).

#61
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Io am pus un filtru. De fapt, 2 - primul fiind cel de sedimente, lavabil. Si da, otetul face treaba buna la pret redus.

#62
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Revin cu cateva poze, cam ce se poate aduna intr-un boiler. Aproape jumatate de kg. de piatra scoasa dintr-un boiler de capacitate 3 litri apa. Imaginile vorbesc de la sine.
http://www.4shared.com/download/E2bxHVgDce/P1000810.JPG?sbsr=0b8b07b3feebe4a052b47d6c08cb0bf8969&lgfp=3000

http://www.4shared.com/download/_PLBD0hSba/P1000812.JPG?sbsr=3cb1bbb1d571e5e3bd00a3d44df8cd1e969&lgfp=3000
http://www.4shared.com/download/OeMJK05Tce/P1000813.JPG?sbsr=cd49c58dff4a34c0f854277a3e638fdd969&lgfp=3000

#63
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007
Practicat de mine de mai bine de 2 ani.Masina LG 7kg de 10 ani. Detergent nu prea scump si nici prea ieftin (oferte in jurul al 6 RONI/kg) De obicei se nimereste BONUX. Sincer le-am experimentat pe toate si sunt la fel dpdvd eficienta spalare. In rest difera parfumurile, iar eu nu suport mirosul de detergrent sau cocolino. cand pun la spalat detergentul il presar printre rufe nu in sertar, astfel consum o cantitate mai mica de det. (2/3 paharel la 5kg) si protejez masina. daca pui in sertar el v-a fi luat de apa si depus pe fundul cuvei, pe rezistenta. Eficienta detergentului se mentine si daca il depotizezi fara contact prea mare cu umiditatea si aerul (gen baie). In timp daca il depozitezi asa el intra in reactie cu umiditatea din aer. La a doua clatire pun cam 250ml de otet. si apoi mai face 2 cicluri de clatire. Vreau sa spun ca scoate tot deterg din rufe (le invioreaza culorile), miros de prospetime si le face pufoase. Tot ce regasesti la reclamele de balsamuri le face otetul si protejezi si masina. Acum 1 luna a fost nevoie sa schimb rulmentii. Meseriasul mi-a spuis sa cumpar 10l de otet ca sa curatam toate piesele. Cand am desfacut cuva nu prea erau depuneri. am curatat totusi furtune, garnituri si cuva de au iesit mai noi decat in magazin. Meseriasul mi-a spus daca vreau curatare de calcar, o data pe an torn 1-2l de otet in ea o las cateva ore sau peste noapte si apoi ii dau o spalare in gol si curata toate furtunele si burta cuvei. dar in cazul meu cu clatire cu otet nu este necesar. Mi-a spus urmatorul lucru: calgonul nu elimina depunerile, e fosfat. eficentizeaza spalatul prin dedurizarea apei, dar poti sa utilizezi un filtru inainte de alimentare masina sau sa cumperi fosfati mai ieftini

#64
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postlicurici_pogonici, on 06 aprilie 2016 - 10:08, said:

pun cam 250ml de otet. si apoi mai face 2 cicluri de clatire
miros de prospetime
Ești 100% sigur că, după uscarea completă a hainele tale, acestea nu put a mere?

#65
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

View Post123321, on 06 aprilie 2016 - 10:19, said:

Ești 100% sigur că, după uscarea completă a hainele tale, acestea nu put a mere?
dupa 2 clatiri. da. Crede-ma ca nevastamea nu suporta mirosul de otet sub nicio forma. I s-a parut ciudat si a facut scandal la inceput, cand m-a auzit ca vreau sa incerc lucrul acesta. Dar s-a convins ca nu ramane miros. Ca sa fi mai sigur(a) dupa tot ciclul de spalare mai dai o spalare doar cu apa chioada de 30min (o supra clatire). Incearca o data sa vezi ce culori intense o sa ia la rufe si in special albiturile au albul acela puternic. ca de lavabil. SI eu am fost reticient la inceput, cand m-a sfatuit cu asta, o femeie mai invarsta care a lucrat la o curatatorie chimica toata viata ei. imi era frica sa nu distrug masina de spalat si sa nu imbacsesc rufele

#66
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007
Am schimbat rulmentii la cuva masii de spalat rufe,
problema grava pe care am intalnito in interiorul cuvei de plastic a fost un fel de vaselina/mazgza groasa depusa pe peretele vertical in jurul gaurii pentru rulmenti, aici sunt un fel de faguri in plasticul cuvei, acesti faguri erau plini cu acea mazga care mirosea foarte urit.
Intrebarea principala este ce anume a creat acea mazga? apa, detergentii diferiti, balsamul .....?
nu am folosit calcon,

#67
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFlorian23, on 01 noiembrie 2011 - 15:09, said:

Totul e marketing.Cine pune botul. Eu am aceeasi masina de spalat de 8 ani si nu am folosit niciodata calgon sau altceva de genul asta.Masina functioneaza perfect si acum si executa 2-3 spalari pe saptamana.
ce marca e masina de spalat e cu incarcare orizontala sau verticala masina care a tinut 8 ani ?

#68
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Am la tata o masina Gorenje care are 18 ani.Da,18 ani si inca functioneaza.
Doar pompa de apa sau nu stiu ce a schimbat la ea acum 4 ani.
Si da..un ciclu cu otet face minuni.
Calgonul desprinde bucatile de calcar care ajung prin restul masinii.
Otetul dizolva calcarul si se duce frumos ca un nisip fin spre scurgere.

#69
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu folosesc Calgon, de asemenea folosesc un detergent lichid scump si pun dublu. Idem la balsam, portie dubla. Ca sa puta bine a primavara.

Ma intreb citi dintre astia care fac “economie” la rahaturile astea dau 20 de lei sau mai mult pe tigari si alcool PE ZI :))

Edited by Mosotti, 10 December 2017 - 16:40.


#70
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Îmi aduc aminte la început cum ziceau de apa dură, calcar și spuneau că 95% din apa din România poate dăuna mașinilor de spălat. Și aveau o hartă și de pe ea lipsea Maramureșul unde locuiam.
Și evident am ignorat produsul că doar la noi nu era apa cu probleme.

Peste mai puțin de 1 an a apărut și MM-ul pe hartă că poate nu se vindea acolo Calgonul. Acuma ori au "durizat" ei apa ori au mințit. Cert e că n-am avut niciodată probleme de calcar.
Am făcut și un test pe care l-am primit când am cumpărat mașina de spălat vase. Apa nu e dură nicidecum.

Poate produsul e util, dar vedeți înainte dacă chiar aveți nevoie, că dacă apa nu e dură sunt bani cheltuiți de pomană.

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Apa e dura la munte, apa de izvor. Noi la orasele de campie, avem apa "moale". Nu-i nevoie de calgon & kkt. Se insista cu reclamele oentru ca NU se vinde. Daca era bun , se vindea si fara reclame.
Se face reclama la pastilele pt masinile de spalat vase? Sunt n marci la fel de bune si mylt mai ieftine decat "brandurile".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate