Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

plata la comercianti cu maruntis

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
In general, orice om care are mai mult maruntis il da aurolacilor la semafor ori vreunei batranici care cerseste la colt de strada pentru o bucata de paine. Eu cel putin asa fac. Unii insa sunt "chitroșenia" intruchipata si il strang pana le rupe buzunarele si se duc apoi sa faca cumparaturi...

Edited by Wittmann2, 14 October 2011 - 09:40.


#20
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
dar in cazul unei harti putin rupte (sa zicem mai putin de jumatate) au voie sa refuze plata ? Am patit treaba asta de cateva ori, culmea e ca dupa ce am lipit bancnota cu scoth n-a mai zis nimeni nimic,am avut si bancnote rupte complet si am scapat usor de ele dupa ce le-am lipit cu scotch

#21
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 banat, on 14th October 2011, 10:45, said:

dar in cazul unei harti putin rupte (sa zicem mai putin de jumatate) au voie sa refuze plata ? Am patit treaba asta de cateva ori, culmea e ca dupa ce am lipit bancnota cu scoth n-a mai zis nimeni nimic,am avut si bancnote rupte complet si am scapat usor de ele dupa ce le-am lipit cu scotch
In cazul asta nu stiu daca are dreptul sa accepte/refuze sau nu. Eu am patit-o odata, cand am platit caminul anul trecut cand inca eram student.. scrie acolo la casierie ca "Nu acceptam bancnote rupte, deteriorate, mazgalite". I-am dat (printre altele) si o bancnota de 10 lei care era putin lipita cu scotch, aia se uita la bancnota si zice ca nu mi-o accepta. pai bun bun desteapta lu' peste, da daca asa mi-a dat-o bancomatu, ce vrei eu sa fac??

 Wittmann2, on 14th October 2011, 10:40, said:

In general, orice om care are mai mult maruntis il da aurolacilor la semafor ori vreunei batranici care cerseste la colt de strada pentru o bucata de paine. Eu cel putin asa fac. Unii insa sunt "chitroșenia" intruchipata si il strang pana le rupe buzunarele si se duc apoi sa faca cumparaturi...
Uite ca mai sunt cazuri particulare (si nu putine!) in care eu imi pretuiesc munca mea si prefer ca acel maruntis sa-l tin pentru mine. Daca chiar vreau sa ajut pe cineva (nu aurolaci, ca peste cateva ore sunt la baut), ii dau o bancnota de 1 leu, nu maruntis. Asta daca il vad necajit si chiar vreau sa-l ajut. Prefer ca cu monezile sa cumpar in magazine ca tot se plang toti ca n-au domle maruntis sa dea dest. pai na.. ca va dau eu maruntis

 abancor, on 13th October 2011, 21:05, said:

io ma intreb daca e obligat sa iti primeasca banii in cazul in care nu are rest si te si anunta in prealabil.
Da, e obligat in primul rand sa aiba rest. Daca are rest, refuzul de a accepta o bancnota nu mai are loc. Problema cea mare e aici: cand sertarul de la casa nu e vizibil clientului, multi vanzatori zic ca n-au sa dea rest, desi ei au! ce facem in cazul asta?
Recent, intr-o dimineata la 8 am intrat intr-un magazin sa iau un pachet de biscuiti d-aia de mic dejun la 1.69. Am vrut sa platesc cu 100 RON, ca doar aia ii aveam. La care are loc urmatorul dialog:

Ea: "aaa nu, mai marunt n-ai? ca n-am sa-ti dau rest, e prea de dimineata".
Eu: "nu, nu am. dar observ ca aveti in casa destule bancnote, puteti sa-mi dati rest".
Ea: "da, sigur..iti dau tie rest acu de la 1 milion si nu mai am sa dau dupa aia cand vin clientii mai incolo".
Eu: "da ce, faceti discriminare intre mine si cei care vin dupa ora 9? de ce nu imi dati rest acum, daca aveti? n-am stiut ca va alegeti clientii carora sa le dati rest si carora nu!!"
apoi ea, nervoasa, a inceput sa-mi dea restul.
De unde pana unde discriminarea asta domle?? Ai rest, da nu vrei sa-l dai? Cand chiar n-ai, atunci zi ca n-ai, da cand ai da restu, indiferent ca e un politist sau un tip de 23 ani

 abancor, on 13th October 2011, 21:05, said:

io ma intreb daca e obligat sa iti primeasca banii in cazul in care nu are rest si te si anunta in prealabil.
Da, e obligat in primul rand sa aiba rest. Daca are rest, refuzul de a accepta o bancnota nu mai are loc. Problema cea mare e aici: cand sertarul de la casa nu e vizibil clientului, multi vanzatori zic ca n-au sa dea rest, desi ei au! ce facem in cazul asta?
Recent, intr-o dimineata la 8 am intrat intr-un magazin sa iau un pachet de biscuiti d-aia de mic dejun la 1.69. Am vrut sa platesc cu 100 RON, ca doar aia ii aveam. La care are loc urmatorul dialog:

Ea: "aaa nu, mai marunt n-ai? ca n-am sa-ti dau rest, e prea de dimineata".
Eu: "nu, nu am. dar observ ca aveti in casa destule bancnote, puteti sa-mi dati rest".
Ea: "da, sigur..iti dau tie rest acu de la 1 milion si nu mai am sa dau dupa aia cand vin clientii mai incolo".
Eu: "da ce, faceti discriminare intre mine si cei care vin dupa ora 9? de ce nu imi dati rest acum, daca aveti? n-am stiut ca va alegeti clientii carora sa le dati rest si carora nu!!"
apoi ea, nervoasa, a inceput sa-mi dea restul.
De unde pana unde discriminarea asta domle?? Ai rest, da nu vrei sa-l dai? Cand chiar n-ai, atunci zi ca n-ai, da cand ai da restu, indiferent ca e un politist sau un tip de 23 ani

Edited by Talkabout, 15 October 2011 - 16:59.


#22
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 Talkabout, on 8th October 2011, 17:38, said:

bun, mersi :) deci platile se fac cu denominatii intre 1 ban si 500 RON (bancnota). or sa vada ei comerciantii de-acu de la mine.. multe monezi de 1 ban! ma duc la BNR zilnic si schimb in de-un ban o gramada.. sa am cu kilele..sa se sature de numarat!

Eu zic sa nu te ambalezi prea tare, ca ramai cu ei. Comerciantul, daca-i comerciant privat, ppoate sa-ti dea un spitz in cur cu maruntis cu tot. Singurul tau drept e sa nu mai cumperi de la el daca nu-ti convine. Poti incerca si chestia aia cu OPC-ul, cum zicea un viteaz mai sus, doar asa, ca sa vezi ca nu ai dreptate. Imi vine sa rad numai cand ma gandesc...  :roflmao:

#23
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 Wittmann2, on 13th October 2011, 16:51, said:

Asa e, risca amenzi. Insa eu sa fiu judecator si sa imi vina unul cu o plangere la o asemenea amenda, i-as inlocui cu avertisment fara discutii. Asa... numai sa ii fac in ciuda unuia ca tine.
Bun, uite ca as face de fiecare de fiecare data asa si as chema OPC-ul sa le dea amenzi. Pe fiecare amenda contestata ai inlocui-o cu avertisment? halal judecator! de fapt la ce judecatori si magistrati idioti avem in tara asta.. te poti astepta la orice

care-i problema lor cum vreau eu sa platesc? e alegerea mea. meseria si datoria lui e sa numere banii (cati, asta e partea a 2-a), ca d-aia e casier

 qawHaq, on 15th October 2011, 18:13, said:

Eu zic sa nu te ambalezi prea tare, ca ramai cu ei. Comerciantul, daca-i comerciant privat, ppoate sa-ti dea un spitz in cur cu maruntis cu tot. Singurul tau drept e sa nu mai cumperi de la el daca nu-ti convine. Poti incerca si chestia aia cu OPC-ul, cum zicea un viteaz mai sus, doar asa, ca sa vezi ca nu ai dreptate. Imi vine sa rad numai cand ma gandesc...  :roflmao:
si ce.. pentru comerciantu' privat nu e valabil OPC-u sau ce? chiar am vorbit la OPC si mi-au spus ca nu au voie sa refuze, risca amenzi

Edited by Talkabout, 15 October 2011 - 17:14.


#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
V-am pus mai sus un link unde se explica ce si cum, si ce obligatii sint.

Ca vinzator poti sa sicanezi pe cineva care plateste cu prea multe monede, iti ia vreo 2 ore sa ii numeri de exemplu, intre timp mai servesti alti clienti, mai iei numaratoarea de la cap... Daca ai chef de platit cu marunt tre sa ai rabdare pina se numara tot acel marunt.

#25
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Linku ala nu stiu cat e de valabil.. nu cred ca OPC-u imi va spune vreodata cate monezi maxim poate sa accepte comerciantu. acesta e obligat sa accepte oricate monede ii dau. Eu pot sa astept pana le numara pe toate

#26
mirceastefan

mirceastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.11.2008
Eu cand aud din astea cu "N-am sa va dau 30 de bani (3 mii vechi)", ii zic sa-mi dea 50 care de obicei sunt gramada si ma uit in portofel cat ii cauta ea, ea crede ca ii dau eu 20, dar eu nu-i mai dau. Ii iau si plec, abia astept sa prind una sa zica ceva. Adica eu sa ies gaura si tu nu ? Pai cu "lasa-ti asa" daca lasi cate 20 de bani de 2-3 ori pe zi iaca is 4 lei pe saptamana cam 200 ron pe an, din putin faci mult zicea bunicu :). Nu-s eu chitzibusar dar mai bine las bacsis la un restaurant sau o crasma, si las mai mult de 200 ron pe an :D
S-au dus vremurile cu "imi aduce-ti Dvs. cand mai veniti" nu-l mai auzi pe asta.

Frate, toti muncim pentru bani, hai sa nu ne mai mintim. Daca aveai bani stateai acasa.

#27
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 mirceastefan, on 15th October 2011, 18:36, said:

Eu cand aud din astea cu "N-am sa va dau 30 de bani (3 mii vechi)", ii zic sa-mi dea 50 care de obicei sunt gramada si ma uit in portofel cat ii cauta ea, ea crede ca ii dau eu 20, dar eu nu-i mai dau. Ii iau si plec, abia astept sa prind una sa zica ceva.
uite o idee buna. asa am sa fac si eu de acum :)

#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 abancor, on 14th October 2011, 09:48, said:

O trebui, da io n-am vazut nicaieri numarator de monede
nici numarator de bancnote nu vezi in carrefour - dar crezi sincer ca stau aia sa numere incasarile de mana la sfarsitul zilei? hai sa fim seriosi.

 Wittmann2, on 14th October 2011, 10:40, said:

In general, orice om care are mai mult maruntis il da aurolacilor la semafor ori vreunei batranici care cerseste la colt de strada pentru o bucata de paine. Eu cel putin asa fac. Unii insa sunt "chitroșenia" intruchipata si il strang pana le rupe buzunarele si se duc apoi sa faca cumparaturi...
hai sa incurajam aurolacii de la semafoare, poate asa se inmultesc ca oricum sunt atat de putini....

 Talkabout, on 15th October 2011, 18:35, said:

Linku ala nu stiu cat e de valabil.. nu cred ca OPC-u imi va spune vreodata cate monezi maxim poate sa accepte comerciantu. acesta e obligat sa accepte oricate monede ii dau. Eu pot sa astept pana le numara pe toate
in link scrie numai ca nu exista sanctiuni pt cei care refuza sa accepte monede. desi sunt mandru ca sunt roman si n-am niciun gand sa plec din tara, cand vad mostre de-astea de imbecilitate legislativa imi vine sa ma iau cu mainile de cap. sa primeasca monede nu pot, dar sa-mi dea mie cate un pumn de marunti rest pe motivul ca n-au bancnote sunt in stare... jigodii   :)

Edited by born2lose, 15 October 2011 - 18:48.


#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Mie o limita de 50 monede, cum e legiuit si in UE, mi se pare de bun simt. De asemenea, si acolo se prevede posibilitatea de a nu avea rest, de a nu primi bancnote mari, asta pentru ca aceste situatii pot surveni in mod normal. Momentan la noi nu e nicio lege in directia asta.

#30
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 Talkabout, on 15th October 2011, 18:15, said:

si ce.. pentru comerciantu' privat nu e valabil OPC-u sau ce? chiar am vorbit la OPC si mi-au spus ca nu au voie sa refuze, risca amenzi

N-ai inteles sau nu vrei sa intelegi. Nici mama lu' mama lu' OPC nu poate obliga comerciantul sa-ti accepte maruntisul. Nu exista o lege in sensul asta, capisci? Normal ca aia de la OPC ti-au turnat gogosi, ce ai fi vrut sa-ti spuna? Daca mai vorbesti cu ei, intreaba-i in baza carei legi dau ei amenzi pentru asta? Personal si pe mine ma deranjeaza, sunt de acord cu tine ca ar trebui acceptat orice tip de moneda autohtona in circulatie, eu ti-am spus doar cum e legea.

Edited by qawHaq, 15 October 2011 - 20:44.


#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 qawHaq, on 15th October 2011, 21:42, said:

N-ai inteles sau nu vrei sa intelegi. Nici mama lu' mama lu' OPC nu poate obliga comerciantul sa-ti accepte maruntisul. Nu exista o lege in sensul asta, capisci? Normal ca aia de la OPC ti-au turnat gogosi, ce ai fi vrut sa-ti spuna? Daca mai vorbesti cu ei, intreaba-i in baza carei legi dau ei amenzi pentru asta? Personal si pe mine ma deranjeaza, sunt de acord cu tine ca ar trebui acceptat orice tip de moneda autohtona in circulatie, eu ti-am spus doar cum e legea.
100% corect
si cred ca cine strange monezi de 1 ban mai bine ar folosi timpul ala sa spele un parbriz la intersectie si sa incaseze pe putin contavaloarea a 100 - repet 100 - de monezi de 1 ban, respectiv 1 leu INTREG adica chinul de a strange monezi timp de 2 luni.

#32
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 Talkabout, on 15th October 2011, 18:15, said:

Pe fiecare amenda contestata ai inlocui-o cu avertisment?

DA

#33
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

 born2lose, on 15th October 2011, 19:43, said:

nici numarator de bancnote nu vezi in carrefour - dar crezi sincer ca stau aia sa numere incasarile de mana la sfarsitul zilei? hai sa fim seriosi.

Fiecare casiera are o cutiuta pe care o introduce in casa de marcat.
Cand iese din tura pleaca de la casa cu tot cu cutiuta si preda incasarile la casieria centrala, unde au si numaratoare de bancnote si numaratoare de monezi si stiu si ce vanzare a avut casiera care tocmai le preda banii, cat s-a platit cu bonuri, cat cu cardul si cat cu numerar.

Iar de vreo doua ori pe zi banii sunt predati catre un procesator de numerar care ii varsa in unul din conturile bancare ale retelei de magazine (pentru ca mai tarziu reteaua sa isi onoreze platile catre furnizori prin transferuri bancare).

Apropo:
Procesatorul de numerar este cel care trebuie sa identifice bancnotele rupte sau uzate si sa le scoata din circulatie (sa le trimita la BNR si sa primeasca altele noi in locul lor, ca sa aiba cu ce sa alimenteze bancomatele).


Si ca tot stam de taina pe forum,
Credeti ca ar fi utila introducerea a doua noi bancnote: una de 2 lei si una de 20 de lei?

Am vazut un comentariu postat pe saitul unui ziar si mi s-a parut buna ideea asta.
Cele mai frecvent utilizate bancnote sunt cele de 1, 5, 10 si 50 de lei,  ar fi util sa avem inca doua bancnote de valori apropiate celor frecvent utilizate.
Iar cum bancnota de 200 de lei are aproximativ aceeasi dimensiune cu cea de 500 de lei, cea de 2 lei ar putea sa aiba o dimensiune apropiata celei de 5 lei, iar cea de 20 de lei o dimensiune apropiata celei de 50 de lei.

Glumind putin,
Imi lipsesc lansarile de noi bancnote, au trecut deja cativa ani de cand nu a mai fost lansata niciuna.
In anii "90 aveam in medie cate una in fiecare an, mai ceva ca IPhone-urile.
Nu ne-am vindecat nici in anii 2000 - 2003 de acest obicei, insa lansarea noului leu la 1 iulie 2005 a facut sa nu avem nevoie de noi bancnote ceva timp,
Bancnota de 200 de lei a aparut abia in 2006 pentru ca BNR si-a dat seama intr-un tarziu ca cea de 500 de lei este prea mare valoric si cvasiinutila, iar in 2008 a fost lansata o varianta mai ieftina a bancnotei de 10 lei
Chiar.
De ce o fi fost nevoie de o alta bancnota de 10? Eu stiam ca in 2005 au fost tiparite si foarte multe bancnote de rezerva care nu au fost inseriate si puse in circulatie decat in anii urmatori (nici acum nu au fost epuizat stocul de atunci), de ce o fi fost nevoie in 2008 de inca un design la bancnota de 10 lei? Tocmai aceasta nu a fost tiparita intr-un numar destul de mare in 2005?
De ce nu s-a lansat o bancnota de 20 de lei inca de atunci?
In fine, au trecut mai bine de 3 ani de zile si BNR nu a mai tiparit nimic nou, doar a pus in circulatie bilete necirculate tiparite acum cativa ani in locul celor uzate.
Pentru ca nu avem nicio speranta sa aderam la Euro pana prin 2017-2018 cred ca e momentul potrivit pentru lansarea unor bancnote noi.
Voi ce parere aveti?
Ne-ar prinde bine o bancnota de 2 lei si una de 20 de lei?




On:
In ce priveste maruntisul, cred ca tocmai am pierdut inca un zero.
Monezile de 1 si 5 bani nu ne mai sunt de niciun folos, insa nimeni nu indrazneste sa le scoata din circulatie, insa culmea prostiei sau inertiei sunt introduse in continuare in circulatie monezi cu aceste valori desi e un chin sa faci plati cu ele.
Monezile astea sunt primite accidental ca rest de la un magazin serios ai carui casieri vor sa dea restul pana la ultimul ban, iar ulterior ajung prin locuri uitate de lume sau direct la gunoi.

Nu imi dau seama cine are de castigat din punerea in circulatie a acestor monede.
(probabil regia care bate moneda, dar ar fi penibil ca suma incasata pentru acest serviciu sa fie mai mare decat valoarea inscrisa pe monede)

Si monezile de 10 bani incep sa se rareasca.

Singurele monezi des utilizate sunt cele de 50 de bani, si e mai mare rusinea ca tocmai acestea sunt facute din cel mai prost metal posibil, cele de 10 bani desi mai putin valoroase au un aliaj mai bun decat cele de 50, au rezistat mai bine in timp.

Edited by Koal, 16 October 2011 - 00:48.


#34
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
De ce sunt in circulatie monezile de 1 ban si de ce nu le scoate nimeni? iti spun eu de ce. pentru ca multi comercianti au preturi gen 1.99 RON sau 2.37, chiar si ce cumparasem eu atunci de am avut scandalul ala, avea pret de 1.69. Mi se pare normal sa iti dea rest pana la ultimul banut, cum fac cei din Kaufland.. altfel daca de ex. un produs e 2.97 eu ii dau 3 lei, dar de cele mai multe ori eu nu vad aia 3 bani inapoi, si daca ne gandim pe termen lung.. sunt totusi niste bani si aia. De ce sa ies eu in pierdere?
Poate ati vazut ca si in Media Galaxy sau Carrefour, electrocasnicele, televizoarele & co au preturi gen 199.90 RON sau 1999.99 RON. Ei bine, eu cand cumpar un astfel de produs, sunt tare curios daca imi da acel rest de 10 bani sau 1 ban. Daca nu, sincer am sa-l cer. Asa e corect si moral, sa iti respecti clientul
Deci asta-i motivu pentru care monezile astea mici sunt in circulatie, ca daca am chef, sa platesc exact suma aia, nici mai mult nici mai putin.Da, pare exagerat intr-un fel, dar asa e corect

 Wittmann2, on 15th October 2011, 22:34, said:

DA
Esti dus, serios

#35
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Deja cei din piete nu mai au voie sa puna astfel de preturi cu 99 de bani in coada, mai ales ca unii afisau leii cu caractere mari si banutii cu caractere foarte mici:

lei 3,99

si pacaleau clientii care nu observau ce scrie dupa virgula (mai ales ca 9 de dupa virgula avea o bucla mare si o codita foarte scurta).
Si nici banuti pentru rest nu aveau :)

--

In Germania s-a interzis peste tot acest tip de preturi pentru ca guvernul german a decis sa nu mai bata monede de 1 si 5 eurocenti (baterea acestui tip de moneda costa si la ei mai mult decat valoarea monedelor rezultate).

Hai sa facem si noi la fel!

Stiu ca 1999,90 lei sunt perceputi de un client al unui magazin ca un pret mult mai mic decat 2000,00 de lei, desi diferenta de pret dintre cele doua este doar de 10 bani, insa amanuntului astuia i se da prea multa importanta, exista alte criterii mai importante pentru care un produs este ales in detrimentul altui produs, brandul si caracteristicile acelui produs pot convinge mai usor un client sa faca o cumparatura mai scumpa in dauna unei cumparaturi mai ieftine.




Apropo,

Daca o tanti care nu vede bine un pret ma itreaba in supermarket cat costa un produs, eu ii spun intotdeauna pretul rotunjit, nu ma apuc sa ii spun ca o paine integrala costa trei lei si nouazeci si noua de bani ci ii spun ca aceasta costa 4 lei.

De fiecare data imi planific suma pe care o pot cheltui intr-un supermarket, iar pentru a nu depasi aceasta suma socotesc de fiecare data valoarea produselor pe care le pun in cosul de cumparaturi, iar pentru a face un calcul simplu de regula nu socotesc si banii ci doar lei astfel ca o sticla de cola de 2 litri la mine costa intotdeauna 5 lei si nu 4,99 cum e afisat, o doza de bere 3 lei si nu 2,99 si asa mai departe.

#36
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Talkabout, on 16th October 2011, 11:07, said:

Poate ati vazut ca si in Media Galaxy sau Carrefour, electrocasnicele, televizoarele & co au preturi gen 199.90 RON sau 1999.99 RON. Ei bine, eu cand cumpar un astfel de produs, sunt tare curios daca imi da acel rest de 10 bani sau 1 ban. Daca nu, sincer am sa-l cer. Asa e corect si moral, sa iti respecti clientul
Deci asta-i motivu pentru care monezile astea mici sunt in circulatie, ca daca am chef, sa platesc exact suma aia, nici mai mult nici mai putin.Da, pare exagerat intr-un fel, dar asa e corect
DA DA DA
Cel mai important in viata este ultimul banut si merita sa te lupti pentru el si ore in sir.
Serios acum, tu te plictisesti rau de tot nu-i asa?
Daca as fi in locul patronului magazinului de unde iti cumperi tv ul de 1999.99 si imi ceri 1 ban rest, ti-as anula vanzarea si ti-as zice asa:
DU-TE ACASA BA BAIATULE CA TU NU AI NEVOIE DE TELEVIZORUL ASTA. IA DE AICI 10 BANI SI LA URMATOARELE 10 MAGAZINE PE UNDE TRECI, LASA CATE 1 BANUT DE LA MINE.

Edited by onlyone, 16 October 2011 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate