Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Dobanda vs. Inflatie & Comisioane!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Avand o suma de bani din mai multe terenuri, afaceri vandute si asa mai departe, o suma destul de frumoasa fiind vorba de vanzarea a 3 terenuri in Bucuresti, as intentiona sa nu ma mai ocup de investitii si asa mai departe si sa imi traiesc linistit viata. Credeti ca ar fi rentabila investitia banilor intr-un depozit bancar? Lucrurile stau in felul urmator:

- La ce banca credeti ca ar merita sa ii depun;
- Merita sa ii depun intr-un cont cu dobanda negociabila tinand cont ca sunt mult peste 50.000 de euro si oricum nu imi returneaza nimeni banii in caz de Doamne fereste?
- Ce dobanda as putea obtine pe luna maxim la negociere fiind o suma cu multe zerouri?
- Sa ii depun in lei sau valuta, daca este valuta ce valuta?
- Cat as putea obtine dobanda dupa comisione, impozitul de 16%, inflatie si asa mai departe, deci bani peste practic profit ca sa ma exprim asa?

O alta idee ar fi investitia in imobiliare si sa stau linistit din chirii credeti ca ar fi o solutie mai buna? In cat timp pot amortiza investitia intr-un apartament in Bucuresti din chirie?

#2
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
da, chiriile in Bucuresti aduc venituri bune si sigure !


daca vrei sa faci depozite, atunci fa-le la mai multe banci, nu la o singura banca toti banii.

#3
ctingeo

ctingeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 25.09.2010
Plafonul de garantare reprezintă nivelul maxim al garantării per deponent garantat și per instituție de credit, stabilit conform prevederilor legii. Începând cu 1 ianuarie 2011 acesta este de 100.000 de euro în echivalent lei.

#4
joesatri

joesatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.01.2007
- La ce banca credeti ca ar merita sa ii depun;   La o banca mare a carei banca mama nu are expuneri pe grecia, portugalia, italia, spania.

- Merita sa ii depun intr-un cont cu dobanda negociabila tinand cont ca sunt mult peste 50.000 de euro si oricum nu imi returneaza nimeni banii in caz de Doamne fereste?
dobanda negociabila o obtii probabil la toata suma, riscant daca tii intr-o singura banca. Dobanda mai mare merita riscul asta?

- Ce dobanda as putea obtine pe luna maxim la negociere fiind o suma cu multe zerouri? intra pe net si gaseste pe conso.ro formularul unde poti calcula dobanda in functie de suma, perioada, banca, etc.

- Sa ii depun in lei sau valuta, daca este valuta ce valuta?   eu as pune in LEI, e dobanda inca mai mare decat la valuta. iar preturile la noi sunt in lei.

- Cat as putea obtine dobanda dupa comisione, impozitul de 16%, inflatie si asa mai departe, deci bani peste practic profit ca sa ma exprim asa? vezi pe conso.ro dupa cum am spus


Dobanzile la Lei sunt inca mai mari decat cele in valuta. Si eu recomand depozite pe 3 luni repetitive la mai multe banci.

#5
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Am vazut cam cum stau lucrurile in mare parte, dar nici pe conso.ro nu am gasit un raspuns. Dobanda la lei acopera inflatia, impozitele si comisioanele impuse de stat si banca?

#6
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Subiect inchis! Multumesc mult pentru informatii si ma scuzati pentru deranj, pe 18 octombrie va incepe o investitie pe sectorul agricol din Bulgaria ca sa scap de birocratia din Romania fiindca mi-ar fi imposibil aici, spagile sunt egale cu investitia!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate