Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2827
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Multumesc , dar mai pierdut repede . Trebuie sa explici babeste , si cu poze , ca eu inteleg greu .

#2828
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
in primul rand, care este cerinta?
am identificat-o bine ?  (priza de putere sau altceva?)

#2829
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da . Vreau sa-i fac o priza de putere in spate ,.. Eu ii zic cardan .

#2830
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
neata!
misto tare tractorasul tau gladiatore mai ales datorita nr mare de viteze .
acu ,cea mai simpla solutie este sa faci cum ai zis tu .pui pinionul care invarte cardanul inclinat la fel ca pinionul de la grup.apoi la cardan pui o cruce cardanica si iesi cu el drept in spate.
dar trebuie sa faci socoteala bine si sa iesi in spate cu turatia care o vrei la cardan.
banuiesc ca trebuie multiplicata turatia .
ce turatie vrei la cardan???
intereseazate ce turatie le trebuie frezelor la cardanul lor si sa scoti si tu la fel.
vezi ca intinzatorul de lant din fata o sa iti toceasca lantul.nu era mai bine sa pui o rola intinzatoare de la auto cu un arc? se invartea si nu tocea lantul..zic si eu.
in rest fa cum zici tu.
solutia cealanta ar fi sa aduci de la cealanta iesire care se invarte prea repede un ax pina in spate dar este mai complicata .
asa ca fa cum ai zis tu.

#2831
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Felicitari celor care-si construiesc tractorasul !
La un tractor normal priza de putere se invarte intr-un singur sens indiferent daca tractorul merge inainte sau inapoi.
Daca vei pune pinion pe acel cardan la tractorasul tau pentru priza de putere aceasta va merge in intr-un sens cand mergi inainte si in celalat sens cand mergi inapoi, acest lucru nu este in regula.
Cand faci acest sistem de priza de putere trebuie sa te gandesti si la posibilitatea de a putea opri rotatia prizei de putere chiar daca tractorasul merge inainte sau inapoi.
Ce faci daca ai un MET de ierbicidat legat la priza de putere si aceasta nu are o maneta sa o pui pe 0 (zero) sa nu se mai invarteasca? Acesta va fi sub presiune tot timpul daca are rotatie la cardan si pana ajungi la camp ai presiune in MET de pierzi ierbicidul.
Am uitat, turatia la priza de putere trebuie sa fie in jur de 100-200rot/minut la relanti si maxim 800 rotatii/minut in acceleratie asta pentru freza de pamant sau MET.

Edited by nico123, 06 June 2017 - 05:41.


#2832
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Să pună două fulii cu curea si întinzător.

Să pună două fulii cu curea si întinzător.

#2833
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Azi , am cumparat un ax , cu 2 rulmenti , cred ca o sa plec pe marginea de pe dreapta , zona acceleratie , cu o fulie dubla , duc axul drept , pe margine , pana in zona pedalelor . De acolo , o cruce cardanica , il indoi catre mijlocul tractorasului , catre spate , si acolo , alta cruce cardanica , cu un alt ax cu 2 rulmenti . Este unica solutie , sa se invarta cardanul si cand sta tractorul , si in caz ca vreau , pot inversa si rotatia . Am luat azi si un cardan agricol , ax , fulii , daca mai gasesc inca un ax din asta , si 2 cruci cardanice , am rezolvat . In felul asta , pot avea si turatie variabila la cardan . Pun cutia motorului pe ce viteza vreau la cardan , si din cutia tractorului reglez viteza . Am o indoiala , cred ca vor patina curelele , cand va intra freza in pamant . Posibil sa fac cu lant in loc de curele , dar curelele , ar fi mai sigure , daca e la o adica , patineaza , nu rup nimic . Voi ce spuneti ?

#2834
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Până nu încerci nu avem de unde sti dacă patinează.Încearcă.

#2835
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Te asiguri ca nu atinge cureaua pe fundul canalului de la fulie. Și sunt șanse mari sa nu patineze. Dacă ajunge pe fundul canalului ai șanse sa și patineze cureaua.

#2836
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am luat azi fulii duble , deci vor fi 2 curele .

#2837
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Același principiu.  Sa nu atingă fundul :)

#2838
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postgladiatore, on 06 iunie 2017 - 19:52, said:

Azi , am cumparat un ax , cu 2 rulmenti , cred ca o sa plec pe marginea de pe dreapta , zona acceleratie , cu o fulie dubla , duc axul drept , pe margine , pana in zona pedalelor . De acolo , o cruce cardanica , il indoi catre mijlocul tractorasului , catre spate , si acolo , alta cruce cardanica , cu un alt ax cu 2 rulmenti . Este unica solutie , sa se invarta cardanul si cand sta tractorul , si in caz ca vreau , pot inversa si rotatia . Am luat azi si un cardan agricol , ax , fulii , daca mai gasesc inca un ax din asta , si 2 cruci cardanice , am rezolvat . In felul asta , pot avea si turatie variabila la cardan . Pun cutia motorului pe ce viteza vreau la cardan , si din cutia tractorului reglez viteza . Am o indoiala , cred ca vor patina curelele , cand va intra freza in pamant . Posibil sa fac cu lant in loc de curele , dar curelele , ar fi mai sigure , daca e la o adica , patineaza , nu rup nimic . Voi ce spuneti ?

ai ales cea mai buna solutie, scula va fi foarte versatila
parerea mea

PS
inca o parere: monteaza un racord elastic la teava de esapament, altfel, daca toba e fixa pe sasiu si pe motor, se poate rupe undeva din cauza vibratiilor
cel mai rau ar fi  sa se rupa prezoanele din chiulasa....)
sau monteaza niste pufere de cauciuc la prinderea tobei pe sasiu

#2839
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ai dreptate in privinta tobei . Trebuie sa caut un racord elastic pe la dezmembrari .

#2840
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dupa ploile din ultimile zile am fost la gradina sa aduc motopompa noua care pierde ulei si trebuie dusa la garantie ...ca de ..noua si sa piarda ulei in mers!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cRn895TU5WQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2841
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Este chiar foarte util in condițiile de acolo si merge foarte bine.

#2842
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se descurca onorabil tractorasul. Mi-ai furat bucuria de a te vedea impotmolit :D

#2843
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru ca oprit filmarea, fix im mijlocul baltii :lol:
Vapor trebuia sa-ti faci, bre.

#2844
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu rămâme împotmolit decăt în noroi clisos si adânc pentru că moare motorul..cât să ducă si un motor de 200cc ...
Dar evit zonele alea.un motor de vre o 13 cp m ar coafa..:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate