Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Reclamatii nefondate si abuzive!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#1
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 07.05.2008
De 2 ani de zile am un vecin nou (cel de deasupra) si am probleme cu el din prima luna de cand s-a mutat aici. Ar mai fi de stiut ca stau in acest bloc de 20 de ani, si nu am avut niciodata probleme cu politia si nici cu vecinii pana sa vina el.
Initial chema politia deoarece in opinia lui ascultam muzica cam tare pe timpul zilei (detin un sistem 2+1, si am dat 50 de lei nou din magazin acum 3 ani pe el... deci va dati seama ca nu scoate mult). A venit politia in casa, am dat muzica la maxim, si s-a convins ca nu este cazul de perturbarea linistii. Dupa ce a fost la mine a urcat la el, nu stiu ce au discutat, iar dupa 10 minute a revenit politia si mi-a zis ca daca nu ascult cu volumul mai mic atunci o sa ma amendeze(deduceti voi de aici ce fel de politie avem in Romania). Din cauza muzicii a venit politia de vreo 3-4 ori in decurs de o luna.
Dupa o perioada destul de mica a reusit performanta sa ma inunde, iar cand au fost parintii mei la el sa isi rezolve problemele cu apa, a zis ca nu are ce discuta pe tema asta si daca sunt nemultumiti sa il dam in judecata. Cu el nu se poate discuta, e genul de om cu ceafa groasa, cu care nu poti discuta, are un ton foarte ridicat, nu are bunele maniere, nu stie ce inseamna ala respect fata de parintii mei, desi sunt mai in varsta cu 20 de ani.
Mama a facut o sesizare la politie deoarece a vorbit foarte urat cu ea, iar acolo la politie mama le-a zis ca sa ii dea doar un avertisment. Dupa au fost certuri si mai mari, mama a fost iar la politie si a mai facut o sesizare cerand sa se ia masuri si de data asta a fost avertizat in scris.
De un an de zile am un catel de statura mica. Este genul de caine ascultator, jucaus, energic si intotdeauna il scoatem insotit fara lesa. Toti il indragesc in afara de vecinul meu "drag" de deasupra care are o fetita de 4 ani. Copiii se joaca cu el nu au avut nici o problema cu el. Insa fetita lui cand il vede incepe a tipa. Va dati seama ca este insotita totdeauna de tatal ei, iar cainele latra doar cand il vede pe el(chiar si cand il simte pe scari), deoarece a reusit performanta sa loveasca catelul de fata cu mama mea. Am fost si amenintati ca il spanzura daca nu il punem in "sfoara" si ca il omoara.
Astazi iar ne-am intalnit cu el si cu fetita, si a zis ca e ultima data cand ne avertizeaza sa tinem cainele legat. El face galagie, a vrut sa loveasca cainele iar tata s-a bagat si l-a tinut deoparte (doar tinut), iar in momentul ala a chemat a chemat politia. A venit politia imediat (nici mie nu mi-a venit sa cred cat de prompti au fost). Cu politia de fata, cu tonul ridicat, cu acelasi vocabular de mahala, face taraboi. Politia parca venise la film, il lasa sa faca scandal in fata blocului.
Eu ii invit politicos pe politisti sa vina in casa ca sa discutam civilizat(in prezenta lui nu se poate) dar se pare ca le place circul. Fara sa vada catelul un politist imi spune mie ca ar fi bine sa imi leg "javra", dar sa ii spuna ceva vecinului nu i-a spus. In momentul ala i-am zis politistului sa aibe grija cu vocabularul caci eu nu l-am facut pe el golan sau in vre-un fel, si nici nu a vazut catelul. Iar daca nu am banii lui, nu fac scandal , si nu sunt genul de taran ca si vecinul, asta nu inseamna ca sunt mai prejos de voi. In momentul ala vecinul a sarit la gatul meu, iar politia l-a dat deoparte. Dupa aceea mama a fost in casa si a venit cu cainele, iar el a inceput sa se joace cu politaiul in timp ce fetita a inceput sa tipe. Dupa acest moment politia s-a suit in masina si a plecat, iar rezolvarea lor a fost una verbala, sa imi leg cainele.
Eu acum as vrea sa merg la politie(daca as putea sa sesizez in alta parte ar fi mai bine) dar nu prea cred ca o sa ia masuri impotriva lui ( presupun ca are cunostinte in politie, altfel nu imi justific ce se intampla). Unde trebuie sa ma adresez, se poate face ceva impotriva lui daca mai cheama politia cu motive nefondate ? M-am saturat sa imi tot vina politia la usa si de acest vecin. Vreau doar sa ma lase in pace sa stau in liniste si sa ma scuteasca de scandalul cu care este familiarizat . Ce imi recomandati? Nu mi se pare normal sa imi impuna ce sa fac cu catelul, cum are el acea fetita, asa este si catelul meu membru al familiei.
Ce imi recomandati sa fac? Stiu ca ideal ar fi sa ma mut din orasul asta, dar este exclusa o solutie de acest gen.
Am atasat si o poza cu catelul meu.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  oscar.JPG   35,19K   116 download-uri

Editat de catalin_Jr, 20 august 2011 - 12:20.


#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.345
  • Înscris: 14.06.2006
Catelul tau trebuie sa stea in lesa.

#3
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.173
  • Înscris: 11.03.2009
da-l in judecata cu inundatia ! de ce nu o faci ? sau si tie iti place scandalul ?

#4
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.648
  • Înscris: 26.06.2011
Si evita sa-i dai motive de scandal.

#5
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 03.05.2009
Dar ceilalti vecini nu zic nimic? Totusi, stai de 20 ani acolo...

Eu zic sa ii pui cainelui lesa pana la iesirea din bloc sa nu mai aiba vecinul ce sa comenteze.

#6
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 07.05.2008

View PostDecember, on 20th August 2011, 13:22, said:

Catelul tau trebuie sa stea in lesa.
Cainele meu nu face parte din categoria cainilor periculosi sau agresivi, si nu cred ca sunt obligat sa il scot in lesa daca este insotit. Imi poti arata unde scrie ca trebuie neaparat sa il tin in lesa? Sau trebuie sa ii fac toate mofturile vecinului?

View Postgniros, on 20th August 2011, 12:31, said:

da-l in judecata cu inundatia ! de ce nu o faci ? sau si tie iti place scandalul ?
Pai asta era problema, caci nu imi place scandalul. Iar cu inuntatia s-a rezolvat dupa ce a intervenit politia si asociatia de locatari. Rezolvare e improriu spus. Si-a rezolvat el problema cu apa, caci de facut curat (varuit) am facut noi. ( nici nu am avut pretentia asta).

View Postdeeaa1989, on 20th August 2011, 12:35, said:

Dar ceilalti vecini nu zic nimic? Totusi, stai de 20 ani acolo...

Eu zic sa ii pui cainelui lesa pana la iesirea din bloc sa nu mai aiba vecinul ce sa comenteze.
Ceilalti vecini nu au nici o problema cu catelul sau cu noi, iar problema nu se rezolva doar cu iesirea din scara blocului in lesa. El vrea sa il tin totdeauna in lesa, sau de preferat sa ii fac vant din casa ceea ce nu se concepe. Vecinul da drumul la fetita afara la joaca si este supravegheata de la etaj. Asta este problema lui. Cum am mai zis, cainele a fost lovit de vecin in prezenta fetei iar de atunci cand ii intalnesc latra si fata tipa.

Editat de catalin_Jr, 20 august 2011 - 12:44.


#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.345
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcatalin_Jr, on 20th August 2011, 13:39, said:

Cainele meu nu face parte din categoria cainilor periculosi sau agresivi, si nu cred ca sunt obligat sa il scot in lesa daca este insotit. Imi poti arata unde scrie ca trebuie neaparat sa il tin in lesa? Sau trebuie sa ii fac toate mofturile vecinului?
Cainele tau este agresiv fata de fetita respectiva si fata de tatal ei. Ori oare e vreo lege data unde scrie ca fetitele n-au voie sa fie speriate de un catel cat o poseta?

#8
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 07.05.2008

View PostDecember, on 20th August 2011, 12:43, said:

Cainele tau este agresiv fata de fetita respectiva si fata de tatal ei. Ori oare e vreo lege data unde scrie ca fetitele n-au voie sa fie speriate de un catel cat o poseta?
Eu sunt de parere ca este invers, ei sunt agresivi fata de el si asta este problema! Iar tu ca om daca te sperii de fata cuiva nu ai cum sa ii impui sa te evite. Pur si simplu eviti tu, asa mi se pare normal. Iar tatal ei poate sa o insoteasca cand o scoate afara si sa evite foarte frumos cainele. Asa trebuia normal. Dar el daca s-a comportat ca un badaran acum de ce sa ma oblige pe mine sa il scot in lesa? Problema nu cred ca este la mine sau la catel, problema e la comportamentul lui precedent.

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.220
  • Înscris: 23.03.2007
pune-i o lesa , mica frumoasa ...
cel mai destept cedeaza, foloseste o camera si filmeaza urmatorul scandal
fi destept si evita-l
ps mie mi se pare maricel cainele , pune o poza cu el langa o poseta :P

#10
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.173
  • Înscris: 11.03.2009

View Postcatalin_Jr, on 20th August 2011, 13:41, said:

Pai asta era problema, caci nu imi place scandalul. Iar cu inuntatia s-a rezolvat dupa ce a intervenit politia si asociatia de locatari. Rezolvare e improriu spus. Si-a rezolvat el problema cu apa, caci de facut curat (varuit) am facut noi. ( nici nu am avut pretentia asta).

Pune-l sa-ti plateasca reparatiile dupa inundatie. Norocul tau ca l-ai prins cu asta. Restul certurilor se preteaza la amenzi pentru tulburarea linistii publice pe care le veti primi amandoi. Pare destul de versat in chestiile astea de vreme ce tatal tau si-a pierdut controlul si s-a dat la el iar el s-a facut ca-ti loveste catelul dar nu l-a lovit.

Nu stiu ce se intampla in Iasiul ala, dar am o cunostinta care a locuit acolo si, avand bebelush, asta normal ca mai plangea din cand in cand. Si babetele chemau Politia si astia dadeau imediat amenda parintilor.

#11
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Adevarul este undeva la mijloc din ceea ce relatezi.
Fiecare are partea lui de vina .

#12
registermagister

registermagister

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 04.08.2011
hai ma ca e simplu. pune-l in lesa (care poate fi orice de la o coarda colorata pana la un firicel mai puternic) si nu mai exista motiv de plangere. stai linistit ca viermele de fiica-sa tot o sa tipe cand il vede, dar nu mai au ce sa faca daca e in "lesa". ;)
oricum, este o chestie demonstrata de veacuri - cu un vecin idiot nu ai ce sa faci; ori te muti, ori il suporti (sau il foooti si tu la cap cu ce nu ii convine).

#13
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 302
  • Înscris: 05.05.2011

View Postregistermagister, on 20th August 2011, 14:02, said:

. stai linistit ca viermele de fiica-sa tot o sa tipe cand il vede,

Cu ce e de vina fetita , de o numesti vierme ?
Rog un Moderator , Admin sa intervina !

Editat de Cetatean_Roman1, 20 august 2011 - 13:10.


#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
catalin_Jr, cati ani ai ? orium, solutia mea nu se preteaza varstei :P
eu zic cel mai bine sa aflii toate nr. de telefon ale individului (abonamente mobile si fixe) si sa dai anunturi-n ziar ca vinde ceva foarte ieftin si sa fie sunat numai demineata si seara ori noapatea :OK:
si-ai sa vezi cum vecinul tau "dragalas" va rezista cel mult 3 luni si se va muta din blocul tau !

sau ceva mai golanesc :( dar cu mari rezultate !
sa-l prinzi intr-o noapte putin baut si sa-l bati cu bata (fara martori) pana prinde frica de tine si familia ta ! tu asigurandu-ti si un alibi (fals) la niste prieteni.




L.E.:

View PostCetatean_Roman1, on 20th August 2011, 11:09, said:

Cu ce e de vina fetita , de o numesti vierme ?
Rog un Moderator , Admin sa intervina !
da, moderatorul sa intervina in privinta ta  :photo:
tu nu realizezi ca fata lu' ala este la fel ca el ? pariez ca intreaga familie este REA din toate punctele de vedere :thumbdown:

Editat de tom_1133, 20 august 2011 - 13:14.


#15
registermagister

registermagister

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 04.08.2011
parerea mea este ca aceea fiinta poate fi asociata cu un vierme daca se comporta asa... de fapt cred ca toata familia se asemenea cu anelidele (mai pe romaneste, o familie de viermi imputiti) :)

#16
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 302
  • Înscris: 05.05.2011

View Posttom_1133, on 20th August 2011, 14:11, said:

sa-l prinzi intr-o noapte putin baut si sa-l bati cu bata (fara martori) pana prinde frica de tine si familia ta ! tu asigurandu-ti si un alibi (fals) la niste prieteni.

Vezi ca tu Instigi la fapte anti sociale prevazute in codul penal ,  poti ajunge la puscarie pentru Instigare la acte de violenta , si poti fi depistat foarte usor .

Editat de Cetatean_Roman1, 20 august 2011 - 13:22.


#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostCetatean_Roman1, on 20th August 2011, 11:20, said:

Vezi ca tu Instigi la fapte anti sociale prevazute in codul penal ,  poti ajunge la puscarie pentru Instigare la acte de violenta , si poti fi depistat foarte usor .
serios :huh: ?
atunci retractez aceasta afirmatie :P multumit acum ? poti sa dormi linistit la noapte ?

da' si tu, nu esti de-acord cu mine ca intreaga familie se comporta extraordinar de

View PostCetatean_Roman1, on 20th August 2011, 12:20, said:

anti social.
  cu familia lui  catalin_Jr ?!

#18
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 07.05.2008

View Posttom_1133, on 20th August 2011, 13:11, said:

catalin_Jr, cati ani ai ? orium, solutia mea nu se preteaza varstei :P
eu zic cel mai bine sa aflii toate nr. de telefon ale individului (abonamente mobile si fixe) si sa dai anunturi-n ziar ca vinde ceva foarte ieftin si sa fie sunat numai demineata si seara ori noapatea :OK:
si-ai sa vezi cum vecinul tau "dragalas" va rezista cel mult 3 luni si se va muta din blocul tau !

sau ceva mai golanesc :( dar cu mari rezultate !
sa-l prinzi intr-o noapte putin baut si sa-l bati cu bata (fara martori) pana prinde frica de tine si familia ta ! tu asigurandu-ti si un alibi (fals) la niste prieteni.




L.E.:
da, moderatorul sa intervina in privinta ta  :photo:
tu nu realizezi ca fata lu' ala este la fel ca el ? pariez ca intreaga familie este REA din toate punctele de vedere :thumbdown:

Am 23 de ani dar cum ai zis nu cred ca e relevant. Nu vreau sa ma cobor la acelasi nivel cu el. Nu vreau sa i-o intorc in nici un fel.

View Postregistermagister, on 20th August 2011, 13:02, said:

hai ma ca e simplu. pune-l in lesa (care poate fi orice de la o coarda colorata pana la un firicel mai puternic) si nu mai exista motiv de plangere. stai linistit ca viermele de fiica-sa tot o sa tipe cand il vede, dar nu mai au ce sa faca daca e in "lesa". ;)
oricum, este o chestie demonstrata de veacuri - cu un vecin idiot nu ai ce sa faci; ori te muti, ori il suporti (sau il foooti si tu la cap cu ce nu ii convine).
Am renuntat la muzica, a reusit sa ma faca sa intorc capul cand trec pe langa el, (problema lui cu vocabularul nu s-a remediat, dimpotriva, si cu politia de fata vorbeste in acelasi mod si ei nu au nici o treaba) acum ma obliga sa imi tin cainele, si din ce cauza pentru ca latra la el, si tot din cauza lui ca l-a lovit. Ce o sa mai urmeze? Nu mi se pare normal ca sa ma conformez la toate mofturile lui! Voua chiar vi se pare ceva normal? El nu s-a conformat cu nimic, dimpotriva, a prins tupeu cand a vazut ca ma conformez.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate