Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Termoizolare cadru beton

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
marian1999grig

marian1999grig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2009
Locuiesc intr-un apartament dintr-un bloc facut pe cadre de beton, cu peretii exteriori din beton si cei interiori din BCA.
Blocul va fi izolat in acesta vara la exterior cu polistiren de 10 cm.
Una din camere are calciu si am incercat sa il dau jos de pe peretele exterior din beton (grosimea peretelui este de 30 cm), acest perete intentionez sa il izolez si pe interior cu polistiren de 3 cm si apoi sa il plachez cu rigips.
Am incercat sa dau  jos si calciul si de pe cadrul din beton corespunzator peretelui dar pe zone destul de mari se duce cu tot cu tencuiala care se macina (grosimea cadrului+tencuiala 58  cm).
Intentionez sa dau toata tencuiala jos si sa lipesc pe el rigips.
As vrea sa stiu daca procedez bine ? si daca ar putea aparea puncte termice (si igrasie) pe acest cadru deoarece va fi izoalt doar pe exterior nu si pe interior ?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@alexcontador: nu te mai baga in seama ca un troll fara maniere ce esti. Ma mir ca n-ai primit inca ban.


@marian1999grig: Ca sa fii sigur cred ca ai putea aplica un strat nou de tencuiala pe perete, dar daca peretele de beton are ~25-27.5cm grosime atunci nu cred ca va face punte termica mai ales pentru ca termoizolatia va fi de 10cm. (e doar parerea mea personala, nu sunt sigur ca nu e gresita).

Edited by Hider141, 13 July 2011 - 14:57.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Partea cu...... marsh. Ultima data cand am verificat, Softpedia era un forum cat se poate de civilizat, unde nu prea era permis sa te adresezi asa cu alti useri, si nici sa iei peste picior pe oricine deschide un topic nou cerand ajutor intr-o problema serioasa, nediscutata pana atunci pe forum.
Daca nu reusesti sa te conformezi unor norme civilizate te poftesc elegant si prietenos sa te muti pe alte forumuri unde moderatorii si userii se injura unii pe altiii, si unde nimeni nu repsecta regulile.

Edited by Hider141, 13 July 2011 - 16:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate