Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Inmatriculare masina in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 MembruAnonim, on 11th October 2011, 16:55, said:

Cand primesti rezidenta nu te intreaba nimeni daca detii sau nu autoturism inregistrat in tara de origine. Primesti rezidenta ca cetatean. Tinand cont ca la orice control de rutina nimeni nu poate face dovada cand a intrat acel autoturism in tara lor poti sa circuli bine mersi cu ea. Nu ti-o confisca nimeni si la fel nu te amendeaza nimeni.
ai citit printre randuri.
din momentul in care ai rezidenta, indiferent ca ai atunci masina sau ti-o aduci dupa x luni/ani, e aceeasi branza. in momentul in care te opreste politistul, ii dai datele tale, in momentul urmator ii apare pe monitor daca ai sau nu rezidenta si data eliberarii acesteia. de exemplu noi avem rezidenta din 20 septembrie 2009, legal, ar fi trebuit sa inmatriculam masina pana la 20 octombrie 2009. ai prins ideea? ca n-am inmatriculat-o si ca inca circulam cu ea sa, e alta poveste. dar anul acesta, in martie i-a ridicat masina sotului meu si-am platit 112 eur, amenda si o zi de tinut masina in parcul lor (nu mai retin cat a fost una si cat a fost alta, dar totalul era 112 eur)

 f300, on 11th October 2011, 16:55, said:

Asa s-o patesti la control se intimpla doar daca te dai tu de gol; in primul rind nu am auzit de nimeni sa fie cautat "ca nu cumva sa fie rezident", ci doar pe invers, pe vremuri cind politia vroia sa vada daca cumva nu esti NErezident si ti-ai depasit alea 3 luni sau acum si mai mult timp daca nu ti-ai depasit viza. Le dai doar buletinul fara sa te dai mare ca tu esti rezident, adio si n-am cuvinte.

De asemenea (presupunind ca "te prind" ca esti rezident) nu te obliga nimeni sa iti inregistrezi masinile in Spania chiar daca ai rezidenta (si) in Spania. Poti foarte bine sa ai o masina (sau mai multe) in Romania. Singura obligatie e daca o aduci si o folosesti in Spania (sau oriunde altundeva), in anumite termene, sa o inregistrezi acolo. Controlul de rutina nu este de speriat, daca nu te dai de gol singur si daca iti stii drepturile. Problema mare e daca stai in vreun sat mic cu vecini care se plictisesc (sau se oftica).
exact, i-a dat buletinul, ca doar nu purtam dupa noi NIE-le si l-a gasit ca asigurat la serviciile sociale, asa ca nu tre sa te dai tu de gol. acum merge sa te angajezi doar cu buletinul, fara a avea nevoie de NIE, insa pe atunci era nevoie, asa ca la o simpla cautare, i-au aparut toate datele. in legatura cu inregistratul, a fost, pana in ianuarie 2010 smecheria asta, acum nu se mai poate, poti doar s-o inmatriculezi (verificat la DGT ).

Edited by red-rose, 11 October 2011 - 16:06.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 red-rose, on 11th October 2011, 17:05, said:

ai citit printre randuri.
din momentul in care ai rezidenta, indiferent ca ai atunci masina sau ti-o aduci dupa x luni/ani, e aceeasi branza. in momentul in care te opreste politistul, ii dai datele tale, in momentul urmator ii apare pe monitor daca ai sau nu rezidenta si data eliberarii acesteia. de exemplu noi avem rezidenta din 20 septembrie 2009, legal, ar fi trebuit sa inmatriculam masina pana la 20 octombrie 2009. ai prins ideea? ca n-am inmatriculat-o si ca inca circulam cu ea sa, e alta poveste. dar anul acesta, in martie i-a ridicat masina sotului meu si-am platit 112 eur, amenda si o zi de tinut masina in parcul lor (nu mai retin cat a fost una si cat a fost alta, dar totalul era 112 eur)


exact, i-a dat buletinul, ca doar nu purtam dupa noi NIE-le si l-a gasit ca asigurat la serviciile sociale, asa ca nu tre sa te dai tu de gol. acum merge sa te angajezi doar cu buletinul, fara a avea nevoie de NIE, insa pe atunci era nevoie, asa ca la o simpla cautare, i-au aparut toate datele. in legatura cu inregistratul, a fost, pana in ianuarie 2010 smecheria asta, acum nu se mai poate, poti doar s-o inmatriculezi (verificat la DGT ).

Ok, poti sa ai rezidenta si din 2006, nu este nicio problema. Nu inteleg care e problema ca a ridicat masina sotului ? A ridicat-o poate pentru altceva, nu ca era in tara de peste 30 de zile. Daca da, sa faca dovada politia ca a fost asa.

Mereu cand te opreste politia te intreaba in principiu de acte, permis, certificat de inregistrare, asigurare, permis de sedere si ce mai doriti voi sa le prezentati sau vi se cere. Vi se cere sa faceti dovada de cand ati intrat cu masina in tara lor ? Sa o faca ei primii. Eu declar ca am intrat cu ea in tara in urma cu 5 zile de exemplu. Primii sunt ei sunt cei care trebuia sa faca dovada ca nu a fost asa.

O buna cunostiinta de-a mea, locuieste de cca. 3 ani si putin in Benidorm, undeva langa Alicante. Are un VW Golf inscris in Romania cu care a plecat acolo, si de atunci acolo a ramas, cand a mai venit in tara a folosit avionul, dar pe perioada cand sta in Spania o foloseste zi de zi pentru transport. Nu a avut nici cea mai mica problema si nici nu o sa o aibe vreodata cu numerele de Romania. Si el este rezident in Spania cu acte in regula.
A fost oprit de politie ? Da , de multe ori. Verificat documente si atat. La fel si niste amici de-ai lui polonezi care stau in aceiasi zona cu masini inscrise in Polonia fara sa ii deranjeze nimeni.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai mult decit certificat de inmatriculare, buletin sau pasaport si permis nu au ce sa va ceara si e bine sa nu oferiti. Dovada ca esti asigurat NU este necesara in EU, desi dupa cum am spus este recomandabil din mai mult motive sa aveti cartea verde.
Informatie de pe site super-oficial: http://europa.eu/leg...s/l24283_en.htm

Quote

As a general rule, a motor vehicle cannot be driven on public roads without displaying a registration number. In addition, civil liability must be covered by insurance and it is advisable for motorists to have the “green card” with them.

The vehicle licence plate is equivalent to an insurance certificate. This allows vehicles with a European licence plate to circulate freely in the EU without any checks of the compulsory motor liability insurance certificate at the borders.


#22
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 MembruAnonim, on 11th October 2011, 18:04, said:

Ok, poti sa ai rezidenta si din 2006, nu este nicio problema. Nu inteleg care e problema ca a ridicat masina sotului ? A ridicat-o poate pentru altceva, nu ca era in tara de peste 30 de zile. Daca da, sa faca dovada politia ca a fost asa.

Mereu cand te opreste politia te intreaba in principiu de acte, permis, certificat de inregistrare, asigurare, permis de sedere si ce mai doriti voi sa le prezentati sau vi se cere. Vi se cere sa faceti dovada de cand ati intrat cu masina in tara lor ? Sa o faca ei primii. Eu declar ca am intrat cu ea in tara in urma cu 5 zile de exemplu. Primii sunt ei sunt cei care trebuia sa faca dovada ca nu a fost asa.

O buna cunostiinta de-a mea, locuieste de cca. 3 ani si putin in Benidorm, undeva langa Alicante. Are un VW Golf inscris in Romania cu care a plecat acolo, si de atunci acolo a ramas, cand a mai venit in tara a folosit avionul, dar pe perioada cand sta in Spania o foloseste zi de zi pentru transport. Nu a avut nici cea mai mica problema si nici nu o sa o aibe vreodata cu numerele de Romania. Si el este rezident in Spania cu acte in regula.
A fost oprit de politie ? Da , de multe ori. Verificat documente si atat. La fel si niste amici de-ai lui polonezi care stau in aceiasi zona cu masini inscrise in Polonia fara sa ii deranjeze nimeni.
nu ma apuc acum sa ma iau in gura cu tine. politia iti ia masina. tu mergi ti-o recuperezi platesti si pe urma ii dai in judecata daca vrei sa te lupti cu ei, dar pt 100 de eur, mai bine-ti bagi picioarele. nu pot sa faca nicio dovada, cum de altfel nici tu n-ai cum sa demonstrezi ca tu n-ai 30 de zile cu masina in tara si tocmai de-aia ei se raporteaza la data eliberarii rezidentei. ce mama dracu' e asa de greu de inteles ? parca ai fi batut in cap, pe cuvant.

citeste ca mai jos scrisesem cum l-a prins, ca aparea la Seguridad social cu toate alea platite .

foarte bine c-o foloseste amicul tau, si noi o folosim zilnic, la fel cum fac mii de straini in tara asta, insa mergem pe risc. culmea e ca in Alcala de Henares e plin de masini cu numar de Romania si nu le are nimeni treaba, pe de alta parte in Getafe ii mananca freza si opresc saptamanal (fac razii) masinile cu numere straine.

Edited by red-rose, 11 October 2011 - 17:32.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok. Vreau sa stiu si eu in baza a ce iti ia masina ? Banuiesc ca in baza unei dovezi ca ai depasit cele 180 de zile admise de la intrarea ei in tara, termen limita sa o inmatriculezi in Spania, corecteaza-ma daca gresesc.

Eu sunt doar rezident. Ca rezident pot sa parasesc Spania cand doresc eu , si sa revin dintr-o vacanta in Romania cu o masina cumparata cu numere romanesti, ca sunt si cetatean roman si am dreptul asta.

Nu stiu care e mai batut in cap aici, tu poate ca nu explici calumea pentru ce e amenda aia de 112 EUR. O amenda sau retinerea unui autoturism nu se face la misto, se face in baza unor dovezi.

Foarte bine ca apare la Seguridad ca rezident in spania, angajat si platitor de taxe, dar ce treaba are sula cu prefectura ? stii vorba aia ? nicio treaba. Nu dovedeste faptul ca masina se afla in posesia mea si circul cu ea pe teritoriul Spaniei din momentul in care am rezidenta.

Edited by MembruAnonim, 11 October 2011 - 17:38.


#24
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 MembruAnonim, on 11th October 2011, 18:37, said:

Ok. Vreau sa stiu si eu in baza a ce iti ia masina ? Banuiesc ca in baza unei dovezi ca ai depasit cele 180 de zile admise de la intrarea ei in tara, termen limita sa o inmatriculezi in Spania, corecteaza-ma daca gresesc.

Eu sunt doar rezident. Ca rezident pot sa parasesc Spania cand doresc eu , si sa revin dintr-o vacanta in Romania cu o masina cumparata cu numere romanesti, ca sunt si cetatean roman si am dreptul asta.

Nu stiu care e mai batut in cap aici, tu poate ca nu explici calumea pentru ce e amenda aia de 112 EUR. O amenda sau retinerea unui autoturism nu se face la misto, se face in baza unor dovezi.

Foarte bine ca apare la Seguridad ca rezident in spania, angajat si platitor de taxe, dar ce treaba are sula cu prefectura ? stii vorba aia ? nicio treaba. Nu dovedeste faptul ca masina se afla in posesia mea si circul cu ea pe teritoriul Spaniei din momentul in care am rezidenta.
tocmai ce ti-am scris ca n-au cu ce dovedi ca tu ai adus masina de 5 ani sau de ieri si termenul de referinta e data eliberarii NIe-lui, adica a rezidentei. acuma pricepi?

foarte corect. daca dai de politisti care stiu textul legii ti-o ridica si tu stai ca prostu' uitandu-te dupa grua, daca dai de de-aia carora nu le pasa, n-o sa ai nicio problema

amenda era de 80 de eur parca si restul de 32 e taxa platita pentru o zi cat au tinut masina acolo. masina ne-au luat-o sambata la amiaz, si cum duminica nimeni nu licreaza, masina a ramas la ei pana luni de dimineata. da, tocmai, ca mi-a dat si amenda, pe care scrie frumos frumusel legea la care face referire (de-aia am zis mai sus, ca daca dai de politisti care au habar ), pe care, cand am ajuns acasa am cautat-o si, intra-adevar asa e. daca o sa gasesc hartia (amenda) o sa-ti spun si numarul legii

pai cum nu demonstreaza ca masina nu-i in posesie din moment ce pe talon apare ca proprietar aceleasi om/nume/date ?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

foarte corect. daca dai de politisti care stiu textul legii ti-o ridica si tu stai ca prostu' uitandu-te dupa grua, daca dai de de-aia carora nu le pasa, n-o sa ai nicio problema

Politistii care stiu textul legii trebuie sa actioneze conform legii, si anume sa puna la dispozitia celui amendat sau cu masina retinuta probe. Un politist corect asa ar proceda.


Quote

pai cum nu demonstreaza ca masina nu-i in posesie din moment ce pe talon apare ca proprietar aceleasi om/nume/date ?

Sa demonstreze ca o utilizez din momentul in care am rezidenta. Ca e in posesia mea e un bonus ca nu mai trebuie imputerniciri. Poate a venit o ruda cu ea si eu ma folosesc de ea temporar, si ruda pleaca cu ea inapoi acasa.

Quote

amenda era de 80 de eur parca si restul de 32 e taxa platita pentru o zi cat au tinut masina acolo. masina ne-au luat-o sambata la amiaz, si cum duminica nimeni nu licreaza, masina a ramas la ei pana luni de dimineata. da, tocmai, ca mi-a dat si amenda, pe care scrie frumos frumusel legea la care face referire (de-aia am zis mai sus, ca daca dai de politisti care au habar ), pe care, cand am ajuns acasa am cautat-o si, intra-adevar asa e. daca o sa gasesc hartia (amenda) o sa-ti spun si numarul legii

Chiar te rog sa-mi spui ce lege ati incalcat voi, daca gasesti amenda. Pentru ca mi-e greu sa cred ca solutia fost plata a 112 EUR si ai recuperat masina.

#26
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 MembruAnonim, on 11th October 2011, 19:20, said:

Politistii care stiu textul legii trebuie sa actioneze conform legii, si anume sa puna la dispozitia celui amendat sau cu masina retinuta probe. Un politist corect asa ar proceda.




Sa demonstreze ca o utilizez din momentul in care am rezidenta. Ca e in posesia mea e un bonus ca nu mai trebuie imputerniciri. Poate a venit o ruda cu ea si eu ma folosesc de ea temporar, si ruda pleaca cu ea inapoi acasa.



Chiar te rog sa-mi spui ce lege ati incalcat voi, daca gasesti amenda. Pentru ca mi-e greu sa cred ca solutia fost plata a 112 EUR si ai recuperat masina.
pai iti pune bai omule, "in temeiul legii ... se dispune ..."

pai daca tu esti la volan cine o utilizeaza, clona ta ? pai exacta asta a zis si el, ca a venit tata-so si i-a adus-o, dar din moment ce el e proprietarul si il opreste in mers, deci la volanul masinii ... . n-au cum sa demonstreze c-o conduci de atunci, dar neavand la ce se raporta, au ales sa se raporteze la data eliberarii documentului

pai am recuperat masina dupa ce-am platit magaria aia si-a semnat ca-n termen de nu stiu cate zile, o inmatriculeaza sau o scoate din tara. evident ca e in continuare cu nr de romania

Edited by red-rose, 11 October 2011 - 18:47.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

pai iti pune bai omule, "in temeiul legii ... se dispune ..."

La fel de politicos i-as raspunde, bai omule, cred ca este o confuzie si te inseli. Eu alaltaieri am intrat in tara cu masina asta. Daca nu esti de acord, vino cu dovezi ca sunt in tara de peste 6 luni cu ea zi de zi.

#28
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 MembruAnonim, on 11th October 2011, 20:22, said:

La fel de politicos i-as raspunde, bai omule, cred ca este o confuzie si te inseli. Eu alaltaieri am intrat in tara cu masina asta. Daca nu esti de acord, vino cu dovezi ca sunt in tara de peste 6 luni cu ea zi de zi.
da, in principiu, dar ei iti iau masina si pe urma ai tot dreptul sa te judeci cu ei. e cuvantul tau contra cuvantului lor

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate in filmele cu prosti, in lumea reala situatia e un pic diferita, stii si tu asta.

#30
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006
Nu stiu cum este in alte tari,dar in Germania este in modul urmator: din momentul in care ai primit cetatenia/rezidenta/dreptul de sedere, ai 90 de zile in care mai poti circula cu masina inmatriculata in statul din care provii,indiferent ca este din interiorul U.E. sau nu. Dupa care esti OBLIGAT sa iti inscrii masina in Germania.In caz ca te prind dupa expirarea celor 90 de zile, situatia se complica,putandu-se ajunge pana la acuzarea de evaziune fiscala.Nu ii intereseaza ca tu iti platesti cuminte taxele in tara de unde esti,ci sa iti platesti taxele in tara unde traiesti si unde muncesti.Nu glumesc si cunosc caz concret unde s-a ajuns la plata unei amenzi de peste 1.000 de euro. Punctul lor de vedere este urmatorul: O.K., vrei sa stai in tara la noi,sa te bucuri de drepturile unui cetatean obisnuit,atunci vei avea si aceleasi obligatii ca un cetatean obisnuit fata de tara care te-a primit.Totul este computerizat,asa ca stiu exact de cat timp ai primit drepturile enumerate mai sus si ajunge sa verifice de cand masina este inmatriculata pe numele tau.O varianta de scapare ar fi sa fie masina inmatriculata pe numele altuia,dar nici asta nu este sigura daca li s-a pus pata sa te prinda.
   In ce priveste costurile detinerii unei masini in tara in care te muti, singura variabila este asigurarea.Teoretic,incepi ( cazul Germaniei) la 240 de procente,dupa care incepi sa scazi.Este enorm,si se poate negocia cu agentul/firma de asigurari.O modalitate si mai sigura este sa aduci o adeverinta de la o firma de asigurare din tara ca esti asigurat de X ani si nu ai avut accident,asa ca poti fi incadrat deja la alte procente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate