Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Abonament sau pre-pay?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Salutam!
Sunt client orange de mai bine de 10 ani, am avut un abo acum vreo 9-10 ani, tinut putin, iar de vreo doia ani si mai bine, mi-am facut altul. Numarul e acelasi, nu renunt la el. Faza e ca am un delfin 8 cu 700 minute in orange si 135 nationale (+10 bonus, pe viata :D ), fara niciun sms, fara niciun mega de date. Cum mi-a dat prin cap sa-mi iau un smartphone, am zis ca obligatoriu trebuie si un pachet de date. Asa ca am vorbit la 411 iar ce mi s-ar potrivi ar fi pantera 9, la care cica am oferta standard, fara niciun beneficiu suplimentar vechimii mele in retea:
600 de minute in retea
200 de mesaje scrise nationale
60 de minute nationale
60 MB pentru internet pe mobil
20 de mesaje multimedia nationale
acces nelimitat în Portalul Orange pe mobil
zilnic stiri, curs valutar sau vremea direct pe mobil

Sincer, oferta la cartela arata mult mai bine. O sa imi incarc creditul de pe abonamentul tatei, in felul asta isi trage si el puncte de fidelizare la greu.
Deci, ce sa fie? Vreau sa-mi iau si un telefon, oscilez intre samsung galaxy mini (care are ecran cu rezolutie slabuta) si LG optimus one p500 (care are o rezolutie mai de bun-simt), functiile sunt apropiate, nu ma intereseaza update-uri etc, ma intereseaza sa mearga ok pe 3g si wi-fi, dar sa pot incarca si o aplicatie i-go, pentru navigatie. Sub 350 de lei nu gasesc la abonament telefon cum as dori eu, ca am si putine punct de fidelizare (cam 3 euro), deci un galaxy mini il scot in vreo 80 de euro, insa optimus one nu l-am bagat in seama pana acum, nu stiu cat e la abonament cu pantera 9, pe UN AN (nu vreau pe doi ani)

Acum, intrebarea este: daca imi fac abonamentul ala de 9 euro, pe un an (prelungire abonament, mai exact), gasesc telefoanele alea la un pret intre 3,4 mil samsung galaxy mini si maxim 3,8 LG optimus one? Sau sa trec pe cartele si sa-mi iau telefon sh (normal, in garantie, stare impecabila)? Daca incarc de pe un abonament contul cartelei mele, aia 7 euro raman standar sau e vreun tva pe acolo? Cel de pe numarul caruia incarc va plati cei 7 euro la cursul BNR sau mai sunt si alte smecherii? Daca am fix 7 euro pe cartela, pot sa activez optiunea sau trebuie sa mai pun ceva pe acolo?
Nu stiu cum sa zic, dar mi se pare ca sunt oferte MULT mai bune la pre-pay decat la abonament, singurele motive pentru care as mai face un abonament ar fi ca imi pot lua un telefon PUTIN mai ieftin si pot sa-mi platesc factura online, cu cardul.

Ceva sfaturi?

Attached Files


Edited by Lucian_M, 27 October 2011 - 22:09.


#2
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
Parerea mea este sa ramai la cartelea pe langa ofertele mai bune ai libertatea de a porta cand nu iti mai place o anumita retea si nu esti legat 1 sau 2 ani la abonament.As alege lg o parere proprie si peronala.Cat despre costurile EO la cartela sunt exact cat scrie pe site  si nimic in plus.
Succes

Edited by kienny2003, 27 October 2011 - 21:23.


#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Merci de opinie, cam spre cartela bat si eu. O sa le dau maine celor de la orange vestea proasta.
O rugaminte am- editeaza mesajul si sterge citatul, te rog. Se vede urat in topic.
Apreciez!

#4
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
asa e bine ?

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Excelent!
E mai usor de parcurs topicul si arata mai bine.


Sincer, sunt curios cum or sa se tina de mine astia de la orange maine, cand le-oi zice vestea cea mare. :D

#6
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008
n-o sa o faca. o sa-si aduca aminte peste cateva luni cand deja o sa fii multumit de cartela. :D
Cred ca spre cartela ma indrept si eu acum ca se termina abon la VDF. Pantera 12 parca contine muuuult prea putin in comparatie cu cartela aia de 10€

#7
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Eu iti recomand abonament. Sunt client orange din anul 2000,si pana in 2010 am fost la prepay,insa am trecut la abonament din motive economice,tot pantera 9(varianta veche 450 min orange....).In vara aceasta mi am luat un smartphone la fidelizare si am avut mari probleme cu ei,nu doreau sa mi dea un anumit model fara extraoptiunea aia my smartphone. Intr un final am gasit un partener orange si am dat 245 euro+10 euro buyback+ 71 puncte TY.
Poti sa ti tii la abonament doar daca iti iei fara extraoptiune aia my smarphone 500 mb cu 11 euro.
Iar legat de ce vor spune cand renunti la abonament,te vei plictisi de cate variante cu n beneficii vei primi doar sa prelungesti abonamentul.Eu am renuntat la cel de date iar tipul de la RC a devenit penibil cu n-oferte, numai sa nu renunt la ei.  :D

Edited by huafa, 27 October 2011 - 21:35.


#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu e nevoie de atat de mult, ca netul e doar pentru cand nu-s in acoperirea wi-fi de la servici si de acasa + hot-spot-urile de pe unde ma mai plimb. 100 mega mi-ar ajunge, c amai mult pe mail stau.

#9
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
II doare pe astia de la orange la *****. Eu am platit la ei 10 ani abonament si cand am vrut sa micsorez abonamentul de la 8 euro la 4 nici nu au vrut sa auda. Asa ca le-am trimis notificare, l-am inchis de tot si am ramas pe cartela tot la ei. Partea frumoasa din partea lor e ca mi-au lasat numarul.

#10
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Pai atunci treci pre-pay,este mult mai convenabil in plus contractul e contract si trebuie respectat.

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, tipic romanesc. Cica in alte tari se lupta sa-si pastreze clientii. La noi- ii doare la antena.

Maine pe la 10 ii sun si apoi postez impresiile. Sper sa pot sa inregistrez convorbirea.


Oricum respect contractul si chiar mi-e mai usor sa platesc cu cardul, online, dar imi fac o chestie automata la tata pe abonamentul lui si-mi transfer automat credit la o anumita data, iar banii i-i dau cand vine cu salariul (e seful meu :D ).

Edited by Lucian_M, 27 October 2011 - 21:39.


#12
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Esti norocos,nu am sa inteleg niciodata refuzul operatorilor de a te trece de la abonament la prepay cu pastrarea numarului.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai tot le basculam bani in cont. iar numarul il pot porta. Oricum sunt la sfarsitul perioadei contractuale (sau asa retin eu, parca). Sper sa nu-mi faca gat ca nu se implinesc cele 30 de zile prealabile.

#14
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Pai nu ai depus cerere de inchidere? cu 30 de zile inainte?
Eu am intrebat la orange shop plaza si mi-au zis ca, cu 1 luna inainte de dat expirarii abonamentului trebuie sa sun la 408(clienti date).Am sunat am depus cerere de reziliere iar in termen de 2 saptamani am fost sunat de la RC cu rugaminti de prelungire,am platit ultima luna si urmatoarea abonamentul a fost inchis.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ii sun maine, suntem in 28, pana pe 15 mai sunt doua saptamani. Acum doua saptamani nu stiam de oferta de la cartela, sincer. Ieri m-am intalnit cu un prieten de la ISU Neamt si mi-a aratat un monstru de HTC, la care avea cartela cu 250 mega date si alte prostii. L-am intrebat de ce nu baga abonament, la care el: Lucian, telefonul e luat de pe ebay, iar optiunile de la cartela sunt mai avantajoase decat abonamentul. Abia atunci mi-a filat o lampa!

#16
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Notificarea trebuie depusa cu 30 zile inainte. Chiar daca o sa vrei sa ti-l inchida pe 15 ei ti-l  vor tine inca 30 zile de la primirea notificarii si iti vor emite factura pana atunci. De aia cel mai bine e sa faci notificare in care sa specifici ca vrei inchis abonamentu incepand cu data de ... (calculezi tu 30 zile de la data cand vor primi ei plicul recomandat) si sa nu uiti sa spui ca vrei numarul trecut pe prepay. Model de notificare gasesti tot aici pe forum. Oricum dupa ce primesc plicul vei primi telefoane de la ei cu fel si fel de oferte.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aaaa, uite ca asta n-o stiam. Merci, ma apuc de cautat.

Am gasit http://forum.softped...a...t&id=788153 .



Hmm, eu nu vreau sa pierd numarul, deci o sa vorbesc intai cu cei de la RC.

Edited by Lucian_M, 27 October 2011 - 22:03.


#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
prepay si punct. abonamentele nu mai renteaza de mult. daca mai prinzi si o oferta din aia cu trafic moca de la ora X la ora Y in timpul zilei e si mai bine.
dar pentru asta mi se pare ca trebuie in orange young. metode de a "deveni young" asta sunt destule, detalii daca vrei...in PM.

vezi ca o sa caraie cu pastrarea numarului la prepay. s-ar putea sa fii nevoit sa faci o portare "temporara" ca sa-ti poti pastra numarul dupa care il aduci
inapoi in orange pe prepay. o sa bage vrajeala cu "sa stiti ca numarul se pierde la inchiderea abonamentului, nu vi-l putem trece pe prepay pentru ca numerele
de abonament trebuie sa ramana in plaja de abonamente, nu se pot muta pe cartela", in speranta ca tu daca auzi ca e "posibil" sa-ti pierzi numarul si o sa
renunti sa mai inchizi abonamentul. chestia asta e bullsh*t de cel mai sh*t, se rezolva ori cu portare, ori cu un mail la ANCOM si la OPC, chestii relativ simple.

salutam domnia voastra.

Edited by dygey, 27 October 2011 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate