Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Plita inductie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#163
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai toate vasele de bucatarie capabile sa functioneza pe acea plita ?, Daca nu , cumperi si vase noi.....

#164
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - plitele cu inductie sunt pretntioase, astfel ca doar anumite vase de gatit se pot folosi, datorita sistemului lor de functionare.

daca intentionezi sa folosesti si oale emailate, clasice, iti trebuie plita vitroceramica. asa ca  analizeaza problema pe toate partile inainte de a cumpara ceva. sa nu ne gasim apoi la un topic de genul "plita cu inductie, noua, nu functioneaza mereu"

#165
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Oalele emailate merg si la plite cu inductie. Important e sa aiba fundul perfect plat ca sa aiba aderenta pe plita. Problema e cu instalatia electrica daca poate duce 6600kw plus ce mai ai prin casa: becuri, frigider, masina de spalat.

Edited by Freddy12, 18 February 2017 - 21:23.


#166
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, corect, plita cu inductie functioneaza cu orice oala de care se poate lipi un magnet. adica din orice metal magnetic.

#167
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Momentan am o plita vitroceramica si vreau sa trec pe una cu inductie.
Am aproxtimativ 80% din vase pentru plite cu inductie.

Iar cu instalatia electrica nici nu stiu ce sa zic...eu zic ca daca acum rezista o sa reziste si pentru cealalalta plita.

Momentan am nevoie de niste recomandari de plite :D

Multumesc pentru raspunsurile rapide.

#168
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
1.
Din punct de vede strict al reglajului îți recomand acest sistem

http://altex.ro/plit...-de-gatit-negru

Iese din buget dar e posibil să-l găsești la alt producător.


2. Fără ramă metalică

3. Cu cât vei folosi vase mai de calitate, cu atât mai eficientă va fi (plita). Deși multe vase sunt compatibile cu inducția eficiența lor lasă mult de dorit. În special cele de aluminiu cu cuie de fier înfipte în bază. Cele mai bune mi se par cele de inox, groase, cu fundul gros din oțel. Dacă ști să reglezi plita nu se lipește mâncarea. Personal am avut 2 surprize foarte plăcute cu 2 cratițe de fontă care, teoretic, nu ar di fost compatibile.

#169
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Nu prea imi vine sa dau aproape 8 milioane in plus pentru chestia cu reglajele...acum serios, ma invat si fara.

Deci ce-am ales in primul post este ok ?

#170
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai electrica acum si nu percuteaza sigurantele, inductia nu va reusi decat sa mearga ceva mai repede consumand ceva mai putin curent.

Daca as fi in locul tau, as cauta una cu macar o zona cu forma flexibila si controlul puterii gen slide. Cred ca mi-ar mai placea sa aiba si timer.

http://www.emag.ro/p...b/pd/DXCW13BBM/
http://www.emag.ro/p...x/pd/DS27QBBBM/

ar fi exemple despre ce vreau sa zic.

#171
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
@sebulbus - Whirlpool-ul chiar imi place cum arata si este o optiune foarte buna :D mersi!

#172
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
plitele astea rezista in timp ? nu se ard tot timpul igbt-urile ?

#173
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ce ai ales este ok.
Am plita cu inductie Electrolux de aproape 9 ani si merge perfect. Vasele emailate merg fara probleme, chiar daca nu este fundul perfect (mici neuniformitati).
Nu iti face probleme cu puterea, mai rar gatesti pe toate ochiurile la putere maxima. Eu am priza dedicata pentru plita legata direct in tablou.

#174
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Cunosc  2 cazuri la care plita wirpool dă erori cam dese(puțină apă sub vas/atac de panică,cine știe)...și în consecință e cam „plină de carne„

#175
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Oalele emailate merg foarte bine. Cu cât mai groase cu atât mai bine. Atâta vreme cât fundul vasului este plat e ok. Oricum plita îți specifica dacă vasul e ok sau nu. La mine afișează pe display

#176
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu cand m-am mutat de la bloc (aragaz) la casa (inductie) am pastrat undeva 2/3 - 3/4 din vase. Deci chestia aia cu "vasele speciale" o spun cei care au auzit si ei ceva dar nu cunosc exact problema. Daca, am o problema ... inca n-am rezovat problema vasului din tuci pt mamaliga :) Ca ala chiar nu merge pe inductie. Eu folosesc o oala normala, dar se prinde si se arde. Voi ce folositi ?

#177
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Poti incerca asa ceva: https://s5emagst.aka...50x450_9vso.jpg

#178
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Grijă cu adaptoarele astea, la mai toate se specifica ca le folosești pe riscul tau.
Folosește o oală cu fund triplu dar care funcționează și pe inducție. În plus mergi pe puterea minimă posibilă.

#179
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Am asa ceva si nu e ok. Se incinge f tare si intra plita intr-un fel de protectie. Se opreste

#180
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
http://www.ikea.com/...ducts/90232840/
sau asemanator din fonta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate