Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Emil Strainu informeaza sau dezinformeaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009
Pentru mine, prezenta topicurilor despre Emil Strainu pe sectiunea stiintifica a forumului ramane un mare mister. In cel mai rau caz, discutia ar fi trebuit purtata in aria Dezbateri pseudo-stiintifice / Experimente ciudate

 Sorin84k, on 2nd August 2011, 17:32, said:

@asterix1 ce dovezi doresti sa iti dea?

Pai deja le-a dat. Dovezi ca nu stie despre ce vorbeste. De exemplu, extraterestrii lui Strainu ar "cere să discute cu președintele ONU". Daca ar exista o civilizatie extraterestra atat de avansata incat sa ajunga pana la noi si sa doreasca sa se adreseze umanitatii in ansamblul, sunt sigur ca ar fi ceva mai bine informati decat dl. general si ar cere audienta la secretarul general al ONU. :) Emil Strainu are o bogata istorie de comunicate fara noima discutate inclusiv pe acest forum, credibilitatea afirmatiilor sale este practic nula, omul "profita" de faptul ca nu are pe nimeni sa il atentioneze cand intra pe aratura (citeste: nu are nevoie sa publice chestiuni analizate de niste referenti care sa le verifice pertinenta stiintifica, el este militar si poate publica ce vrea in revistele glorioasei armate romane) si spune tot ce ii trece prin cap.

Sa mai examinam cate ceva din ce zice eminentul om de stiinta E.S. citat in articol:

[despre alinierea planetelor din sistemul solar] "Niciodată nu se va realiza acest lucru. Nu se pot alinia atâtea elemente pentru că s-ar crea o asemenea perturbare la nivelul galaxiei încât întreg Universul va intra într-un alt tip de mișcare, care ar contrazice toate legile existente"

E greu de imaginat o gugumanie mai mare. Eventuala "aliniere" a planetelor este un concept difuz: in termeni exacti (i.e. coliniaritate stricta geometrica a centrelor lor) este fara indoiala irealizabila din motive atat matematice (incomensurabilitatea timpilor de parcurs orbitali) cat si fizice (orbitele planetelor nu sunt strict coplanare). Daca admitem sa intelegem prin "aliniere" gruparea planetelor intr-un unghi solid vazut de pe Soare mult mai mic decat 4*Pi (ramane de definit cam cat de mare poate fi acel unghi solid pentru "aliniere"), aceasta este desigur posibila insa se petrece foarte rar, dupa cum ne spune matematica rece a miscarilor planetare dupa legile lui Kepler.
Motivatia domnului general este insa alta: "s-ar crea o asemenea perturbare". Nici macar nu imi vine sa zambesc. Singurul efect imaginabil al "alinierii" planetelor (geometric exacte sau aproximative) este un efect mareic ceva mai mare asupra plasmei solare. Prin "ceva mai mare" se intelege ca in loc de a suferi esentialmente doar actiunea perturbatoare a lui Jupiter, pe langa aceasta va exista si o influenta sumata din partea celorlalte planete. Un calcul estimativ banal arata ca influenta gravitationala sumata a tuturor celorlalte planete in afara de Jupiter este de ordinul a 1/3 din influenta gravitationala a acestuia (mai precis, cam 35%). Cresterea nu s-ar traduce deci decat intr-un efect mareic oleaca mai pronuntat (spre comparatie, efectul mareic al Lunii este de circa 2,1 ori mai important decat al Soarelui, la luna noua oceanele raspund cu un efect cu vreo 47% mai mare decat la primul sau ultimul patrar). Evident, in afara sistemului solar efectul gravitational al "alinierii" este absolut neglijabil (nici nu ar putea sa fie altfel, avand in vedere ca planetele toate impreuna au sub 0,2% din masa Soarelui).
Cat priveste partea cu "contrazicerea" legilor existente, e curios ca doar pe baza legilor existente (in speta G ~ M/r2 ) se poate spune ca va exista o perturbatie (absolut minora), nu poti sa prezici absolut nimic pe baza unor legi care nu exista sau nu sunt cunoscute. Orice predictie stiintifica facuta pe baza unor legi nu poate spune ca legile respective nu vor mai fi valabile prin simplul fapt al aplicarii lor la o situatie concreta. Afirmatia domnului general este un nonsens bubuitor, servit pe o tipsie mediatica adecvata si inghitit pe nerasuflate de o mare de gura-casca lipsiti de cel mai elementar simt critic.

[despre ipotetica planeta malefica Nibiru] "Venirea acestui corp către noi nu este anormală. Ea trece pe lângă noi, o dată la șapte sau 30 sau 50.000 de ani. Nibiru străbate părți diferite ale spațiului care, de asemenea, se află în mișcare. Venirea ei către Pământ este legată strict de legile atracției universale"

Sa admitem pentru un moment ca E.S. nu indruga numai baliverne. Daca Nibiru este legata de legile gravitatiei universale si "trece pe langa noi" in mod repetat, inseamna ca e un obiect ceresc ce orbiteaza in jurul Soarelui. In acest caz, trebuie sa respecte cu strictete legile lui nenea Kepler. Dat fiind ca nu a fost observata in practica pana acum, inseamna ca, pentru a se apropia de Terra, trebuie sa fie un obiect ceresc cu traiectorie extrem de excentrica, precum a cometelor. Insa in acest caz, apropierea acestui obiect de Terra trebuie sa se petreaca la intervale regulate de timp care tin de perioada orbitala a acestui obiect: nu poate exista o periodicitate multipla de genul 7, 30 sau 50000 de ani. Asadar ori domnul general renunta la legile atractiei universale pentru a explica pseudo-periodicitatea de sistem haotic a ipoteticei Nibiru, ori ne spune in clar care este perioada de revolutie orbitala unica legata in mod determinat, prin a treia lege a lui Kepler, de semiaxa mare a orbitei sale si admite ca nu se poate apropia de Terra cu periodicitate variabila.

Nu cred ca mai are rost sa analizez altceva.

Quote

Daca se inseala, fiind prost informat, vom vedea foarte curand.

Generalul E.S. nu e prost informat, insa habar nu are ce sa faca cu informatia aflata la dispozitia lui: nu are la dispozitie nici simtul critic care sa il faca sa selecteze ce e relevant/credibil si nici o metoda investigativa decenta. Si inca sunt dragut pentru ca nu spun ca dl. general papa banii contribuabililor producand in mod deliberat prostii.

#20
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 Sorin84k, on 2nd August 2011, 18:01, said:

De exemplu, scrie ca guvernul secret american ar fi aprobat experimentele pe oameni si acele rapiri in schimbul de tehnologii extraterestre
Le-o fi zis Obama "Bai haliens, omii astia di pi planieta-s hamericani tăți. Daca nu va dam voie sa rapiti iexemplare, sa nu va puna drek sa faceti rapiri ca ne suparam si nu mai luam tehnologii de la voi. S-a inteles ?".  :w00t:

Despre restul de aspecte.. Mi se par atat de aberante incat nici o gluma nu merita. Sigur nu scrie "SF" pe cartile in car apar insectele&stuff ? (poate pamflet ?)

#21
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Este posibil sa fi scris Secretarul ONU, am relatat din memorie, si nu este infailibila. :)
Oricum am inteles, nu trebuie sa mai dau bani pe carti ale lui, am de cautat un autor mai credibil. :)

#22
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 Sorin84k, on 4th August 2011, 20:55, said:

Este posibil sa fi scris Secretarul ONU, am relatat din memorie, si nu este infailibila. :)
Oricum am inteles, nu trebuie sa mai dau bani pe carti ale lui, am de cautat un autor mai credibil. :)
Doctorul roman Tony Victor Moldovan- Programul Terra!
Dupa ce a publicat-o a fost chemat la NASA.
E gratis pe net, sau 50 roni comanda pe net. Merita sa o citesti. Garantez ca vei fi surprins de carte!
:peacefingers:

#23
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Sorin84k, on 4th August 2011, 19:55, said:

Este posibil sa fi scris Secretarul ONU, am relatat din memorie, si nu este infailibila.

Nu. Secventa "cere să discute cu președintele ONU" este un citat din ce spune E.S. de gasit la link-ul indicat de dumneata.

Quote

Oricum am inteles, nu trebuie sa mai dau bani pe carti ale lui, am de cautat un autor mai credibil.

Ideea e buna. Autorii credibili insa nu fac parada de senzational iar ceea ce spun acestia rareori lasa cititorii cu gura cascata.

#24
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am citit un rezumat la Toni Victor Moldovan- Programul Terra, dar pentru asta voi deschide un alt post, daca nu exista deja unul.

#25
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Streinu extrapoleaza, mult, spre delir, am vazut un video pe youtube in care d-l general spune despre statuile din insula Pastelui ca sunt antene, pai mai d-le streinu daca erau antene de ce trebuiau sa aibe figuri umane si mai mult fiecare statuie are sculptat pana si buricul, nu cred ca un extraterestru era atat de interesat de buricul uman.
Bineinteles ca el apara o intreaga confratie mass-media care castiga enorm de pe urma acestor asa zise informatii de prima mana .
OZN .srl este o organizatie cu un profit cu foarte foarte mult zerouri, ia inchipuiti-va ca intro buna zi vine   cineva si zice : nu exista domnilor , a fost o cacialma , v-am mintit , ce vom mai cititi ce vom mai vedea la ce vom mai visa, ei, cam asta este povestea,
CEA MAI GRAVA PROBLEMA ESTE CA ACESTI OAMENI PREGATESC TERENUL PENTRU EXTRATERESTRII CRESCUTI IN LABORATOARE (MUTANTI ) CARE NE VOR FI PREZENTATI CA SI EXTRATERESTRII, II CRED IN STARE PE AMERICANI DE ASA CEVA , MAI ALES CA ASTA ESTE NIMIC PE LANGA INITIEREA RAZBOAIELOR DE PE URMA CARORA AU PROFITAT UCIGAND MILIOANE DE OAMENI SUB DIFERITE FORME.
NU UITATI VA VOR FI PREZENTATI EXTRATERESTRII CAT SE POATE DE TERESTRII.
ACESTA ESTE UN AVERTISMENT.

 dinmarius, on 04 august 2011 - 19:59, said:

Doctorul roman Tony Victor Moldovan- Programul Terra!
Dupa ce a publicat-o a fost chemat la NASA.
E gratis pe net, sau 50 roni comanda pe net. Merita sa o citesti. Garantez ca vei fi surprins de carte!
Posted Image



"1. Dupa publicarea Programului Terra ati fost contactat de catre Armata sau alte institutii care se ocupa de fenomenul OZN ?
Nu, nu m-a contactat nimeni in mod oficial, in afara celor care doreau carti cu autograf. Pe vremea aceea eram medic militar si teoretic, accesul la structurile superioare ale armatei nu ar fi fost o problema."

Edited by cincicinci, 30 March 2013 - 17:19.


#26
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Cind a spus ca ploile din 2005, au fost provocate de rusi, mi s-a rupt filmul in urmarirea acestui personaj.
Culmea insista pe ideea asta ca oamenii pot provoca asa ceva.

#27
topnotchgamer

topnotchgamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.04.2013
Mananca... pseudo stiinta cu gura plina. Citeste jurnale stiintifice mai bine decat asa ceva.

#28
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 NASTYPRIMUL, on 01 aprilie 2013 - 11:21, said:

Cind a spus ca ploile din 2005, au fost provocate de rusi, mi s-a rupt filmul in urmarirea acestui personaj.
Culmea insista pe ideea asta ca oamenii pot provoca asa ceva.
despre razboaie geofizice n-ati auzit? cautati , informati-va inainte sa intrati in discutii in contradictoriu.

#29
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 Sorin84k, on 02 august 2011 - 17:01, said:

De exemplu, scrie ca guvernul secret american ar fi aprobat experimentele pe oameni si acele rapiri in schimbul de tehnologii extraterestre,

posibil sa fie adevarat

in special cea de control a mintii, care ar fi fost utilizata in Irak, ca sa ii faca pe soldatii inamici sa se predea de frica.
total aiurea, un asemenea device ar fi folosit intr-un mod mult mai eficient

Si in prezent ar detine farfurii zburatoare care folosesc forta de atractie gravitationala a Pamantului pentru a putea zbura, dar exista si nave care folosesc alta tehnologie.
posibil sa fie adevarat, in momentul de fata "cica" se lovesc de o problema legata de procurarea materialelor necesare replicarii acestor masinarii, materiale ce nu prea se gasesc pe planeta noastra si probabil ca nici in sistemul solar

Si ca in prezent americanii si extraterestrii inca colaboreaza.
posibil, dar nu la modul pe care ni-l imaginam noi

De asemenea zice ca extraterestrii sunt lipsiti de sentimente si ca ar avea la baza ADN-ului, niste insecte care in timp au evoluat.
aiurea.

Si in timp se doreste controlul nostru al tuturor si crearea unui guvern mondial.
e posibil ca acest guvern sa existe deja sub forma unei organizatii foarte puternice ce controleaza intreaga planeta

Si ca atunci cand Armstrong a fost pe Luna, acolo erau deja farfurii zburatoare americane.
si asta e posibil! intrebarea care se pune este urmatoarea: daca au fost acolo de ce nu s-au reintors dupa atata timp! ce i-a speriat atat de tare?

De asemenea mai scrie ca americanii detin o arma laser, atat de puternica incat orbeste permanent orice inamic care se afla in zona, chiar daca nu e tintita direct spre ochii inamicului.
laserul asta ........ "IR" ..... e posibil sa fi fost descoperit pe timpu lu' ceask cand a topit tancurile rusesti de la foarte mare distanta. probabil ca americanii au preluat ideea si au dezvoltat-o


Edited by wide, 11 May 2013 - 19:57.


#30
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@NASTYPRIMUL
ploile ,norii, cutremurele ,mareele ,cred ca si vulcanii pot fi stimulati prin antene HARP asta este o realitate , topirea zapezii ,caderea ninsorii , secetele  sunt numai unele dintre calamitatile pe care le pot face detinatorii de antene HARP asta este adevarat , am citit si pe site-uri straine , aici d-l general are dreptate, pai in timpul celuui de-al doilea razboi sau in primul nu mai stiu am citit pe undeva , se bombardau norii, se numeste razboi climatic si este cat se poate de real, nu se vorbeste despre el pentru ca face parte din partea rece a razboaielor care au loc acum pe TERRA dar este real, va rog sa cititi. RZBOAIE CLIMATICE SI BIOCLIMA


- HARP - Program de cercetare asupra frecvențelor ,IONISFEREI  ., pentru a putea fi stabilit comportamentul ozonului, azotului și ionilor acestora la bombardamentele radiației solare și cosmice dar și la emisiunea de radiații de înaltă frecvență (HF) sau joasă frecvență (ELF) de pe Pământ.,   conectat la unul din cele mai mari computere din lume de tip CRAY-  din statul Alaska, de acest proiect beneficiind US Space Force. sunt 360 de antene.
Programul de cercetare HAARP a provocat diverse interpretări dar și polemici din punct de vedere al instituțiilor ce desfășoară acest program și beneficiarii acestora. O consecință a experiențelor desfășurate ar fi și faptul că energia uriașă de radiofrecvență generată prin amplificarea de milioane de ori a undelor radio poate distruge orice obiect staționar sau în mișcare în orice loc de pe Pământ, dar totodată poate crea găuri în ionosferă, producând pătrunderea și mărirea puterii de penetrare a razelor cosmice nocive.   ,  primul sistem de arme de valoare universală și cosmică.[1]

Edited by cincicinci, 27 November 2013 - 14:28.


#31
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

 cincicinci, on 30 martie 2013 - 17:27, said:

CEA MAI GRAVA PROBLEMA ESTE CA ACESTI OAMENI PREGATESC TERENUL PENTRU EXTRATERESTRII CRESCUTI IN LABORATOARE (MUTANTI ) CARE NE VOR FI PREZENTATI CA SI EXTRATERESTRII, II CRED IN STARE PE AMERICANI DE ASA CEVA , MAI ALES CA ASTA ESTE NIMIC PE LANGA INITIEREA RAZBOAIELOR DE PE URMA CARORA AU PROFITAT UCIGAND MILIOANE DE OAMENI SUB DIFERITE FORME.
NU UITATI VA VOR FI PREZENTATI EXTRATERESTRII CAT SE POATE DE TERESTRII.
ACESTA ESTE UN AVERTISMENT.
Si ce ne facem ?

#32
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
"Si ca in prezent americanii si extraterestrii inca colaboreaza. "

Da,domnilor! La ce experimente sunt dispusi sa faca,as putea spune ca colaboreaza cu extraterestrii aia cu ... coarne. Iti multumesc pentru aceasta senzatie mai mult decat subtila de amuzament pe care mi-a provocat-o citirea acelor supozitii. Pentru mine sunt de domeniul S.F.-ului si nimic altceva.

#33
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
probabil dl Strainu sufera de diabet si hipertensiune arteriala (ca si toti bastanii romanesti)
ulterior va afla si el

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate