Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7656 replies to this topic

#7291
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Banuiesc ca d-link-ul are un protocol proprietar care interfereaza cu IEEE 1905.1 - a trebuit sa ma uit pe goagal sa vad cu ce se mananca...
Teoretic, ideea ta ar trebui sa mearga, asta daca am inteles eu din prima ce face 1905.1,  DAR pana nu iei un tp-link "mic" ca sa o testezi (ideea) ... nu cred ca o sa ai vreun raspuns clar.

LE
furata de pe net

Quote

Dear Customer,

Thanks for your feedback.
The issue you mentioned seems an issue with the D-Link switch as we also received several feedback from other customers using D-Link switch as well.
After a test, we have located the root cause. Deco adopts the IEEE 1905.1 standard protocol to create the Ethernet Backhaul network. When Ethernet backhaul is working, Deco will disconnect the Wi-Fi backhaul to avoid the network loop issue.
However, we find that some D-Link switches won't forward the IEEE 1905.1 packets, causing that both Ethernet and wireless connections between Decos are working at the same time, which resulting in a network loop, causing the whole Deco system becomes unstable.

We already tested with switches of some other brands (unmanaged or managed), all work fine except some of the D-Link switches. Even some D-Link managed switches are working fine by forwarding the IEEE 1905.1 packets as expected.
Regarding this case, we recommend to contact D-Link support for a solution. Or change another switch such as TP-Link unmanaged switch which is confirmed working with Deco Ethernet Backhaul connection.


#7292
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Am trimis email si la support TP-Link Romania si am primit raspuns ca ar fi de preferat sa nu mai folosesc deloc switch-ul D-Link pentru a nu creea conflicte intre protocoale cu sistemul Deco M4, avand in vedere ca va fi in aceiasi retea locala. Deci da, doar daca testez se poate vedea daca merge cu 2 switch-uri.

Ciudata treaba asta cu protocolul asta IEEE 1905.1 la sistemele mesh Deco. Am vrut sa cumpar un switch Mikrotik CSS326-24G-2S+RM cu SwOs care este foarte actual si am trimis un email la support Mikrotik sa vad daca suporta acest protocol si mi-au recomandat sa folosesc varianta mai scumpa CRS326-24G-2S+ care suporta RouterOS:

Quote

It looks like the IEEE 1905.1 protocol uses MAC adresses - 01:80:c2:00:00:13 and 01:80:c2:00:00:0e. There might be problems, because the 01:80:c2:00:00:0X address range ir reserved MAC and 802.1D compatible bridges do not forward such packages. The SwOS drops 01:80:c2:00:00:0e.

However, using RouterOS with disabled STP it is possible to forward these reserved MAC address ranges. See the "protocol-mode" setting.

protocol-mode (none | rstp | stp | mstp; Default: rstp) - Select Spanning tree protocol (STP) or Rapid spanning tree protocol (RSTP) to ensure a loop-free topology for any bridged LAN. RSTP provides a faster spanning tree convergence after a topology change. Select MSTP to ensure loop-free topology across multiple VLANs. Since RouterOS v6.43 it is possible to forward Reserved MAC addresses that are in the 01:80:C2:00:00:0X range, this can be done by setting the protocol-mode to none.

I may suggest using CRS326-24G-2S+ with RouterOS.

Deci aviz celor care vor sa foloseasca sisteme Deco conectate in switch. Cumparati switch-uri tot TP-Link daca vreti sa fiti siguri de compatibilitate.

#7293
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

Quote

The Group Address used for Discovery and Notification messages is 01:80:c2:00:00:13
To detect a non-1905.1 bridge connected between two 1905.1 devices, the Abstraction Layer also generates a LLDP message with the nearest bridge address (01:80:c2:00:00:0e) that is not propagated by 802.1D bridges.

Deci teoretic ar trebui sa mearga si cu mkr pt ca face exact ca-n raspunsul primit de la mkr: fwd la 01:80:c2:00:00:13 si block la 01:80:c2:00:00:0e
Adica toate deco-urile in acelasi switch (care nu e dlink -mai vechi-)
Implicit si in configuratia dorita: dlink-->tplink--> deco-uri ar trebui sa mearga.

/my 2 cents.

#7294
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postogo, on 06 octombrie 2021 - 08:59, said:

Banuiesc ca d-link-ul are un protocol proprietar care interfereaza cu IEEE 1905.1 - a trebuit sa ma uit pe goagal sa vad cu ce se mananca...

Si eu! :w00t: Ce ti-e cu tehnologia asta! :)

Am testat cateva Deco cu mai multe switch-uri TP-Link, si merge OK ethernet backhaul (toate in acelasi switch).

Recunosc ca am folosit / recomandat folosirea de switch-uri TP-Link chioare si mici in setup-uri home pur si simplu pentru raportul calitate pret, si fiabilitate la modul general, si ca, in toate cazurile, unitatile mesh Deco au venit dupa, deci a mers ethernet backhaul din prima, fara probleme. :peacefingers:

Acasa am tot un switch TP-link (e metalic, se agata - ce-ti poti dori mai mult de la un switch?! :w00t:), si merge mesh-ul Asus pe ethernet backhaul fara probleme (inteleg ca si ei tot cu 1905.1 dau inainte).

Nu am testat pe switch-urile Tp-Link semi-managed (gen TL-SG105E / 108E), dar o sa incerc cu prima ocazie, sunt curios. Am niste UAP-AC-uri si Mesh pe astfel de switch-uri, si nu au probleme. :peacefingers: :)

#7295
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am dlink DGS1100-8 si Asus-uri in mesh pe ethernet backhaul.

Totusi nu imi place ca meshul nu face "seamless roaming".
Adica ma mut prin casa si se intrerupe conexiunea whatsapp cateva secunde, uneori destul de multe.

#7296
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Da, corect, si eu patesc acelasi lucru, uneori enervant chiar (sare de pe un AP pe altul, desi semnalul este ok la ambele (insa asta tine, probabil, si de densitatea prea mare de AP-uri din casa :) ).

Despre seamless roaming ... pana acum doar pe Unifi am avut un rezultat aproape de adevar (insa si acolo trebuie sa fii atent la canale, distante, etc - trecerea nu se face extrem de rapid, insa - de cele mai multe ori - este / pare sa fie "seamless").

#7297
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
La mesh-ul Asus canalele sunt aceleasi pe toate nodurile.

Practic sunt niste wifi extendere dar cu conexiunea node-base pe cablu.

Nu ai gasit alte solutii pentru "seamless" aia?
In nodurile Lyra AC2200 nu am ce setari sa fac (le-as fi pus putere mai mica) iar RT-AC66U isi vede de-ale lui.

Routerul meu e in casa la mansarda.
APurile sunt afara, 2 poate prea aproape (unul pe terasa la 1.5m de peretele cu livingul, altul sub balconul din fata casei la 1m de zid)

Edited by radurus, 08 October 2021 - 14:29.


#7298
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Mesh-ul pe care il am acasa e tinut de un RT-AC68U, pe care l-am luat acu' mai bine de sase ani, cu o caruta de bani. :w00t:.

Asus-urile Lyra le-am luat la o oferta "de nerefuzat" la un moment dat, sa le testez. Si - in special din lene - am ramas cu ele. Isi fac treaba ok, am un ~ 500 mbps cam peste tot prin casa, nu se gatuie, nu crapa, au fost o investitie ok. Cum piata e in dinamica destul de mare acum, mai astept, nu ma streseaza inca nimic. Cand voi trece la o alta generatie de clienti, si un internet ceva mai gras (10G anyone?!), o sa ma gandesc cu ce le inlocuiesc.

#7299
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

View Postradurus, on 08 octombrie 2021 - 14:27, said:

La mesh-ul Asus canalele sunt aceleasi pe toate nodurile.

Practic sunt niste wifi extendere dar cu conexiunea node-base pe cablu.



Zero hand-off se numeste dar e o tehnologie depasita...

#7300
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Aici sunt explicate destul de bine "chestiile":

https://community.ui...4d-2fbb91381e60

#7301
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
M-am hotărât să schimb în sfârșit vechiul router cu unul compatibil WiFi 6, dar m-am pierdut în specificații, standarde și etichete de marketing. Aș înclina, din cât am studiat până acum, spre un TP-Link Archer AX72 - AX5400 (varianta dual-core de la mai popularul AX73). Aș putea lua ceva mai bun/fiabil în categoria asta de preț (400-450 de lei)? Sau, și mai important, există opțiuni mai ieftine? Mă interesează în primul rând stabilitatea (chestie la care, din recenzii, nu par să exceleze routerele din familia asta) și semnalul.

#7302
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Știe cineva:
  • cum se traduce valoric (adică în dBi) specificația „high-gain antennas” de la TP-Link Archer AX20 ?
  • dacă ASUS RT-AX53U are implementate canalele DFS ?
În afară de o chestie vagă „under 10dBi” la prima întrebare, căutările mele în acest sens au fost fără succes.

#7303
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Pot sa-ti raspund doar la 1.
Se consulta TE7AX20 FCC Test Report WLAN 2.4G_Part 1 pagina 10
respectiv TE7AX20 FCC Test Report RLAN 5G rev1 Part 1 pagina 10 (sunt date valorile doar pentru UNII-1 si 3, dar poti sa-ti faci o idee).

Edited by Znevna, 21 November 2021 - 20:29.


#7304
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Stiti cumva care este cel mai ieftin router (sau access point) 802.11ac care sa poata functiona si pe canalele 52+?

Asus si TpLink au niste emulatoare online unde poti vedea un demo al interfetei pentru anumite modele, insa toate par ca stiu, pe 5 GHz, doar canalele 36, 40, 44, 48.




Edited by unu999, 08 February 2022 - 16:20.


#7305
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Pt ca nu stiu DFS/TPC d-aia n-au.
Ca fapt divers, chiar asa de aglomerat e 5Ghz de ai nevoie de canale DFS/TPC? In plus, risti pana la 10 min fara semnal pana scaneaza ap-ul spectrul (asta daca nu stie zero wait) sau/si sa-ti emita pe alt canal /sa faca fall pe alt canal daca apar interferente.


#7306
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Am gandit ca, daca tot e sa dau un ban, macar sa iau ceva mai pregatit pt viitor. Deja prind vreo 2 vecini pe 5 GHz, chiar daca blocul e din placi prefabricate. Desigur, inca e lejer fata de 2.4 GHz, insa pentru cat timp?

#7307
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Postunu999, on 08 februarie 2022 - 16:18, said:

Stiti cumva care este cel mai ieftin router (sau access point) 802.11ac care sa poata functiona si pe canalele 52+?
Attachment 80211ac_channels.png

Orice alt brand in afara de TP-Link(probabil reducere de costuri de au eliminat canalele)
De ex Dlink mentioneaza in manualul de utilizare inclusiv ca pe canalele 100-144 emite cu max 1W in loc de max 200mw pe celalalte canale de 5Ghz
Personal folosesc un Dlink DIR-882 si Netgear R7800, ambele au toate canalele de la 52 in sus

#7308
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007

View Postrv, on 14 noiembrie 2021 - 01:00, said:

M-am hotărât să schimb în sfârșit vechiul router cu unul compatibil WiFi 6, dar m-am pierdut în specificații, standarde și etichete de marketing. Aș înclina, din cât am studiat până acum, spre un TP-Link Archer AX72 - AX5400 (varianta dual-core de la mai popularul AX73). Aș putea lua ceva mai bun/fiabil în categoria asta de preț (400-450 de lei)? Sau, și mai important, există opțiuni mai ieftine? Mă interesează în primul rând stabilitatea (chestie la care, din recenzii, nu par să exceleze routerele din familia asta) și semnalul.

Să înţeleg că are port WAN de 1000 mbps, dar poate scoate 5400 mbps? Marketing. Până nu apar routere cu port de WAN de 10 gbps protocolul ax este doar pe hârtie. În intranet poate este de folos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate