Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

plata la comercianti cu maruntis

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Problema e in felul urmator: eu daca merg la un magazin (fie de cartier, fie la o autoservire, fie la hypermarket, etc), si am, sa zicem, mai mult maruntis de 1 ban si vreau sa-l dau si pe ala (logic, vreau sa scap de el si ce naiba altceva sa fac cu ei decat sa cumpar), comerciantii sunt obligati sa mi-l accepte, nu? Adica nu vad de ce nu ar accepta, pana la urma si aia sunt bani. Zilele astea am avut 30 de bucati de 1 ban (=30 bani) si am vrut sa-i dau si pe aia pentru a plati mancarea la o autoservire, la care cea de la casa imi spune : "nuu, te rog, nu veni cu din astia ca nu mi-i ia niciun client, nu primesc din astia", la care eu ii zic "pai de ce? sunt si astia bani, daca eu vreau sa platesc (si) cu de-astia, de ce sa nu-i acceptati"?

asadar, ma intreb: daca exista in circulatie si astfel de "maruntis" de 1 ban, de ce nu putem plati peste tot cu ei?

#2
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

View PostTalkabout, on 8th October 2011, 16:56, said:

Problema e in felul urmator: eu daca merg la un magazin (fie de cartier, fie la o autoservire, fie la hypermarket, etc), si am, sa zicem, mai mult maruntis de 1 ban si vreau sa-l dau si pe ala (logic, vreau sa scap de el si ce naiba altceva sa fac cu ei decat sa cumpar), comerciantii sunt obligati sa mi-l accepte, nu? Adica nu vad de ce nu ar accepta, pana la urma si aia sunt bani. Zilele astea am avut 30 de bucati de 1 ban (=30 bani) si am vrut sa-i dau si pe aia pentru a plati mancarea la o autoservire, la care cea de la casa imi spune : "nuu, te rog, nu veni cu din astia ca nu mi-i ia niciun client, nu primesc din astia", la care eu ii zic "pai de ce? sunt si astia bani, daca eu vreau sa platesc (si) cu de-astia, de ce sa nu-i acceptati"?

asadar, ma intreb: daca exista in circulatie si astfel de "maruntis" de 1 ban, de ce nu putem plati peste tot cu ei?
incearca sa platesti o factura la banca/ o plata la un comerciant cu bancnote+ monezi. trebuie sa ii accepte. doar ca in momentul cand primesc mai multe monede mici la o plata au o reactie de respingere...eu cel putin asa fac. cand se umple pusculita de maruntis, imi iau un ziar/platesc o factura mica la banca folosind monede variate...si scap de grija maruntisului

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Bun, eu incerc, da aia nu vrea sa-i accepte! E legal? din cate stiu sunt obligati sa accepte orice plata in orice moneda romaneasca (puteam sa-i platesc foarte bine suma de 13.6 ron numai in monede de 1 ban, si puteam la fel de bine sa-i dau o bancnota de 500 lei si comerciantu era obligat sa-mi dea rest). Eu am avut o bancnota de 10 ron, pana la 13.3 am avut ceva maruntis, si 30 de bani am vrut sa-i platesc in monede de 1 ban, ca numai asa aveam. A zis ca nu mi le accepta. Pai DE CE?

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Normal ca este ilegal sa nu accepte. Ia ameninta-i ca suni la OPC.
Bineinteles ca nu prea ne plac tinichelele, dar placerea si legea sunt doua chestii paralele si echidistante.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Deci e ilegal sa nu accepte. Asta vroiam sa stiu, daca-i pot ameninta cu OPC-ul sau nu (adica opc-ul se ocupa si cu chestii din astea?)

View Postalexica08, on 8th October 2011, 17:17, said:

trebuie sa iti accepte orice bani
orice bani romanesti nu? adica daca-i dau Euro nu mi-i accepta..

#6
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View PostTalkabout, on 8th October 2011, 17:24, said:

Deci e ilegal sa nu accepte. Asta vroiam sa stiu, daca-i pot ameninta cu OPC-ul sau nu (adica opc-ul se ocupa si cu chestii din astea?)


orice bani romanesti nu? adica daca-i dau Euro nu mi-i accepta..
credeam ca e de la sine inteles...ca nu ma refer la euro/leva sau bani iesiti din circulatie...discutam despre marunti si bancnote

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
da am inteles, dar asa..ca si chestie generala. Euro ar putea sa-mi accepte de exemplu? daca platesc in euro-centi. sau in romania sunt obligat sa platesc NUMAI cu bani romanesti

#8
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View PostTalkabout, on 8th October 2011, 17:32, said:

da am inteles, dar asa..ca si chestie generala. Euro ar putea sa-mi accepte de exemplu? daca platesc in euro-centi. sau in romania sunt obligat sa platesc NUMAI cu bani romanesti
numai cu bani romanesti

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In orice tara se foloseste moneda nationala. In cazul nostru, Leul.

#10
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Orice bani in moneda nationala. Euro nu e moneda nationala. De fapt, nu poti sa cumperi nimic in Romania cu Euro. Tot trebuie sa schimbi in lei.

Edited by A_L_E_X, 08 October 2011 - 16:38.


#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
bun, mersi :) deci platile se fac cu denominatii intre 1 ban si 500 RON (bancnota). or sa vada ei comerciantii de-acu de la mine.. multe monezi de 1 ban! ma duc la BNR zilnic si schimb in de-un ban o gramada.. sa am cu kilele..sa se sature de numarat!

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu cred ca este cineva obligat sa accepte o plata, mai ales daca nu are sa dea rest de pilda. Oricum, inteleg sa vrei sa mai scapi de monede (cum ai strins totusi 30 monede de 1 ban nu stiu, io n-am vazut, de 6 ani de cind exista, mai mult de 10), dar sa vrei expres sa faci rost de monede de 1 ban "ca sa vada comerciantii de-acu" mi se pare deplasat.

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postabancor, on 13th October 2011, 15:47, said:

Io nu cred ca este cineva obligat sa accepte o plata, mai ales daca nu are sa dea rest de pilda. Oricum, inteleg sa vrei sa mai scapi de monede (cum ai strins totusi 30 monede de 1 ban nu stiu, io n-am vazut, de 6 ani de cind exista, mai mult de 10), dar sa vrei expres sa faci rost de monede de 1 ban "ca sa vada comerciantii de-acu" mi se pare deplasat.
tu pe ce planeta traiesti? nu stiai ca , comerciantii sunt obligati sa aiba rest sa dea la clienti? e lege pentru asa ceva!

Da, poate si altii considera ca e "deplasat", dar e corect ce fac. Comerciantul nu are voie sa-mi refuze plata, am vorbit si la OPC si mi-au spus ca e comportament inadecvat fata de clienti, si risca amenzi.
Monedele de 1 ban le-am strans de-a lungul timpului din Kaufland (aia tot timpul dau rest pana la ultimul banut .. luati exemplu de la ei, asa se da un rest corect!). Si acum mai am in jur de 100 monede de 1 ban, pe care evident le folosesc la cumparaturi (la ce altceva?)

#14
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostTalkabout, on 13th October 2011, 16:47, said:

tu pe ce planeta traiesti? nu stiai ca , comerciantii sunt obligati sa aiba rest sa dea la clienti? e lege pentru asa ceva!. Comerciantul nu are voie sa-mi refuze plata, am vorbit si la OPC si mi-au spus ca e comportament inadecvat fata de clienti, si risca amenzi.

Asa e, risca amenzi. Insa eu sa fiu judecator si sa imi vina unul cu o plangere la o asemenea amenda, i-as inlocui cu avertisment fara discutii. Asa... numai sa ii fac in ciuda unuia ca tine.

#15
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Tie ti-ar face placere sa iti dea cineva 100 Lei in monezi de 1 ban?  :confuzzled:

Normal ca este ilegal, dar totusi, 30 bani nu au valoare incat sa chinui lumea degeaba.

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View PostTalkabout, on 13th October 2011, 15:47, said:

tu pe ce planeta traiesti? nu stiai ca , comerciantii sunt obligati sa aiba rest sa dea la clienti? e lege pentru asa ceva!

Da, poate si altii considera ca e "deplasat", dar e corect ce fac. Comerciantul nu are voie sa-mi refuze plata, am vorbit si la OPC si mi-au spus ca e comportament inadecvat fata de clienti, si risca amenzi.
Monedele de 1 ban le-am strans de-a lungul timpului din Kaufland (aia tot timpul dau rest pana la ultimul banut .. luati exemplu de la ei, asa se da un rest corect!). Si acum mai am in jur de 100 monede de 1 ban, pe care evident le folosesc la cumparaturi (la ce altceva?)

E deplsata in conditiile in care cauti cu tot dinadinsul sa faci rost de monede de 1 ban ca sa platesti cu ele. Daca ai monede si vrei sa scapi de ele e altceva, eventual incearca sa scapi la Kaufland.

Despre rest - cum suna obligatia aia? Logic ca, daca iti primeste banii, e obligat sa iti dea si rest, io ma intreb daca e obligat sa iti primeasca banii in cazul in care nu are rest si te si anunta in prealabil.

Edited by abancor, 13 October 2011 - 20:05.


#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
sa nu exageram, orice magazin mai de doamne ajuta ar trebui sa aiba un numarator de monede. nu-i nicio paguba pt ei, varsa maruntii acolo si aparatul cred ca ii si sorteaza.
figuri de-astea de refuzat banii fac numai incompetenti cu mai putine clase decat trenul, care n-au idee cum se castiga banii si ii intereseaza doar sa ia salariul la sfarsit de luna.

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
O trebui, da io n-am vazut nicaieri numarator de monede, nu se asteapta nimeni sa aiba de-a face cu prea multi spalatori de parbrize printre clienti. Singura situatie in care esti nevoit sa platesti sume mari in monede ar fi cazul in care incasezi salariul numai in monede, altfel e foarte simplu sa scapi de ele pe masura ce le primesti. Nu vorbesc de suma de care e vorba in subiectul asta, 30 de monede, ca pentru asta nu trebe numarator, ci de cazuri ipotetice in care "figuri d-astea de refuzat monedele" pot fi justificate nu de un numar de clase prea mic al vinzatorului, ci de o coada de 2 - 3 clienti care n-au nicio vina ca in fata lor e un client care tine mortis sa scape in clipa aia de 287 de monede adunate in 5 luni.

Acu sa va dau si o informatie oarecum legata de subiect - la noi, nefiind prea populare monedele, nici sistemul de incasare si transport monede nu e pus la punct. De pilda, masinile alea blindate de transport valori au o masa maxima autorizata, destul de mica, avind in vedere ca sint incarcate de blindaj, masa care la noi e adaptata la specificul national de a se utiliza cu precadere bancnote (dupa cum s-au adaptat si automatele de sanvisuri sau cafele - la noi cea mai mica bancnota e de 25 eurocenti, in tarile normale e de 5 euro, adica de 20 de lei la noi). O masina din aia poa sa care destui saci cu bancnote, dar numia citiva cu monede. Daca poate duce sa zicem 500 kg de bani, si are monede de 1 ban, asta vine vreo 200 de lei. La incasare la fel, casele de marcat de la noi nu au compartimentele alea pentru monede care fac datul restului asa usor in Viena sau Paris. Oricum, obiceiurile se vor schimba probabil cu intrarea in zona euro, daca mai apucam. Se va aplica si la noi legea platilor in euro, lumea se va obisnui sa care monede prin buzunare, masinile de transport valori vor fi modificate etc.

Uitati un articol despre obligativitatea acceptarii platii: http://www.romaniali...ise-223223.html

Extrase din articol:

În România însă, nu este obligatorie nici măcar acceptarea bancnotelor, iar plătitorii trebuie să apeleze la executorul judecătoresc și în final să depună banii la CEC.

La nivelul țărilor care au adoptat deja moneda europeană, orice încasator este obligat să accepte plata cu monede până la nivelul de 50 de bucăți. Bancnotele trebuie acceptate în orice cantitate, cu excepția unor situații speciale, de exemplu când comerciantul nu are să dea rest.

Comisia Europeană recomandă vânzătorilor care nu acceptă bancnote de 200 și 500 de euro să facă public acest lucru printr-un anunț.

Foarte important. Sunt interzise taxele pentru plata cu numerar. În România sunt bănci care includ aceste taxe în strategia de dezvoltare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate