Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

DVD BURN compatibil cu SUPERDRIVE de pe PBG4?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
ce dvd-uri folositi la ardere cu super drive-ul din mac-ul vostru?
pentru back-up folositi dvd rewriteble ? sau folositi hard-disk portable?
avand in vedere ca acum cu noul standard suportat de dvd, in sensul ca poate toata lumea sa arda dvd-uri double layer, nu prea stiu ce sa fac.... sa cumpar un harddisk extern sau sa tot adaug la dvd  
...faza este ca am patit cu cd rewritteble daca vrei sa stergi un anumit fisier nu poti trebuie sa stergi tot si sa reinregistrezi de la capat...i-mi inchipui ca asa e si cu dvd-urile...
voi ce ziceti?
e mai simplu cu un hard disk stergi cand vrei ce vrei si adaugi ce vrei cand vrei :)

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
afaik nu se poate face backup incremental (DVD multisession) deci va trebui sa arzi cite un DVD de fiecare data. iti recomand backup pe dvd-rw, mai ales ca au o calitate mai buna decit majoritatea DVD-ROM-urilor.

Un HDD extern iti vei cumpara oricum mai devreme sau mai tirziu...

#3
huk

huk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.02.2005
Cred ca intrebarea era ce marca de DVD-uri folosim? Princo. sub 10k bucata. Fac backup pentru 7 calculatoare o data la 2-3 saptamani ceea ce inseamna 8-10 DVDuri arse. Poate unul se mai buseste din cand in cand. Oricum le scriu cu verificare de fiecare data. La pretul asta nu comentez. Am deja unele vechi de 10 luni. Nici o problema.  :peacefingers:
Pe DVD-RW am incercat sa scriu dar nu mi l-a recunoscut (eram eu la inceputuri, era +, era bucata aia stricata??) si de  atunci n-am mai incercat.
Pretul mic si oarecum o tendinta obsesiv compulsiva de a nu arunca nici un backup oricat de vechi capatata dupa experienta nefericita cu vechiul laptop, m-au facut sa pun totul la pastrare, pie peste pie.

Mai fac backup si pe ipod cand ma grabesc rau (inainte de ceva experimente adanci in PB :D ). E mult mai rapid. SuperDuper!, 30 min, boot de pe ipod si apoi fac ce vreau cu el.  :death:

Recomandarea mea si dupa ce am citit si problema ta cu Creative:

"abredross" said:

iti cumperi ipod si se rezolva  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
!

#4
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
pai pana la urma oricum vroiam sa-mi cumpar...
iPod... da am zis sa mai astept un pic... poate iese unu nou :)
sa faci multe cu el, eventual cu telefon integrat ca trebuie sa schimb si telefonul :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate