Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

plata la comercianti cu maruntis

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Mentalitate tipic romaneasca...
Anul trecut mi-am cumparat din Germania 1 paine de 1,99 si trebuia sa primesc 1 cent rest.Romanul din mine a plecat imediat iar casiera a strigats sa vin sa  iau centul.
Am prin masina vreo 100E in monede,am platit si 80 in monede fara sa-mi reproseze cineva nimic.Nemtii daca scapa 1 cent jos se apleaca dupa el si il pun in portofel,pretuiesc altfel banul muncit.

Edited by bolo, 16 October 2011 - 13:30.


#38
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006

View Postbolo, on 16th October 2011, 14:08, said:

Mentalitate tipic romaneasca...
Anul trecut mi-am cumparat din Germania 1 paine de 1,99 si trebuia sa primesc 1 cent rest.Romanul din mine a plecat imediat iar casiera a strigats sa vin sa  iau centul.
Am prin masina vreo 100E in monede,am platit si 80 in monede fara sa-mi reproseze cineva nimic.Nemtii daca scapa 1 cent jos se apleaca dupa el si il pun in portofel,pretuiesc altfel banul muncit.
Corect. mai avem mult pana sa luam exemplul celor din jur.. eu incerc pe cat posibil sa am o mentalitate asemanatoare celorlalte tari, chiar daca traiesc in Ro.
Dar @onlyone probabil a crescut mai la tara si n-a invatat sa se civilizeze.

eu i-as zice patronului ala de magazin cam asa: daca tot e pretul 1999.99, pune-i domle 2000, ce tot o-nvarti aici cu 1999.99, pune-i 2000 si gata, atata iti dau. Da daca ii pui 1999.99 de ce ti-as da 2000, ca sa castigi tu un ban? azi unu de la mine, maine 5 de la altii si tot asa, iar la sfarsitu lunii iti mai bagi niste bani in buzunar, nu? Jalnic cata hotie exista in tara asta!

View PostKoal, on 16th October 2011, 11:46, said:

Deja cei din piete nu mai au voie sa puna astfel de preturi cu 99 de bani in coada, mai ales ca unii afisau leii cu caractere mari si banutii cu caractere foarte mici:

lei 3,99

si pacaleau clientii care nu observau ce scrie dupa virgula (mai ales ca 9 de dupa virgula avea o bucla mare si o codita foarte scurta).
Si nici banuti pentru rest nu aveau :)
pe bune? :D trebuia sa vii luna trecuta prin Brasov, in piata de langa magazinul STAR, sa vezi cum vedeai la intermediari preturi de 5.90 sau 6.99 (si da, prima cifra scrisa mare si celelalte mici)

#39
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
eu am pusculita copilului...
bag in ea toate monezile mici.
s-au strans peste 60 lei (in monezi de 1,5 si 10 bani, si pusculita e abea la jumate..
cand va fi plina , voi depune banii aia in contul copilului sau voi plati factura de gaz sau curent, .....

#40
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postbolo, on 16th October 2011, 14:08, said:

Am prin masina vreo 100E in monede...
Daaa si eu am in masina vreo 600-800 dolari in monezi, nici nu mai stiu exact.
Ma gandesc sa le folosesc ca deja trage cam greu de la atata metal, da le las pana se strang 10.000 si imi cumpar ceva frumos.

#41
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postonlyone, on 16th October 2011, 13:26, said:

Daca as fi in locul patronului magazinului de unde iti cumperi tv ul de 1999.99 si imi ceri 1 ban rest, ti-as anula vanzarea si ti-as zice asa:
DU-TE ACASA BA BAIATULE CA TU NU AI NEVOIE DE TELEVIZORUL ASTA. IA DE AICI 10 BANI SI LA URMATOARELE 10 MAGAZINE PE UNDE TRECI, LASA CATE 1 BANUT DE LA MINE.

Auzi, data viitoare cand iti cumperi ceva ce costa x te rog eu sa platesti mai mult.
Ca doar pretul ala e orientativ.

Nu il obliga nimeni pe comerciant sa puna pretul de 1999.99.
Dar daca il pune, sa il respecte.
Daca nu are sa dea rest, sa puna pretul de 2000 si e totul in regula.

#42
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Dar din pacate il pun asa ca sa le iasa lor banul ala, si sa atraga clientii, care vad prima cifra 1, si pare mai mic pretul. ce ti-e si cu comerciantii astia

#43
experimental90

experimental90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.11.2012
am o acasa un saculetz de 1bani ce as putea sa cumpar cu ei? As vrea sa dau cate 10 de 1ban impreuna cu ceilalti ca sa nu se uite ala ciudat la mine.

#44
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mergi la o banca, la casierie (la o sucursala mare, ca sa aiba masina de numarat moneda :), agentiile mici, cu 2-3 angajati sigur nu au si te vor trimite la plimbare, nu sta romanul sa numere sute de monede mici)
poti sa duci acolo tone, numai sa ai
sau la bnr

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate