Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

teapa numita Calgon

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011
Presupunand ca cineva foloseste o masina de spalat zilnic, o singura spalare, va consuma aproximativ 2 kg de calgon lunar, 24 anual. La 20 de lei minim pe kg, face 480 de lei pe an, adica o masina de spalat la doi ani. In ritmul mai sus amintit, o masina de spalat are o viata medie de cinci ani, fara calgon sau alte produse asa-zis dedurizante. Asta este un fapt, nu o presupunere sau preluare din specificatiile tehnice. Ce ar putea determina asadar femeile sa arunce banii pe acest produs, cand ar putea, cu aceiasi bani, sa-si schimbe masina de spalat la fiecare doi ani sau la cinci ani, realizand economii destul de consistente, in loc sa prelungeasca viata (presupunand ca intr-adevar, calgonul e ceea ce se spune) unei masini care este si veche si depasita moral? Si nu numai femeile...

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostqawHaq, on 1st November 2011, 14:51, said:

Presupunand ca cineva foloseste o masina de spalat zilnic, o singura spalare, va consuma aproximativ 2 kg de calgon lunar, 24 anual. La 20 de lei minim pe kg, face 480 de lei pe an, adica o masina de spalat la doi ani. In ritmul mai sus amintit, o masina de spalat are o viata medie de cinci ani, fara calgon sau alte produse asa-zis dedurizante. Asta este un fapt, nu o presupunere sau preluare din specificatiile tehnice. Ce ar putea determina asadar femeile sa arunce banii pe acest produs, cand ar putea, cu aceiasi bani, sa-si schimbe masina de spalat la fiecare doi ani sau la cinci ani, realizand economii destul de consistente, in loc sa prelungeasca viata (presupunand ca intr-adevar, calgonul e ceea ce se spune) unei masini care este si veche si depasita moral? Si nu numai femeile...

nu folosesc calgon si nici nu-s fan, dar din ce-mi dau seama tu consideri ca ariel sau celalalte costa 0 lei / kg ?!?!
cum poti sa spui ca faci economie pretul total al calgonului ?

n-ai descoperit roata nici acum ...

#3
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Daca stiu bine mai toti detergentii de marca au in compozitie agenti de dedurizare a apei.
In alta ordine de idei aseaza-te in fata televizorului si noteaza cite reclame au ca tinta publicul de sex feminin ori copii.

#4
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
femeile si copii ,cele mai usor influentabile categorii :)) hehehhe

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce ar putea determina asadar femeile sa arunce banii pe acest produs
Reclama.

#6
Florian23

Florian23

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 29.09.2007
Totul e marketing.Cine pune botul. Eu am aceeasi masina de spalat de 8 ani si nu am folosit niciodata calgon sau altceva de genul asta.Masina functioneaza perfect si acum si executa 2-3 spalari pe saptamana.

#7
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttablagiu_xxx, on 1st November 2011, 16:00, said:

nu folosesc calgon si nici nu-s fan, dar din ce-mi dau seama tu consideri ca ariel sau celalalte costa 0 lei / kg ?!?!
cum poti sa spui ca faci economie pretul total al calgonului ?

n-ai descoperit roata nici acum ...

Pai daca esti tablagiu... Ce are sula cu prefectura din Cracanati Vale? Ca sa nu-ti desenez: Cand cumperi un kil de creta, ca s-o bagi in muraturi, inseamna ca ai cheltuit niste bani inutil. Daca nu cumperi creta, inseamna ca ai facut o economie. N-a vorbit nimeni de castraveti, gogonele sau sare, care se baga oricum. Cu banii de pe creta iti mai cumperi borcane, castraveti sau sare. Asa-i mai bine?

Acu' o sa-mi zici ca de ce nu bag si otet. :lol:

#8
mitz13mitz

mitz13mitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.02.2009

View PostqawHaq, on 1st November 2011, 14:51, said:

Presupunand ca cineva foloseste o masina de spalat zilnic, o singura spalare, va consuma aproximativ 2 kg de calgon lunar, 24 anual. La 20 de lei minim pe kg, face 480 de lei pe an, adica o masina de spalat la doi ani. In ritmul mai sus amintit, o masina de spalat are o viata medie de cinci ani, fara calgon sau alte produse asa-zis dedurizante. Asta este un fapt, nu o presupunere sau preluare din specificatiile tehnice. Ce ar putea determina asadar femeile sa arunce banii pe acest produs, cand ar putea, cu aceiasi bani, sa-si schimbe masina de spalat la fiecare doi ani sau la cinci ani, realizand economii destul de consistente, in loc sa prelungeasca viata (presupunand ca intr-adevar, calgonul e ceea ce se spune) unei masini care este si veche si depasita moral? Si nu numai femeile...


Eu n-am folosit niciodata...mi se pare o prostie facuta numai ca sa ne scoata bani din buzunar.

#9
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Calgon = bulshit de marketing, masina de spalat actuala are 3 ani, nu a vazut calgon niciodata! da niciodata si nu are nici pe dracu si spala de se`ndoaie de atunci.

Edited by Bobby_ro, 01 November 2011 - 15:15.


#10
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View PostFlorian23, on 1st November 2011, 15:09, said:

Totul e marketing.Cine pune botul. Eu am aceeasi masina de spalat de 8 ani si nu am folosit niciodata calgon sau altceva de genul asta.Masina functioneaza perfect si acum si executa 2-3 spalari pe saptamana.
Daca ai fi stat prin zona Satu-Mare,MS,sau prin sud ai fi fost la a 3-a masina in 8 ani,la Chietrishica nu e apa asa dura ca prin alte zone.

#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostqawHaq, on 1st November 2011, 15:10, said:

Pai daca esti tablagiu... Ce are sula cu prefectura din Cracanati Vale? Ca sa nu-ti desenez: Cand cumperi un kil de creta, ca s-o bagi in muraturi, inseamna ca ai cheltuit niste bani inutil. Daca nu cumperi creta, inseamna ca ai facut o economie. N-a vorbit nimeni de castraveti, gogonele sau sare, care se baga oricum. Cu banii de pe creta iti mai cumperi borcane, castraveti sau sare. Asa-i mai bine?

Acu' o sa-mi zici ca de ce nu bag si otet. :lol:

lasa ca iti desenez eu:

tu zici ca in loc sa iei calgon de 480 lei pe an poti sa-ti schimbi masin de spalat la 2 ani.
felicitari ! te-ai ales cu masina de spalat noua la fiecare doi ani !
dar, ooops, n-ai luat in considerare pretul celuilalt detergent folosit ... sau poate speli de mana, caz in care imi cer scuze ...

Tablagiu din Castraveti Vale.

#12
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011

View Posttablagiu_xxx, on 1st November 2011, 15:24, said:

lasa ca iti desenez eu:

tu zici ca in loc sa iei calgon de 480 lei pe an poti sa-ti schimbi masin de spalat la 2 ani.
felicitari ! te-ai ales cu masina de spalat noua la fiecare doi ani !
dar, ooops, n-ai luat in considerare pretul celuilalt detergent folosit ... sau poate speli de mana, caz in care imi cer scuze ...

Tablagiu din Castraveti Vale.
esti pe langa...
calgon nu e detergent, e aditiv

#13
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
@tablagiu - Deci tu zici sa spalam de mana.

Edited by oaspetele, 01 November 2011 - 15:29.


#14
AncientOne

AncientOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.07.2011
Prosteala se plătește, câți am care au prin casă aparat de stors fructe, mașina de pâine, prăjitor de pâine, alte astea care nu folosesc la nimica, dar ocupa spațiu, mașina de pâine este ceva UTOPIC, sună bine la teorie, arată bine la poze, dar pâine numai normală nu iese, să nu uit friptoza, o consider mega fiță, am și eu, dar tot tigaia folosesc, lucruri inutile, ocupa spațiu aiurea, sunt sigur că sunt mai multe, dar acuma chiar nu vreau să îmi aduc aminte cum mi-am bătut joc de bănet muncit.
Din categoria de mai sus = bag balsamul pentru rufe, majoritatea detergenților au deja balsam, mai sunt multe de fiță, aveam pe cineva care nu băga doar detergentul cel mai scump, scotea aproape o sută de ron la fiecare reîncărcare.
Ideea este următoarea: Dacă ești GIGEA DIN pIPERA = ok să scoți câteva sute de ron pe calgon, balsam + detergent scump, dacă ești un nene cu salariu normal = te-a tâmpit promo, am care stau pe cartela, au telefoane scumpe, pe urmă haine enorm de scumpe, dar ei nu părăsesc casa.
Așa am și care o dau fiță în toate categoriile de produse, de la ulei făcut în germania, margarina de prin olanda, ORICE să fie MAXIM DE GAMA, pe urmă încep să reducă de la mâncare, pâinea a mai ieftină, aia în care lovești cu ciocanul.
Eu am regulă cu produsul de mijloc (în cazul că nu sunt deja familiar cu gama respectivă), cumpăr un produs cunoscut Vs. Unul ieftin și prost, mi-am luat și eu teapa pe sistemul Supermarket: Am luat salam ieftin = l-am dat la câine, am luat margarina ieftină = era grețoasă, chiar dacă era pentru micul dejun, am luat cârnate ieftin = l-am dat la câine, am luat chiar și hârtie igienică la oferta = proastă, șervețele la oferta = erau un fel de fâșie de plastic, suc la buget (nu am explicație aici, probabil vroiam sticla, eu obișnuiesc să beau doar suc natural, nu suport sucurile acidulate, mă fac să râgâi ca un porc + mă balonează), Spirt ieftin, nici nu m-am uitat că scrie 30% alcool, mă miram de ce nu ustura când dau pe rana deschisă, de atuncea doar firme cu vechime, săpunurile tot așa: Am luat un set la oferta = mi-au crăpat mâinile, am băgat unguent + stăteam cu mâinile de parcă m-am bătut cu cineva.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View PostqawHaq, on 1st November 2011, 15:51, said:

Presupunand ca cineva foloseste o masina de spalat zilnic, o singura spalare, va consuma aproximativ 2 kg de calgon lunar, 24 anual. La 20 de lei minim pe kg, face 480 de lei pe an, adica o masina de spalat la doi ani.
Este logic :) Unii vor sa dea bani pe fantome dinastea... nu e nevoie de asa ceva poate cu rare exceptii cum ar fi sa stai undeva la munte intr-o zona calcaroasa si sa folosesti apa de put, doar asa se pot atinge depuneri serioase de calcar, in orase mari undea apa e oki sunt inutile... altfel ar da municipalitatea cu calgon pe tevi ca s-ar infunda :) Am avut masina automatic 12 care a tinut 15 ani cu apa obisnuita fara prostii bagate in ea, am avut un Ariston care a crapat in 2 ani electronica (stift marca asta), acuma merg pe mana LG de 4 ani deja... si promite sa mearag 10 ani fara probleme la cum o vad eu, e mult mai bine proiectata decat Aristin, doar 2 produse se folosesc in ele Tide/lenor si cand nu e criza... Ariel.

Edited by andreic, 01 November 2011 - 15:48.


#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am avut o masina de rufe Whirlpool care a mers 10 ani fara niciun Calgon, i s-a rupt o curea, am reparat-o si am dat-o unei matusi, unde mai merge inca (dupa alti 7 ani), tot fara Calgon. Total: 17 ani. E destul, zic io. In Bucuresti apa nu e asa dura.

Unde trebuie apa dedurizata e la masina de vase, ca sa nu ramina pete, nu ca sa nu se strice masina.

#17
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttablagiu_xxx, on 1st November 2011, 16:24, said:

lasa ca iti desenez eu:

tu zici ca in loc sa iei calgon de 480 lei pe an poti sa-ti schimbi masin de spalat la 2 ani.
felicitari ! te-ai ales cu masina de spalat noua la fiecare doi ani !
dar, ooops, n-ai luat in considerare pretul celuilalt detergent folosit ... sau poate speli de mana, caz in care imi cer scuze ...

Tablagiu din Castraveti Vale.

Bah, pictor trebuia sa te faci! Le desenezi la fix numa, ca nu stii ce :lol:

Gata, eu renunt. Nu de alta da' nu-mi dau seama ce cauta detergentii in schema. :tooth:

#18
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Posttablagiu_xxx, on 1st November 2011, 16:24, said:

lasa ca iti desenez eu:

tu zici ca in loc sa iei calgon de 480 lei pe an poti sa-ti schimbi masin de spalat la 2 ani.
felicitari ! te-ai ales cu masina de spalat noua la fiecare doi ani !
dar, ooops, n-ai luat in considerare pretul celuilalt detergent folosit ... sau poate speli de mana, caz in care imi cer scuze ...

Tablagiu din Castraveti Vale.

hai sa o luam asa:


eu spal decat cu detergent tu bagi detergent si calgon

Acelasi nr de spalari bla bla

Eu in loc sa dau banii pe calgon ii pun deoparte si dupa 2 ani ce sa vezi am suficienti sa imi iau masina de spalat noua, iar daca cea veche nu s-a stricat, ies si cu ceva bani din vanzarea ei.

Detergentul nu intra in ecuatie: amandoi il folosim, doar ca tu dai bani in plus pe calgon

Edited by costy_ytsoc, 01 November 2011 - 16:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate