Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Termen transfer interbancar

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dorugheza

dorugheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2011
Cat dureaza un transfer interbancar la noi ?

ex: transfer prin ebanking de la banca Transilvania joi ora 14:06 catre banca ING Romania

Normal ar trebui ca a doua zi (vineri) banii sa fie ajunsi la banca receptoare.
Am verificat ambele conturi si totul este ok (iban corect, ron, etc.), mai putin banii care nu au ajuns.
Mentionez ca in contul Transilvania nu mai sunt.

#2
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 15.07.2008
Multe banci nu mai proceseaza transferul inerbancar dupa ora 15 sau 16. De obicei dureaza 2 zile lucratoare asa ca banii o sa intre luni sau chiar marti daca nu a fost procesata plata ieri...

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
3 zile

#4
dorugheza

dorugheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2011

View Postcucur, on 15th July 2011, 18:03, said:

Multe banci nu mai proceseaza transferul inerbancar dupa ora 15 sau 16. De obicei dureaza 2 zile lucratoare asa ca banii o sa intre luni sau chiar marti daca nu a fost procesata plata ieri...

Ok, multumesc.

Ce ma nedumerea pe mine este ca la Transilvania conform
http://www.bancatran...ari_in_lei.html
la platile mici
,,platile ordonate dupa ora 14: se incaseaza a doua zi incepand cu ora 9, banca beneficiara va primi incasarile in intervalul 10.20-11.05,,

#5
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 15.07.2008
Alea-s povesti, bancile castiga foarte mult din aceste trasnferuri, practic pastreaza niste bani cateva zile cu dobanda 0.

Bine, nu neg ca transferul in sistemul electronic se face imediat dar bancile trag de timp ca sa pastreze banii si-i transfera in contul beneficiarului cu mare intarziere...

Edited by cucur, 15 July 2011 - 17:23.


#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Dupa ora 15-16, transferul se face a doua zi si pana la pranz ar trebui sa ii vezi in contul destinatarului.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcucur, on 15th July 2011, 18:21, said:

Alea-s povesti, bancile castiga foarte mult din aceste trasnferuri, practic pastreaza niste bani cateva zile cu dobanda 0.

Bine, nu neg ca transferul in sistemul electronic se face imediat dar bancile trag de timp ca sa pastreze banii si-i transfera in contul beneficiarului cu mare intarziere...
Nu e nicio poveste, transferurile de bani intre conturi diferite (doua banci diferite) , trece mai intai prin Banca Nationala si apoi in contul beneficiarului, de aceea este si comisionul de 2.5 ron plus x ron...de aceea exista si aceasta intarziere.

Edited by cuculea, 15 July 2011 - 22:16.


#8
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
in lei un transfer dureaza cel mult de pe o zi pe alta, depinde la ce ora se efectueaza transferul.
in general daca platile sunt procesate pana in ora 13 cel tarziu (adica sa plece din cont banii ) suma se incaseaza in aceiasi zi, dupa aceasta ora vor intra a doua zi.
exista anumite ore la care intra banii:
- o prima transa la ora 10-10.30 dimineata
- o a doua transa in jurul orei 13
- o ultima transa in jurul orei 16

Edited by friendly, 19 July 2011 - 19:49.


#9
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 15.07.2008
friendly, poate ne spui si cu ce banci lucrezi tu de ai reusit sa transferi bani interbancar in aceeasi zi. Eu am incercat diferite combinatii intra banci romanesti si tot timpul a durat intre 2 si 3 zile lucratoare...

Oricum ar fi frumlos ca initiatorul topicului sa ne spuna cat a durat in cazul de fata....

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcucur, on 19th July 2011, 23:22, said:

friendly, poate ne spui si cu ce banci lucrezi tu de ai reusit sa transferi bani interbancar in aceeasi zi. Eu am incercat diferite combinatii intra banci romanesti si tot timpul a durat intre 2 si 3 zile lucratoare...

Oricum ar fi frumlos ca initiatorul topicului sa ne spuna cat a durat in cazul de fata....
Eu, de exemplu, lucrez cu ING Romania si ii dau dreptate lui @Frendly, exact cum a zis el , asa mi se intampla, chiar interbancar. Imi intrau dupa 3 zile, acum vreo 12 ani, cand imi intra bursa pe card la BCR, dar acum, in zilele noastre, nici gand, daca banii nu sunt trimisi pana in ora 12 (aproximativ), a doua zi pana in ora 15 ii am sigur, fara doar si poate. Fac foarte multe plati-incasari din-in acest cont de ING de lei si niciodata nu a facut exceptiede la regula.

@cucur, poate ne zici si tu cu ce banca lucrezi de tie iti intarzie un itermabcar 3 zile...asa timp mare nu am mai auzit de foarta multa vreme.....

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 15.07.2008
cuculea, tot n-anm inteles inte ce banci ai facut transferul: ING catre xxxx??????????


eu am incercat BP-BCR-VB-RB, toate combinatiile intre bancile astea, toate facute cu IB....

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
confirm si eu....
ING catre Raiffeisen sau ING catre BT se face in ziua urmatoare daca banii ii trimiti dupa ora 12.
pentru platile facute dimineata....banii intra pana seara in celalat cont.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcucur, on 20th July 2011, 10:05, said:

cuculea, tot n-anm inteles inte ce banci ai facut transferul: ING catre xxxx??????????


eu am incercat BP-BCR-VB-RB, toate combinatiile intre bancile astea, toate facute cu IB....
Am primit bani de la alte banci, cu precadere BRD, BCR, CITI, Transilvania, in contul de ING. Am trimis si din ING catre aceste banci...s-au comportat la fel toate. Nu stiu de ce zici tu ca la tine dureaza 3 zile, repet, timpul asta de asteptare era cu mult in urma, anii 90 inceputul 2000. Daca chiar ti se intampla asta, fii foarte sigur cand iti face ordinul de plata cel care iti trimite banii, exact ziua si ora.
Modalitatea de transmitere a banilor nu are importanta, ca este facuta prin Internet banking, ca este facut cu Ordin De Plata la ghiseul bancii....tot acolo se ajunge. Internet bankingul este doar o modalitate de a ajunge la bani, a avea acces la cont, dar practic tot un ordin de plata faci si acolo.

Edited by cuculea, 20 July 2011 - 14:52.


#14
bucan

bucan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2012
am si eu o nelamurire. cineva mi-a trimis bani prin banca transilvania, online, catre ing bank. se intampa vineri la ora 10, can am primit si un printscreen de la acea persoana, cu dovada. dar acum este luni, 9:39, si nu am primit banii.. mai dureaza?

#15
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In mod normal, daca vorbim de Lei, ar fi trebuit sa ajunga.Mai verifica pe la ora 14:30.Daca nu, cel mai probabil exista o problema.
P.S. Confirmarea pe care ti-a trimis-o, nu este valabila fara stampila/semnatura bancii.Plata poate fi reala, insa, fiind efectuata prin internet banking, nu poti avea certitudinea ca...nu a anulat-o ulterior, de exemplu.

Edited by TheGrudge, 06 August 2012 - 11:34.


#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Bancile din Romania din pacate intarzie pe cat posibil transferurile, chiar si daca e vb de RON-RON. Nu mai vorbesc cand transferi international...

#17
Stef_t

Stef_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2009

View Postbucan, on 6th August 2012, 09:39, said:

am si eu o nelamurire. cineva mi-a trimis bani prin banca transilvania, online, catre ing bank. se intampa vineri la ora 10, can am primit si un printscreen de la acea persoana, cu dovada. dar acum este luni, 9:39, si nu am primit banii.. mai dureaza?
acum ar trebui sa primesti banii in cont....de regula pentru o plata efectuata pana in 12, ar fi trebuit sa se faca in aceasi zi, dar cum s-a spus, se mai intarzie unele transferuri in special cele facute prin IB (datorita intarzierii in autorizarea se catre Centrala bancii a operatiunii), astrfel incat banii intra intre 12 ai 14

#18
capone90

capone90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2014
Buna ziua am si eu o intrebare,am niste bani intr o banca din germania deutsch bank si nu stiu ce banca din romania lucreaza cu ea...si prin anume un transfer bancar online ceva prin weblink..o suma mai mare...sau as vrea sa stiu ce banca face tranzactii de bani cu sume mari multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate