Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

De ce nu e bine sa fii nici ateist nici teist.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Creierul se modifica in fiecare zi in functie de actiuniile, evenimentele, emotiile pe care le traim. Daca nu sunteti de acord cu acest lucru, ganditi-va cati oameni isi schimba personalitatea, atitudinea etc dupa ce se petrec anumite evenimente importante in viata lor ca de exmplu moartea unui parinte, nastere unui copil etc, astea sunt cele mai majore. Astfel, creierul nostru este influentat si modificat si de modul de gandire pe care il avem. Acesta se poate modifica fie din interior, prin anumite propietati ale sale, fie din exterior, de societatea, mediul in care traim etc.
-vezi copiii crescuti la curul mamii, dadaciti ce timizi sunt, iar altii lasati mai liberi ce bagareti, descurcareti, sociabili sunt. -  Prin acest fragment am vrut sa dovedesc ca oamenii au abilitatea de a-si modifica, schimba gandirea/creierul atunci cand se mai poate, cand nu o iau razna, ca sunt unii, nu se schimba nici daca raman fara maini si picioare...
Gandirea teista se afla in partea dreapta a creierului, iar cealalta gandire in partea stanga.  Ciudat este faptul ca pentru unii oameni partea dreapta are propietatea ca atunci cand credinta, convingerea etc in ceva ce nu poate fi explicat, vazut etc ajunge foarte puternica, iar partea stanga incepe sa-si piarda functiile rationale, sa inceapa sa o nege, sa o explice cu argumente rationale, specifice partii stangi, astfel apar ateii, care la un moment dat erau foarte teisti, desigur, exista si atei innascuti, pentru care partea stanga e dominanta din copilarie. Din pacate pentru atei si pentru oamenii care au aceasta propietate in partea dreapta a creierului, partea stanga e mai neevoluata, iar daca convingerile tale devin 100% rationale, pierzi o mare partea din functiile oferite de partea dreapta, bine, asta se intampla dupa o perioada de ani buni, peste 10 ani, cum ar fi imaginatia, creativitatea, abilitatile artistice, subiectivitatea etc.
In concluzie, cel mai bine e sa pastrezi un echilibru si sa fii agnostic, iar Creatorul se afla in creierul nostru.
Daca  am duce pe alta planeta 10 oameni care nu si-au imaginat inca exisenta unui Dumnezeu  si i-am lasa acolo si  am vrea ca urmasii lor sa nu se gandeasca la Creator in urmatorii 2000 de ani ar trebui sa le scoatem partea dreapta a creierului, dar ei ar ramane fara contiinta.
Toate principiile de mai sus se aplica pentru oamenii normali la cap, pentru care natura a avut mila de ei.

Edited by errai, 16 August 2011 - 11:51.


#2
pop_cipi

pop_cipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.08.2010
deacord... omul e creat cu necesitatea de a se inchina unui creator... atunci cand incearca sa-si nege aceasta necesitate ajunge sa simta (constient sau nu) incomplet si frustrat.

#3
booo

booo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.04.2006
unde ai gasit tu ca 'Gandirea teista se afla in partea dreapta a creierului,' ?

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Studiez Neuroteologia, de fapt neurologia - creierul, dar asta ramura asta are legatura mai mare cu emotiile pe care le traim etc si s-a dovedit stiintific ca emisfera dreapta se ocupa de contiinta, spiritualitate, imaginatie etc, iar cea stanga de lucruri logice, matematica, fizica etc. De fapt, acest lucru se invata la orice ora de biologie despre creier in liceu

Edited by errai, 16 August 2011 - 15:03.


#5
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Prefer mereu stanga
Si vezi ca ateismul nu e o alegere
Eu nu aleg sa nu cred in Mos Craciun,pur si simplu nu o fac
=> sunt ateu
Daca tu alegi sa crezi in Mos Craciun atunci bravo tie,eu nu pot sa aleg,EFECTIV SUNT INCAPABIL DE ASA CEVA
Si inca o chestie,teistii lupta in draci sa se impuna iar asa ca e de datoria noastra sa echilibram balanta si sa educam populatia
Partea aia emotionala te poate baga in mult rahat asa ca as merge pe aia logica oricand

#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Da ma, da cand erai copil credeai si mediul exterior te-a schimbat. N-ai crezut vreodata in Dumnezeu, nici macar o secunda in toata viata ta???

Edited by errai, 16 August 2011 - 15:05.


#7
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Da ma, da cand erai copil credeai si mediul exterior te-a schimbat. N-ai crezut vreodata in Dumnezeu, nici macar o secunda in toata viata ta???
Aproape 17 ani
Si vezi ca imaginatia nu tine de divinitate,avem povesti,atatea carti,poezii,muzica,picturi

Edited by tamtamtam, 16 August 2011 - 15:10.


#8
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Posterrai, on 16th August 2011, 11:47, said:

-vezi copiii crescuti la curul mamii, dadaciti ce timizi sunt, iar altii lasati mai liberi ce bagareti, descurcareti, sociabili sunt. -

  
In concluzie, cel mai bine e sa pastrezi un echilibru si sa fii agnostic, iar Creatorul se afla in creierul nostru.
Vezi teisti care inca isi doresc un tatic ceresc care sa le spuna cand fac bine si cand fac rau, sa ii bata pe copii care il supara, sa ii indeplineasca dorintele, sa traiasca vesnic langa el, etc. Trebuie sa le scrie cineva o carte despre cum sa traiasca si cu ilustratii de preferinta ca nu prea ii duce capul. (Btw, a aparut si Biblie ilustrata)  Si asta chiar si dupa ce parintii biologici i-au dat libertatea de a trai si decide singur. ;) Bleah! Ce IMATUR!

Pai e numai in capul teistilor pentru ca manifestarile sale in afara mintii lor nu exista. :rolleyes:

#9
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Poate mai bine este sa spui nu stiu.

#10
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,751
  • Înscris: 05.11.2008

View Posterrai, on 16th August 2011, 12:47, said:

In concluzie, cel mai bine e sa pastrezi un echilibru si sa fii agnostic, iar Creatorul se afla in creierul nostru.

In probleme de genul asta,eu nu cred ca exista alegere. Oamenii sunt teisti, atei, agnostici, pentru ca asa cred ei.
Pentru ca felul in care vad si inteleg lumea ii face pur si simplu sa fie asa.
Si poate ca asa este cel mai bine.

#11
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postjohnnickelby, on 17th August 2011, 19:24, said:

In probleme de genul asta,eu nu cred ca exista alegere. Oamenii sunt teisti, atei, agnostici, pentru ca asa cred ei.
Pentru ca felul in care vad si inteleg lumea ii face pur si simplu sa fie asa.
Si poate ca asa este cel mai bine.
Te poti modela daca vrei, nu e bine sa cazi intr-o extrema.

#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,751
  • Înscris: 05.11.2008

View Posterrai, on 21st August 2011, 01:39, said:

Te poti modela daca vrei, nu e bine sa cazi intr-o extrema.
Da, si cred ca omul are etape in intelegerea lumii, numai ca nu este o regula a succesiunii acestor etape, dar cred ca pana la urma calea de mijloc este singura acceptabila deocamdata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate