Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Thailanda,Malaesia,Singapore

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

View PostImperator, on 9th April 2011, 11:11, said:

Da, costurile sunt ok.


deci pot sa merg asa?sa intru in thailanda in prima faza sa fac voa si pe urma ies si merg mai departe,iar cand revin din bali sa fac iar?ms

#20
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postflabo, on 8th April 2011, 18:27, said:

Da,dc e mult?


nu e mult....e foarte putin....daca faci un calcul inseamna cam 15 euro/noapte.....ma intrebam unde poti sta la banii astia mai ales ca sunt atatea nopti si Singapore nu e chiar un oras ieftin....

#21
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

View Postdanusz, on 9th April 2011, 19:25, said:

nu e mult....e foarte putin....daca faci un calcul inseamna cam 15 euro/noapte.....ma intrebam unde poti sta la banii astia mai ales ca sunt atatea nopti si Singapore nu e chiar un oras ieftin....
Am luat toate hotelurile pe booking.com,nu am ales lux,am de 2 si de 3 stele,erau si mai ieftine,ai dreptate Singapore e chiar scump,dar am găsit un hotel bun.

#22
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007
Iti recomand ca din aeroportul din KL sa iei autobuzul pana in oras. 9 ringit / persoana am dat anul trecut in august. Autobuzele apartin Air Asia si nu numai. In KL te vor duce pana la KL Sentral, de-acolo de descurci usor. Taxiul costa in jur de 50 de ringit pe acelasi traseu.
In KL mi-au placut f. mult Butterfly Park si Bird Park, situate unul langa altul. Daca ai vreme, ia un taxi (nu costa mult) pana la Batu Caves sa vezi niste locuri de adorare hindu deosebite.

In Bangkok te sfatuiesc sa nu te urci in tuk tuk-uri orice-ar fi. Sansele sa te duca la un magazin de bijuterii de la care isi iau comision sau bon de benzina sunt extrem de mari (iar tu iti vei pierde timpul si nervii aiurea). Te vor stresa / agasa, tu tine-te tare. Iti recomand sa mergi sa vezi Palatul Regal si templele care il inconjoara. Anul trecut erau in renovari, insa impedimentul nu e chiar asa de mare.

Despre Singapore sunt multe de spus, sa mergi in Night Safari la Zoo, e f. interesant. Sau chiar si ziua, gradina lor zoologica e f. frumoasa. Jurong Bird Park e si el deosebit. Pentru un pic de viata cosmopolita - Orchard Road si Clark Quay (cel din urma mai ales seara, atmosfera e faina). Boat Quay daca nu ti-e mila sa mananci crabi pe care-i alegi singur dintr-un terarium... Sentosa Island si Pulau Ubin - doar daca ai timp mai mult la dispozitie.

Vacanta placuta! :)

#23
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

View Postcoralina, on 10th April 2011, 16:27, said:

Iti recomand ca din aeroportul din KL sa iei autobuzul pana in oras. 9 ringit / persoana am dat anul trecut in august. Autobuzele apartin Air Asia si nu numai. In KL te vor duce pana la KL Sentral, de-acolo de descurci usor. Taxiul costa in jur de 50 de ringit pe acelasi traseu.
In KL mi-au placut f. mult Butterfly Park si Bird Park, situate unul langa altul. Daca ai vreme, ia un taxi (nu costa mult) pana la Batu Caves sa vezi niste locuri de adorare hindu deosebite.

In Bangkok te sfatuiesc sa nu te urci in tuk tuk-uri orice-ar fi. Sansele sa te duca la un magazin de bijuterii de la care isi iau comision sau bon de benzina sunt extrem de mari (iar tu iti vei pierde timpul si nervii aiurea). Te vor stresa / agasa, tu tine-te tare. Iti recomand sa mergi sa vezi Palatul Regal si templele care il inconjoara. Anul trecut erau in renovari, insa impedimentul nu e chiar asa de mare.

Despre Singapore sunt multe de spus, sa mergi in Night Safari la Zoo, e f. interesant. Sau chiar si ziua, gradina lor zoologica e f. frumoasa. Jurong Bird Park e si el deosebit. Pentru un pic de viata cosmopolita - Orchard Road si Clark Quay (cel din urma mai ales seara, atmosfera e faina). Boat Quay daca nu ti-e mila sa mananci crabi pe care-i alegi singur dintr-un terarium... Sentosa Island si Pulau Ubin - doar daca ai timp mai mult la dispozitie.

Vacanta placuta! :)


Ms mult de info,ai fost la Universal Studios in singapore?sau oricine altcineva?se merita de vizitat?

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflabo, on 11th April 2011, 13:48, said:

Ms mult de info,ai fost la Universal Studios in singapore?sau oricine altcineva?se merita de vizitat?
Am fost la Universal Studios in Osaka, dar banuiesc ca e acelasi lucru... Daca iti plac parcurile de distractie, e fain, problema sunt cozile destul de lungi. Incearca sa eviti weekendurile

Edited by Imperator, 11 April 2011 - 14:48.


#25
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postflabo, on 11th April 2011, 14:48, said:

Ms mult de info,ai fost la Universal Studios in singapore?sau oricine altcineva?se merita de vizitat?

Sal,

Am fost acum cateva saptamani la Universal - parcul e dragut. Daca iti plac theme-park-urile merita, altfel, nu stiu ce sa zic. Eu am fost special ptr Battlestar Galactica / Cylon ride- un super coaster :) Cand iesi poti sa te mai plimbi pe Sentosa - mai sunt destule atractii pe insula (noi am facut o baie misto in mare la apus) - ne-am dat cu niste sanii super. Cum spunea si Imperator, incearca sa eviti weekend-ul. Poti sa te duci si la gradina zoologica.

Edited by benji81, 11 April 2011 - 15:18.


#26
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

View Postbenji81, on 11th April 2011, 15:16, said:

Sal,

Am fost acum cateva saptamani la Universal - parcul e dragut. Daca iti plac theme-park-urile merita, altfel, nu stiu ce sa zic. Eu am fost special ptr Battlestar Galactica / Cylon ride- un super coaster :) Cand iesi poti sa te mai plimbi pe Sentosa - mai sunt destule atractii pe insula (noi am facut o baie misto in mare la apus) - ne-am dat cu niste sanii super. Cum spunea si Imperator, incearca sa eviti weekend-ul. Poti sa te duci si la gradina zoologica.
Nasol e ca eu voi fi 3 zile in singapore,vineri,sâmbăta si duminica :-)),ms mult de info

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie unul Batu Caves mi s-a parut cel mai prost obiectiv turistic din Kuala Lumpur data fiind influenta indienilor in zona. Efectiv zona s-a transformat intr-un cartier Little India extrem de murdar, iar in pesteri la fel. Nu mi-a parut rau ca am fost pana acolo, dar mi-a parut rau ca cineva le lasa sa ajunga in paragina din cauza indienilor. Spre Batu Caves poti lua si un tren direct din KL Sentral , s-a facut o extindere de linie pana acolo , este ultima statie.

#28
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMembruAnonim, on 12th April 2011, 21:18, said:

Mie unul Batu Caves mi s-a parut cel mai prost obiectiv turistic din Kuala Lumpur data fiind influenta indienilor in zona. Efectiv zona s-a transformat intr-un cartier Little India extrem de murdar, iar in pesteri la fel. Nu mi-a parut rau ca am fost pana acolo, dar mi-a parut rau ca cineva le lasa sa ajunga in paragina din cauza indienilor. Spre Batu Caves poti lua si un tren direct din KL Sentral , s-a facut o extindere de linie pana acolo , este ultima statie.
Pai la Batu Caves este un templu hindus, deci al indienilor... Cum o fi un templu indian fara indieni ? :)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu este nicio pb ca este hindus dar cineva trebuie sa-i tina in frau pe bezmeticii aia, fac ravagii in zona aia pentru ca nu sunt controlati. Am prins si o ceremonie acolo, a fost interesanta

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Imperator are si el drepatate...cum poti sa gasesti jeg undeva, daca nu sunt jegosi pe acolo ?
Chiar vreau ca la anul sa ajung si prin KL, probabil ca voi trece si eu pe la Batu Caves, mai ma gandesc.

#31
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
imi mai puteti povesti despre Singapore? ce as putea sa vizitez (am vazut mai sus cateva idei). cate zile sa aloc? un WK e de ajuns?
vom pleca din Malaezia cu trenul/autocarul. care are traseu mai interesant? noi ne gandeam sa mergem cu unul dus, cu altul intors.. :)

la ce hotel as putea sa ma cazez (sa fie asternuturi curate si apa calda, nu ma intereseaza lux)?

ahaaaaaaaa, oare de ce nu am cautat si pe blogul lui Imperator inainte de a intreba? :)

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmegutz, on 12th June 2011, 18:27, said:

imi mai puteti povesti despre Singapore? ce as putea sa vizitez (am vazut mai sus cateva idei). cate zile sa aloc? un WK e de ajuns?
vom pleca din Malaezia cu trenul/autocarul. care are traseu mai interesant? noi ne gandeam sa mergem cu unul dus, cu altul intors.. :)

la ce hotel as putea sa ma cazez (sa fie asternuturi curate si apa calda, nu ma intereseaza lux)?

ahaaaaaaaa, oare de ce nu am cautat si pe blogul lui Imperator inainte de a intreba? :)
:)

#33
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
bun, fost in Singapore, vazut..
Thailanda is next. :)
sa purcedem spre topicul aferent

Edited by megutz, 29 June 2011 - 08:33.


#34
Travel2k

Travel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2012
Am si eu o intrebare. Intentionez sa plec in thailanda cu un bilet tur-retur de 33 de zile. Dar dupa 13 zile de sedere vreu sa ies ori in siem reap ori in kuala lumpur. Credeti ca o sa imi faca probleme la frontiera la obtinerea VOA avand in vedere durata biletului? Chiar daca imi iau biletul de avion spre kuala lumpur inca de la plecare? Am sunat in ambasada thailandei in bucuresti, prietenul meu a fost acolo dar de fiecare data ne dau alte informatii complet diferite. Are se bat cap in cap!! Va multumesc!!

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
daca vrei sa iesi din Thailanda..atunci trebuie sa aplici pentru viza cu 2 intrari, daca restul sederii la intoarcere, este peste 15 zile.

daca se incadreaza in perioada de 15 zile, nu vei avea probleme.atata timp sa nu reintri prin Aranyaprathet(punctul de frontiera la granita cambogiana, daca cumva vii disnpre Siem Reap), pentru ca acolo nu se elibereaza VOA.

Edited by parabone, 25 February 2012 - 09:33.


#36
Travel2k

Travel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2012

View Postparabone, on 25th February 2012, 09:28, said:

daca vrei sa iesi din Thailanda..atunci trebuie sa aplici pentru viza cu 2 intrari, daca restul sederii la intoarcere, este peste 15 zile.

daca se incadreaza in perioada de 15 zile, nu vei avea probleme.atata timp sa nu reintri prin Aranyaprathet(punctul de frontiera la granita cambogiana, daca cumva vii disnpre Siem Reap), pentru ca acolo nu se elibereaza VOA.

Multumesc pentru raspuns. Nu am inteles bine de ce viza vorbesti, din ambasada thailandei in Bucuresti? Perioda de sedere maxima cu viza din Bucuresti e de 30 de zile iar biletul meu dus intors are 33 de zile. Vreau sa intru cu un VOA sa stau 14 zile, apoi sa iau un avion dus intors  Kuala Lumpur - BKK 3-4 zile, poate chiar mai mult. Intrarea in thailanda o fac de fiecare data in Suvarnabhumi si ma gandeam la un alt VOA a doua oara. Problema mea e ca la intrare prima data in thailanda pt ca o sa am un bilet Bucuresti - Bangkok cu o durata a sejurului de 33 de zile si un alt bilet Bangkok - Kuala Lumpur care imi imparte sejurul in doua. Nu stiu daca m-am facut inteleseasa.

PS: Sunt incredibili cei din Ambasada Thailandei in Bucuresti - de o incoerenta rar intalnita. Eu in Thailanda am mai fost cu viza din Johannesburg si mi-a luat cam 4 ore sa ies cu viza din ambasada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate