Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Thailanda,Malaesia,Singapore

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu stiu cum e din Bucuresti, insa eu stiu ca viza turistica este de 60 de zile.

dar, daca iesi din Thailanda, atunci viza se anuleaza automat...si trebuie sa aplici pentru alta.

ai concediu 33 zile....intri prima data cu VOA...te incadrezi in cele 15 zile...apoi iesi in KL(daca, sa zicem ai obtinut viza turistica in prealabil, cu single entry, atunci viza este anulata imediat)  si stai atata timp incat perioada ramasa pentru BKK sa nu depaseasca 15 zile...astfel poti sa aplici pentru VOA....nu e nici o problema...si eu am avut anul trecut viza turistica 60 de zile..dar am iesit dupa 20...si m-am intors dupa 5...am aplicat pentru VOA, deoarece restul sederii mele in BKK era de 5 zile.

altfel s-ar pune problema in cazul tau daca restul sederii in Thailanda dupa ce te intorci din KL ar fi mai mare de 15 zile....ai putea bine mersi sa aplici pentru VOA ca ei nu te verifica la intrare cat stai(tu scrii doar pe embarkation card), dar daca depasesti perioada, o sa vada atunci cand iesi din Thailanda...cred ca e o mica amenda in cazul asta.

daca cumva, dupa intoarcerea din KL, stai mai mult de 15 zile in Thailanda, atunci nu poti aplica pentru VOA...trebuie sa ai viza cu 2 intrari.

sper ca am dreptate in explicatiile mele...daca nu, rog alti forumisti sa ma corecteze.


anul asta : intru in Thailanda pe 27 aprilie...pe 28 plec in KL...apoi Siem Reap...pe urma inapoi in Thailanda unde voi sta 16 zile...asa ca trebuie sa aplic pentru viza cu 2 intrari(sper sa nu ma insel)...daca sa zicem, as fi stat doar 15 zile in Thailanda, nu as fi putut aplica pentru VOA pentru ca intru prin Aranyaprathet, iar acolo nu se da VOA.

Edited by parabone, 25 February 2012 - 17:33.


#38
lbichis

lbichis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2012

View Postflabo, on 6th April 2011, 17:21, said:

Salutare,sunt nou aici,si as vrea sa va intreb cine ma poate ajuta cu sfaturi,miam planificat vacanta singur,si am ales asa:

-10 mai-31mai 2011

11 mai-15 mai Bangkok

15 mai-20 mai-Kuala Lumpur

20 mai-23 mai-Singapore

23 mai-30mai-Bali

as vrea sa va intreb daca e oki planu,ce recomandati,sfaturi orice util.mersi mult.


eu iti propun sa mergi in decembrie-ianuarie (ca atunci e cea mai ok vreme)
prinzi anotimpul ploios in mai!

#39
vionec

vionec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2011

View Postlbichis, on 9th May 2012, 20:26, said:

eu iti propun sa mergi in decembrie-ianuarie (ca atunci e cea mai ok vreme)
prinzi anotimpul ploios in mai!
dar in sept. cum e vremea in Singap, stii? Mersi








dar in sept. cum e vremea in Singap, stii? Mersi

#40
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postvionec, on 27th May 2012, 12:32, said:

dar in sept. cum e vremea in Singap, stii? Mersi

Uite aici detalii despre vreme si nu numai.
In septembrie ar trebui sa fie ok.

#41
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare!
De astazi pana pe 6 septembrie sunt preturi promotionale la Qatar Airways pentru Thailanda (Bangkok si Phuket), Indonezia (Bali), Singapore, Australia (Melbourne si Perth), Maldive, Seychelles, Japonia (Tokio) si Africa de Sud (Johannesburg).
Poate intereseaza pe cineva...

Spor la cumparaturi! :)

#42
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Desi initial vroiam sa mergem anul urmator in Thailanda si avansasem destul de mult in acest sens, din diverse motive planul a cazut. Insa nu este chiar atat de rau pentru ca ne-am hotarat la o plecare catre Malezia & Singapore. Dupa ce am tot citit si am tot analizat, am hotarat ca luna iunie ar fi destul de buna in ceea ce priveste vremea si sper din suflet sa nu fi gresit. Ieri am achizitionat si biletele de avion, Bucuresti-Kuala Lumpur si retur Singapore-Bucuresti cu Qatar Airwaves si zborurile interne cu Air Asia.
Planul este cam asa:
08-13 Iunie  - Kuala Lumpur
13-19 Iunie - Langkawi
19-23 Iunie - Singapore

Sper sa fi aranjat bine perioadele si sa avem timp sa vedem cam tot ce vrem, de abia de acum va incepe documentarea in detaliu in acest sens.

Le-am imptartit oare bine? Iunie este ok? Din cate am citit pt Kuala Lumpur si Singapore perioada ar fi foarte buna iar pentru Langkawi un fel de "mid season".

#43
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu prea vad ce ai putea face 6 zile in KL si 5 zile in Singapore, oricat ai vrea sa "storci" din locatiile alea. Daca tot mergi in Langkawi, as taia niste zile pe care le-as aloca pentru Penang. De-acolo e un zbor scurt sau o cursa de ferry pana in Langkawi.

#44
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu as lasa 3 zile pentru Kuala, 3-4 pentru Singapore si as merge cu ferry-ul din Langkawi 2-3 zile in Ko Lipe. :D
Doar ca va trebuie viza de Thai luata de acasa. Daca nu, Penang.

#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mi-am dat seama ca mergeti vara (initial n-am citit, m-am gandit ca mergeti acum) deci Koh Lipe cam pica. Totusi de ce ati ales Langkawi in iunie?

#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpink_gabi, on 16 noiembrie 2012 - 09:01, said:


Planul este cam asa:

08-13 Iunie  - Kuala Lumpur
Daca pui cate o zi pentru Genting Highlands, eventual Malacca / Putrajaya atunci este ok.

13-19 Iunie - Langkawi
Nu stiu cat de buna este vremea pe costa de vest in iunie, inclusiv Langkawi, cauta cu atentie informatii, sa nu fie mai ciudatica vremea. Daca vreti plaja, in iunie este indicat sa mergeti pe coasta de est, in Perhentian sau Redang, la alegerea voastra, vremea este mai buna.


19-23 Iunie - Singapore
pentru mine 3/4 zile full este ok pentru Singapore.



#47
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Im primul rand am pus mai multe zile in Kuala Lumpur si Singapore pentru a nu simti cum s-a mai intamplat in alte cazuri ca am alergat de colo colo fara sa inteleg nimic si ca nu am vazut tot ce am vrut mai ales ca nu sunt niste locuri unde ma pot gandi ca ajung usor si a doua oara tinand cont ca efortul financiar este considerabil :(. Si in al doilea rand m-am gandit si la posibilitatea de a face excursii de o zi in afara orasului.
Langawi sincer nu stiu de ce l-am ales, prin faptul ca este mai aproape si ca mi-au placut pozele. Si m-a atras si Cable Car-ul de pe aceasta insula ca sa zic asa. In privinta vremii am vazut ca nu este full season asa ca nu pot decat sa sper ca va fi ok si nu va fi un mid season ploios si ne vom putea bucura macar de cateva jumatati de zi de plaja.
Din pacate programul nu il mai prea pot schimba acum pentru ca toate zborurile sunt cumparate ci pot doar sa folosesc cat mai bine timpul alocat in fiecare locatie. Aici am mai citit, m-am mai informat dar nu am facut un program exact cu tot ce este de vazut ci doar ce stiu sigur ca mi-ar placea.
Am rezervat si cazarile pe booking, ce mi s-a parut ok pe moment dar pana in iunie exista si varianta sa mai gasesc ceva mai atractiv la acest capitol.

#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca le-ati cumparat deja, nu mai puteti schimba prea multe. S-ar putea sa fie vremea ok totusi in Langkawi avand in vedere ca sunteti oarecum la inceputul sezonului "ploios". Singura problema ar fi ca e posibil ca apa sa nu fie chiar limpede.
Pt KL eu zic sa va pregatiti din timp cu 2-3 idei de excursii pt o zi (ti-a sugerat deja meta cateva; mai erau cateva posibilitati, in functie de ce va pasioneaza: Elephant Sanctuary, Crab Island, Fraser's Hill, Kuala Selangor, Port Dickson). In principiu ati putea merge si pana in Cameron Highlands in perioada aia :lol:.

#49
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Mutlumesc tuturor pentru sfaturi.
De acum o sa incep documentarea detaliata a ceea ce vrem sa vedem. Oricum ce era important am facut, am trecut pasul psihologic al cumpararii biletelor de avion.

#50
RAULpopa

RAULpopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2013
In Tahailanda trebuie sa vizitati neaparat Wat Rong Khun (Templul Alb), este un templu budist contemporan situat în Chang Rai. Este diferit de orice alt templu din Thailanda, este de fapt o structură unică, care poate fi văzută numai în Asia.

http://ro.secondglob...truit-vreodata/

#51
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare!

Am o intrebare pentru cei care au fost in Koh Samui: aveti vreo recomandare de companii pentru excursiile de-o zi in Koh Tao si Parcul Ang Thong? De asemenea, preturile la fata locului sunt negociabile sau raman cele de pe net?

Mersi!

#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.04.2006
Nu am fost în KS, însă greu de crezut că prețurile de pe net sunt și cele de la fata locului. Din alte zone am tras concluzia ca poți să te orientezi de pe net, mergând pe prețul afișat la copii. ...cam ala e prețul la fata locului pentru adulți. Vezi ce scrie si pe TA.

Edited by metalactual, 13 February 2014 - 17:24.


#53
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmetalactual, on 13 februarie 2014 - 17:23, said:

Nu am fost în KS, însă greu de crezut că prețurile de pe net sunt și cele de la fata locului. Din alte zone am tras concluzia ca poți să te orientezi de pe net, mergând pe prețul afișat la copii. ...cam ala e prețul la fata locului pentru adulți. Vezi ce scrie si pe TA.

Mersi, asa am tras si eu concluzia, dar voiam sa ma asigur ca se aplica si la Thailanda. :)

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu, ori de cate ori am fost in Thailanda, niciodata nu am facut vreo rezervare inainte, aici ma refer la excursiile de o zi.
poate sunt unele firme cunoscute si cu marketing bun incat sa faca pe unii turisti sa rezerve cu ceva timp inainte.
dar eu sunt de parere ca cel mai bine e la fata locului, astfel poate mai negociezi un discount, daca asta ar avea un interes pentru tine.
cat despre Koh Tao sau Ang Thong.

am fost in ambele zone.am stat in Koh Tao 3 zile, iar in Ang Thong excursie de 1 zi.
daca tot mergi in Koh Tao, sa alegi firma care face oprire si pe Koh Nang Yuan, insula privata.

recomand sa iei speedboat, e putin mai scump, insa ajungi si mai repede la destinatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate