Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cum poti produce legume si iarna, fara curent, gaz sau alte cheltuieli de acest gen

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdinpoplaca, on 6th February 2012, 08:36, said:

Da, orice discutie inteligenta trebuie boicotata si oprita cu orice pret.

Matale ai o obsesie ca toata lumea vrea sa te boicoteze... Sa stii ca pe unii chiar ii doare la basca.

#74
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdinpoplaca, on 15th February 2012, 04:23, said:

Am gasit pe net niste simulatoare care arata traiectoria soarelui pe cer in functie de luna din an. Se pot face download pe computer. Sunt o gramada.

Asta e un exemplu, iar aici sunt restul.

Si in Google Earth se poate vedea cam cum pica razele solare in functie de fiecare luna.

#75
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Posthoria66, on 15th February 2012, 12:51, said:

Matale ai o obsesie ca toata lumea vrea sa te boicoteze... Sa stii ca pe unii chiar ii doare la basca.
Domnu moderator, daca-i doare in basca, atunci sa asculte manele .si sa se uite la meciuri sau la ce vor ei. Unii oameni chiar sunt interesati sa discure si sa invete ceva, si nu intra aici pe forum doar de plictiseala.

@tavktm. Multzumesc de info.

Edited by dinpoplaca, 15 February 2012 - 16:05.


#76
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 15th February 2012, 16:04, said:

Domnu moderator, daca-i doare in basca, atunci sa asculte manele .si sa se uite la meciuri sau la ce vor ei. Unii oameni chiar sunt interesati sa discure si sa invete ceva, si nu intra aici pe forum doar de plictiseala.

@tavktm. Multzumesc de info.


Mie iarna asta mi-a pus ceva semne de intrebare. Am ajuns la concluzia ca singura solutie viabila este sa maresti perioada de productie. Ar trebui ca maximul de randament sa fie pentru solstitii si ar fi de ajuns. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi patit rosiile in solar daca le-as fi avut acum in luna asta cand au fost -25 de grade afara. As fi curios cum au trecut cei din Buzau peste iarna.

#77
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcipri1981, on 21st February 2012, 15:20, said:

As fi curios cum au trecut cei din Buzau peste iarna.

I-as fi crezut daca ar fi construit o sera in stilul caselor pasive, insa la capitolul asta chinezii sunt departe de performanta ...  :rolleyes:

#78
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View PostAMDG, on 18th April 2012, 13:29, said:

I-as fi crezut daca ar fi construit o sera in stilul caselor pasive, insa la capitolul asta chinezii sunt departe de performanta ...  :rolleyes:
Si totusi... e cea mai tare si mai eficienta metoda de-a face un solar.

#79
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdinpoplaca, on 18th April 2012, 18:29, said:

Si totusi... e cea mai tare si mai eficienta metoda de-a face un solar.

Ar trebui sa vad gropi in loc de sere :)

#80
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Pai nu chiar gropi, dar daca sapi 1 meru in pamant esti sub nivelul de inghet si pamantul la nivelul asta e cam la 13 grade, + ca ziua energia soarelui e stocata in pamant.
Serios, cand o sa am posibilitati o sa si fac o chestie de-asta.
In romania, cel putin salata si ceapa ar trebuii sa poata fi crescuta toata iarna.

Edited by dinpoplaca, 18 April 2012 - 17:42.


#81
puslengheadd

puslengheadd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2012

View Postandu2008, on 16th September 2011, 20:11, said:

si ii crezi ?
daca este sub pamint , cum asiguri lumina pentru fotosinteza ? ( sau au si aici o specie de rosii/couperci ?)

ca sa ii credem, hai sa asteptam macar un sezon rece de la noi si sa urmarim efectele si rezultatele.
eu sunt de parere ca prea ne ambalam sa luam ca exceptional ceea ce ne spun altii ( care poate dau rezultate la ei ) dar in clima si conditiile noastre sa dea chix.

( ca fapt divers cunosc multe sere aduse din vestul europei , cu tot cu echipamente, seminte etc  si care aici necesita de la consolidarea structurilor datorita seismicitatii zonei si pina la suplimentarea incalzirii datorita climatului )

sa spunem ca sunt mai retrograd, dar ultimii ani m-au invatat sa nu ma mai entuziasmez pentru orice gogorita prezentata la tv.
as prefera rosiile din soiuri create la fundulea sau in alta parte , dar pt climatul nostru , cu gustul lor natural ( sunt nostalgic , dar am in gradina proprie asa ceva ) , decit cele fara gust dar perfecte estetic.
reclama asta de tv parca imi aduce aminte de povestea cu gaina babei si gaina mosului ( care o mai stiti , cea cu margica .... )


Super economica .

#82
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
mult respect celor ce pun un pic de suflet  in a-si expune punctul de vedere. am sa pun urmatoarea problema. daca pentru o cultura de tomate temperatura in sol ar trebui sa fie de minim 10 grade  ,iar in luna ianuarie  in sol avem o costanta de 0-4 grade (masurata) iar temperatura exterioara pt 2-4 saptamini in ianuarie -februarie  ajunge la-25 de grade  in aceasta situatie  data nu este mai usor sa gestionezi microclimatul unei sere la suprafata  pentru acel interval friguros mai sus mentionat unde cantitatea de lumina implicit efectul de sera inregistreaza valori mult mai mari in comparatie cu acel spatiu de cultura "ingropat" de care se tot vorbeste . in acesta din urma situatie as acuza consumul foarte mare de  energie pentru a ridica temperatura la nivelul substratului pe toata perioda iernii -avand in vedere constanta din sol-plus o radiatie mult mai prost valorificata, Ei bine eu unul am demarat un proiect micut 1,5ari de sera inceput acum 2 luni. in acest proiect doresc sa obtin productie in plina iarna   tinand cont de toti parametri  pentru o maxima eficienta data semanarii1 octombrie. data plantarii aproximativ 25 noiembrie.incalzire pasiva  biocombustibil a doua sursa alternativa electric. lumina artificiala  150 fire rosii magnus 100 fire castaveti , substrat suspendat(incalzit). .locatie comuna Lunca, Botosani . . Urmeaza postari cu foto in zilele urmatoare

#83
allexy75

allexy75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2011

View Postdinpoplaca, on 15 februarie 2012 - 04:23, said:

Am gasit pe net niste simulatoare care arata traiectoria soarelui pe cer in functie de luna din an. Se pot face download pe computer. Sunt o gramada.

Asta e un exemplu, iar aici sunt restul.

superrrrrrrrr

#84
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
La multi ani 2013

Pt a nu deschide o alta discutie referitoare la producerea rasadurilor pt productie/consum propriu pun aici o intrebare referitor la iluminatul acestora pt a impiedica cresterea [catre ]lumina.
Anul 2012 am pus rasaduri(cca 200 fire)tomate (precos) si cateva zeci de fire de telina,ardei....s.a.Pt ca au fost puse la fereastra acestea au crescut destul de inalte si catre lumina.
As dori sa elimin acest lucru si sa folosesc o sursa iluminat artificial,insa nu stiu ce anume sa folosesc;eu inclin catre un tub fluorescent de 60W philips (1,2m lungime).
Ceva idei,pareri?

#85
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Am zis mai multe despre un sistem etajat cu lampi de neon aici.

#86
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Revin aici cu o intrebare referitoare la acoperirea solarelor.Se poate folosi folie cu bule(pt ambalaj)sub folia normala pt acoperirea solarelor pt a inainta cat mai mult in anotimpul rece?Care ar fi eventual dezavantajele?Am gradina (si solarul) pe o panta orientata catre sud.Credeti ca investitia ar putea duce la o crestere a temperaturii in sezonul rece(nu neaparat iarna)?

#87
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View Postgcom61, on 10 ianuarie 2013 - 11:56, said:

Revin aici cu o intrebare referitoare la acoperirea solarelor.Se poate folosi folie cu bule(pt ambalaj)sub folia normala pt acoperirea solarelor pt a inainta cat mai mult in anotimpul rece?Care ar fi eventual dezavantajele?Am gradina (si solarul) pe o panta orientata catre sud.Credeti ca investitia ar putea duce la o crestere a temperaturii in sezonul rece(nu neaparat iarna)?

Nu, e o folie subtire, nu rezista nici la prima ploaie d-apai la zapada sau vant

#88
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postgcom61, on 10 ianuarie 2013 - 11:56, said:

Revin aici cu o intrebare referitoare la acoperirea solarelor.Se poate folosi folie cu bule(pt ambalaj)sub folia normala pt acoperirea solarelor pt a inainta cat mai mult in anotimpul rece?Care ar fi eventual dezavantajele?Am gradina (si solarul) pe o panta orientata catre sud.Credeti ca investitia ar putea duce la o crestere a temperaturii in sezonul rece(nu neaparat iarna)?

Aceasta  solutie se aplica si in Olanda la serele acoperite cu sticla. Pe fatadele laterale ,cine nu are bani de sisteme automate de salvarea energie pe fatade i apeleaza La folia cu bule sau mai simplu pun folie de minim 200 micron.. Prin acest procedeu se reduc pierderile de caldura.
In cazul tau poti sa captusesti fara probleme solarul. Ce cultura ai?  
Daca iti este greu sa fixezi FCB (folia cu bule)  de acoperis, atunci trage niste sârme pe lungime si prinzi folia cu clipsuri  pe sectoare . Seara o tragi ( inchizi) si dimineata cum rasare soarele, progresiv o strângi. Atentie , sa nu o lasi si ziua pentru ca e stiut ca ca in serele acoperite cu folie umiditatea relativa este foarte ridicata. Daca ai sistem de incalzire , poti sa faci o corectie. Sa nu uiti si de concentratia de CO2. Poti sa folosesti un generator de CO2 cu ardere completa si ai si caldura. :)
Succes!

#89
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postmacaz2006, on 06 februarie 2013 - 20:56, said:


Nu, e o folie subtire, nu rezista nici la prima ploaie d-apai la zapada sau vant

"Se poate folosi folie cu bule(pt ambalaj)sub folia normala"
Am precizat in ce conditii.
@agrocon...nu as putea sa acopar solarul mai intai cu folie cu bule(bulele in sus) si peste aceasta cu folia normala?S-ar reduce aportul de lumina?!Se merita investitia?

#90
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postgcom61, on 07 februarie 2013 - 14:10, said:


"Se poate folosi folie cu bule(pt ambalaj)sub folia normala"
Am precizat in ce conditii.
@agrocon...nu as putea sa acopar solarul mai intai cu folie cu bule(bulele in sus) si peste aceasta cu folia normala?S-ar reduce aportul de lumina?!Se merita investitia?

o sa ai probleme cu umiditatea din sera Ai incalzire?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate