Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Inmatriculare masina in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? Cat timp pot merge prin UE cu o masina inmatriculata in Romania? Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta?

Multumesc

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
atat timp cat ai taxele platite aici , poti merge cu ea acolo

#3
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 cattavencu, on 10th October 2011, 19:03, said:

Salut,

Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? Cat timp pot merge prin UE cu o masina inmatriculata in Romania? Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta?

Multumesc


daca vei fi legal in fr, poti circula 90 de zile
daca vii in tara cu ea la 90 de zile, poti pastra nr ro

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 cattavencu, on 10th October 2011, 18:03, said:

Salut,

Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? Cat timp pot merge prin UE cu o masina inmatriculata in Romania? Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta?

Multumesc
Nu sunt restrictii. Trebuie sa aveti cartea verde valabila pe toata perioada sederii.

#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu mai exista carte verde de multi ani.

Exista RCA cu valabilitate in toata Uniunea Europeana. Adica orice RCA este valabil in UE.

Si asa este, daca platesti RCA, Impozit si faci ITP, poti sa stai in UE pe termen nedefinit.

Edited by muteki, 10 October 2011 - 19:10.


#6
dark2peu

dark2peu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.07.2005
RCA-ul , impozitul , taxele pt franta sunt EXTREM de scumpe...... verifica prima data cat te ajunge.....

#7
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Sa rectific ca sunt aproape sigur ca dark2peu a inteles altceva:

RCA+Impozit (asta nu intereseaza pe straini)+ITP facute in Romania sunt valabile peste tot in UE.

Edited by muteki, 10 October 2011 - 19:34.


#8
dark2peu

dark2peu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.07.2005

 muteki, on 10th October 2011, 20:33, said:

Sa rectific ca sunt aproape sigur ca dark2peu a inteles altceva:

RCA+Impozit (asta nu intereseaza pe straini)+ITP facute in Romania sunt valabile peste tot in UE.
eu i-am raspuns celui care a intrebat....
````Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? ......... Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta?````

Da, ai dreptate , cel mai bine in RO

#9
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Da, taxele costa mult mai putin aici. Am un prieten care locuieste in Italia, si-a luat masina, a venit si a inmatriculat-o aici, preferand sa plateasca taxa de mediu.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
PRACTIC vorbind poti sa circuli oriunde in EU, cit vrei, fara nici un act special cu masina inmatriculata oriunde in EU. Vezi cazul "bulgarilor" in Romania.

TEORETIC esti obligat dupa anumite termene sa iti inmatriculezi masina acolo unde stai (a se nota ca asta e valabil si daca te muti intr-un sat mai incolo, nu neaparat intr-o alta tara). Cum nu se fac controale daca tu iti mentii domiciliul (formal = buletin) in Romania o sa poti spune mereu ca ai venit "ieri" cu masina din Romania (si de aia ajungi la "PRACTIC" mai sus). Tot TEORETIC asigurarea poate sa iti refuze plata daunelor pentru ca nu te incadrezi in conditiile pe care le-ai declarat lor (putin probabil sa se intimple, poate doar in cazul in care ajungi la daune de milioane, lucru posibil prin vest).

Cu banii nu se pune problema, RCA si impozit nu stiu cit or fi in Romania (oricum depinde de societate, motor, etc) dar cred ca in jur de 100 EURO TOTAL la Logan; in vest fara vreun 150-200-300 euro impozit si vreo 500-1000 euro asigurare in primul/primii ani (numai RCA!) nu cred ca scapi. Plus taxe pentru transcrierea actelor, inmatriculare, etc, etc.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revenind la cererea initiatorului , poti citi aici pasii http://www.frenchent...icle.asp?id=135 , pare complicat dar nu e chiar asa.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

Multumesc pentru raspunsuri.

1. Taxele - da, stiu ca sunt mai mari. Mult mai mari. Pentru o masina medie (sa zicem o cilindree de 1,2 - 1,4) RCA-ul se-nvarte pe la 1000 de euro. De Casco si altele - nu mai vorbesc.

2. Masina imi va trebui - asa ca ori merg cu asta de aici (pe care-o cunosc, am luat-o de noua, am intretinut-o corect etc.), ori cumpar un SH de pe acolo. In afara de faptul ca urasc ideea SH-ului, prefer sa merg cu cea de aici.

3. Carte verde nu mai exista de mult. RCA-ul este valabil in UE. La fel si Casco. Masina a avut (si are) RCA si Casco in fiecare an (in iunie am platit 1130 de lei pe ambele - asta e un motiv in plus sa aleg sa las masina inmatriculata aici).

4. Am mai vazut si pe alte forumuri teoria asta a domiciliului si a sederii unui numar maxim de zile - poate-mi spuneti si cum se aplica - mie mi se pare inaplicabila. Odata cu deplasarea in UE pe baza de carte de identitate, spuneti-mi si mie cum naiba se mai poate face dovada sederii unui anumit numar de zile? Nu mai exista stampila etc. (si aici vorbesc nu numai de autoturism, ci si de simpla prezenta a unui cetatean pe teritoriul UE).

@budrom - unde sau cine ma inregistreaza pe mine ca plec din tara / vin in tara la termene de 90 de zile?

@f300 - merci de raspuns; cam asta intuiesc si eu. Nu exista vreun mod de a dovedi (atat in Franta cat si in Romania) ca am venit ieri sau acum 1 an. Deci cred ca poti sta linistit pe teritoriul UE cu tot cu masina, platind ce este de platit (impozit, ITP, asigurare), aici in Romania

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
3. Cartea verde exista bine-merci, ce s-a schimbat e faptul ca odata intrata Romania in EU asiguratorii romani au fost fortati sa ofere asigurarea minima obligatorie din orice stat EU, deci daca esti asigurat "local" esti implicit si asigurat "EU" (si nu mai ai nevoie sa dovedesti cu green cardul ala). Totusi eu recomand oricui sa isi ia green cardul de la asigurator (nu costa nimic daca nu vrei practic sa-ti schimbi polita, adica sa te asigure in mai multe tari decit te asigura deja). In primul rind pentru ca e o dovada imediata ca esti asigurat, standard si simplu de inteles pentru orice politie din orice tara si in al doilea rind pentru ca EU nu acopera nici macar toata Europa si s-ar putea sa vrei sa mergi in vreun stat non-EU (sau macar sa tranzitezi - si nu ma gindesc la chestii exotice ci chiar chestii foarte "pamintesti" precum Serbia sau Elvetia). Ca poate ti-o cere poate nu e una, dar daca o ai macar esti sigur ca treci pe oriunde ai voie sa treci si stii exact pe unde esti asigurat si pe unde nu.

#14
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Elvetia are absolut toate acordurile economice semnate cu UE.

Asigurarile obligatorii sunt bine mersi valabile si in Elvetia.

#15
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Poti sa stai in Franta citi ani vrei cu masina inmatriculata in Romania(stiu din experienta proprie)niciodata nu am fost intrebat de politie sau jandarmerie de cite luni sint in Franta imi cereau foarte politicos actele masinii ,ma mai intrebau eventual unde stau sau unde muncesc si cam atit .
In schimb daca urci mai sus spre Danemarca si Norvegia masina trebuie declarata la serviciul lor de taxe in cazul in care vrei sa te stabilesti acolo,in caz contrar risti sa ti-o confiste.

#16
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
nu vorbiti prostii
nu e asa in toata UE, daca ai primit rezidenta, ai un  numar limitat de zile ( vorbesc din pct de vedere legal) de la 30 la 90 de zile in care poti sa-ti incrii masina in tara de rezidenta. Mai ai optiunea de-ati transcrie masina pe cineva care n-are de gand sa-si faca rezidenta si atunci poti circula in voie.
In Spania de exemplu, dupa ce ti-a iesit rezidenta in maxim 30 de zile trebuie sa-ti inmatriculezi masina  pe Spania, daca nu, la orice control de rutina te prinde ti-o ridica, platesti amnenda si costul zilelor in care sta in parcul auto al politiei (sotul meu a patit-o si-a ramas in drum, uitandu-se cum grua ii duce masina)

Edited by red-rose, 11 October 2011 - 14:59.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand primesti rezidenta nu te intreaba nimeni daca detii sau nu autoturism inregistrat in tara de origine. Primesti rezidenta ca cetatean. Tinand cont ca la orice control de rutina nimeni nu poate face dovada cand a intrat acel autoturism in tara lor poti sa circuli bine mersi cu ea. Nu ti-o confisca nimeni si la fel nu te amendeaza nimeni.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa s-o patesti la control se intimpla doar daca te dai tu de gol; in primul rind nu am auzit de nimeni sa fie cautat "ca nu cumva sa fie rezident", ci doar pe invers, pe vremuri cind politia vroia sa vada daca cumva nu esti NErezident si ti-ai depasit alea 3 luni sau acum si mai mult timp daca nu ti-ai depasit viza. Le dai doar buletinul fara sa te dai mare ca tu esti rezident, adio si n-am cuvinte.

De asemenea (presupunind ca "te prind" ca esti rezident) nu te obliga nimeni sa iti inregistrezi masinile in Spania chiar daca ai rezidenta (si) in Spania. Poti foarte bine sa ai o masina (sau mai multe) in Romania. Singura obligatie e daca o aduci si o folosesti in Spania (sau oriunde altundeva), in anumite termene, sa o inregistrezi acolo. Controlul de rutina nu este de speriat, daca nu te dai de gol singur si daca iti stii drepturile. Problema mare e daca stai in vreun sat mic cu vecini care se plictisesc (sau se oftica).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate