Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Interzis de catre Apple :))

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Eram ironic. Eu am cumparat cablul cu 4,57$ :P

#20
c21h30o2

c21h30o2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.03.2012

View PostNemesis-, on 27th March 2012, 18:21, said:

intradevar, cine isi permite produse apple, are bani. dar totodata este si incredibil de prost  :w00t:

un om destept, si modest dpdv financiar isi alege produsul cel mai eficient pret/calitate. Un om destept si cu bani isi alege produsul cel mai performant.
cum produsele apple intra in categoria scumpe si ...nu foarte performante, raman doar prostalaii sa le cumpere :D

sau nah, cei ce sunt manipulati foarte usor de producator :)

nu tre sa pui : "..." , poti sa spui ca sunt proaste ca noi stiim ca asa este. si cei care cumpara stiu asta. doar ca nu pot sa treaca peste statutul de fitze si accepta critica.

era unu pe site pe aici care i am citit povestea....si a luat apple de peste 100 mil lei vechi si i s au ars toate de la o pana de curent.

#21
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ce ciobani suntem. N-am pus mana in viata noastra pe un mac, dar ne dam cu parerea. "Stim noi ca sunt proaste ... "
De asta suntem unde suntem ... vai de capul nostru.

#22
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Dante Sparda multumesc pentru raspunsurile tale , dar stiam solutiile. Problema este ca eu am avut nevoie sa accesez 4 TB azi nu sa cumpar programe.
Portul ala este precum nanosimul de la apple , poate ca este viitorul, dar userii obisnuiti au nevoie azi si nu multi au nevoie de viteza hdd-urilor lacie sau wd. Personal prefer 8 TB pe usb.3.0 versus 2-4 TB pe thunderboldt.

Tom Tom, cred ca stiu mai bine cu ce se mananca apple si os-ul lor, iar eu am pus varful de gama de la fiecare firma, care ofera mai mult decat apple, pana si laptop-urile mainstream ofera acelasi lucru,  mai putin finisajul , greutatea.

Mie personal nu-mi place aluminiu din macbook, pare un plastic stralucitor, metalul meu preferat este magneziu combinat cu tungsten. Adevarul ca apple vinde un produs cu un os care o sa ajunga ca IOS in curand, in care userii folosesc bootcamp pentru windows, pretul fiind urias de parca componentele ar fi din rodiu, iar ecosistemul apple o psihologie ieftina pentru a crede fraierul ca este mai deosebit fata de altii.

Informatiile mele de ultima ora spun ca Led Zepellin, Metallica, Iron Maiden, Quenn, Pantera, Venom, fata de Voltaj si Iris NU au folosit produse apple. Se pare ca Beatles si Elvis au folosit produse apple in concerte.

Edited by ad-bloc, 29 March 2012 - 22:14.


#23
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Postad-bloc, on 29th March 2012, 22:54, said:

Dante Sparda multumesc pentru raspunsurile tale , dar stiam solutiile. Problema este ca eu am avut nevoie sa accesez 4 TB azi nu sa cumpar programe.
Portul ala este precum nanosimul de la apple , poate ca este viitorul, dar userii obisnuiti au nevoie azi si nu multi au nevoie de viteza hdd-urilor lacie sau wd. Personal prefer 8 TB pe usb.3.0 versus 2-4 TB pe thunderboldt.

Tom Tom, cred ca stiu mai bine cu ce se mananca apple si os-ul lor, iar eu am pus varful de gama de la fiecare firma, care ofera mai mult decat apple, pana si laptop-urile mainstream ofera acelasi lucru,  mai putin finisajul , greutatea.

Mie personal nu-mi place aluminiu din macbook, pare un plastic stralucitor, metalul meu preferat este magneziu combinat cu tungsten. Adevarul ca apple vinde un produs cu un os care o sa ajunga ca IOS in curand, in care userii folosesc bootcamp pentru windows, pretul fiind urias de parca componentele ar fi din rodiu, iar ecosistemul apple o psihologie ieftina pentru a crede fraierul ca este mai deosebit fata de altii.

Informatiile mele de ultima ora spun ca Led Zepellin, Metallica, Iron Maiden, Quenn, Pantera, Venom, fata de Voltaj si Iris NU au folosit produse apple. Se pare ca Beatles si Elvis au folosit produse apple in concerte.

Ok. Eu am pus entry-level-ul la fiecare.
IMB-ul are aceiasi confirguratie ca macbook-ul si costa cu 1400ron mai mult (exceptie, repet, facand ssd-ul care de 1400ron se poate cumpara fara probleme).
Asus-ul este o copie proasta a air-ului, mai ieftina cu 200ron. Nici macar n-au fost in stare sa-l aduca la 25% din pret, ca sa fie totusi o afacere.
Sincer, numai din considerentul asta nu l-as cumpara. Sa ma cobor in asa hal incat sa copiez cu nesimtire un design numai ca sa-mi vand produsul. Care este diferenta dintre asus si restul chinezariilor care copiaza air-ul?

Comparatiile cu laptop-urile de 1000-2000 de ron nu-si au rostul.

Faptul ca tie nu-ti place de Apple, nu inseamna ca produsele lor sunt proaste, sau ca cei care le cumpara sunt idioti, cum sustineau niste isteti mai sus.
Este o chestiune de gusturi.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Care este diferenta dintre asus si restul chinezariilor care copiaza air-ul?
Ca ASUS fabrica si Air-ul ptr Apple ? :D

#25
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
De fapt e vorba de Pegatron, si nu, nu-i acelasi lucru ...
Avand in vedere dimensiunile companiei ar trebui sa le fie putin rusine :)

Interesant faptul ca asustek, printr-o subsidiara, renunta la fabricarea propriilor produse in favoarea celor de la apple :)
Ce concluzie tragem? Ca air-ul se vinde mai bine ca zenbook-ul :)

....
Pegatron to give up Asustek ultrabook orders, says paper
Commercial Times, February 13; Steve Shen, DIGITIMES [Monday 13 February 2012]
Pegatron Technology will give up OEM ultrabook orders from Asustek Computer due to pressure from Apple, according to a Chinese-language Commercial Times report.

Apple reportedly was unhappy about Pegatron's production of Asustek's Zenbook models, which are similar to its MacBook Air, especially in its outer design, and therefore, demand Pegatron make a choice, claimed the paper, which added that Pegatron began to assemble iPhones for Apple in 2011 and is eager to solicit orders for next-generation iPads from the vendor.

Pegatron's current production of Zenbooks will stop by the end of March at the earliest, and Asustek will be forced to outsource the Zenbooks either to Compal Electronics or Wistron, added the paper.
.......

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce concluzie tragem? Ca air-ul se vinde mai bine ca zenbook-ul
Nu neaparat. Ci ca profitul este mai mare.

#27
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ca profitul sa fie mai mare si volumul trebuie sa fie mai mare. Cred ca e destul de evident.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostNemesis-, on 27th March 2012, 21:45, said:

tocmai asta si ziceam, ca aia care isi permit asa ceva sunt cam prostuti daca isi cumpara hardware apple atunci cand exista alternative ce se incadreaza in acelasi pret, dar mult mai performante de la alte marci.
Detin si utilizez 3 produse Apple, pentru care, nu am gasit o alternativa mai buna ca raport calitate/pret, in piata:

- Ipad2 - de departe cea mai buna tableta la ora actuala (nu m-a interesat performanta de varf, ci in special autonomia fantastica si greutatea mica, pentru o tableta cu spate metalic)
- Ipod shuffle- tine bateria de uiti ca mai trebuie si incarcat, suna fantastic de bine si este foarte light.
- Ipod nano 6'th generation, (ma rog...asta ar fi sa zicem concurat mai bine de ceasurile cu android), pentru facilitatile foarte bune pe care ti le ofera cand faci sport, fiind si compact in acelasi timp.


In rest, sper doar ca te-ai referit strict la calculatoare/laptopuri :).... Nu ca m-ar deranja sa ma faci prost, n-ar fi prima data.....da' sa ai si tu dreptate o data :lol:

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ca profitul sa fie mai mare si volumul trebuie sa fie mai mare. Cred ca e destul de evident.
Nu neaparat. E suficient sa fie adaosul comercial astronomic :D

#30
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Mda. O dam in diverse, ca de obicei ... De fapt, iar ne consideram cunoscatorii absoluti. Cei de la Apple evident sunt niste idioti. Se lasa prostiti de adaosurile astronomice a lui Pegatron, de asta isi si permit sa-i ameninte cu rezilierea contractului.
Nu mai conteaza oricum. Fiecare cu parerile lui.

Edited by tomtom, 30 March 2012 - 18:02.


#31
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
OOOOAAAAAAa ce misto. S-a inventat primul parfurm cu duhoarea pe care o simti atunci cand deschizi cutia in care se afla un MacBookPro
http://www.smh.com.a...0420-1xatd.html

Quote

"A distinctive scent can be observed when unwrapping a newly purchased Apple product from its packaging," according to Air Aroma's blog post.  "Apple fans will certainly recognise this smell."
Poi e tare asta, chiar m-am hotarat sa imi iau licenta de MacOs Lion si sa il pun pe Vechitura de laptop pe care o am, acu ca o sa pot cumpara si parfum, dau bine pe la LCD, Baterie si o sa am pe langa OS-ul Vremurilor si mirosul de care se bucura doare elitele.  Am facut rost si de un sticker de ala cu maru si am de gand sa dau niste gauri in plasticul de la lcd si sa bag un led alb acolo. In curand o sa am un home brew PcBookPro cu miros de MBP. Yupi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate