Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

teapa numita Calgon

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Apă dură = calgon. Am folosit mașina de spălat fără calgon cît am stat la bloc și n-a avut nici pe dracu. La fel am făcut cînd m-am mutat la casă și am folosit apa de fîntînă. După un an mașina de spălat a dat kix că era un dispozitiv mai mult carstic decît casnic. De atunci folosesc calgon și totul este în regulă.
În concluzie, acolo unde apa este dură, calgonul face ce zice. Dacă apa nu este dură, este frecție la picior de lemn.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Iocan, on 1st November 2011, 17:41, said:

În concluzie, acolo unde apa este dură, calgonul face ce zice. Dacă apa nu este dură, este frecție la picior de lemn.
Exact :OK:

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Pentru masinile scumpe este mai ieftin sa pui Calgon decat sa stai stresat ca s-ar putea depune piatra.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Pentru masinile scumpe e mai ieftin sa pui un filtru de dedurizare cu granule de polifosfat. E pe la 30-50 ron unul.

#23
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 Iocan, on 1st November 2011, 16:41, said:

În concluzie, acolo unde apa este dură, calgonul face ce zice. Dacă apa nu este dură, este frecție la picior de lemn.
Chiar si la apa dura fara Calgon masina merge impecabil, de 6 ani :)

#24
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
S-ar putea să ai apă mai puțn dură decît te aștepți. Ai măsurat duritatea?

#25
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Am masurat-o mai demult, nu mai stiu valorile, tin minte doar ca e dura. Pe pahare raman pete albe.

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unele zone au apa extrem de dura
am avut situatii cand calcarul se vedea pe hainele negre, proaspat scoase din masina de spalat, asa ca imi inchipui ce era in cuva si pe conducte
cu calgon (ma rog, nu calgon ci alt produs echivelent, mai ieftin) a disparut acel praf de calcar de pe haine

#27
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 Zo-haN, on 1st November 2011, 15:21, said:

Daca ai fi stat prin zona Satu-Mare,MS,sau prin sud ai fi fost la a 3-a masina in 8 ani,la Chietrishica nu e apa asa dura ca prin alte zone.
1. Eu am o masina de spalat ordinara (Arctic) care implineste 5 ani. Merge de 2-3 ori/sapt. N-am avut niciodata probleme cu ea.
2. Unde stau eu apa e dura (13-14 grade germane - am kit de laborator cu care testez). Ca si comparatie trebuie sa decalcifiez esspresorul cam la doua luni, fiindca altfel pur si simplu ii scade debitul (folosesc sare de lamaie pentru asta, n-am nevoie de nici un produs "minune")
3. Majoritatea detergentilor au agenti de dedurizare (zeolit, fosfati, carbonat de sodiu - zis si "sodă", etc.). As fi zis ca toti detergentii au asa ceva, dar recunosc ca n-am avut timpul, rabdarea si dispozitia sa citesc chiar toate etichetele tuturor detergentilor.
4. Calgon e o teapa ordinara. Daca te preocupa duritatea apei poti cumpara alte produse mult mai ieftine, "la sac", care fac exact acelasi lucru.
5. qawHaq a facut deja calculul care demonstreaza ca utilizarea de calgon nu e rentabila dpv. economic.

Edited by andrei_0, 02 November 2011 - 13:23.


#28
george34razvan

george34razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2011
O super inventie de marketing acest produs. Un praf de care nu ai nevoie.
Sa presupunem ca e bun de ceva. Asa cum s-a spus si la inceput, in cativa ani, cu economia pe Calgon iti iei o masina noua, mai performanta. Daca nu e bun nu vei sti niciodata:
-daca masina de spalat se strica, nimeni, niciodata nu da vina pe apa dura
-daca masina nu spala bine = masina e de vina, e proasta, sau detergentul
-daca masina spala bine, este detergentul bun

Si apoi mai este o chestie: isi fac reclama impreuna cu producatorii de masini de spalat. Pai, daca isi face treaba, inseamna ca se vor cumpara mai rar/la intervale de timp mai mari masini de spalat noi, lucru care ar trebui sa ii ingrijoreze pe producatori. Parerea mea e ca producatorii stiu ca indiferent daca se foloseste sau nu Calgon, masina de spalat o schimbi oricum la un anumit interval, asa ca ei stau linistiti pt ca veniturile lor nu sunt afectate.

#29
crocodille

crocodille

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2011
e bun dedurizantul asta in zonele in care apa e f dura si daca folosesti in general un detergent care nu dedurizeaza apa, pt ca majoritatea detergentilor fac si asta. cred ca se pot gasi informatii, nu am cautat deocamdata. am aceeasi masina de spalat de 10 ani si n-am dat niciodata bani pe calgon

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,453
  • Înscris: 04.05.2006

 qawHaq, on 1st November 2011, 15:59, said:

Bah, pictor trebuia sa te faci! Le desenezi la fix numa, ca nu stii ce :lol:

Dada, pictor. Picasso nu alta, ca tare abstract ii ies :lol:

#31
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
A facut careva pana acum un test de duritate la apa ?

Edited by Al_Bundy, 04 November 2011 - 21:30.


#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai eu folosesc calgon la fiecare spalare, am si filtru magnetic de dedurizare a apei, masina are 4 ani si acum 1 an cand a desfacut-o sotul ca nu stiu ce avea...rezistenta era alba de piatra depusa (am bagat-o in otet).

mi-am propus sa nu mai cumpar calgon pt.ca e clar ca e absolut ineficient...mai bine lunar bag otet in masina la o spalare ca sa se curete.
(desi logica folosirii unui dedurizant, clar nu calgon ca e super scump fata de ce stie sa faca, e ca apa fiind mai putin dura rufele sunt spalate mai bine)

#33
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 AncientOne, on 1st November 2011, 15:37, said:

Am luat salam ieftin = l-am dat la câine, am luat margarina ieftină = era grețoasă, chiar dacă era pentru micul dejun, am luat cârnate ieftin = l-am dat la câine,
ce ai cu cainele de-l tot chinui? :D

ma intriga pretul acestui produs, cred ca s-a putea vinde si la 10% din pret...

#34
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 anknic, on 5th November 2011, 09:02, said:

pai eu folosesc calgon la fiecare spalare, am si filtru magnetic de dedurizare a apei, masina are 4 ani si acum 1 an cand a desfacut-o sotul ca nu stiu ce avea...rezistenta era alba de piatra depusa (am bagat-o in otet).

mi-am propus sa nu mai cumpar calgon pt.ca e clar ca e absolut ineficient...mai bine lunar bag otet in masina la o spalare ca sa se curete.
(desi logica folosirii unui dedurizant, clar nu calgon ca e super scump fata de ce stie sa faca, e ca apa fiind mai putin dura rufele sunt spalate mai bine)


Filtrul magnetic nu este eficient pentru masina de spalat.Schimba-l cu un filtru cu granule de polifosfat.

#35
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Nevasta-mea baga 1 data pe luna 1 litru de otet, dupa 4 ani masina n-are nimic.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Dezgrop un pic acest topic, si ptr ca deja postasem in el, si ptr ca am ceva informatii noi, si pentru ca au reinceput reclamele la TV.

Mi s-a stricat masina de spalat, dupa 18 ani de folosire - s-a spart un rulment, asa ca a trebuit demontata cuva.
Dupa demontare, interiorul arata ca si cum masina era noua, proaspat iesita din fabrica. Nici urma de calcar pe undeva.
Mesterul de la service a zis ca in 12 ani de cand repara masini, toate au aratat ca a mea. Niciodata nu a gasit calcar in vre-una.

Concluzia o trageti singuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate