Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Abonament sau pre-pay?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Salutam!
Am facut prelungirea de abonament anul trecut prin telefon, deci n-am semnat nimic. Asa ca, macar moral, nu pot sa-mi impuna cine stie ce. Vreau sa pastrez numarul, iar daca merge si faza cu traficul moca ziua- ar fi super, ca dupa-amiaza sunt acasa si am wi-fi activat la modem. O sa te caut pe pm dupa ce fac "miscarea".
Apreciez!

Edited by Lucian_M, 27 October 2011 - 22:08.


#20
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
eu am o pantera 12
nici nu consum ce am inclus

#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te cred, dar sincer nu dau 12 euro asa, de placere. Poate doar daca as trece abonamentul de la fix al voce zero (ala cu 1,24 euro, ca acum dau 7,8 + tva).

#22
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 27.09.2005
acces nelimitat la internet între orele 9- 17(in limita a 3 gb lunar,ce depaseste fiind limitat la viteza de 128)
    175 SMS naționale
    75 minute naționale și internaționale
    1500 minute în rețea
    1500 SMS în rețea

+ ca se pot achizitiona pachete de 100mb cu pretul de 0,5 euro


totul cu 7 euro "fara tva" mi se pare foarte tare ca optiune pe prepay, pacat ca este oferita doar tinerilor intre 14-26 anisori...

Ps : preturile la abonamente sunt cu tot cu tva la optiunile prepay sunt fara tva.

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, eu am cam trecut de 31 :D.

Oricum, suna bine optiunea. Daca bag aia 7 euro de pe un abonament, se mai plateste tva, ca atunci cand incarci electronic sau cu cartela?

#24
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Binenteles.
   De tva nu scapi nici in...:)
  Practic distractia o sa te coste minim 8.68 €,acum depinde de unde iei ca se mai pun si adaosuri.

#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai nu iau decat de la tata de pe abonamentul lui, am mai scris. Se ia tva si de acolo? Am incarcat la un kinder pe aici cu 4 euro un numar, mi-a luat 4 euro in capat. Lui i s-a dat bonut 0,4 euro. Nu e o afacere rea, ca oricum iese mai ieftin decat daca ar cumpara o cartela de la magazin.

#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Neata!
Am vorbit la orange acum cateva minute, mi-a venit notificare pe sms, in 10 zile se analizeaza cererea. S-a mai vedea.

Faza e ca telefoanele la orange pantera 9 au niste preturi nesimtit de mari, nu stiu ce o fi in magazinele din oras, dar pe site-ul oficial sunt preturi marisoare tare. Asa ca m-am orientat la un orange boston http://www.orange.ro...0#/specificatii , l-am gasit pe la 300 lei, ceva urme de la chei in partea inferioara a ramei ( nu prea conteaza, display-ul cica e ok). Ar fi ok telefonul? Rezolutie marisoara, android 2.3, a-gps, wi-fi si 3g, deci fix ce ma intereseaza. Acuma deh, astept pareri, daca merita luat telefonul. Cam in "halul" asta arata jucaria [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1juouhdiGws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Pachetul pre-pay va fi cu optiunea de 7 euro, cred, alta varianta nu prea vad, are si minute destule, dar si sms-uri si date.

Edited by Lucian_M, 28 October 2011 - 09:08.


#27
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Doua chestiuni legate de pantera 9 pe care as vrea sa stiu.

1. La pantera 9 esti notificat prin SMS la terminarea traficului?
2. La terminarea traficului inlcus poti cumpara pachet suplimentar de date cu doar 0,50 euro/100 MB?

Intreb fiindca pe site nu este specificat.
Este mentionat acest lucru doar pentru abonamentele Pantera de valoare mai mare.

Astfel la abo. Pantera 9, daca nu esti notificat... si nu mai poti cumpara trafic, e cam nasol...

Edited by crisstian, 28 October 2011 - 09:22.


#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aia 0,5 euro pentru 100 mb e valabil doar la cartela, din cate am observat eu. In rest, nu cunosc mai nimic despre abonamente, oricum eu la delfin 8 am doar 700 minute orange (nu ma incalzeste cu nimic, nu am trecut de jumatate niciodata), iar nationale am doar 125 minute + 10 (sau 20) pe viata. Cam putin pentru 8 euro, are sor-mea niste optiuni de crap de ciuda la cartela. Imi reintaresc opinia ca abonamentul se face ca sa iei un telefon la un pret un pic mai redus (vorbesc de abonamente de pana in 10-15 euro pe luna) si/sau daca esti client business. Eu l-am luat pentru comoditate, c aplateam factura de acasa, dar o sa basculez credit de pe un abonament din familie, simplu si automat. Ii fac tatei o modificare pentru debit automat la o anumita data si ii dau banii inainte sa plateasca factura.


Vreo parere despre orange boston, cineva?!

Edited by Lucian_M, 28 October 2011 - 10:55.


#29
chrislia

chrislia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.08.2011
după 10 ani de prepay și 1 an de abonament trec înapoi pe prepay. nu se compară. plăteam de 5 ori mai puțin și vorbeam dublu :)

#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De aia nu-mi plac mie abonamentele pe doi ani. Daca mai reusesc sa dau pachetul voce de la romtelecom la 1,24 euro, consider c-am facut alta afacere buna. Faza e ca la pre-pay am mai multe beneficii (mesajele alea scrise fac toti banii, ca de sarbatori n-am chef sa sun chiar pe oricine, mai degraba pusc o serie de sms-uri si mi-am luat de-o grija). No, 3 ani de abonament, primii doi prin contract, urmatorul prelungire prin telefon- consider ca mi-am facut datoria fata de sistem :D. De aia nici n-a insistat doamna de la RC, mai ales ca i-am zis DE CE vreau sa trec pe cartela- adica bani mai putini, beneficii mai multe. Nu a comentat deloc.

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
S-a procedat la achizitia unui Orange boston pentru incredibilul  :deadtongue:  pret de 300 de lei cu tot cu transport. Nu e chiar mult, nu e nici chiar putin, bateria cica tine doua zile si ceva, are niste zgarieturi in partea de jos a ramei. In rest, cica e ok. Mai am in pachet si un card de 1 gb (destul pentru ceva aplicatii/muzica), insa ii voi lua unul de 2 sau 4 gb, cand o sa fie cazul.

Pe al meu il dau luni (asa a fost vorba), insa acum am vreo 4-5 petitori, unul chiar a zis ca-mi da 280 lei pe kp501, numai sa i-l dau lui (insa promisesem cuiva la 250 si vorba e vorba, nu am obraz gros).
Cu abonamentul am semi-lamurit-o, adica s-a inregistrat cererea mea. Cu tata am dat-o-n bara, ca abonamentul e pe institutie si cica nu poate sa ma sponsorizeze, ca nu se poate pune bani in contul scolii pentru abonament. Shit, trebuie sa caut alta sursa, dar ma rog...

Sper sa fie ok telefonul, sa ma impac bine cu el, fara sa-i fac eu tot felul de upgrade-uri, ma intereseaza sa-i pun un i-go si ceva muzica. La fel, casca samsung wep-180 cred ca va fi compatibila, ca n-am chef sa renunt la ea.

Cam atat, pentru moment.

#32
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Pentru crisstian si putin of-topic:
1 Nu primesti sms de notificare dupa ce termini traficul,eu am folosit telefon pe post de modem si am consumat destul,cost suplimentar 4,46 euro
2. Poti alege o extraoptiune de net, eu deobicei iau de pe orange webcare,contra cost.

Edited by huafa, 28 October 2011 - 15:37.


#33
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005
@Lucian_M:
Vezi ca poti sa-ti incarci cartela de pe contul de webcare cu cardul (cred ca trebuie sa-ti refaci contul dupa ce te trec pe prepay)

Attached Files



#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Haaa, meserie. Si ia FIX valoarea scrisa acolo? Deci pun 7 euro, atat imi baga pe cartele, balanta e corecta?


Mda, se adauga tva-ul... Ma asteptam. Deci mie imi intra 8,35, dar ia de pe card 8,68. Nu e chiar rau, daca pun lunar, poate iese o treaba, pun intr-o luna mai mult, intr-alta mai putin.



LE: ma mai roaga uneori cineva de pe aici sa-i pun euro pe cartela, din abonament. Imi da 5 lei pe euro. La factura, acel euro e cu tva sau fara? Mi-am luat teapa pana acumdaca ii dadeam 1 euro cu 5 lei? Atat mi-a zis el din prima ca-mi da, ca la altii n-am mai facut figura, doar cu el.

Edited by Lucian_M, 30 October 2011 - 20:34.


#35
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005

View PostLucian_M, on 30th October 2011, 18:19, said:

Haaa, meserie. Si ia FIX valoarea scrisa acolo? Deci pun 7 euro, atat imi baga pe cartele, balanta e corecta?
Corect.

View PostLucian_M, on 30th October 2011, 18:19, said:

Mda, se adauga tva-ul... Ma asteptam. Deci mie imi intra 8,35, dar ia de pe card 8,68. Nu e chiar rau, daca pun lunar, poate iese o treaba, pun intr-o luna mai mult, intr-alta mai putin.
In realitate doar acei 7 euro ii poti utiliza pt activare de optiuni. Acei 1.35euro reprezinta credit bonus, prin Orange Phone Credit (detalii aici)

View PostLucian_M, on 30th October 2011, 18:19, said:

LE: ma mai roaga uneori cineva de pe aici sa-i pun euro pe cartela, din abonament. Imi da 5 lei pe euro. La factura, acel euro e cu tva sau fara? Mi-am luat teapa pana acumdaca ii dadeam 1 euro cu 5 lei? Atat mi-a zis el din prima ca-mi da, ca la altii n-am mai facut figura, doar cu el.
1 euro x 0.24 = 1.24euro (atat platesti, care la un curs de 4.3lei/euro ar fi echivalentul a 5.33lei)
Luciane, acum serios, tu ai vazut vreo factura de la Orange (sau de la orice alt furnizor de servicii). Ai de obicei 3 lucruri mentionate: valoare facturii fara tva, tva-ul si valoarea facturi incluzand tva-ul.

#36
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostLucian_M, on 27th October 2011, 20:56, said:

Salutam!
Sunt client orange de mai bine de 10 ani, am avut un abo acum vreo 9-10 ani, tinut putin, iar de vreo doia ani si mai bine, mi-am facut altul. Numarul e ...

Ceva sfaturi?
PrePay

Opțiunea de 7 euro
Activează opțiunea și pentru 30 de zile ai:
1800 minute în rețea
1800 SMS în rețea
100 minute pentru apeluri naționale și internaționale către mobil
100 SMS naționale
100 MB pentru internet pe mobil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate