Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
d77catalin

d77catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2009
deschid si eu un subiect care a mai fost dezbatut pe larg.
vreau saconstruciesc o casa.
am terenul care momentan este ocupat cu o alta casa veche din 1956 pe care o sa o daram in 2-3 saptamani
am AC proiect (doar pt DTAC)
cand am facut proiectul nu am stiut si am platit inclusiv pentru terasan garaj, alei atc.
asta acum aricum nu mai conteaza, proiectul e platit, AC e luata ....
deci, inainte de constr tb facute urm:
1. urmeaza demolarea casei vechi (pt care am si pt ea autoriz de demolare)
2.trebuie sa fac initial o magazie deasupra unei gropi de 3/3 care  a fost beci. binenteles ca acea groapa o sa o fac tot beci
dar,
problema 1: beciul e facut din beton , dar tb sa ma inalt cu 35-40 cm pt a avea o inaltime in beci de aprox 2m (inaltime beci actuala 165 cm)
problema 2: actualmente betonul de la beci este fara armatura!!!!!!!!!!!!!!
problema 3: pt a ma inalta si sa ajung la cota de 200 cm trebuie sa adaug armatura astfel incat sa ma leg de betonul existent
problema 4: beciul oricum o sa fie armat de interior cu plasa de buzau de 4 sau 6 mm pt rezistenta
problema 5: la deschiderea de 3/3 cat are beciul trebuie sa iau in considerare o grindas interioara in beci (parca ii zice intoarsa invers) pt ca placa respectiv planseul magaziei sa reziste?
problema 6: cat trebuie sa fie de groasa ac placa (10, 12, 14 .....)?????

pana la aceast moment nu am mai lucrat in constructii dar aceaste lucrari vreau sa le fac in regie proprie (adica eu si cu ajutoare din familie) cu betoniera pe care am cumparato din ianuarie si nici acum nu am montato

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate