Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Reclamatii nefondate si abuzive!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 tom_1133, on 20th August 2011, 14:28, said:

serios :huh: ?
atunci retractez aceasta afirmatie :P multumit acum ? poti sa dormi linistit la noapte ?

da' si tu, nu esti de-acord cu mine ca intreaga familie se comporta extraordinar de  cu familia lui  catalin_Jr ?!

Atunci fii atent aici:

Daca te prinde unu' si te bate de te omoara iar tu nu ai martori si ala are alibi, nu ai ce sa-i faci.

Asta nu e instigare ci preventie !

#20
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
@tom
- Ai postat la DEZBATERI LEGISLATIVE !
- Tu ai Instigat la acte de violenta , ai recomandat sa-l bata cu bata , si sa minta cu un alibi fals , deci ce cauti tu la DEZBATERI LEGISLATIVE ?!  

@ register
Cand te adresezi mie , nu vorbi cu gura plina ... s-ar putea sa te ineci .

Edited by Cetatean_Roman1, 20 August 2011 - 13:50.


#21
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 13:02, said:

Adevarul este undeva la mijloc din ceea ce relatezi.
Fiecare are partea lui de vina .
Spune-mi care e partea mea de vina ? Ca nu acceptam insultele lui? Ar trebui sa le acceptam cu bratele deschise? Problema cu cainele si de ce latra cred ca ati inteles ideea... e tot vina lui. Spune-mi cu ce gresesc. Poate ca nu cobor la nivelul lui, dar asta si vreau!

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 13:46, said:

@tom
- Ai postat la DEZBATERI LEGISLATIVE !
- Tu ai Instigat la acte de violenta , ai recomandat sa-l bata cu bata , si sa minta cu un alibi fals , deci ce cauti tu la DEZBATERI LEGISLATIVE ?!  

@ register
Cand te adresezi mie , nu vorbi cu gura plina ... s-ar putea sa te ineci .
Hai sa lasam cearta de pe forum, si-a dat cu parerea, mi-am spus si eu parerea mea. Ms.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 catalin_Jr, on 20th August 2011, 12:48, said:

Spune-mi care e partea mea de vina ? Ca nu acceptam insultele lui? Ar trebui sa le acceptam cu bratele deschise? Problema cu cainele si de ce latra cred ca ati inteles ideea... e tot vina lui. Spune-mi cu ce gresesc. Poate ca nu cobor la nivelul lui, dar asta si vreau!


Hai sa lasam cearta de pe forum, si-a dat cu parerea, mi-am spus si eu parerea mea. Ms.
nu stii decat sa te plangi, dar sa iei atitudine pt. bunastarea ta si-a familiei tale tie frica............
de-asta prind tiganii/rromii curaj/tupeu cand va vad pe voi ca nu vreti sa va "coborati" la nivelul lor  :rolleyes: ei stiind ca politia romana nu misca un deget sa te apere, ba din contra ! tot pe tine te gaseste vinovat  :naughty:

in cazul asta n-ai de ales, tre' sa suporti ifosele vecinului tau (destept) de-a te calca in picioare pe tine si familia ta.
Sau, daca te dau banii afara din casa, dute la un avocat foarte bun si judeca-te cu el prin tribunale ani de zile pana invata vecinul tau minimum de 7 ani de-acasa.


L.E.:

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 12:46, said:

@tom
- Ai postat la DEZBATERI LEGISLATIVE !
- Tu ai Instigat la acte de violenta , ai recomandat sa-l bata cu bata , si sa minta cu un alibi fals , deci ce cauti tu la DEZBATERI LEGISLATIVE ?!
*amicae, da' TU de ce nu vi c-o solutie LEGISLATIVA aici ? nu stii decat sa critici (recunosc, pe buna dreptate) solutiile noastre stupide !
repet si eu ce-a zis registermagister :scared:
tu, Cetatean_Roman1 , nu esti decat vecinu' lui catalin_Jr cel terorizezi pe el, familia lui si cainele lui  :lol:


*amicae=amice; limba latina

Edited by tom_1133, 20 August 2011 - 14:02.


#23
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
@catalin_Jr
Raspuns : Muzica .

Edited by Cetatean_Roman1, 20 August 2011 - 14:06.


#24
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 tom_1133, on 20th August 2011, 13:56, said:

nu stii decat sa te plangi, dar sa iei atitudine pt. bunastarea ta si-a familiei tale tie frica............
de-asta prind tiganii/rromii curaj/tupeu cand va vad pe voi ca nu vreti sa va "coborati" la nivelul lor  :rolleyes: ei stiind ca politia romana nu misca un deget sa te apere, ba din contra ! tot pe tine te gaseste vinovat  :naughty:

in cazul asta n-ai de ales, tre' sa suporti ifosele vecinului tau (destept) de-a te calca in picioare pe tine si familia ta.
Sau, daca te dau banii afara din casa, dute la un avocat foarte bun si judeca-te cu el prin tribunale ani de zile pana invata vecinul tau minimum de 7 ani de-acasa.

In care caz nu am de ales si sa suport ifosele vecinului? Ar trebui sa ma mandresc cu situatia asta? Eu am intrebat aici cam ce ar trebui sa fac in situatia asta. Atunci spune-mi tu cam ce masura ai lua ?

#25
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011

 tom_1133, on 20th August 2011, 14:56, said:

tu, Cetatean_Roman1 , nu esti decat vecinu' lui catalin_Jr cel terorizezi pe el, familia lui si cainele lui  :lol:
Demonstreaza , probeaza .

Edited by Cetatean_Roman1, 20 August 2011 - 14:11.


#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 13:05, said:

@catalin_Jr Raspuns : Muzica.
vorbesti serios ?! pai solutia ta nu e mai prejos de solutiile oferite de mine :P
ba' chiar eu l-am sfatuit sa se duca la un avocat si sa se consulte in aceasta problema cu vecinul lui, evident, needucat si nemanierat  :proud:

on: catalin_Jr, daca te vei razbuna pe atitudinea si comportamentul vecinului tau prin ascultarea muzicii la maxim cu scopul de-al deranja pe vecinul agresiv crede-ma ca nu faci decat sa pui paie pe foc ! asta si pe langa amenzile de la politia ce-o va chema vecinu deranjat de muzica ta pe care dinadins o dai la refuz !


L.E.: OFF:

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 13:11, said:

Demonstreaza , probeaza .
de ce te-ai suparat acum , colegule de forum  :console:  ?!
era o gluma :( nimic mai mult...........
dar daca vrei sa ma bati, te dau in judecata de nu te mai vezi in oglinda :P

Edited by tom_1133, 20 August 2011 - 14:18.


#27
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011

 deeaa1989, on 20th August 2011, 13:35, said:

Dar ceilalti vecini nu zic nimic? Totusi, stai de 20 ani acolo...
Intrebare logica si rationala :
Daca sta acolo de 20 de ani ce legatura are cu subiectul ?
(Sau ce , credeai ca e stapanul blocului daca sta acolo de 20 de ani ,si vecinii trebuie sa tina cu el )
- Ma tata , regula asta se aplica la puscarie : Daca esti veteran, esti sef de camera si respectat !
- Nu se aplica in libertate , in democratie ...

Edited by Cetatean_Roman1, 20 August 2011 - 14:42.


#28
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 Cetatean_Roman1, on 20th August 2011, 15:33, said:

Intrebare logica si rationala :
Daca sta acolo de 20 de ani ce legatura are cu subiectul ?
(Sau ce credeai ca e stapanul blocului daca sta acolo de 20 de ani ,si vecinii trebuie sa tina cu el )
- Ma tata , regula asta se aplica la puscarie : Daca esti veteran, esti sef de camera si respectat !
- Nu se aplica in libertate , in democratie ...
Legatura are cu subiectul, nu cred ca esti tu prea rational. Ideea era ca eu stau de 20 de ani aici si nu am mai avut probleme cu vecinii, sa vina politia la usa la mine, sa reclam pe cineva pana sa vina el aici. Si nu am zis ca eu vreau sa fiu stapan aici si sa ma respecte cu totii ca am state vechi pe aici.
Iar cu democratia, tu crezi ca e democratie din moment ce acest vecin incearca sa imi ingradeasca anumite drepturi?

Nu stiu care e mai rational din noi doi.

M-am gandit si eu la acest lucru, sa il dau in judecata, si de asta am si postat aici ca sa primesc niste sfaturi, daca se poate rezolva in acest mod aceasta problema. Pe langa ca e costisitoare aceasta manevra este si o pierdere mare de timp. Nu am mai dat in judecata pe nimeni si sincer nu prea stiu daca asta e solutia optima.

#29
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011

 catalin_Jr, on 20th August 2011, 15:48, said:

Legatura
Nu vezi ca nu te baga nimeni in seama ?! :roflmaofast:
Degeaba te bagi in postarea mea, adresata altei persoane .
Pa ! , drum bun  :wave: ... nu uita sa-ti iei pastilele .

Edited by Cetatean_Roman1, 20 August 2011 - 16:16.


#30
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
@catalin_jr

Pana la urma nu am inteles daca ti-ai pus cainele in lesa.Daca nu, intreb: E chiar asa de greu de facut lucrul asta?Nu crezi ca in felul asta poti scapa de multe neplaceri?Nu-mi spune ca nu e periculos, e un caine...

#31
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 cretu22, on 23rd August 2011, 09:50, said:

@catalin_jr

Pana la urma nu am inteles daca ti-ai pus cainele in lesa.Daca nu, intreb: E chiar asa de greu de facut lucrul asta?Nu crezi ca in felul asta poti scapa de multe neplaceri?Nu-mi spune ca nu e periculos, e un caine...
Nu am pus cainele in lesa. Nu sunt singurul din oras care are caine. Daca fetita lui se teme de cainele meu, atunci de cainii comunitari ce sa mai zic? Nu cred ca asta e solutia. Asta e o frustrare de a vecinului ca si multe altele. Normal ca parinte, ar trebui sa iti educi fata ca nu este un caine periculos. Dar nu stiu in ce masura o educa ei pe fata lor, daca ambii parinti nu au cei 7 ani de acasa. Asta nu e problema mea.

#32
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 23.06.2004
@Catalin, desi iti dau dreptate in general, la faza cu cainele si fetita nu ai. Fetita nu se sperie doar de cainele tau. Copilul (indiferent al cui e) e copil si se sperie cand orice caine, cat de mic, latra la el, iar daca se mai si apropie latrand... Si pe la mine prin zona au unii catei pechinezi si s-a intamplat ca iesind cu copilul(pe cand avea 4-5 ani) dimineata sa se repeada unul latrand la noi (iar eu nu am avut conflicte cu niciun vecin, nu am dat in niciun caine, etc, pur si simplu il apuca pe ala sa latre). Copilul se speria, incepea sa tipe, sa planga, iar baba venea repede si spunea sa stau linistit, ca nu musca. Crezi ca ma mai interesa pe mine daca musca sau nu cand copilul imi plangea in brate? Dupa vreo doua-trei intamplari de-astea i-am spus ca i-l fac avion daca se mai repeta.
PS: Ii rog pe cei care n-au copii sa se abtina de la comentarii idioate la adresa unei fetite de 4 ani.

#33
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Eu zic sa nu te mai agiti, daca ai vrea cu adevarat sa scapi de scandal ai pune dracului o lesa, asa e normal, asa e civilizat si asa e legal:

Quote

Art. 34  (1)  Posesorii de animale de companie au   următoarele obligații în timpul plimbării animalelor pe domeniul public:


  • a) să dețină   asupra sa materialele necesare (făraș, mătură, pungă, etc)   pentru curățarea locului și evacuarea dejecțiilor   fiziologice;
  • B) să nu permită accesul animalelor de    companie pe spațiile verzi din parcuri, grădini publice și cele aferente    ansamblurilor de locuințe, în spațiile de joacă amenajate pentru  copii, în   magazine și piețe de desfacere a produselor agroalimentare.  Accesul cu animalele   de companie va fi permis numai în spațiile  special amenajate. Nu vor fi supuși   acestui regim, câinii de serviciu  ai Ministerului Apărării Naționale,   Ministerului Administrației și  Internelor;
  • c) menținerea câinilor în lesă, iar cei din categoria câinilor agresivi   vor purta obligatoriu și botniță;
    • (2)  Posesorii de animale de   companie vor deține  carnete de sănătate pentru  acestea  și  vor  asigura  vaccinarea   lor   în   conformitate   cu   normele sanitar-veterinare în   vigoare;
    • (3) Posesorii de animale de companie vor asigura o  permanentă stare de   curățenie și igienizare a spațiilor destinate  creșterii acestora, luând măsurile   necesare în vederea evitării  poluării olfactive a celorlalte   persoane;
    • (4) [b]Persoanele care dețin animale de companie în  imobile cu spații   comune, vor asigura protecția și siguranța  celorlalți locatari în raport cu   aceștia. Această obligație le revine     de asemenea și în timpul plimbării acestora pe domeniul   public;

Cacatul il strangi dupa catel sau il lasi pe trotuar sa aiba oamenii noroc?

Edited by Nicolla, 23 August 2011 - 11:35.


#34
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 aladdin2k, on 23rd August 2011, 12:13, said:

@Catalin, desi iti dau dreptate in general, la faza cu cainele si fetita nu ai. Fetita nu se sperie doar de cainele tau. Copilul (indiferent al cui e) e copil si se sperie cand orice caine, cat de mic, latra la el, iar daca se mai si apropie latrand... Si pe la mine prin zona au unii catei pechinezi si s-a intamplat ca iesind cu copilul(pe cand avea 4-5 ani) dimineata sa se repeada unul latrand la noi (iar eu nu am avut conflicte cu niciun vecin, nu am dat in niciun caine, etc, pur si simplu il apuca pe ala sa latre). Copilul se speria, incepea sa tipe, sa planga, iar baba venea repede si spunea sa stau linistit, ca nu musca. Crezi ca ma mai interesa pe mine daca musca sau nu cand copilul imi plangea in brate? Dupa vreo doua-trei intamplari de-astea i-am spus ca i-l fac avion daca se mai repeta.
PS: Ii rog pe cei care n-au copii sa se abtina de la comentarii idioate la adresa unei fetite de 4 ani.
Si eu tie iti dau dreptate. Dar dupa tine, cainele daca este in lesa nu mai latra? Crezi ca fetita nu o sa se sperie cand il vede in lesa ? O sa ii creeze satisfactie fetitei daca o sa il vada in lesa ?
Sa spunem ca eu am sa tin cainele de acum in colo doar in lesa. Crezi ca, cu asta o sa se incheie problemele vecinului cu cainii?
Restul cainilor comunitari o sa fie tot pe strazi, iar eu nu sunt singurul care ies cu catelul fara lesa. In lesa il scot doar seara ca sa nu il scap din ochi.

Oricum, sa zicem ca de la catel s-a iscat ultimul scandal. Daca ar fi fost asta prima problema de a lui, si daca ar fi un vecin cumsecade sa zicem ca poate m'as fi conformat desi nu ar fi cazul.

#35
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 catalin_Jr, on 23rd August 2011, 13:00, said:

Si eu tie iti dau dreptate. Dar dupa tine, cainele daca este in lesa nu mai latra? Crezi ca fetita nu o sa se sperie cand il vede in lesa ? O sa ii creeze satisfactie fetitei daca o sa il vada in lesa ?
Sa spunem ca eu am sa tin cainele de acum in colo doar in lesa. Crezi ca, cu asta o sa se incheie problemele vecinului cu cainii?
Restul cainilor comunitari o sa fie tot pe strazi, iar eu nu sunt singurul care ies cu catelul fara lesa. In lesa il scot doar seara ca sa nu il scap din ochi.

Oricum, sa zicem ca de la catel s-a iscat ultimul scandal. Daca ar fi fost asta prima problema de a lui, si daca ar fi un vecin cumsecade sa zicem ca poate m'as fi conformat desi nu ar fi cazul.

Nu conteaza specia de vecin. Conteaza (ca in orice aspect al vietii) ca TU  sa fii ala acoperit (de lege, de morala, de ce vrei tu) astfel incat sa nu iti poata imputa nimeni nimic. Din moment ce tu asculti muzica la maxim, iesi cu cainele fara lesa (n-ai raspuns daca iesi cu punga dupa tine ca sa strangi cacatii, din experienta mea oamenii care nu tin cainele in lesa nici nu strang cacatii din simplul motiv ca nu sunt "depusi" pe traiectoria lor de mers) nu pici prea bine din punctul asta de vedere. Ia pune-ti niste casti cand asculti muzica, fa tot ce iti revine ca obligatie in ceea ce priveste animalul TAU si apoi o sa vezi ca nu o sa mai aiba mizeria de vecin ce sa iti reproseze. Nesimtirea produce reactii violente, nimeni nu e obligat sa te respecte daca tu nu respecti oamenii cu care convietuiesti.

P.S. Si nu iti mai cauta scuze, in HCL-ul ala scrie clar ca obligatiile alea se refera la persoanele fizice. Tu esti persoana fizica, maidanezii nu stiu carte, nu au statut de cetatean si nu au obligatii. Tu ai, respecta-le! Fii tu primul care respecta legea si pe cei din jur, or sa apara si rezultatele in timp.

Edited by Nicolla, 23 August 2011 - 12:14.


#36
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 Nicolla, on 23rd August 2011, 13:12, said:

Daca dupa tot ce am explicat aici, tu ai inteles ca eu ascultam muzica la maxim(am si specificat la ce ascult eu muzica, si nu am zis ca ascultam la maxim), si ca perturbam linistea publica in ziua mare (nu noaptea), iar problema ta este ca, cainele meu se rahateste pe trotuar daca nu il scot cu lesa, iar daca il scot cu lesa nu se mai rahateste eu ma abtin. Si din toate ce am spus aici pe forum, tu ma vezi personajul negativ din aceasta "poveste", eu imi doresc sa ai un astfel de vecin, genul de meltean cu ceafa groasa, cu toate specificatiile pe care le-am facut si abia atunci ai sa iti dai seama de ce am apelat la un sfat de la voi. Oricum multumesc pentru parerea ta, conteaza si ea.

Daca se poate as dori sa raspunda la acest topic cei care au citit ce am avut de zis, nu doar ultimele replici ca sa inteleaga ce vreau de la acest topic. Pana la urma nu numai asta vroiam sa aud, daca este legal sau nu este legal sa scot un caine fara lesa, ma interesa daca  este mai bine sa ma duc sa fac plangere tot la politie sau sa merg in justitie deoarece politia nu a facut nimic ca sa se potoleasca vecinul meu, ci dimpotriva. Eu vreau doar liniste. Cum a fost inainte sa vina el.

Edited by catalin_Jr, 23 August 2011 - 12:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate