Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

(buntzi) casa lui buntzi

- - - - -
  • Please log in to reply
1126 replies to this topic

#1063
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 buntzi, on 17 noiembrie 2013 - 02:46, said:

Bine, știu că nu e dressing în adevăratul sens al cuvântului, ci doar un șifonier maaaare și care n-are nevoie de uși.
Casa fiind in Ro, iar in Ro este mult praf, crezi ca nu se va pune peste haine?!?!?

 buntzi, on 17 noiembrie 2013 - 02:46, said:

Ah da, și tabloul de afară:
electricii nu folosesc onstromente de inalta calificare cum ar fi bolobocu'?

#1064
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Zona respectivă nu prea este prăfoasă. Sunt destule închideri în jur ca să nu conteze una în plus.
Ce legatură are polobocul? După ce ai dedus tu că nu e drept tabloul respectiv?

#1065
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

 buntzi, on 20 noiembrie 2013 - 10:22, said:

Zona respectivã nu prea este prãfoasã. Sunt destule închideri în jur ca sã nu conteze una în plus.
Ce legaturã are polobocul? Dupã ce ai dedus tu cã nu e drept tabloul respectiv?
Imi place mult cum ai facut dulapurile in dressing,ceva asemanator vrem si noi,imi poti spune te rog un pret?thx

#1066
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Nu mai știu precis, dar era vorba de vreo 2000RON. Înainte să disperi, la mine sunt două dressinguri identice (deci ce apare în poze mai trebuie facut o dată și în dormitorul fetei) și nu mai țin minte dacă afacerea includea și biroul fetei sau nu. Să vorbesc cu jumatea și te claxonez mai târziu.

#1067
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 buntzi, on 20 noiembrie 2013 - 10:22, said:

După ce ai dedus tu că nu e drept tabloul respectiv?
Numai la mine se vede ca tabloul e aplecat nitel spre dreapta?

#1068
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007

 buntzi, on 04 noiembrie 2013 - 08:25, said:

Probabil ai dreptate. Soluția o fi fost oferită în ideea că "nu strică, și oricum vindem ceva chestii în plus".

se putea pune un ventiloconvector in locul caloriferului,ideal unul cu telecomanda si cu setpoint de temperatura.

#1069
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
nici ala nu merge pt ca cel de perete arunca aerul cald in sus (ce face si radiatorul actual, la pret redus si fara consum de curent electric) iar cel de tavan iti arunca aerul in fata sau in ceafa dupa cum te afli pe scari :)

#1070
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 Evergreen, on 21 noiembrie 2013 - 07:02, said:

Numai la mine se vede ca tabloul e aplecat nitel spre dreapta?
N-am mai răspuns pentru că nu eram sigur de situația de la fața locului. Din pacate, ai dreptate, e aplecat spre dreapta, pentru că da, nu s-a inventat nivela/polobocul, și în general, "e grele".
În altă ordine de idei, cică am dormit vreo 5 nopți în casă nouă, așa că hai să povestesc.

Căldura: singurul inconvenient e dat (pe moment) de reglaje. Mai trebuie bibilit pe la calorifere ca să fie o încălzire uniformă. Altfel, e cald bine de tot și nu par probleme pe nicăieri. Mai e și problema generată de oarece discrepanțe între programul termostatului (setat pentru zile normale de lucru) și faptul că am fost acasă toată ziua, sărbători fiind.

Apa caldă: e ok-ish. Boilerul de la bucătărie e cam micuț la numai 6 litri, dar alegerea a fost forțată de spațiul disponibil sub chiuvetă. Apoi, încă suntem obișnuiți cu stilul de spălat vase de la instant pe gaz, așa că e foarte probabil ca lucrurile să "se așeze" și aici. În plus, masina de spălat vase își face și ea treaba. Ca punct negativ, ar fi temperatura scăzută a apei calde la dușul copilului. Presupun că e ceva legat de funcționarea bateriei, pentru că nu e cel mai depărtat punct de consum față de centrală ca să suspectez debit insuficient. Cel mai depărtat punct este baia noastră, și acolo totul e ok.

Scara: Pe moment e ok, deși una dintre trepte și una dintre plăcile de la un podest nu au fost instalate corect și sună a gol când pășești pe ele. Celelalte trepte dau senzația de plin, fără probleme. Contratreptele albe văruite nu dau semne de mizereală încă, deci pare ok și asta. Balustrada, deși la un moment dat pare "din alt film" este foarte comodă la mână și se simte foarte solidă, dă un sentiment plăcut de siguranță.

Frigiderul: e de-ăla în două uși, că așa a vrut mușchii mei. Scoate o grămadă de zgomote ciudate, și încă nu am reușit să pun în funcțiune dozatorul de gheață/apă rece. Pur și simplu, conductele de conectare pișă ca dracu' pe la conexiunea la filtrul ăla trecător. Sincer, am mari dubii privitor la utilitatea / necesitatea acelui filtru, ținând cont de detaliile de fabricație. Vreau să spun că pe cutia/actele frigiderului scrie clar "fabricat pentru Indonesia". Asta înseamnă că s-au gândit inclusiv la conectarea la rețeaua de apă de aici, și e clar și oficial recunoscut că apa de la robinet în Indonesia NU e potabilă. Scrie la hoteluri, ți se atrage atenția peste tot să nu bei apa de la robinet AȘA CUM E. Pe de altă parte, în România și mai precis acoolo la casă, situația e alta. Așa încât, mă gândesc să înlocuiesc tubulețul de apă cu unul cumpărat de la un magazin de-ăsta de profil, și să elimin filtrul din schemă cu totul.

Incorporabilele din bucătărie: So far so good, singura chestie mai neîndemânatică ar fi comenzile touch ale cuptorului. Par nițeluș cam leneșe. Până acum am reușit să mă înțeleg cu el, și probabil e și chestie de acomodare. Dar sincer, dacă acum aș avea posibilitatea să aleg iar, aș alege ceva cu butoane discrete. Să simtă dejjtu meu că face click-click.

Hota: e foarte eficientă, chiar și la viteza 1. Nu s-a simțit deloc miros de prăjeală după "operațiunea cârnații", și am avut ocazia să admir dintr-un unghi potrivit cum fuiorul de abur din ibric se ridică direct și oblic spre mijlocul hotei cu ventilatorul pe viteza 2.

Altele: e enervant că nu țin minte în ce dulap/sertar din bucătărie sunt lucrurile. Sigur, asta o să dispară cu timpul, dar la momentul ăsta e chiar frustrant. Altă frustrare e dată/întreținută de lipsa mobilierului. Sigur, avem paturile, avem ceva în living. Dar lipsa echiapmentului în dressingul copilului face ciudată îmbrăcarea (cu tot du-te - vino de rigoare plus nu intra acuma că mă schimb și eu), iar lipsa noptierelor e de-a dreptul oribilă. Sigur, toate sunt "in progress", dar până se rezolvă...Televizoarele stau și ele pe jos/ pe scaun de lemn, și mereu trebuie să-ți muți cracii ca să schimbi canalul. Enervant.

În curte: prima chestie nasoală e gardul/poarta. Instalația temporară începe să simtă uzura, a trebuit să înlocuiesc iarăși broasca de la poartă pe motiv că nu se mai deschidea din cheie. Am întărit și suporții cu ocazia asta, dar abia aștept să apară cele definitive. Asta duce la a doua frustrare: desigur fiind temporar, nu am acces cu mașina în curte, așa că mutatul diverselor chestii (și gizăs câte pot fi!!! Posted Image( ) e nașpa rău. Copilul de pază la mașină, eu și soața la cărat în casă. La toate astea se adaugă imaginea clară (și nașpa, desigur) de provizoriu dată de cimentul gol, lipsa verdeții de orice fel, senzația aia de abandonat. Griul de la vreme, griul betonului de pe jos, griul tencuielii de pe casă, pwwla mea e așa de gri că mă prinde depresia numai gândindu-mă.

Cam asta e acuma. Pe măsură ce se mai rezolvă din chestii, mai zic.

Edited by buntzi, 04 January 2014 - 07:22.


#1071
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 buntzi, on 04 ianuarie 2014 - 07:19, said:

N-am mai răspuns pentru că nu eram sigur de situația de la fața locului. Din pacate, ai dreptate, e aplecat spre dreapta, pentru că da, nu s-a inventat nivela/polobocul, și în general, "e grele".
Multumesc!
În altă ordine de idei, cică am dormit vreo 5 nopți în casă nouă...
La mai multe!

Frigiderul: e de-ăla în două uși, că așa a vrut mușchii mei.
Filtrul e mecanic sau chimic??

Altele: e enervant că nu țin minte în ce dulap/sertar din bucătărie sunt lucrurile. Sigur, asta o să dispară cu timpul, dar la momentul ăsta e chiar frustrant.
Sigur, toate sunt "in progress", dar până se rezolvă...
Asta duce la a doua frustrare: desigur fiind temporar...
Cind te retragi la baza sau mai aproape de ea?!?!?


#1072
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Filtrul este chimic (cred), arată cam ca un tub de silicon, na.
Cât despre retrasul la bază...nu prea curând.

#1073
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Eu zic sa il lasi acolo ca nu stii ce mai,poate veni pe teava

#1074
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Păi așa am avut de gând, să-l las acolo, dar nu etanșează nici de frica morții.
Cum dau drumul (încet de tot, da?) la apă, începe și țâșnește pe amândouă părțile. Deci pe moment, nu numai ca nu filtrează nimic, dar împiedică și punerea în funcțiune a sistemului.

#1075
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Exista alte baterii de filtrare ce pot suplini ce ai acolo. Zilele trecute au inlocuit clasicul dozator de apa la bidon cu unul ce fol apa de la retea trecuta prin 4filtre. Si are alt gust, mai bun, nu mai ai setea aia de bei apa ca vita (apa din bidon face sete mai mare....)

#1076
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Buntzi, la multi ani mai intai si sa fie intr-un ceas bun.

Referitor la filtru: stiu ca este cam indrazneata intrebarea, insa trebuie sa ma simt dator: esti sigur ca ai urmarit corect procesul tehnologic de conectare a filtrului? La mine a iesit din prima, si - oricat l-am fatait dupa (inclusiv cateva reconectari pentru scurtare traseu / pozitionare definitiva) - nu a "dat pe-afara" nici mort.

Partea mai proasta: dupa vreo 6 luni s-a aprins becul rosu de la frigider referitor filtru, insa nu am avut timp sa caut un inlocuitor. Si mi-a fost si scarba, sincer (accesul este destul de scarbos pentru a schimba minunea). Ma rog, tinand cont ca-l folosesc exclusiv pentru gheata, si nu pentru apa, l-am mai amanat, insa va trebui sa iau decizia "corecta" cat de curand.

#1077
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Salut Tyby
Deci nu am remarcat nimic deosebit la instalarea filtrului. Intră în locaș, tubulețul nu iese afară nici rugat dacă nu apeși pe ce trebuie, dar de etanșat, nici vorbă :(
Nu am făcut eu instalarea, și deci e posibil să se fi făcut ceva prostie iremediabilă de către încălțații de instalatori. Nu e de mirare, pentru că de montat îl montaseră invers imbecilii, că ei n-au auzit de flow direction.
Am crezut că din cauza asta curge, așa că l-am demontat, pus pe direcția care trebuie (moment la care speranțele mele erau sky high), apoi desigur dezamăgirea maximă când am văzut că iar iese apa din conexiuni ca din fântână.

#1078
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Inseamna ca mai asteptam pana facem gratarul ala, asa-i?

#1079
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 buntzi, on 20 ianuarie 2014 - 07:30, said:

Salut Tyby
Deci nu am remarcat nimic deosebit la instalarea filtrului. Intră în locaș, tubulețul nu iese afară nici rugat dacă nu apeși pe ce trebuie, dar de etanșat, nici vorbă Posted Image
Nu am făcut eu instalarea, și deci e posibil să se fi făcut ceva prostie iremediabilă de către încălțații de instalatori. Nu e de mirare, pentru că de montat îl montaseră invers imbecilii, că ei n-au auzit de flow direction.
Am crezut că din cauza asta curge, așa că l-am demontat, pus pe direcția care trebuie (moment la care speranțele mele erau sky high), apoi desigur dezamăgirea maximă când am văzut că iar iese apa din conexiuni ca din fântână.

Din ce am vazut in poze, frigiderul e similar / identic cu al meu. Cel mai sigur este sa iei filtru nou (approx. 125 RON din ce am gasit on-line) si sa nu te mai chinui cu cel vechi. Furtunul ala alb venit cu aparatul chiar este in regula, nu a dat rateuri.

Ex: http://e-multimedia....9808-p-974.html

#1080
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Exact așa arăta netrebnicul înainte să fie scos din cutie. BTW, cam cât de mult intră la tine furtunașul în filtru? Poate nu l-am forțat destul în direcția aia...

 December, on 20 ianuarie 2014 - 07:41, said:

Inseamna ca mai asteptam pana facem gratarul ala, asa-i?
Cam da, dar sper că nu foarte mult. Oricum e frig afară, gard ioc, terasă ioc, parte din mobilier ioc, etc...
Da' să nu disperăm!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate