Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

singapore

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, la Ibis de obicei n-ai surprize, sunt oarecum constanti peste tot asa ca ma uitasem si eu la hotelul respectiv. Totusi e 250 euro/2 nopti in perioada in care vreau eu, deci nu-i tocmai ieftin. :D

#20
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Da, eu am stat 3 nopti cu 72 eur/dubla cu MD ( chiar bun - bufet ) si o noapte fara MD pe la 75 EUr/dubla ( inainte de anul nou chinezesc ), asa incat nu este un pret constant. Am fost multumit.
Oricum, Singapore nu este prea ieftin la cazare, am cautat mult. Asia nu mai este ce o fi fost odata, poate doar Vietnam, Cambogia, Laos, etc. In Bangkok mi s-a parut insa ok. In KL vad ca este mai scumput decat in BK.

#21
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
M-am resemnat, o sa stau doar 2 nopti la pret dublu :D. Si-asa in Singapore mai am sanse sa ajung cu munca, stau mai mult pe insule :). La cum am avioanele programate inseamna ceva mai mult de 3 zile, 1 la zoo clar si celelalte doua mi-or ajunge sa ma plimb prin zona cu folos.

#22
piti2777

piti2777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.07.2007

View Postbenji81, on 13 septembrie 2011 - 14:55, said:

intr-adevar, piscina este doar ptr clienti. noi nu am fost clienti(aveam niste prieteni cazati si am luat cardul lor de la camera) - am facut o baie pe la 10 seara si fost extrem de spectaculos -una dintre cele mai misto experiente ever... Merita cazarea acolo doar ptr piscina Posted Image (am vazut ca la oferta poti gasi camera si la 170euro pe noapte - camera nu este cine stie ce insa view-ul este tare).

o poza - nu prea se vede bine dar in noaptea aceea erau fulgere la orizont spre Malaysia + laserele care vad ca au iesit in poza de la cazino.....amazing

as vrea sa te intreb noi suntem 4 baieti , vrem sa stam o noapte la marina bay, crezi ca daca am lua o camera tripla, ne-am descurca asa romaneste , sa ajungem la piscina toti 4 , adica sa urcam trei si apoi sa coboram unul cu doua carduri dupa al patrulea ? Nu ma intereseaza problema cu somnul , ca ne descurcam , oricum nu ma interesa prea mult, doar piscina . Mersii mult ( anticipat) pentru raspuns

#23
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postpiti2777, on 18 februarie 2013 - 21:35, said:

as vrea sa te intreb noi suntem 4 baieti , vrem sa stam o noapte la marina bay, crezi ca daca am lua o camera tripla, ne-am descurca asa romaneste , sa ajungem la piscina toti 4 , adica sa urcam trei si apoi sa coboram unul cu doua carduri dupa al patrulea ? Nu ma intereseaza problema cu somnul , ca ne descurcam , oricum nu ma interesa prea mult, doar piscina . Mersii mult ( anticipat) pentru raspuns

In general se controleaza cardul de camera ptr accesul la piscina - nu vad ce probleme ati avea atata timp cat stati in hotel - din ce am vazut nu prea sunt camere triple ( poate un extra bed ? ) - bottom line - piscina merita.......

#24
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Buna Ziua

Ma tenteaza un concediu in Singapore sau Bali in luna septembrie 2013. La inceput de septembrie. Daca in ceea ce priveste clima m-am lamurit pentru acea perioada. Nu m-am lamurit deloc in ceea ce priveste cazarea in Singaore pentru 14 nopti la un hotel de 4-5 stele ( Am vrea sa nu depaseasca 2500 - 2600 euro cu demipensiune ) pentru 14 nopti.si bineinteles sa fie zona centrala. Dar acum... in afara de China town, Litle India, Zona centrala, Zoo, Gradina Botanica, Sentosa, Marina Bay, Orchid Bulevard, ce mai e de vizitat ? si mai important care e zona pt plaja si cum se ajunge din oras acolo. Trebuie sa existe un metrou, sau ceva mijloace de transport in comun. De asemenea ma intereseaza ca acele plaje sa nu fie f aproape de porturi mari pt ca in majoritatea acestor cazuri apele sunt poluate, mai ales in zonele unde curata navele.Merita Singapore sau mult mai ok este Bali ? De asemenea in Bali ce poti face in afara de cateva plimbari pe la ceva temple Hinduse si cateva trasee prin jungla ? De asemenea cat de periculoasa este Bali din punct de vedere al serpilor veninosi. Am vorbit odata cu cineva cine a fost relativ aproape ( in Sumatera ) si a zis ca era frumos dar groaznic de multi serpi ( in special cobre ) Brrrr..... Nu-mi surade ideea sa vad ca pe acelasi drum cu mine se taraste si vreo cobra nervoasa... cu toate ca majoritatea serpilor chiar daca sunt veninosi fug de oameni. Dar oricum ideea nu-mi surade. La fel cu Varanii ( Dragonii de Comodo ).... Brrr......  si am vazut in diverse poze facute in parcurile din hoteluri bazine cu apa si diferite plante unde erau si cativa Dragoni !!!! Si liberi si cat de poate de vii !!!!! Chiar nu sunt periculosi ? Sunt dresati ? Nu prea imi vine sa cred ca se pot dresa. Inteleg ca pot sa fie tot felul de furnici, broaste testoase sau sopirle mici gen Geko care sunt dragute si inofensive.... dar Dragoni ???? Brrrrrrrr...... !!!!!! Asta ar fo o cauza pentru care sunt putin reticient in ceea ce priveste Bali. Cred ca in Singapore nu sunt astfel de probleme.... eu cel putin sigur ca nu vezi Dargoni vii si liberi pe strada sau in parcuri in Singapore Poate la ZOO. . Am citit undeva cum ca in Bali ar fi si niste zone unde au ceva bazine amenajate cu apa termala ( de la vulcani ) daca ajung acolo cumva m-ar interesa care sunt conditiile cat costa si bineinteles daca turistii straini au acces acolo. Nu in ultimul rand ma intereseaza daca la dus 2 ore si 15 min este timp indeajuns intre avioane ( Intre Malaysian Airlines si Air Asia ) ( asta in Singapore ). Aaa... era sa uit... am auzit ca in Singapore au si un acvariu sau oceanograf foarte frumos. Este inclus in Zoo sau se viziteaza separat si este in complet alta zona ? Nu in ultimul rand pt ceva cumparaturi, cadouri, suveniruri cat de scump este Singapore ? Si mai ales daca exista lucruri gen cadouri suveniruri cu care nu poti iesi / intra in Singapore si Bali.

#25
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cuparencuv, sfatul meu e sa citesti toate postarile din topicul de fata.
Si macar cele din 2012/2013 de aici:
http://forum.softped...singapore-bali/
http://forum.softped...aesiasingapore/

Ai multe intrebari care-ti sunt raspunse cu lux de amanunte deja acolo.

Apoi, 14 zile in Singapore e foarte mult. E un oras fain si poate ai gasi ce sa faci atata timp dar nu vad de ce ai sta atat.
Plaja nu e decat in Sentosa, e metrou special pana acolo dar Singapore nu e o destinatie de facut plaja. Sugestia mea e sa stai 3-4 zile in Singapore si apoi sa te indrepti spre Malaezia, Thailanda sau Indonezia.
Singapore e un oras destul de scump, un hotel de 4-5 stele incepe pe la 150 euro/noapte. Spre 400.
Demipensiune nu-ti trebuie, mancarea e ieftina si peste tot, e pacat si trist sa mananci la hotel. Posted Image

Totusi, daca te ingrozesc serpii, soparlele si ganganiile poate Asia nu-i o destinatie buna?

Edited by Dev, 19 April 2013 - 15:30.


#26
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Buna.

Nu ma ingrozesc soparlele si ganganiile. Nici broastele sau crocodili. Nici serpii constrictori. Dar de serpi veninosi nu mi-e tot una. Si in ceea ce priveste pe Varani toutsi... sunt ditamai sopirlele cu saliva f toxica. Nu e chiar o iguana cu care te poti juca.si care sta linistita la soare. Acum ma pun pe citit si celelalte topicuri legate de Singapore si Bali. Multumesc mult pentru sfaturi si informatii.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singurii predatori in Asia de Sud Est sunt frumusetile locale...serpi, gandaci, soparle sunt o gramada prin Bali, ca doar e insula...acum sa nu te gandesti ca mergi in jungla, dar sa te astepti la soparle si gandaci...Singapore e ok cam 5 zile...asa sa nu fiti pe fuga...in Bali iti trebuie minim 2 sapt...asta in cazul in care vrei sa descoperi cultura locala...pt plaje e mai bine in Malaezia sau Thailanda...sau aproape de Bali, pe Lomblk sau Gili.

#28
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu am văzut varani si pe poda island unde erau câteva sute de turiști pe o limba de plaja , venea fix in zona unde mâncau oamenii , îl alerga un bastinas cu bătu sa plece . Am mai văzut unul trecând strada prin langkawi într-o zona destul de populata . In Thailanda pr lângă serpi veninosi sau nu sunt si alte animale f periculoase , am văzut o persoana muscata de un mic miriapod veninos, te tavalesti efectiv de durere . Astfel de animale sunt cam peste tot in Asia , inclusiv in zone suprapopulate gen phi phi sau pattaya așa ca oriunde ai merge casca bine ochii :) nu iti va spune nimeni sa ai grija la așa ceva acolo , ei sunt obisnuiti , vad d-astea toată Ziua . 14 zile in Singapore sunt cu 10 zile prea multe  :)

#29
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Am cam citit destul de multe si despre Bali si despre Singapore si Malaesia si Thailanda sau Cambodgia. Pana la urma cred ca voi alege un tur Bali 10 zile + 5 zile Singapore. Acum vad ca unii se plang de alta problema in Bali: si anume politistii corupi si care pretind spaga in orice situate mai ales de la straini ! Chiar asa de rau este in acest sens ? In ceea ce priveste cazarea ? ce ma sfatuiti ? Mic dejun la hotel si cina in statiune la un restaurant sau demipensiune la hotel ? Am observat ca unii care au inchiriat sofer cu taxi pt excursii pe insula s-au plans ca ii ducea express la unele restaurante cu care probabil aveau ei un -Deal- si mancarea era destul de piperata la pret acolo. Dar in general m-ar interesa cum sunt preturile la restaurante pe Bali in statiuni, nu de alta dar as vrea sa imi fac deja o estimare a bugetului. ( zboruri dus intors 2 pers in total pe la 1750 euro ) asta e clar. ( zboruri insemand - Istanbul-Kuala Lumpur-Bali-Singapore-Isanbul ) - 2 persoane.

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Ai impartit zilele f. ok, daca vrei mai catinel.
Pentru Singapore 5z este ok in opinia mea, merg chiar si 4z full. Pentru Bali poti pune fara numar. Noi am stat 9n, insuficient.

Bali:

Politisti corupti - probabil ca exista, nu iese fum fara foc...exista in tari mult mai bogate, de ce nu ar fi si in Bali ??...irelevant in opinia mea, cel mult dai cativa $ spaga. Nu am experimentat.

Cazare - noua ne-a placut MD + cina la taverne in "oras". DP este in functie de preferintele voastre. Se mananca f. bine in Bali. Pret, aprox. 15-20$/seara/2pp. - fel principal + o bautura. Evident ca poti ajunge si la 100$, depinde de local si de ce comanzi. Prajituri bune. Per total, cu 50$/2pp ai acoperit pranzul si seara in cantitate/calitate foarte buna, fara fite.

Sofer cu masina inchiriata - in general este bine sa mananci la bufeturi "all you can eat", pe timpul zilei, ai ce alege ( supe, felul doi, desert, fructe proaspete, ceai, cafea ), pentru bere/vin/suc platesti extra. Cost: 8-10$/pp, pleci deabusilea. Toti soferii primesc ceva papa, daca le duc clienti, este un obicei raspandit in multe tari, nu ma deranjeaza. Repet, se mananca bine, cocurenta mare, nu prea dau "rasol".

#31
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
stie cineva daca la trecerea prin Singapore (cu o escala de 12 ore), in cazul in care se doreste vizitarea orasului pentru cateva ore, e nevoie de viza si cum se obtine? (ma refer pentru cetateni romani, bineinteles)

multumesc

Edited by asyst72, 30 September 2013 - 16:36.


#32
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu e nevoie de nici o viza.

#33
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

A fost cineva la 1-Altitude? Parerile de pe Tripadvisor sunt impartite cel putin cu privire la calitatea serviciilor, nu ca asta m-ar interesa foarte mult. Vreau sa beneficiez de o priveliste uimitoare si oscilez intre 1-Altitude si Singapore Flyer.
Bineinteles, sunt deschis si la alte sugestii.

Multumesc

#34
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
daca nu pleci mai devreme de septembrie (atunci vreau sa ajung eu in Singapore ) , am sa-ti povestesc  cum este Posted Image. Eu zic ca se merita pentru 40 $S, sa ai asemenea priveliste.

Pentru Flyer iti recomand sa cumperi pachete sau pass-uri http://www.singapore...er-city-passes/ ..e mult mai rentabil asa

Edited by mccrya, 10 February 2014 - 20:06.


#35
thebamboocea

thebamboocea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2014
Buna! Eu am gasit la o agentie un circuit de 14 zile Singapore - Bali cu 1900 euro de persoana. Cica avion, taxe, obiective turistice, cazare, mic dejun, doar taxa de viza 50 de euro mai trebuie platita și nu mai stiu ce 25 de dolari. Din ce am citit pe aici, cam toata lumea isi organizeaza singuri avion și cazare, de pe net. Ati mai fost in asemenea circuite cu agentiile de turism? Ceva experiente neplacute? Hotelul specificat acolo e de 4 și 5 *.

#36
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postthebamboocea, on 12 februarie 2014 - 09:33, said:

Buna! Eu am gasit la o agentie un circuit de 14 zile Singapore - Bali cu 1900 euro de persoana. Cica avion, taxe, obiective turistice, cazare, mic dejun, doar taxa de viza 50 de euro mai trebuie platita și nu mai stiu ce 25 de dolari. Din ce am citit pe aici, cam toata lumea isi organizeaza singuri avion și cazare, de pe net. Ati mai fost in asemenea circuite cu agentiile de turism? Ceva experiente neplacute? Hotelul specificat acolo e de 4 și 5 *.

2000 euro de pers / 4000euro de cuplu e mult - dc vrei sa nu te organizezi tu inainte platesti dar uite mai jos cam cat costa lucrurile in realitate (experienta mea cel putin):

zbor OTP - SIN - OTP - 550 Euro (nu trebuie sa te chinui mult sa prinzi pretul asta - Qatar, KLM, Turkish....
sa zicem 5 zile SIN - 7 zile Bali (probabil la agentii  iti dau si zilele de travel in totalul excursiei) - cazare 4* SIN - aprox 50 Euro / pers in dubla = 250 Euro, Bali (probabil si Ubud si plaja ) - sa zicem un 35 Euro la 4* de pers in dubla
zbor SIN - Denpasar - SIN cu Air asia sau Tiger aprox 80 Euro (cel putin cu atat l-am luat eu acum vreo 2 ani - nu mai stiu ce pretuti sunt acum)

un total OK ar fi 1125 EUro de pers - dc sunteti 2 deja dai agentiei aprox 1750 Euro (din care scazi intrarile care in Bali nu sunt mari) - mi se pare cam mult (dc sati la mai putine stele sau pensiuni poti sa bati un total de pers pe la 950 Euro fara prea mari probleme)........

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate