Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cod de bare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Vreau sa gerenez si sa printez un cod de bare care sa aiba pe hartie anumite dimensiuni. 1 sa fie un spatiu alb de 1,5 mm si bara de 1 mm si 0 sa fie spatiu de 0,5 mm si bara de 2 mm. Am folosit PrintDocument, dar nu pot obtine distantele in jumatati de mm. Daca pun unitatile in mm, fiind numere intregi nu pot obtine decat 1 sau 2 mm. Ar fi o solutie sa calculez densitatea in pixeli/mm si apoi cand trasez sa fac in pixeli in functie de cati mm vreau?

#2
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Teoretic tu ar trebui sa dai dimensiunea si driverul imprimantei sa iti calculeze numarul de pixeli. Altfel, daca schimbi imprimanta trebuie sa modifici programul si eventual sa tii cont ca o imprimanta ar putea avea rezolutie orizontala diferita de cea verticala.
Pe de alta parte, nu inteleg de ce trebuie sa aiba o anumita dimensiune. Un cod de bare poate fi marit sau micorat, va fi citit la fel. (imagineaza-ti cititorul tinut la diverse distante).

#3
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Imi trebuie o anumita dimensiune pentru ca vreau sa imi pot genera codul de bare de la cartela de interfon in functie de codul de 4 cifre de pe ea si daca il fac de alta dimensiune nu imi mai incape in ea. Daca te intereseaza medota, codul de 4 cifre de pe ea se transforma in binar, iar succesiunea de 0 si 1 e fix codul de bare (spatiu mare+bara subtire = 1, spatiu mic+bara groasa =0). Prima e o bara groasa care probabil marcheaza punctul de unde incepe.

Edited by nightmare392, 06 September 2011 - 18:42.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Imprimanta listeaza cu o anumita densitate (dpi) iar de aici afli ce vrei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate