Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7705 replies to this topic

#7255
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Radurus, cum se justifică diferențele de preț? Mulțumesc.

#7256
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ca la orice cumperi (nu contează domeniul) și aici plătești numele în oarecare parte. Acel nume vine și cu o anumită vechime / siguranță - dar nu neapărat este de ajuns.
Totuși, rețele guest chiar cred că știe orice router wifi (cu sau fără firmware alternativ) ce știe wifi6...

#7257
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

View Poststephanatsea, on 10 august 2021 - 16:26, said:

Radurus, cum se justifică diferențele de preț? Mulțumesc.
Brand

Nisa
Profesional (poate dar nu prea e cazul)
SOHO

Hardware
- cpu single, dual sau quad 400...1500MHz
- ram 16...256MB
- flash 8... 128MB
- chipset radio cu mai multi sau mai putini MHz si benzi radio
- alte periferice (usb, simslot, display, etc.)
- cu PoE sau fara
- facilitati mesh
(am omis detaliile despre gigabit ca banuiesc ca nimeni nu mai cumpara ceva bazat fara gigabit)

si software
- simplist
- sofisticat
- intretinut
- uitat
- facilitati mesh
- statistici de trafic
- management al clientilor din retea pe baza de politici de grup (de ex ai un copil care are 3 dispozitive, i le asociezi si aplici regulile restrictive acelui grup toate dispozitivele avand aceleasi restrictii, orar acces internet sau lista neagra websituri)

Edited by radurus, 10 August 2021 - 17:29.


#7258
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Poststephanatsea, on 10 august 2021 - 14:04, said:

Cel actual efectiv nu mai merge. Pică des si are semnal slab. Ma refer aici la un Hitron, care este și modem, semnalul intrând în casă prin coaxial, iar apoi in acest modem/router.
După ce acesta dădea semne de boală pe partea de wifi  am legat la el un router  vodafone DSL Easy box  602.  Asta are un semnal mai bun dar imi tot dă eroare cu SSL untrusted[...]

Mi-ai scris in privat dar mi se pare corect sa continuam discutia aici, tinand cont de detaliile oferite eu zic ca arunci banii pe fereastra luand un router cu AX.
Conexiune pe coaxial = inseamna ca esti pe Vodafone (fostul UPC), in primul rand trebuie sa fii sigur ca acea conexiune e stabila si ca nu de acolo ai tu toate problemele. Adica sa vezi cu un laptop/PC daca si pe cablu direct in acel modem Hitron se comporta la fel, dar cu modem-ul 'vodafone DSL Easy box  602' deconectat!
Erorile de SSL pot fi de la o proasta configurare al acelui modem 'vodafone DSL Easy box  602', care nu cred ca are un buton simplu sa-l faci AP, ci pur si simplu ai luat un cablu din Hitron si l-ai conectat in Vodafone => problema mare daca n-ai dezactivat DHCP-ul pe acel Easy Box si n-ai schimbat IP-ul, dar asta e alta discutie.
Poti lua un Archer C6U sa-l folosesti pe post de Access Point, acel modem Hitron cred ca se descurca ca router, daca nu poti sa folosesti Archer-ul si ca router, trecand modem-ul Hitron in mod bridge.
Si cu diferenta de pret iei un Huawei B535 de pe olx sau de unde vrei tu (pentru SIM), nu merita sa dai banii pe unul nou.
Poti sa folosesti chiar si acel Huawei B535 ca access point daca nu ma insel, dar nu stiu cat de ok e pe partea de wireless, are antene integrate totusi.
ideea e ca poti lua linistit chiar si un router cu AC.

#7259
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Conexiune pe  coaxial-sunt la vodafone germania, fostul CableDeutchland.
Am legat laptop-ul direct prin cablu la Hitron si am facut un test-cel din poza.
Am dezactivat DHCP-ul dar nu am schimbat nimic altceva.
Am legat Easybox-ul direct la Hitron,  prin cablu.
L-am resetat si acum nu mai merge deloc. Imi da o eroare ca nu este conexiune sigură.
Nu am probleme in a scrie aici însă nu vroiam sa încarc topicul.

Attached Files


Edited by stephanatsea, 11 August 2021 - 15:06.


#7260
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
DHCP-ul de pe acel Vodafone EasyBox l-ai dezactivat, da? Oricum mai mult te incurca acel Easy Box, e praf pe wireless, are doar 2.4GHz.

#7261
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Deci imi trebuie un router nou pe care să l leg la Hitron. Wireless ul la Hitron nu mai merge deloc. Se conectează/deconectează de cateva ori pe minut.
Există vreo posibilitate de a înlocui Hitron ul?
Dacă nu, ce router sa aleg?
Va mulțumesc pentru timpul acordat.

#7262
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ti-am zis mai sus. Cel mai ieftin pe care pot sa-l recomand ar fi un TP-Link Archer C6U.

#7263
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Alerta de conexiune nesecurizata ti-o da la conectarea la reteaua wifi (la care nu ai pus parola / criptare WPA) sau alerta vine de la browser ca nu recunoaste ca fiind valide certificatele diferitelor site-uri pe care le accesezi .
Daca e prima optiune atunci poti scapa de notificare securizand reteaua wifi cu parola ( criptare WPA2/3 nu WEP).
Tinand cont ca aparent conexiune DOCSIS pe coaxial merge decent chiar e recomandat sa iei un router decent pe care sa il pui in spatele modemului de cablu Hitron ; daca exista optiunea ca modemul de cablu sa fie pus in mod bridge/transparent de catre ISP atunci cu atat mai bine ( daca nu asta e ... poti pune router-ul cumparat in mod AP sa nu faci dublu NAT ) .
Banii ar fi mai intelept cheltuiti pe achizitionarea unui router AC mai puternic (4x4 ,Wave 2 , MU-MIMO ,  AC 2600+ ) cu capacitate de a deservi mai multi clienti concomitenti decat un router AX 2x2 ; cu clienti AC decenti (2x2) vei putea satura banda actuala de internet deci sporul de viteza ipotetic de la AX oricum ar fi inutil in cazul tau . Ce nu e inutil insa e posibilitatea de a nu imparti banda cand ai mai multi clienti activi pt. ca ai doar 2 antene ( vs 4).

L.E.
Modemul de cablu Hitron e cel mai probabil in custodie de la ISP-ul tau (VDF) deci ei ar trebui sa il schimbe ; daca este totusi proprietatea ta atunci trebuie vazut ce standard foloseste ISPU-ul ( DOCSIS 3 cel mai probabil ) pt a-ti achizitiona ceva echivalent .

Edited by me_iauras, 11 August 2021 - 15:30.


#7264
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
O sa iau ax73-ul de la tp link.
Este greu să iau o decizie când sunt pe-afara subiectului dar am si pretenții...


#7265
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
deci recomandarea mea ar fi sa alegi
https://avm.de/produ...box-6660-cable/

#7266
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Ar merge in locul Hitron-ului?

#7267
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
definitiv, da!

#7268
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmike-5, on 29 iulie 2021 - 07:54, said:

Ce router ar fi mai indicat pentru un apartament 2 camere în bloc cu 10 etaje ? Acum am net rds fiberlink 100 cu un router asus rt n18u.Retea,1pc,1 tabletă,4 smartphone,2 chromecast 2. Datorită aglomerării tot mai accentuate a benzii de 2,4 Ghz,mă suprapun cu routerele rds ale vecinilor setate autochannel,eu am setare manuală pe un singur canal și lățime bandă 20 Mhz.Doresc să trec la un router dual band activ,să trec în banda 5 Ghz toate cele din reţea,mai puţin tableta care ştie doar 2,4 Ghz.
Aş alege routerul în chirie rds tp link archer ax10 sau un sistem mesh 2 pack tp link deco m4.Routerul rds în chirie ax10 nu stiu dacă acoperă tot apartamentul în 5 Ghz.Iar la deco m4 dezavantajul este că nu poţi seta manual canalele wifi si nu stiu dacă acest aspect influenţează stabilitatea/viteza reţelei wifi.
Care ar fi mai indicat la un aoartament de 2 camere ?
Am rezolvat, rămânând cu asus rt n18u, setat manual wifi pe canal 13, lățime bandă 20 mhz. Routerele celor mai apropiați vecini, nu ajung pe canal 13, sar cel mult pe canal 11,fiind setate pe auto channel. Am observat acest aspect cu aplicația wifi analyzer.


#7269
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Canalul 13 ti-e bruiat de toti de pe canalele 9-13. Alegi 13 doar cand acea parte de spectru e mai libera, nu te bazezi doar pe faptul ca nu-i nimeni pe 13.
Iar sa folosesti doar 2.4GHz intr-un bloc cu 10 etaje .. cred ca ai viteze mai bune pe date mobile.
Nu stiu la tine, dar la mine e putin cam aglomerat.


#7270
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Fiica-mea are la camin un router din asta https://www.tp-link....uter/tl-wr840n/, netul nu stiu cine il ofera in caminele U ale UMF Bucuresti dar am observat ca in banda de 20MHz a routerului are viteza de conectare intre dispozitive (viteza legaturii, de transmitere) de 144MHz iar in testele de viteza su Speedtest am obtinut ping sub 3ms si viteze de 90/90Mbps.
La provider scria ceva cu EDU, o fi ceva intern, nu stiu.
Am setat routerul pe banda de 40MHz si ma asteptam sa creasca viteza in teste spre 180Mbps, exact cum se intampla odata acasa cu routerul de la UPC, ConnectBox.

Vreau sa iau alt router, asta trebuie lasat in camera din care a plecat, ajuta daca iau unul dual, cu 300+867MHz?
Cum aflu care este viteza conexiunii? Sa puna un cablu LAN din router in laptop si sa faca test de viteza?

#7271
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ROEDU :)
au banda mai ceva ca digi :)
pe vremuri, era bataie pe asa ceva :)

#7272
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Laptopul nu are mufa Ethernet așa că nu am putut testa viteza.
Nu știu dacă merită un router dual band sau e suficient unul cu standard N.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate