Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Thailanda,Malaesia,Singapore

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009
Salutare,sunt nou aici,si as vrea sa va intreb cine ma poate ajuta cu sfaturi,miam planificat vacanta singur,si am ales asa:

-10 mai-31mai 2011

11 mai-15 mai Bangkok

15 mai-20 mai-Kuala Lumpur

20 mai-23 mai-Singapore

23 mai-30mai-Bali

as vrea sa va intreb daca e oki planu,ce recomandati,sfaturi orice util.mersi mult.

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 6th April 2011, 16:21, said:

Salutare,sunt nou aici,si as vrea sa va intreb cine ma poate ajuta cu sfaturi,miam planificat vacanta singur,si am ales asa:

-10 mai-31mai 2011

11 mai-15 mai Bangkok

15 mai-20 mai-Kuala Lumpur

20 mai-23 mai-Singapore

23 mai-30mai-Bali

as vrea sa va intreb daca e oki planu,ce recomandati,sfaturi orice util.mersi mult.

Kuala cam mult, in rest ok daca vrei sa vezi marile metropole + Bali. Perioada este in timpul sezonului ploios :(

#3
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 6th April 2011, 17:49, said:

Kuala cam mult, in rest ok daca vrei sa vezi marile metropole + Bali. Perioada este in timpul sezonului ploios :(




ms mult de rsp,am deja cumparat tot,stiam ca e sezon ploios,dar asta e perioada mea de concediu si am prins preturi super bune,o sa vad daca pot schimba ceva eventual la kuala,ms mult.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 6th April 2011, 19:08, said:

ms mult de rsp,am deja cumparat tot,stiam ca e sezon ploios,dar asta e perioada mea de concediu si am prins preturi super bune,o sa vad daca pot schimba ceva eventual la kuala,ms mult.
As sta 2 zile in KL + 1 zi sa merg la Putrajaya, noua capitala a Malaeziei (este intre KL si aeroport)

Edited by Imperator, 06 April 2011 - 21:13.


#5
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 6th April 2011, 21:13, said:

As sta 2 zile in KL + 1 zi sa merg la Putrajaya, noua capitala a Malaeziei (este intre KL si aeroport)




o sa incerc sa merg pana acolo,initial am avut:bangkok-phuket-koh samui-kuala,dar am schimbat din cauza inundatilor,sper sa fie ok locurile astea,nu stiu ce sa zic de vreme....sper sa am noroc si sa nu prind poaie,ceva sfaturi pt bali?unde sa fac diving?locuri de vazut?ms mult

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 6th April 2011, 22:54, said:

o sa incerc sa merg pana acolo,initial am avut:bangkok-phuket-koh samui-kuala,dar am schimbat din cauza inundatilor,sper sa fie ok locurile astea,nu stiu ce sa zic de vreme....sper sa am noroc si sa nu prind poaie,ceva sfaturi pt bali?unde sa fac diving?locuri de vazut?ms mult
Zonele cele mai tari de diving sunt in Thailanda, in Marea Andaman.
Pentru locuri de facut diving in Bali, uite-te aici
Pentru ce poti vedea in Bali, uite-te aici

#7
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 7th April 2011, 10:02, said:

Zonele cele mai tari de diving sunt in Thailanda, in Marea Andaman.
Pentru locuri de facut diving in Bali, uite-te aici
Pentru ce poti vedea in Bali, uite-te aici
Vreau sa te Mai intreb,la fiecare tara din astea 4 pot face viza in aeroport?si odată ajuns acolo sa schimb bani in moneda fiecărei tari?si mersi mult pt rsp,mă ajuta mult.

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 7th April 2011, 17:25, said:

Vreau sa te Mai intreb,la fiecare tara din astea 4 pot face viza in aeroport?si odată ajuns acolo sa schimb bani in moneda fiecărei tari?si mersi mult pt rsp,mă ajuta mult.
Thailanda - visa on arrival la aeroport, valabila 15 zile
Malaezia - nu este nevoie de viza, poti sa stai 90 zile
Singapore - nu este nevoie de viza, poti sa stai 90 zile
Indonezia - visa on arrival la aeroport, valabila 30 zile

Despre schimbat bani, eu nu prea schimb, scot din ATM-uri, daca vrei totusi sa umbli cu cash-ul dupa tine (cu riscurile de rigoare), exista numeroase banci si case de schimb valutar in zonele turistice si evident si in aeroporturi.

#9
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 7th April 2011, 20:34, said:

Thailanda - visa on arrival la aeroport, valabila 15 zile
Malaezia - nu este nevoie de viza, poti sa stai 90 zile
Singapore - nu este nevoie de viza, poti sa stai 90 zile
Indonezia - visa on arrival la aeroport, valabila 30 zile

Despre schimbat bani, eu nu prea schimb, scot din ATM-uri, daca vrei totusi sa umbli cu cash-ul dupa tine (cu riscurile de rigoare), exista numeroase banci si case de schimb valutar in zonele turistice si evident si in aeroporturi.
Mersi mult,in Thailanda trebuie sami fac de 30 de zile viza,de la bali zbor înapoi la bangkok,pt ca zborul meu e Viena-bangkok-Viena,si între țările astea 4 am luat bilete la airasia,prețuri bune,e mult 1150 euro pt toate zborurile si hotelurile?

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 7th April 2011, 21:38, said:

Mersi mult,in Thailanda trebuie sami fac de 30 de zile viza,de la bali zbor înapoi la bangkok,pt ca zborul meu e Viena-bangkok-Viena,si între țările astea 4 am luat bilete la airasia,prețuri bune,e mult 1150 euro pt toate zborurile si hotelurile?
Pentru viza de 30 de zile, trebuie sa te duci la ambasada Thailandei din Bucuresti.
1150 euro avioane si hoteluri ? Pai nu stiu cat sunt avioanele, cat sunt hotelurile. Avioanele probabil sunt la cele mai bune preturi care le puteai gasi fiind Air Asia (apropos, azi au o promotie cu 20% pe toata zborurile)

#11
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 8th April 2011, 11:29, said:

Pentru viza de 30 de zile, trebuie sa te duci la ambasada Thailandei din Bucuresti.
1150 euro avioane si hoteluri ? Pai nu stiu cat sunt avioanele, cat sunt hotelurile. Avioanele probabil sunt la cele mai bune preturi care le puteai gasi fiind Air Asia (apropos, azi au o promotie cu 20% pe toata zborurile)



Ups....aia nu e bine,am posibilitatea sa fac de 2 ori viza?cand ajung in bangkok,si pe urma cand merg din bali inapoi in bangkok?ca eu locuesc in austria si nu am drum spre romania numa dupa holiday,iar despre avion si hotel,am asa:viena-bangkok-viena 597 euro dus intors,300 de euro hotelurile in toate 4 locatile si 260 de euro zborurile cu air asia pe parcursu vacantei,sper sa pot face cu viza asa ca daca nu am probleme,si ms inca o data pt imformatii.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 8th April 2011, 13:25, said:

Ups....aia nu e bine,am posibilitatea sa fac de 2 ori viza?cand ajung in bangkok,si pe urma cand merg din bali inapoi in bangkok?ca eu locuesc in austria si nu am drum spre romania numa dupa holiday,iar despre avion si hotel,am asa:viena-bangkok-viena 597 euro dus intors,300 de euro hotelurile in toate 4 locatile si 260 de euro zborurile cu air asia pe parcursu vacantei,sper sa pot face cu viza asa ca daca nu am probleme,si ms inca o data pt imformatii.
Nu bag mana in foc, dar s-ar putea sa poti sa intri si sa iesi de 2 ori pentru ca nu stai efectiv mai mult de 15 zile pe teritoriul Thailandei. Iti recomand sa verifici cu ambasada Thailandei din Viena daca locuiesti in Austria specificand ca informatia este pt cetatenii romani. Daca nu sunt capabili sa-ti spuna, da un telefon la ambasada Thailandei de la Bucuresti

#13
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 Imperator, on 8th April 2011, 13:37, said:

Nu bag mana in foc, dar s-ar putea sa poti sa intri si sa iesi de 2 ori pentru ca nu stai efectiv mai mult de 15 zile pe teritoriul Thailandei. Iti recomand sa verifici cu ambasada Thailandei din Viena daca locuiesti in Austria specificand ca informatia este pt cetatenii romani. Daca nu sunt capabili sa-ti spuna, da un telefon la ambasada Thailandei de la Bucuresti




nasol rau,am sunat la ambasada,si miau zis ca ar trebui sa fie ok,avand in vedere ca am bilete dus intors,dar miau zis ca sar putea sa am probleme,si asta e singuru lucru care nul vreau,in alta ordine de idei ar trebui sa ma prezint la bucuresti,cea ce practic e cam imposibil la mine,mas risca la viza on arival,dar daca apar probleme.........nasol,ms mult de imformati.

#14
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In primul rand, eu nu inteleg ce ti-au zis aia de la ambasada: ca ar trebui sa fie ok sau ca "sar" putea sa ai probleme? Ca la tine sunt ambele afirmatii in aceiasi propozitie.
In al doilea rand, nu pricep cum ti-ai cumparat toate biletele si apoi ti-a trecut prin cap ca "sar" putea sa ai nevoie de vize. E si asta o strategie.
Referitor la ambasada, daca ai rezidenta in Austria (si document care sa dovedeasca asta) ar trebui sa poti lua viza fara probleme direct de-acolo. Intreaba daca se poate sa-ti dea viza cu 2 intrari, ai documente justificative ca vei intra in tara de 2 ori, ti-ar rezolva toate problemele.
In ultima instanta, nu vad de ce ti-ar refuza acordarea VOA a doua oara, n-am vazut nici un regulament care sa interzica. In orice, caz, odata iesit din Thailanda, prima viza acordata se anuleaza, e single-entry.
In ultimul rand, cred c-ar fi util sa lipeasca cineva threadul asta cu cel deja existent...
Bafta!

Edited by alexxxxx, 08 April 2011 - 14:15.


#15
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 alexxxxx, on 8th April 2011, 14:15, said:

In primul rand, eu nu inteleg ce ti-au zis aia de la ambasada: ca ar trebui sa fie ok sau ca "sar" putea sa ai probleme? Ca la tine sunt ambele afirmatii in aceiasi propozitie.
In al doilea rand, nu pricep cum ti-ai cumparat toate biletele si apoi ti-a trecut prin cap ca "sar" putea sa ai nevoie de vize. E si asta o strategie.
Referitor la ambasada, daca ai rezidenta in Austria (si document care sa dovedeasca asta) ar trebui sa poti lua viza fara probleme direct de-acolo. Intreaba daca se poate sa-ti dea viza cu 2 intrari, ai documente justificative ca vei intra in tara de 2 ori, ti-ar rezolva toate problemele.
In ultima instanta, nu vad de ce ti-ar refuza acordarea VOA a doua oara, n-am vazut nici un regulament care sa interzica. In orice, caz, odata iesit din Thailanda, prima viza acordata se anuleaza, e single-entry.
In ultimul rand, cred c-ar fi util sa lipeasca cineva threadul asta cu cel deja existent...
Bafta!
Am sunat la ambasada din Viena,da e posibil sa fac viza in Viena pt ca am toate actele,dar eu voi fi doar 4 zile in bangkok in prima faza,si pe urma plec mai departe,doar ca tre sa mă întorc pt zborul înapoi la Viena,si cum ai zis,odată ieșit se anulează prima viza,la ambasada din România am sunat si am vb cu o doamna care mia zis ca nu trebuie sa mă prezint pt viza si sa fac voa,dar mai era o colega dea ei acolo si ea a zis ca trebuie viza de la ambasada,in final miau zis,ca sa nu am probleme ar trebui sa mă prezint la ambasada(se contraziceau una pe alta),am întrebat dacă pot sa fac de 2 ori voa in decurs de 21 de zile,miau spus ca nu știu sigur.ms mult de rsp.

#16
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007
ai dat 300 euro pt. 19 nopti de cazare????

#17
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

 danusz, on 8th April 2011, 17:51, said:

ai dat 300 euro pt. 19 nopti de cazare????
Da,dc e mult?

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 flabo, on 8th April 2011, 13:25, said:

Ups....aia nu e bine,am posibilitatea sa fac de 2 ori viza?cand ajung in bangkok,si pe urma cand merg din bali inapoi in bangkok?ca eu locuesc in austria si nu am drum spre romania numa dupa holiday,iar despre avion si hotel,am asa:viena-bangkok-viena 597 euro dus intors,300 de euro hotelurile in toate 4 locatile si 260 de euro zborurile cu air asia pe parcursu vacantei,sper sa pot face cu viza asa ca daca nu am probleme,si ms inca o data pt imformatii.
Da, costurile sunt ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate