Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2845
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Dar ce roti ai de se descurca asa bine? Alea cu lanturi?

#2846
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da bre ..cauciucuri de dacie inalte in balon si lanturi scarita de zapada...si eu am ramas uimit de eficienta lanturilor la namol..nu s prosti aia de pun la taf uri lanturi..

#2847
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postsilesax, on 12 iunie 2017 - 11:50, said:

Nu rămâme împotmolit decăt în noroi clisos si adânc pentru că moare motorul..cât să ducă si un motor de 200cc ...
Dar evit zonele alea.un motor de vre o 13 cp m ar coafa..Posted Image
Vezi cat ajuta o cutie cu viteze reduse ?? Eu daca pun prima redusa , patineaza de intra tot in pamant , dar motorul nu se opreste niciodata . La fel si cand aveam motorul de 5.5 cp , patina , dar nu se oprea .

#2848
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si eu pot merge cu a 1 a ,si daca vreau ii pun in 3 minute o fulie motorului de se misca ca melcul.
dar la noroaie se cere ceva viteza si forta la roata ca sa treci prin ele....daca mergi ca melcu si ai forta l a roata se invarte n loc pana te suspenzi sau ti se termina benzina..:))

#2849
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@Sile , fie cum spui tu . Eu altceva am zis , dar nu stau sa ne contrazicem aici . Imediat pun ceva foto cu ce am facut la cardan .

Iaca ce am muncit eu azi . Fulie dubla pe axul ce duce la CV , ax pe margine , o bucata de cardan , si am reusit sa duc ansamblul pana la jumatatea tractorasului . Maine merg sa iau un ax cu 2 rulmenti , si poate reusesc sa duc cardanul pana la locul lui , in spate pe centru . Dupa care ma ocup sa fac freza , care de fapt e facuta , are grupul conic , 3 cutite pe parte , am de gand sa-i mai pun 2 sau 3 , ca sa depaseasca latimea tractorului . Dupa care ....cam gata , il trimit acasa .

Attached Files



#2850
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Ar trebui sa- i faci un ambreiaj separat la "priza de putere" .....sa fie independent de cuplajul cutiei de viteze, cand calci ambreiajul sa bagi in viteza sa nu decuplezi si priza.....oricum interesanta inventia ..... poate faci si un filmulet cu el in actiune

#2851
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O sa fac un video , cu ce se vede in poze , ca eri si azi nu am avut timp nici sa ma uit la tractoras . Nici maine nu am timp de el , poate sambata , sa reusesc sa termin cardanul . Am cumparat eri un ax , in 2 rulmenti , care fa fi pus in partea din spate , si capatul cardanului sudat pe ax . O sa va arat cum va fi , cand e gata .

#2852
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pun un video cu ce am facut pana acum . Cardanul , adus pana la jumatatea tractorului . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MNXQDJpt7jI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2853
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am terminat cardanul . Merge binisor , nu bate tare , tinand cont ca am sudat totul la ochi . Pun un video . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rp-4_CHra5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2854
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge bine. Unde ai adaugat era bine daca bagai o teava peste. Sudai axul, polizai sa intre teava si sudai teava. Pentru rezistenta.

#2855
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O sa-i fac probe pe aici cu freza , si mai sudam pe urma . De maine ma apuc sa fac tiranti pentru freza , si sa gandesc un sistem de ridicare . Ma gandisem la un piston pe aer , si sa pun un compresor la motor ...o fi complicat tare ??

#2856
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
I a o pompă hidraulică de mînă si un cric ,uneste cu un furtun si gata..

#2857
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O sa vad ce gasesc pe la baietii cu fiarele . Maine ii vizitez iar .

#2858
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
rulmentii aia trebuie sa-i protejezi cumva, altfel nu au viata lunga
praful+vaselina=pasta abraziva....

#2859
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Doar intreb : nu ajung camasile de le au ei ??? Mai trebuie alta protectie ??

#2860
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dă ci silicon peste cămăsi .zic si eu.

Sau punele burdufuri.zic si eu..

#2861
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Siliconul , sigur nu tine acolo , da' ceva burdufe ,............ nu e o idee rea .

#2862
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca sunt rulmenti buni tin. Masina mea are un rulmet la planetara sub masina. E complet expus pe o parte, stropeste roata  fix pe el. Anul trecut l-am schimbat. Am pus SKF si inca nu face nazuri. Nici macar nu am pus rulment auto. Am luat de la magazinul de rulmenti. Daca e capsulat cu plastic tine, nu prea intra praf la el, ala e rolul plasticului.  Pe la alea cu capsula metalica mai intra praf. La astea plasticul ala e aproape ca un simering.

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 06:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate