Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ajutor pentru Catalin

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Bun ziua
Va aduc in atentie cazul colegului si prietenului meu, un om minunat, saritor, inimos, care si-a dorit sa ii ajute pe ceilalti si sa vindece inimi.... Din nefericire, acum el are nevoie de ajutorul medicilor si al nostru al tuturor. Povestea lui pe scurt este urmatoarea:

Cata este colegul meu de serie, un prieten minunat de care ma leaga atat de multe  si alaturi de care mi-am petrecut aproape zi de zi ultimii 6 ani din viata. A absolvit facultatea de Medicina (am absolvit amandoi de fapt) pe 14 Septembrie 2011, iar el a obtinut la proba scrisa a examenului de licenta nota 9,6. Cata isi dorea sa fie cardiolog si s-a pregatit temeinic pentru asta. A muncit mult ca sa reuseasca si fusese acceptat si la o clinica buna din Germania, un cadou in avans pe care si l-a facut singur, de ziua lui (pe 17 octombrie a implinit 25 de ani). Insa viata i-a dat o lovitura greu de suportat: la doar cateva zile dupa absolvire a fost diagnosticat un o tumora maligna intra-abdominala, extrem de rara- se cunosc aproape 200 de cazuri in lume, la ora actuala- si de agresiva, sarcom desmoplazic cu celule mici rotunde (DSRCT).
Catalin este medic si stie la fel de bine ca noi toti cat de grea si de lunga este lupta care il asteapta. Insa are speranta ca, beneficiind de ajutorul familiei, al prietenilor, colegilor si al oamenilor pe care si-a dorit sa ii ajute, va iesi invingator. Vestile bune pentru el vin tot din Germania.... acolo, la Freiburg, exista o clinica (Clinica de Oncologie si Hematologie a Spitalului Universitar Freiburg), unul din putinele centre din lume care au experienta cu astfel de tumori rare, tratand cu succes 2 pacienti, considerati vindecati in acest moment, desi continua tratamentul chimioterapic. De marti, 18 octombrie 2011, Cata se va afla acolo, unde va fi investigat si va incepe cat de curand tratamentul chimioterapic. Lipsa unui protocol standard existent in terapia acestei boli, urmarea lipsei studiilor clinice si a raritatii cazurilor face extrem de dificila evaluarea costurilor, fie si estimativ. Tratamentul actual cu cele mai bune rezultate implica radio si chimioterapie precum si transplant de celule stem autologe. Va fi probabil necesara si o a doua interventie pentru rezectia tumorii recidivate (Catalin a mai suferit o interventie chirurgicala in Romania, in urma cu foarte putin timp, insa tumora a recidivat in doar 3 saptamani, cu infiltrarea aripii osului iliac).
Costurile vor atinge in mod evident valori extrem de ridicate, chiar daca in acest moment nu putem estima absolut deloc despre ce suma vorbim. Stim ca este un tratament complex, de lunga durata, care va necesita internarea in spital pentru luni de zile.

Familia lui Cătălin și noi, toți cei care ținem la el, vă cerem sprijinul pentru a putea suporta costurile tratamentului, pentru ca acesta să se efectueze în timp util să ni-l redea pe colegul și mai ales prietenul nostru Cătă.
Pentru donații exista 2 conturi pe numele tatalui, Unga Raducu, BCR, sucursala Titan:
EURO: RO 03 RNCB 0079124149020002
RON: RO 30 RNCB 0079124149020001

https://drcatalinsandu.wordpress.com/
http://www.ziarulrin...-salveze-vieti/

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
UPDATE 20.10.2011:

Avem o suma initiala oficiala de la clinica. Nu vor incepe tratamentul pana nu depunem 200.000 de euro in contul lor. Marti trebuie sa fie consultat de profesorul de la clinica dar nu vor incepe niciun demers fara acei bani. Deci:

200.000 de euro pana marti! Momentan noi, prin toate eforturile de pana acum, am strans in jur de 15.000 de euro.  :crybaby:

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Acum avem si Paypal, avem si MobilPay, avem si numar pentru teledon de la Romtelecom, incercam sa obtinem si numere pentru SMS de la companiile de telefonie mobila, va rugam sa ne ajutati, DONATI, orice suma, oricat de mica e importanta si conteaza!

http://drcatalinsandu.wordpress.com/

Va rooog :samui:

#4
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Faceti rost de numar scurt de la retelele de telefonie mobila.Asa veti aduna banii pe care ii doriti. Sume de genul 2-3-5 euro cumulate se vor aduna mai repede decat 10 euro la romtelecom ....este criza ,oamenii nu au bani de mancare si intretinere,nu au de unde sa dea 10-20 euro.

#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Am incercat, nu e asa usor, majoritatea companiilor dau nr alea scurte prin fundatii/ ONG-uri. Cei de la Voda nu au putut sa ne ajute iar cei de la Orange au intors pe toate fetele oferta noastra si au decretat ca e "complicat" si ca sunt sceptici in a oferi astfel de numere cazurilor individuale, dupa ce au fost pacaliti de cateva ori. Ne-au transmis ca ei lucreaza cu o fundatie (mereu aproape parca, sper ca imi amintesc corect) iar cei de la fundatie nu ne pot ajuta pt ca se ocupa doar de cazuri pana la 18 ani... si tot asa.
Deocamdata am reusit, prin toate eforturile (impartit flyere, donatii in conturi, cutii de colecta amplasate in Facultatea de Medicina si in caminele UMF, popularizare prin internet, numar de teledon Romtelecom, paypal pe site, donatii prin Moblipay, flash-mob-ul de duminica de la universitate si bannerul de la meciul Steaua-Rapid de aseara) sa strangem 91.000 EUR si putin peste.... Conteaza f mult sa fim vizibili, sa aparem in media, sa impartim flyerele, lumea DONEAZA! E destul de usor, stim ca era mai usor cu sms-urile dar nu avem cum sa le obtinem.... avem in schimb toate celelalte metode de a dona, e atat de simplu.... intri pe site apesi un buton si completezi datele cardului. Nu mai trebuie sa mergi la banca, nu mai pierzi timp, nu mai iesi din casa/ birou....

http://drcatalinsandu.wordpress.com
Gasiti acolo cati bani am strans pana acum, de cati mai avem nevoie, unde am fost vizibili (presa scrisa, radio, TV, pe strada), cine ne-a ajutat, povestea in engleza, franceza, germana, spaniola si italiana si cel mai important butonul de DONATE !

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Un mic update: s-au mai adaugat niste banuti in conturi, suntem pe zi ce trece mai aproape de reusita! Marti Cătă a fost la consultatie la clinica din Freiburg,  i s-au facut cateva investigatii si i s-au recoltat markerii tumorali, al caror rezultat va veni maine (adica azi, joi). Costul tuturor investigatiilor de marti s-a ridicat la 5000 euro....Partea buna este ca medicul i-a prescris lui Cătă un medicament pentru durerile groaznice si azi s-a simtit putin mai bine!
Pentru noi ziua de joi este una extrem de importanta, vom sti exact in ce situatie suntem cu boala si care e planul de bataie (si costul estimat pentru el...) si avem 2 evenimente pe care le organizam pentru Cătă, cu ajutorul vostru: la ora 21.00, Coyote Cafe, Calea Victoriei 48-50, va avea loc Halloween Party, o petrecere caritabila pentru Cătălin, si tot in aceasta seara,de la ora 21.30, la Jukebox va avea loc concertul umanitar ”Rock for Life”- cu Benetone band. Biletul costa 25 de lei, se cumpara la intrarea in club, iar banii stransi vor fi depusi evident in conturile lui Cătă.

Va asteptam pe toti cu mare drag, o parte din noi vom fi acolo sa va raspundem la intrebari! Gasiti mai multe detalii despre evenimente si pe site

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Buna!

Cu ajutorul evenimentelor pe care le-am mentionat in postul precedent si al donatiilor pe care am reusit sa le strangem ieri in urna amplasata la Ateneul Roman, unde a fost un concert sustinut de Orchestra Medicilor, suma la care am ajuns momentan depaseste putin 140.000 EUR.
Cazul a aparut la mai multe emisiuni televizate (la B1, la PrimaTV, la Antena 1 si 3, la Realitatea, pe site-ul stirilor ProTv), la radio (la mai multe posturi, un reportaj mai amplu a fost pe EuropaFM) si in ziare (cel mai recent in Libertatea) si in urma acestei mediatizari intense mai multi oameni cu suflet mare s-au oferit sa ne ajute, fiecare dupa putinta si pricepere. Astfel, echipa de fotbal Steaua Bucuresti a promovat cazul lui Cata la 2 dintre meciuri, trupa Benetone a sustinut un concert umanitar, trupa Aristocratii s-a oferit sa organizeze un stand-up show pe 8 noiembrie in Club Prometheus (incepand cu ora 21) iar maine 1 noiembrie, la petrecerea tematica organizata incepand cu ora 22 in Club Goblin - Medicina Party(culara) it’s all about giving and receiving : dai 15 lei la intrare ptr Catalin si primesti de la Goblin o Cuba Libre.

Si mai avem o multime de evenimente, toate cu un singur scop: sa il ajutam pe prietenul si colegul nostru sa traiasca, sa castige lupta cu cancerul si sa poata sa-si indeplineasca visul, acela de a fi medic!

Va asteptam si va multumim pentru ajutor!

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Update 2.02.2012

Nu am mai scris de ceva vreme, imi cer scuze. Banii s-au strans pana in decembrie (putin peste suma necesara, chiar), parintii lui Catalin si colegii mei au obtinut (cu mari dificultati insa) si formularul E112, valabil doar intre 21 octombrie si 23 decembrie 2011, si doar pentru chimio si radioterapie. Cum in cazul lui Cata radioterapia nu a fost optiunea medicilor din Germania, formularul a folosit doar la decontarea primelor 2 sedinte de chimioterapie, intrucat celealte s-au efectuat dupa expirarea lui. Restul cheltuielilor precum cele pentru investigatiile initiale pentru clarificarea diagnosticului, tratamentul cu Neupogen (medicament foarte scump) in vederea recoltarii de celule stem, recoltarea si conservarea pe termen lung a spermei, analizele efectuate intre curele de chimioterapie etc... au fost suportate pe cheltuiala proprie prin intermediul donatiilor dumneavoastra.
Pana astazi, 2 februarie 2011, Catalin a facut 4 cure de chimioterapie, ultimele 3 dintre ele fiind urmate de cate un episod infectios pe fondul neutropeniei severe consecutive tratamentului cu citostatice. Fiecare astfel de episod a insemnat o internare de urgenta, ultimul dintre ele fiind destul de greu suportat de organismul sau, revenirea in limite normale realizandu-se lent. In schimb greu i-a fost si tumorii care la ultima rezonanta magnetica masura putin peste 4 cm x 4 cm, iar periferia capta mult mai putin substanta de contrast.
Astazi Cata s-a internat din nou, pentru efectuarea transplantului autolog de celule stem. Primele 7 zile zile va face chimioterapie cu alte 2 medicamente (diferite de cele folosite pana acum), apoi va fi transplantul propriu-zis si apoi stimularea celulelor transplantate. Internarea va dura cca 20 de zile, si dupa aceasta etapa va urma probabil o interventie chirurgicala de excizie a tumorii, insa la acest moment nu stim cu exactitate alte detalii, depinzand de cum va merge transplantul.

Starea lui Catalin este una.... buna, pe cat de buna ii permite situatia. Ramane optimist si increzator in medici, in Dumnezeu si in oamenii care l-au ajutat, fie si cu un gand bun, si ne imbratiseaza pe toti.

Eram datoare cu acest update tuturor celor care au urmarit cazul lui si care nu mai stiau nimic despre cum evolueaza. Va multumesc.

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ultimele vesti de la Catalin :) dupa cum veti putea citi se simte deja mult mai bine, ceea ce se poate observa si din tonul mult mai optimist (dar atat de caracteristic dragului nostru coleg)
Saluti! Va scriu dupa mult timp, dar cu acelasi drag. Pe 9 februarie a avut loc transplantul de celule stem care a succedat unei perioade de 6 zile de chimioterapie. In primele zile o fo' fain cu leucocite din belsug. A urmat insa o perioada grea (am resimtit-o ca fiind cea mai dura de pana acum) care a durat aproximativ o saptamana in care leucocitele au fost constant sub 100. Revenirea a avut loc lent, mucoasele si pielea care au avut mult de suferit au inceput sa se refaca si am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine, stare de bine care este prezenta si acum (am mai luat si in greutate :) ... ajunsesem la 75kg - nici nu imi aduc aminte cand am mai avut atat, amintirile mele fiind asaltate de valori peste 85kg si chiar peste 90). Au urmat controale regulate, iar pe 12 martie am facut CT si IRM care au prezentat regresie tumorala in continuare si lipsa metastazelor pulmonare. Aceste vesti bune au fost confirmate si de PET CT, investigatie efectuata marti pe 27 martie. Joi au avut loc discutiile finale pentru stabilirea datei la care voi fi supus interventiei chirurgicale. Aceasta va avea loc joi pe 5 aprilie si consta in eliminarea aripii iliace si a muschilor care au fost infiltrati in cadrul procesului tumoral si reconstructia zonei respective.
Ma gandesc foarte des la cum ma simteam in octombrie si cum ma simt acum. Diferenta este imensa si va multumesc.
Imi este dor sa va vad si sa vorbim.
Am incercat sa ma deplasez cat mai mult in aceasta perioada, lucru care mi-a fost recomandat alaturi de mancat, elemente ce caracterizeaza mare parte din activitatea unui animal pe care nu am sa-l numesc porc ci am sa pastrez numele lui in taina. :))
Va pup pe toti, pe rand si apasat!

Cata


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate