Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mai este capabil acest Power Macintosh G4 in 2011 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Va salut,

E prima data cand scriu pe acest topic dedicat apple !

Sunt curios, deoarece am gasit un Power Macintosh G4 SH la un pret rezonabil si ma intrbam daca mai poate sa faca fata cerintelor actuale in 2011 -vizionare HD sau non HD pe youtube, surfat pe net, vorbit pe chat, vizionat filme online, ascultat muzica...........
mai este capabil acest Power Macintosh G4 in zilele noastre sau nu ?!

multumesc anticipat.


L.E.: am uitat ca adaug faptul ca ii pot mari memoria ram la 1 sau 1.25-1.5 Gb !

Edited by tom_1133, 08 August 2011 - 23:55.


#2
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Procesor de 800 Mhz si 256 MB RAM. Glumesti, nu?

#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 tom_1133, on 9th August 2011, 00:43, said:

Va salut,

E prima data cand scriu pe acest topic dedicat apple !

Sunt curios, deoarece am gasit un Power Macintosh G4 SH la un pret rezonabil si ma intrbam daca mai poate sa faca fata cerintelor actuale in 2011 -vizionare HD sau non HD pe youtube, surfat pe net, vorbit pe chat, vizionat filme online, ascultat muzica...........
mai este capabil acest Power Macintosh G4 in zilele noastre sau nu ?!

multumesc anticipat.

HD in nici un caz, poate un 360p pe youtube dupa ce a terminat streaming-ul. Si la un site plin de flash-uri moare sigur. Pentru word/excel si muzica este bun, dar doar atat.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Cap-shoot, on 8th August 2011, 22:54, said:

HD in nici un caz, poate un 360p pe youtube dupa ce a terminat streaming-ul. Si la un site plin de flash-uri moare sigur. Pentru word/excel si muzica este bun, dar doar atat.
pai si daca-i mai pun ram si schimb placa video cu una mai buna, ar fi OK atunci ?!

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru "the usual" (muzica, filme, chat, surfing) nu iti iei mai bine un PC SH la vreo 100 euro care are macar vreo 2.6-2.8 GHz si 1 GB Ram?

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 tom_1133, on 9th August 2011, 00:58, said:

pai si daca-i mai pun ram si schimb placa video cu una mai buna, ar fi OK atunci ?!

O sa te coste mult. Foarte mult. Vorbesc in cunostinta de cauza, deoarece am si eu acasa un iBook G4 (late 2004), cu 1.2 Ghz si 256 RAM, iar un update de RAM si baterie ar costa aproximativ 300 de ron.

Edited by Ann0nyym0us, 09 August 2011 - 00:05.


#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Ann0nyym0us, on 8th August 2011, 23:03, said:

O sa te coste mult. Foarte mult. Vorbesc in cunostinta de cauza, deoarece am si eu acasa un iBook G4 (late 2004), cu 1.2 Ghz si 256 RAM, iar un update de RAM si baterie ar costa aproximativ 300 de ron.
300 RON noi cu garantie sau SH ?


OK, deci sa inteleg ca nu se merita achizitionarea unui sistem de la apple deoarece costul upgradarii pentru o functionare OK este prea ridicat, nu ?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eh,se merita cand ai bani.Daca vrei ceva apple like poti lua un pc sh si pui linux pe el,si il configurezi cum vrea muschii tai.Ai stabilitatea unixului,si lipsa grijii pentru virusi.Exista diverse tutoriale despre cum sa faci linux sa arate ca osx.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 tom_1133, on 9th August 2011, 01:09, said:

300 RON noi cu garantie sau SH ?


OK, deci sa inteleg ca nu se merita achizitionarea unui sistem de la apple deoarece costul upgradarii pentru o functionare OK este prea ridicat, nu ?

Noi nu stiu daca gasesti. Plus de asta, nu stiu daca gasesti in Romania. Pentru al meu ibook am gasit in afara (US).

Costurile de upgrade pentru modelele vechi sunt mari.

 xeleron, on 9th August 2011, 01:19, said:

Eh,se merita cand ai bani.Daca vrei ceva apple like poti lua un pc sh si pui linux pe el,si il configurezi cum vrea muschii tai.Ai stabilitatea unixului,si lipsa grijii pentru virusi.Exista diverse tutoriale despre cum sa faci linux sa arate ca osx.

Mi-au iesit urechile incercand sa pun Ubuntu pe al meu. Procesor PowerPC. Am descarcat ubuntu pt powerpc, se instaleaza o parte si la urma cedeaza. La fel pentru Xubuntu, Lubuntu.

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 xeleron, on 8th August 2011, 23:19, said:

Eh,se merita cand ai bani.Daca vrei ceva apple like poti lua un pc sh si pui linux pe el,si il configurezi cum vrea muschii tai.Ai stabilitatea unixului,si lipsa grijii pentru virusi.Exista diverse tutoriale despre cum sa faci linux sa arate ca osx.
sa inteleg ca distributiile Linux numai au probleme de hardware pe platformele apple ?
zic asta pt. ca am schimbat vreo 4-5 clone pc si pe nici unu n-am reusit sa instalez nicio distributie Linux din cauza driverelor propietare..........

oricum, un upgrade sigur nu-i chiar asa de scump cum a afirmat Ann0nyym0us, am vazut pe unele site-uri de troc, din ROMANIA, preturi acceptabile

insa intrebarea este daca se merita cumparat un Macintosh G4 cu un cpu de minim 800-1.000 Mhz si apoi sa-i pun niste ram si-o placa video mai buna si nu vor fi probleme cu driverele propietare pe distributiile Linux !

Edited by tom_1133, 09 August 2011 - 00:31.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu era vorba despre linux ruland pe un mac,ci de un linux ruland pe un pc.Mai sunt unele probleme cu unele configuratii,dar sunt destul de rare.Nu,nu merita sa iei acel g4 pentru ca e slab pentru zilele noastre,oricat de mac este el.Are usb 1.1,este limitat la 128 de gb ca si hdd,plus din cate stiu,mac-urile necesita placa video special pentru mac(nu stiu daca si acest model necesita la fel)

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 tom_1133, on 9th August 2011, 00:29, said:

insa intrebarea este daca se merita cumparat un Macintosh G4 cu un cpu de minim 800-1.000 Mhz si apoi sa-i pun niste ram si-o placa video mai buna si nu vor fi probleme cu driverele propietare pe distributiile Linux !

intrebarea este de cite ori sa ti se zica NU pina pricepi... NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Mosotti, on 9th August 2011, 03:18, said:

intrebarea este de cite ori sa ti se zica NU pina pricepi... NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU
OK ! am inteles, raman la o clona pc................
ARIGATO  :arigato:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate