Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

iPhone 4S - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3551 replies to this topic

#1945
racheta16

racheta16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2009
Nicio schimbare, e tot oprit inclusiv wi-fi,servicii de locatie,icloud am selectat setup as new iphone. E gol golut.

Edited by racheta16, 08 September 2013 - 19:34.


#1946
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
din experienta anterioara, ori e pe duca bateria, ori e un scurt pe placa de baza care "fura" curent

#1947
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Daca imi cumpar un telefon nou iphone4s la tipla si este codat in orange, am inteles ca pot sa merg dupa 1 an de zile la Orange sa il decodez si ma costa mai putin?

Din cate am inteles ei il decodeaza cu ajutorul serverelo?


Merci

#1948
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007
Daca il iei la liber il decodeaza dupa cumparare, daca il iei la abonament, cand termini abonamentul.

#1949
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Eu o sa cumpar telefonul de pe un site de telefoane din bucuresti, nu dau nume ca sa nu fac reclama..Si mi-l da codat in orange, exista posibilitatea sa merg sa il decodeze dupa un an?

Merci

#1950
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Telefonul se decodeaza ieftin la orange dupa incheierea contractului, in general 2 ani. Te costa vreo ~50 lei din ce mi-aduc aminte.
Trebuie sa verifici imeiul pe net, si vezi cand a fost activat telefonul, atunci a inceput si contractul, aduni 2 ani si aia e.
Sau bagi gevey.

#1951
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
In primul rand ai grija ce cumperi si de la cine cumperi!
In al doilea rand, daca tot cumperi de la intermediari, ai grija sa obtii documentele oficiale ale produsului (certificatul de garantie si factura fiscala) altfel cei la de la Orange nu iti vor debloca telefonul pentru ca ai tu o poveste frumoassa.
Sunt 2 variante prin care ti se poate debloca telefonul in mod oficial:
1.telefonul a fost luat cu abonament pe 1 sau 2 ani si atunci ai doua sub-variante (valabil inclusiv daca telefonul a fost luat cu prelungire de abonament)
1.a - daca nu a expirat contractul atunci te costa 430 ron
1.b - daca a expirat contractul costa 120 de lei (sper sa nu se fi modificat preturile pe care le stiam eu)
2.telefonul nu a fost achizitionat cu abonament nou sau prelungire si atunci decodarea este gratuita

Mare atentie, inca o data de la cine iei si ce iei!!! Verifica senzorii de umiditate si garantia la Orange inainte sa iei produsul. Aceasta poate fi verificata prin transmiterea imei-ului celor de la Orange.

#1952
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Deci telefonul il iau de la alin-gsm, l-am intrebat daca are iphone4s black neverlocked si mi-a zis ca are locked pe orange cu garantie de 1 an de zile.El mi-a zis ca l-a luat din stoc de la orange si daca mai astept un an de zile de la activarea telefonului o sa imi ia la decodare 150 de ron. Nu mi-a zis nimic ca ar fi fost telefonul pe abonament sau nu, telefonul este la tzipla, 00 minute.

Acum va intreb, alin-gsm asta este serios sau nu?

Merci

#1953
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu este.

#1954
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Stii ceva despre el si vrei sa ne zici si noua ?

Merci

#1955
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Pai daca te gandesti putin, mai ales la numele sau, cred ca este de ce mai "mare" incredere.Posted Image
Ideea este asa: in primul rand exista o regula pe care angajatii orange din magazine trebuie sa o respecte si anume ca toate telefoanele, mai cu seama iPhone-urile se desigileaza in fata clientului si se activeaza. Unii angajati fac si cateva teste. Exista si vanzarile directe care nu desigileaza pachetele, dar, de obicei cine il ia il ia ca sa il foloseasca sau pentru a-l face cadou - deci tot pentru folosit.
Alta regula: Orange Romania nu vinde catre "Alin-GSm" sau mai stiu eu cine telefoane noi pentru ca aia sa faca bisnita cu ele.
Apple Romania nu exista si ca atare telefonul nu poate fi cumparat de nou dintr-un Apple Store. Apple vinde in romania doar prin partenerii sai de telefonie mobila - Orange, Vodafone si Cosmote. Emag si Domo iau telefoane de la Vodafone, Altex de la Orange (Din cate stiu eu). Nu prea se poate sa ti-l dea nou (direct din fabrica) si sa mai aiba doar un an garantie, dar poate fi:
cumparat din magazin de catre un client - folosit sau nu si apoi revandut - mai are un an garantie
cumparat, folosit, accidentat/stricat/udat, reparat sau inlocuit, apoi resigilat, revandut
Sa-ti dea imei-ul pentru a te putea interesa de garantia oficiala, sunt curios ce zice atunci, eu nu cred ca ti-l va da.
Vezi tu, te expui unui risc, pentru pretul mai mic pe care ti-l ofera.
Asta nu inseamna ca telefonul trebuie sa aiba probleme si sa se strice. Se poate sa il folosesti si doi ani de acum incolo. Sau nu...

#1956
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
El zice ca este nou, cum pot sa imi dau seama ca este telefon nou?

Merci

Ma uit la apeluri vorbite? Oricum daca imi da imei-ul si il verific o sa apara October r1 2011 ceva de genul..

#1957
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007
pe site la el nu tu firma si datele ei, nu tu link catre anpc, care e obligatoriu legal.
seriosi sunt toti, pana la garantie. atunci brusc constata ca are lovituri, sau, mai simplu, ca a luat apa...

#1958
yonutz2032V3

yonutz2032V3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.09.2013
Sau il decodezi acasa facand jailbreak

#1959
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 sorin86, on 13 septembrie 2013 - 10:50, said:

Salut,

Daca imi cumpar un telefon nou iphone4s la tipla si este codat in orange, am inteles ca pot sa merg dupa 1 an de zile la Orange sa il decodez si ma costa mai putin?

Din cate am inteles ei il decodeaza cu ajutorul serverelo?


Merci

Salut,

Informatii in ceea ce priveste decodarea unui telefon achizitionat de la Orange Romania gasesti aici: http://www.orange.ro...atuita/iq/29161

O zi buna,
Orange Helper

#1960
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 yonutz2032V3, on 13 septembrie 2013 - 12:16, said:

Sau il decodezi acasa facand jailbreak

te inseli daca crezi ca jailbreak = decodare. Dar rau de tot.

#1961
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009

 sorin86, on 13 septembrie 2013 - 11:56, said:

El zice ca este nou, cum pot sa imi dau seama ca este telefon nou?

Merci

Ma uit la apeluri vorbite? Oricum daca imi da imei-ul si il verific o sa apara October r1 2011 ceva de genul..

Tu, nu poti sa iti dai seama de aceste aspecte pentru ca ele se pot reseta. Poti inspecta telefonul vizual si atunci trebuie sa fii atent la:
- carcasa metalica nu trebuie sa prezinte urme de zgarieturi - niciuna
- fata si spatele nu trebuie sa prezinte urme de amprente sau de praf si mai ales trebuie sa aiba o folie dintr-o bucata lipita de el, care acopera fata si spatele si care este unita in partea de sus
- telefonul are 2 senzori de umiditate la exterior si ambii sunt prezenti in zona mufelor (jack de casti si conectare); la mufa de casti trebuie sa te uiti pana vezi fundul ei, acolo este si senzorul si trebuie sa fie alb, nu rosu; mufa de conectare are senzorul sub ea, cum te uiti la telefon - in fine, poate nu am explicat cum trebuie, mai bine ia si un prieten cu tine.
Dupa imei, se poate verifica la un orange shop sa-ti spuna cat mai are pana se poate decoda mai ieftin.

La service-ul orange din Giulesti iti poate verifica si perioada de garantie dar sunt convins ca garantia pe care ti-o ofera este garantia magazinului propriu si NU garantia nationala sau internationala a produsului. Daca nu are nimic de ascuns sa-ti ofere 2 ani garantie. Practic, conform legislatiei din Romania, aliniata la cerintele UE, orice produs NOU achizitionat (ma refer la electronice si electrocasnice) are minim 2 ani garantie, el de ce iti ofera doar un an daca telefonul este nou???. Garantia oficiala a telefonului iPhone este acordata astfel: garantie un an asigurata de producator (apple) si al doilea an iti asigura garantie magazinul sau furnizorul de la carel-ai cumparat, dar tot in urma unui contract de service cu Apple. Stii cati au acord de service cu Apple? Pentru telefoanele cumparate de la noi din tara au 2 sau 3 (service-ul Orange, Vodafone si Germanos). Pentru celelalte produse apple precum si pentru telefoanele apple cumparate din afara tarii, exista garantia internationala care este asigurata doar de catre partenerii lor - in Bucuresti cred ca sunt 4 sau 5 ccei mai mari fiind Istyle si Noumax.

Practic, aspecte care conteaza:
- sa fie sigilata si cutia in folie de plastic - dar se poate executa de catre ei
- sa nu aiba urme de utilizare, zgarieturi, amprente, firicele de praf sub folii, daca are folii
- sa aiba garantie de preferat oferita de orange, nu de el

Asa cum spunea si slai mai sus, nici eu nu am incredere in acest tip/magazin.

#1962
racheta16

racheta16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2009
O sa merg luni cu el la un service, in mare parte cred ca e mufa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate